SkyscraperCity banner

741 - 760 of 1624 Posts

·
Railfan
Joined
·
1,538 Posts


Najnowszy tramwaj od Cegielskiego

Fabryka Pojazdów Szynowych zaprezentowała swoje najmłodsze dziecko. Tramwaj 118N - Puma jest niskoposłogowy, szybki, nowoczesny i bezpieczny. Po premierze pojedzie na pokaz do Warszawy, później będzie testowany w Poznaniu. Czy trafi do taboru MPK? Na razie nie wiadomo.Puma to najnowsze dziecko Fabryki Pojazdów Szynowych zakładów Cegielskiego. Osiąga niezwykłą, jak na tramwaj, prędkość siedemdziesięciu kilometrów na godzinę. Tego miejskiego drapieżnika zaprezentowano w sobotę w zajezdni przy ulicy Fortecznej. Puma to tramwaj niskopodłogowy i trójczłonowy. Jest skonstruowany wyłącznie w oparciu o polskie technologie. Pasażerów ucieszy na pewno fakt, że zadbano w nim o bezpieczeństwo podróżnych. Oczywiście jest to tramwaj bardzo nowoczesny. Możemy tu mówić o wielu nowinkach technicznych, które na pewno są ciekawe dla specjalistów ale dla pasażerów jest na pewno jego wygląd, wygoda i bezpieczeństwo - zachwalał Pumę Tomasz Dąbrowski z Fabryki Pojazdów Szynowych.

Zaprezentowany egzemplarz Pumy to tramwaj pokazowy. Będzie testowany na poznańskich ulicach, a w grudniu Puma stanie się częścią taboru MPK i będzie wozić pasażerów w Poznaniu. To nie jest tramwaj, który jest naszą własnością. Ten tramwaj będzie tylko użytkowany przez nas, oczywiście będzie pewnie egzemplarzem pokazowym - zaznaczył Wojciech Tulibacki, prezes MPK.

Zaraz po testach w Poznaniu Puma trafi na specjalny pokaz do Warszawy.

SzS
ostatnia aktualizacja: Poniedziałek, 2007.11.26 11:40

http://wiadomosci.epoznan.pl/index.php?section=news&subsection=news&id=7972
 

·
Railfan
Joined
·
1,538 Posts


MPK - Czy poznańska „Puma” będzie wozić pasażerów i u nas?

2007-11-26

Samorządy czternastu polskich miast w najbliższych kilku latach wydadzą ponad 10 miliardów złotych na modernizację przestarzałego taboru tramwajowego. Do przetargów szykuje się kilka polskich firm, w tym trzy z Poznania.

