SkyscraperCity banner

1 - 20 of 18390 Posts

·
ZdzisławDyrman-zasadniczo
Joined
·
4,738 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Mapa wstydliwych miejsc Poznania
>>>>> KLIK <<<<<
Dodaj zdjęcie! Pomóż poprawić estetykę naszego miasta.


Poznań ma swoich 7 cudów, bez oglądania się na inne miasta:
1. Cudownie klimatyczna ulica Ratuszowa na Starym Rynku:


2. Cudownie klimatyczna ulica Sienkiewicza na Jeżycach, zwana również gównianą ulicą. Zdjęć niestety nie mam :(

3. Cudowna infrastruktura drogowa przy Św. Marcinie - tzw. reprezentacyjnej ulicy miasta:


4. Cudowne obiekty handlowe i punkty gastronomiczne połączone z nowoczesnymi, tonącymi w zieleni obiektami sportowymi:
5. Cudowne Collegium Wrzoska, zwane również perłą Jeżyc:


6. Cudowny Instytut Stomatologii, proszę nie regulować monitorów, to naprawdę tak wygląda:


7. Najcudowniejszy ze wszystkich prezydent Poznania Ryszard Grobelny:
tutej.pl
Brzydka, zniszczona przyczepa kempingowa stojąca w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Poznaniu - przed Centrum Kultury Zamek zniknęła bezpowrotnie z krajobrazu miasta! Teraz jest nowa - biała, blaszana, również niezbyt piękna, ale na szczęście - tymczasowa.

Przez ostatnie kilka lat pod Zamkiem stała prawdziwa "CK buda" - brzydka, przyczepa kempingowa, pasująca do tego miejsca jak pięść do nosa. Straszyła przechodniów i kierowców wjeżdżających na parking przed Zamkiem. W czerwcu ubiegłego roku, plac Mickiewicza gościł m.in. prezydentów Niemiec, Węgier, Czech i Słowacji, którzy także mieli szansę dojrzeć tą słynną poznańską maszkarkę. Pisaliśmy o tym "dziwadle" tutej.

Na szczęście niedawno CK Zamek podpisał umowę o dzierżawie parkingu z nowym operatorem, który w miejsce zniszczonej przyczepy kempingowej zobowiązał się postawić, nową. - To była część naszej umowy i dlatego mamy teraz nową, lepszą budkę - wyjaśnia dyrektor CK Zamku Marek Raczak. - Pozostaje mu jeszcze postawić przy wjeździe na parking tablicę elektroniczną, która informowałaby np. o tym, że parking jest zajęty lub ile pozostało wolnych miejsc. Operator ma na to jeszcze trzy miesiące czasu.

Dyrektor Raczak wyjaśnia, że w tym roku, ma zostać dokończony remont głównego wejścia do Zamku. Dopiero wtedy zniknie stojąca przy wejściu konstrukcja, na której pracownicy Zamku musieli montować ręcznie malowane reklamy koncertów, wystaw i innych imprez, odbywających się w największej placówce kulturalnej Poznania. - Zastąpi ją, jeszcze w tym roku, nowoczesny pylon informacyjny, w którym na dole znajdzie się nowe, już stałe miejsce dla parkingowców - mówi dyrektor Raczak. - Chcemy, by sam pylon był supernowoczesny, na miarę XXI wieku, a do tego zgrany z znajdującą się pod nim budką oraz elewacją Zamku. Propozycje od różnych firm do nas spływają. Myślimy, rozważamy... Panel byłby obsługiwany przez zamkowe Biuro Promocji. - Może jakiś nowoczesny ekran plazmowy? – zastanawia się Raczak.

Nowa, tymczasowa budka parkingowa będzie stała na swoim miejscu prawdopodobnie do początku listopada. Dyrektorowi Zamku bardzo zależy, żeby 11 listopada (Dzień Niepodległości, a jednocześnie święto ulicy św. Marcin) pylon informacyjny wraz z nową, nie-tymczasową budkę stanął na swoim stałym miejscu, po lewej stronie od wejścia. Problem w tym, że nie ma jeszcze gotowego, zatwierdzonego projektu pylonu, ani zgody konserwatora zabytków, który taki projekt musi najpierw zaakceptować. - Jestem dobrej myśli. Powinniśmy zdążyć do listopada. Niedługo spotykam się z firmami od ekranów plazmowych. Zobaczymy, może padną konkretne oferty? Rozmawiamy również z projektantami, żeby omówić różne zawiłości techniczne.

Parkingowy, zajmujący tymczasową biało-zieloną budkę z blachy są jednak przygotowani na ewentualną „obsuwę” terminu. - Już teraz mamy tu w środku piecyk elektryczny. Jakby co, do wiosny będzie nam tu jak u mamy w domu. - Albo jak u cioci na imieninach - dodaje drugi, mieszając herbatę i nadgryzając pączka.
Może warto byłoby sie zastanowić nad utworzeniem osobnego wątku o estetyce miasta...
CO??? To znaczy, że parking nie będzie zlikwidowany? :bash:

To może jeszcze zróbmy sobie wysypisko śmieci przed ratuszem i myjnię samochodową przed wejściem do katedry. A przed domem dyrektora Raczaka rządek toitoiów. W końcu - pecunia non olet.
Pisze, że podpisali umowę z nowym dzierżawcą, co oznacza co najmniej kolejny rok istnienia parkingu. Niestety nie ma co się spodziewać, że parking zniknie. Ostatnio Raczak stwierdził, że parking stanowi znaczące źródło pieniędzy dla Zamku. Pewnie tak jest, ale pan dyrektor nie raczył powiedzieć ile to pieniędzy. Jak sprawdziłem w budżecie to dotacja z miasta dla CK Zamek wynosi prawie 6 mln zł (wydatki bieżące).
Jedyna możliwość żeby zniknął ten parking to taka, żeby wymusić na radnych zwiększenie dotacji dla Zamku oraz jednoczesnego zmuszenia przez niech Raczaka do likwidacji parkingu. Jednak to prawie niemożliwe.
Zainspirowany postem bb78 z wątku o 7 cudach Polski, krótką dyskusją z wątku inwestycyjnego, a także powodzeniem podobnych wątków w innych działach stwierdziłem, że warto podjąć dyskusję także o estetyce naszego miasta. Nikogo z nas nie trzeba chyba przekonywać jakie są na tym polu zaniedbania, ile należałoby zmienić i poprawić. Liczę na interesującą dyskusję, która doprowadzi nas do konstruktywnych wniosków, a także na INWESTORA, który sprawę może popchnąć dalej :)

Zapraszam do dyskusji! Punktem wyjścia mogą być niezrównane zdjęcia bb78 i nieszczęsny parking przy Zamku.
 

·
melon.group
Joined
·
187 Posts
^^ ciekawy pomysł, warto dyskutować o estetyce, bo z nią w naszym mieście fragmentami bardzo źle....
1. parking przy zamku, ze swoja przyczepą to jeszcze pół biedy... mnie za każdym razem bardzo boli gdy przechodzę okolicami synagogi na wronieckiej, jest tam parking dla autokarów. stoja tam często autobusy na obcych blachach... i tak se myślę, co musi w pierwszym momencie pomyśleć obcokrajowiec, który w odległości 200 metrów od starego rynku widzi totalny bałagan... kupy na chodniku, bo jakoś ten fragment akurat na złość wybrali sobie właściciele czworonogów... stojące byle-jak byle-stać byle-nie płacić opłaty parkingowej, samochody po przeciwnej stronie ulicy... lokalny element na żydowskiej... pisać można długo
2. od znajomych z innych czesci Polski, wiem że Poznań źle się prezentuje od strony okna w pociągu... ziomki wspominają, że uderzył ich w oczy totalny bałagan, szczególnie jadąc od strony berlina i wrocławia... my możemy tego juz nie zauważać, ale inni mogli by powiedzieć cos na ten temat...
3. estetyka miasta - dworzec pkp.... temat rzeka - brak słów
4. jako że często korzystam z dworca garbary, bardzo rzuca się w oczy punkt segregowania odpadów... punkt jak punkt, ale kuźwa, ten punkt, patrząc z peronu pokrywa się z majaczący w tle ratuszem... poprostu cut miut... to smietnisko powinno byc raz dwa zlikwidowane, bo naprawdę wstyd

miejmy nadzieję że wątek ruszy z kopyta, bo warto o takich rzeczach dyskutować:) pozdrawiam
 

·
Pozna&#324;
Joined
·
2,282 Posts
- Kosze na śmieci (paskudne) na Starym Rynku, które stoją sobie na środku placu.
- Słynne żółte i zielone barierki i płotki.
- Budy obok Mercurego.
- Chodniki nawet na głównych ulicach (np. św Marcin) mają takie dziury, że szkoda gadać.
- Wizytówka komunikacyjna czyli Rondo Kaponiera.
 