Duże szanse na zdobycie kontraktów ma zwłaszcza Fabryka Pojazdów Szynowych (spółka – córka Cegielskiego). W sobotę zaprezentowała ona swój najnowszy produkt, czyli trzyczłonowy tramwaj niskopodłogowy „Puma". Obecnie największym odbiorcą nowego taboru jest Warszawa.
W przyszłym roku spółka Tramwaje Warszawskie chce zamówić kilkadziesiąt niskopodłogowych składów. Pieniądze na te gigantyczne zakupy będą pochodziły między innymi z Unii Europejskiej. Do tej pory o zamówienia dla stolicy walczyły dwie polskie firmy – bydgoska PESA oraz właśnie poznańska FPS. PESA zdobyła w zeszłym roku kontrakt na budowę piętnastu niskopodłogowych tramwajów. Ostatni pojazd z tego zamówienia trafi do Warszawy przed świętami Bożego Narodzenia. O warty blisko 73 miliony złotych kontrakt walczyła też FPS. Poznaniacy wygrali jednak przetarg na dostawę tramwajów wyso-kopodłogowych, których produkcję już zakończono.
– Trwa podsumowywanie kontraktu, ale warszawski przewoźnik jest zadowolony i liczymy na to, że wygramy przetarg na tramwaje niskopodłogowe – mówi Bogdan Pohl, zastępca dyrektora do spraw techniczno-handlowych w FPS.
Zgodnie z planem opóźniający się przetarg ma zostać rozstrzygnięty jeszcze w tym roku.
Poznańska firma liczy, że zdobędzie go właśnie dzięki „Pumie". Pojazd ma 30,6 metra długości i 2,4 metra szerokości. Zdoła przewieźć 212 pasażerów. Posiada 80 miejsc siedzących i 132 stojące. Produkt będzie kosztować około 5,5 miliona złotych. W pracach nad jego budową wykorzystywano też uwagi zgłaszane przez spółkę Tramwaje Warszawskie.
Stolica nie jest jednak jedynym miastem, które chce wymienić tabor szynowy. W przyszłym roku przetargi na dostawę nowoczesnych tramwajów mają ogłosić także Poznań, Wrocław i Gdańsk. W stolicy Wielkopolski w pierwszym kwartale 2008 roku zamówionych zostanie najprawdopodobniej 20 niskopodłogowych składów.
– Czekamy wciąż na ogłoszenie przetargu i liczymy na to, że w Poznaniu będą jeździć tramwaje wyprodukowane właśnie w naszym mieście – podkreśla Bogdan Pohl.
Do przetargów na dostawę tramwajów przygotowują się również firmy zagraniczne, jak na przykład Siemens czy Czeska Skoda. Oprócz nich o gigantyczne zamówienia powalczą też inne polskie zakłady, w tym kolejne dwa z Wielkopolski. Na razie nie dysponują one gotowymi produktami. Ich składy są obecnie projektowane. Jak zapewniają przedstawiciele obu spółek, wkrótce będą gotowi do udziału w przetargach. Solaris Bus & Coach, w fabryce w Bolechowie pod Poznaniem, oprócz autobusów ma także produkować tramwaje. Niskopodłogowy, trzyczłonowy Solaris Gecko, bo taką roboczą nazwę ma mieć nowy produkt firmy, będzie mógł wyjechać na ulice już pod koniec 2009 roku.
Coraz silniejszą pozycję na rynku zdobywa także firma Modertrans Poznań, która dotychczas zajmowała się modernizacją starszych pojazdów. Na przełomie 2008/2009 roku zamierza zbudować niskopodłogowy tramwaj Mode-rus Gamma. Modertrans posiada już projekt tramwaju i jak zapowiada zarząd firmy – zamierza walczyć z potentatami o lukratywne przetargi.
– Technologicznie jesteśmy już przygotowani do wyprodukowania Gammy. Czekamy tylko na specyfikacje przetargów – zapowiada Jarosław Bakinowski, wiceprezes zarządu i dyrektor do spraw pojazdów szynowych w Moder-trans.
Obecnie po polskich miastach jeździ około 4 tysięcy tramwajów. Ponad 500 z nich ma 30 lub więcej lat. Zaledwie 300 pojazdów ma mniej niż 10 lat. W ciągu 5 lat samorządy zainwestują w wymianę taboru ponad 10 miliardów złotych.

Andrzej Rembowski

http://www.glos.com/index.php?ida=3387
 

·
Banned
Joined
·
4,149 Posts
Deska rozdzielacza też brzydka. A przód pewnie zasłonili na czarno bo im wstyd.
 

·
Inżynier Pragmatyk
Joined
·
1,436 Posts
to przejście na wielu zdjęciach wydawało się wąskie, więc takie chyba będzie
Deska rozdzielcza to jakaś pomyłka xD wystarczyłoby zmienić kolor tła i wszystko wyglądało by okey... ale to tylko wygląd, dramatem jest szerokość przejścia :bash: w Pesie marudzili jak zastosowano trzy rzędy siedzeń, tutaj są cztery więc jest jeszcze gorzej...
 

·
Registered
Joined
·
3,732 Posts
Do tego cena... O polski rynek bic sie bedzie z Solarisem Pesa. W HCP kogos pogielo z taka cena za takim tramwaj.
 

·
Inspired by Poznań?!
Joined
·
12,589 Posts
^^ Po pierwsze nie wież w wszystko co pisze prasa.
Produkt będzie kosztować około 5,5 miliona złotych.
z ostatniego art powyżej
Deska rozdzielcza to jakaś pomyłka xD wystarczyłoby zmienić kolor tła i wszystko wyglądało by okey...
A pomyślałeś może że to prototyp? I że w ostatecznej wersji może to wyglądać inaczej.
ale to tylko wygląd, dramatem jest szerokość przejścia :bash: w Pesie marudzili jak zastosowano trzy rzędy siedzeń, tutaj są cztery więc jest jeszcze gorzej...
To efekt zastosowania archaicznej konstrukcji wózków.
 