·
keep jaywalking
Joined
·
6,507 Posts
Według mnie najbardziej kompromitującym Poznań "cudem" są zwierzęce fekalia na chodnikach i trawnikach. Smród uryny z bram, m.in. na ulicy Ratajczaka zawsze mnie uderza, kiedy idę z "cudownego" Międzynarodowego Dworca Autobusowego do siebie na św. Marcin. Zwykle śmierdzi mniej więcej na wysokości tych odnowionych kamienic. Szkoda- kamienice odnowione, ale co z tego skoro na nowym chodniku srają psy i śmierdzi uryną. To jest jeden z największych problemów- hołota, która niczym od własnych psów się nie różni. Antidotum? Radykalnie wysokie mandaty nie tylko za złapanie właściciela psa na gorącym uczynku, kiedy ten po swoim czworonogu nie sprząta ale też za nieposiadanie przy sobie toreb do sprzątania po psie.

Druga sprawa stosy makulatury na słupach trakcji tramwajowej, skrzynkach gazowych, itd. mmjp pisał kiedyś, że to nie takie łatwe, bo np. skrzynki gazowe nie należą do miasta, ale nie rozumiem w czym problem. Mi nie chodzi o kwestię sprzątania tego, ale karania bydlaków, którzy takie skrzynki oblepiają. Przecież wiadomo kto to robi, bo to są reklamy z adresami lub numerami telefonów! To są plakaty wiadomo jakich klubów i wiadomo jakich podmiotów, które w ten chamski sposób się reklamują! Nie ma nic prostszego niż rozwiązanie tej kwestii poprzez bardzo wysokie kary finansowe. Niech się tym zajmie Rada Miasta, bo to nie trudne.

Myślę, że to są główne bolączki estetyki Poznania, które jeszcze nie raz na forum podniosę, bo one najbardziej mnie bolą, a nie są trudne do rozwiązania.
 

·
IdP
Joined
·
1,844 Posts
A jesli juz poruszono temat 'pieknych' zakatkow Poznania, czy ktos wie cos na temat dzialki Sw. Marcin/ Piekary- chodzi mi o ten cudowny parking naprzeciw rownie pieknego pasazu MM...

zgroza :bash:

2) Inna sprawa- chodniki, wciaz sie zastanawiam- kto wpadl na tak cudowny pomysł postawienia białej kostki przy ul. Głogowskiej? Rozumiem, ładnie to wyglada, ok ale w takim razie nalezało pomyslec o jakis barierkach itp ( a wiemy przeciez, ze takich wszedzie nie mozna było zainstalowac- protesty okolicznych przedsiebiorcow jak i mieszkancow) dzis juz w wielu miejscach biała kostka wyglada paskudnie, zalane olejem i innymi swinstwami :bash:

Kompletnie takiego czegos nie rozumiem. Dla mnie to zwykle wywalenie pieniedzy w błoto, nic wiecej.

3) dlaczego kilkanascie metrow ul. Głogowskiej, ok Dworca zachodniego, wciaz nie doczekało sie remontu? W tym rowniez sam przystanek tramwajowy? Czy ktos wie o co chodzi? Krew mnie zalewa gdy ide tamtedy lub tez wychodze z dworca i udaje sie na przystanek. Nie wspomne juz o studentach, turystach z innych miast, ktorzy musza ogladac ten 'cudowny' zakatek Głogowskiej.

4) Stare Miasto i jego potworne zaniedbanie, nie oszukujmy sie, ale taka jest rzeczywistosc. Odrapane kamienice (rowniez na rynku), syf i brud na uliczkach, fatalna informacja turystyczna. TRAGEDIA!

5) mała architektura- czy wreszcie doczekamy sie takiej w naszym miescie? Sam jeden marych to zdecydowanie za mało... chciałbym zamiast zoltych barierek widziec rzezby czy tez inne bajery nie tylko na starym miescie.

to narazie tyle, choc oczywiscie takich przykladow mozna podawac setki, ba tysiace :eek:hno: :bash:
 

·
IdP
Joined
·
1,844 Posts
Druga sprawa stosy makulatury na słupach trakcji tramwajowej, skrzynkach gazowych, itd. mmjp pisał kiedyś, że to nie takie łatwe, bo np. skrzynki gazowe nie należą do miasta, ale nie rozumiem w czym problem. Mi nie chodzi o kwestię sprzątania tego, ale karania bydlaków, którzy takie skrzynki oblepiają. Przecież wiadomo kto to robi, bo to są reklamy z adresami lub numerami telefonów! To są plakaty wiadomo jakich klubów i wiadomo jakich podmiotów, które w ten chamski sposób się reklamują! Nie ma nic prostszego niż rozwiązanie tej kwestii poprzez bardzo wysokie kary finansowe. Niech się tym zajmie Rada Miasta, bo to nie trudne.
Zgadzam sie, dodajmy do tego osobnikow latajacych ze spreyami itp. Fakt, to nie tylko problem Poznania, jednak problem jest tutaj na tyle trudny do rozwiazania, ze trzeba po prostu czekac az kultura mieszkancow sie zmieni. Miasto, straz miejska, policja w tym przypadku ma małe pole do popisu :(

Oczywiscie powinno sie zainstalowac wiecej slupow, tablic przeznaczonych wylacznie do naklejania. Czy tez wprowadzic wysokie kary. Ale dopoki kultura osobista pewnych osob sie nie zmieni, szybko nie doczekamy sie poprawy.. niestety
 

·
keep jaywalking
Joined
·
6,507 Posts
Zgadzam sie, dodajmy do tego osobnikow latajacych ze spreyami itp. Fakt, to nie tylko problem Poznania, jednak problem jest tutaj na tyle trudny do rozwiazania, ze trzeba po prostu czekac az kultura mieszkancow sie zmieni. Miasto, straz miejska, policja w tym przypadku ma małe pole do popisu :(

Oczywiscie powinno sie zainstalowac wiecej slupow, tablic przeznaczonych wylacznie do naklejania. Ale dopoki kultura osobista pewnych osob sie nie zmieni, szybko nie doczekamy sie poprawy.. niestety
Stosy makulatury reklamującej dane podmioty to problem bardzo łatwy do rozwiązania. Wystarczy odpowiednia uchwała Rady Miasta. Z przystankami komunikacji miejskiej się dało? Dało!
 

·
Fook eet!
Joined
·
6,352 Posts
fatalna informacja turystyczna. TRAGEDIA!
BTW Informacji Turystycznej - ostatnio jak byłem w CIMie, to musiałem pomagać bardzo sympatycznej rodzince z Hiszpanii, która próbowała się porozumieć z obsługą po hiszpańsku i angielsku. Bezskutecznie, bo pan tam zatrudniony znał tylko polski i niemiecki. :bash:
 

·
IdP
Joined
·
1,844 Posts
Boogie- rozumiem juz o co Ci chodzi, takze zgadzam sie z Toba.

Jest jeszcze jeden problem- my mozemy sobie tak gdybac, wypisywac to i owo- ale czy to cos zmieni? Proponuje jakos zebrac to do kupy i wyslac pismo do urzedu czy tez innych instytucji odpowiedzialnych za te sprawy.

Nie zapominajac oczywiscie o tv czy gazetach.

co wy na to?
 

·
keep jaywalking
Joined
·
6,507 Posts
Boogie- rozumiem juz o co Ci chodzi, takze zgadzam sie z Toba.

Jest jeszcze jeden problem- my mozemy sobie tak gdybac, wypisywac to i owo- ale czy to cos zmieni? Proponuje jakos zebrac to do kupy i wyslac pismo do urzedu czy tez innych instytucji odpowiedzialnych za te sprawy.

Nie zapominajac oczywiscie o tv czy gazetach.

co wy na to?
Ja jestem jak najbardziej za i myślę, że możemy zrobić w tym kierunku coś konstruktywnego i na pewno się w to włączę, ale po rozpoczęciu roku akademickiego, czyli w październiku, bo teraz wpadam do Poznania jedynie na poprawki w ramach kampanii wrześniowej.
 

·
IdP
Joined
·
1,844 Posts
Ja jestem jak najbardziej za i myślę, że możemy zrobić w tym kierunku coś konstruktywnego i na pewno się w to włączę, ale po rozpoczęciu roku akademickiego, czyli w październiku, bo teraz wpadam do Poznania jedynie na poprawki w ramach kampanii wrześniowej.
Ok, w takim razie czekamy co na to inni.
W pazdzierniku ( rowniez jestem za tym miesiacem z wiadomoych powodow ;)) mozna zorganizowac jakies robocze spotkanie i zaczac dzialac :) tylko w taki sposob mozemy cos zmienic!