·
Registered
Joined
·
3,732 Posts
^^ To efekt zastosowania archaicznej konstrukcji wózków.
Za to juz moze byc dyskwalifikacja. Z ta cena, to raz slyszymy, ze 5,5 mln. Innym razem, ze 8 mln - zobaczymy. Raczej nie jest to pojazd do obslugi mocno obciazanych linii.
 

·
Registered
Joined
·
27 Posts
W środku nie wygląda to źle. Co do braku miejsca to Puma nie nadaje sie na PST, ale na mało uczęszczanych trasach sprawowała by się lepiej niż tatra lub 105tka. Co innego że mając do wyboru pumę oraz combino nie wahałbym się długo.
 

·
Inspired by Poznań?!
Joined
·
12,589 Posts
Za to juz moze byc dyskwalifikacja.
czego się spodziewać po konstrukcji zaprojektowanej w państwowej OBoRze...
ta cena, to raz slyszymy, ze 5,5 mln. Innym razem, ze 8 mln - zobaczymy.
no a widzisz, ta niższa cena ma takie samo prawdopodobieństwo realności jak ta wyższa. nie ma co formułować tak ostrych opinii na podstawie połowicznych informacji.
poza tym w przypadku prasy lokalnej wskazany jest dystans do podawanej informacji.
 

·
Registered
Joined
·
18,859 Posts
Do tego cena... O polski rynek bic sie bedzie z Solarisem Pesa. W HCP kogos pogielo z taka cena za takim tramwaj.
Zobaczymy co tam Modertrans wykombinuje. Czekam też na nowego Citadisa Alstom-Konstal projektowanego na polski rynek, który ma być tańszy od tych zachodnich.

Jesli by ta Puma kosztowała 5,5 mln to z pewnoscią znajdzie nabywców.
 

·
niezależny człowiek
Joined
·
1,665 Posts
Czy on ma takie wąskie przejście, czy to tylko tak na zdjęciu wygląda?
to przejście na wielu zdjęciach wydawało się wąskie, więc takie chyba będzie
Szerokość przejścia jest porównywalna z tą jaka występuje w autobusach przy kołach.

Wogóle to śmieszą mnie artykuły odnośnie tego tramu. Robią z niego jakiś unikalny supernowoczesny cud techniki, a jest to konstrukcja podobna do tworzonej na początku lat 90. Najbardziej jednak "przegiął" epoznań z prędkością , gdyż 70-kę to w polskich tramwajach od 50 lat się osiąga (w Poznaniu od 75r):lol:
 

·
Szlachta Nie Choruje
Joined
·
9,423 Posts
Jeśli PUMA chce mieć jakieś szanse w Warszawie, to niech chociaż wzór malowania zmieni - zdaje mi się, że już ten pesowski jest ładniejszy...Najlepiej by było, gdyby ten szeroki czerwony pas biegł przez całą długość tramwaju, bez tych debilnych powyginań. Od tej wszechobecnej żółci zaczyna mi się robić niedobrze...
 

·
Registered
Joined
·
3,349 Posts
Znajdź 10 różnic :D
Nie no, tak nie można stawiać sprawy.
Dla laika, to każdy tramwaj jest tylko tramwajem. W skrajnym przypadku zauważy jedynie kolor pudła i siedzeń. Kto się trochę interesuje, róznic znajdzie sporo, ale najważniejsza z nich, to ta, że są to tramwaje powstałe na podstawie odmiennych założeń (przyjętych już na etapie opracowania konstrukcji).

Porównywać ze sobą można takie same konstrukcje, czyli np. Pumę z Gekonem. Pesa, krakowsko-gdański NGT6 i Puma/Gekon, raczej nie spotkają się w jednym przetargu, bo wątpię żeby SIWZ wymagał tylko ogólnie tramwaju, bez warunków jaki on ma być. W dotychczasowych polskich przetargach na nowe tramwaje, Puma/Gekon nie wziąłby nawet udziału.
 
741 - 760 of 1624 Posts
Top