Edit: aha i jeszcze cos, mozna podlaczyc do tego plan, idee Fgdf-a "zielonego miasta" poruszona na ostatnim spotkaniu IdP. Ktora IHMO jest swietna a jednoczesnie pasuje do tego tematu.
 

·
LR 110
Joined
·
279 Posts
Boogie- rozumiem juz o co Ci chodzi, takze zgadzam sie z Toba.

Jest jeszcze jeden problem- my mozemy sobie tak gdybac, wypisywac to i owo- ale czy to cos zmieni? Proponuje jakos zebrac to do kupy i wyslac pismo do urzedu czy tez innych instytucji odpowiedzialnych za te sprawy.

Nie zapominajac oczywiscie o tv czy gazetach.

co wy na to?
Powiem szczerze że takie pomysły są OK ale....

jedynym sposobem na nagłośnienie takiej inwencji (licząc na odzew "wiary") jest niestety Gazeta Wyborcza. A wszelkie kampanie związane z miastem w tej gazecie stają się tylko i wyłącznie elementem gry marketingowej i politycznej (vide zbudowaliśmy trasę tramwajową na Rataje po naszej interwencji itp itd).

Niestety nie przeskocz się wielu kwestii ale najbardziej martwi brak racjonalnego wydawania pieniędzy przez miasto i totalnego nieporozumienia jakim jest Pani Architekt Miasta blokująca np. wymianę chodnika na Św Marcinie czy nowoczesne budownictwo.
 

·
Polonia Maior
Joined
·
604 Posts
^^Pani Miejski Konserwator Zabytkow:)


-Problem zapachu uryny w bramach kamienic jest tak stary jak te kamienice i jest bardzo trudny do rozwiazania

-jesli chodzi o grafitti to ciekawy pomysl pojawi sie na scianach Arkadii- specjalna substancja jaka zosatnie pokryta odnowiona elewacja dzieki czemu bedzie mozna bez problemu zmyc wszelkie brudy. niestety jest to za pewne droga impreza.

-jednak mnie najbardziej irytuje pas pomiedzy okraglakiem (jego stanu juz nie bede ocenial), a Arkadia. Ta ulica moglaby byc najbardziej reprezentacyjna w Poznaniu.

-duza czesc zabudowy i infrastrukrura na sw.Marcinie


-osoby bedac przejazdem moze straszyc kaponiera. fajnie by bylo gdyby wygladalo cos na wzor tego co zrobili w Katowicach.
 

·
Registered
Joined
·
1,698 Posts
Proponuję, żeby po pewnym czasie spisać wszystkie "cuda" estetyczne i zrobić z nich listę. Potem załączyć zdjęcia tych miejsc, żeby cała lista wyglądała tak jak te pierwsze 7 przykładów.
 

·
Inwestycje dla Poznania
Joined
·
981 Posts
Ale czego Wy chcecie od tego zdjęcia?Przecież piękne to jest - zieleń, sport, biznes w tle... :D ;)

:bash:
 

·
full metal jacket
Joined
·
2,434 Posts
^^ Oczywiście, miały być tereny rekreacyjne (broń Boże jakaś mieszkaniówka, handel czy biura) to są. Przecież tego właśnie chcą mieszkańcy Poznania - pięknego zielonego klina!
 

·
=Old School=
Joined
·
3,930 Posts
^^ Oczywiście, miały być tereny rekreacyjne (broń Boże jakaś mieszkaniówka, handel czy biura) to są. Przecież tego właśnie są mieszkańcy Poznania - pięknego zielonego klina!
a plany dla tych terenow sa wlasnie rekreacyjne, jakby czesc sportowa AWFu nie wystarczyla
 

·
in&#380;. Batman
Joined
·
5,117 Posts
Mi sie wydaje ze z tymi zielonymi klinami to przesada. Przeciez mamy w Poznaniu duzo zieleni w tym duzo parkow w centrum. Wykozystanie terenow tych terenow przynoislo by duzo zysku dla calego Poznania, np zburzenie starego stadionu i wybudowanie w jego miejsc nowego wiekszego o bardzo orginalnej architekturze, miedzy stadinem a ul. KJ wybudowanie jakis pozadnych biurowcow (bron Boze takich jak Andersja), z drugiej strony troche parkow a dalej mieszkaniowka ktora dochodzila by do samej warty (wiazalo by sie to z przebudowa nabrzeza) i zrobienie jakiegos ladnego i reprezentacyjnego bulwaru z tramwajem wodnym.
 
1 - 20 of 18390 Posts
Top