SkyscraperCity banner

???

1 - 20 of 51 Posts

·
cyber-barok
2,090 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ze strony parafii:
Projekt kościoła rodzi się w latach 1970-tych - trudnych dla budownictwa sakralnego. Starania Arcypasterza dr Antoniego BARANIAKA o uzyskanie pozwolenia na budowę świątyń, na poszczególnych osiedlach Rataj, rok po roku kończyły się odmową. W tej sytuacji, kiedy tysiące wiernych pozostawały bez Kościoła, Arcypasterz poprosił o jeden nowy Kościół docelowo dla 120 tysięcy mieszkańców Rataj. Władze miejskie przyjęły prośbę będąc w przekonaniu, że przy zaplanowanych utrudnieniach budowlanych wierni, ze swoim duszpasterzem takiej inwestycji nie zrealizują. Dnia 5 kwietnia 1976 roku Urząd Wojewódzki w Poznaniu ustalił teren lokalizacji Kościoła na Ratajach w Osiedlu Bohaterów II Wojny Światowej i określił warunki realizacji. Wykonany projekt techniczny Kościoła dwupoziomowego przez architektów warszawskich mgr inż. Marka EIBLA i mgr inż. Stanisława SOŁTYKA oraz konstruktora inż. Andrzeja KRAWCZYKA zostaje zatwierdzony i pozwolenie na budowę wydane 16 października 1979 roku.
Budowę Kościoła rozpoczęto 8 grudnia 1979 roku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP wylaniem pierwszego betonu w fundament.
18 grudnia 1982 roku, podczas uroczystej Mszy św. Metropolita Poznański Ks. Dr Jerzy STROBA wmurowuje kamień węgielny oraz święci Kościół dolny.
Lata 1983 - 1990 poświęcone są budowie górnego Kościoła i domu parafialnego, umieszczonego na bumerangu Kościoła. Świątynię zamknięto niespotykaną konstrukcją stalową i pokryto blachą miedzianą. Od roku 1991 do polowy 1996 roku prowadzono prace wykończeniowe bardzo pracochłonne, dla potwierdzenia tych słów można wspomnieć podwieszony strop z płyt gipsowych o powierzchni 3000 m2, montaż ponad 1000 okien oraz wykonanie w wejściu do Kościoła dwóch ścian metalowo szklanych o łącznej powierzchni 600 m2.
Kilka zdjęć ze strony parafii:

I kilka zdjęć ode mnie:

·
cyber-barok
2,090 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Ode mnie dostaje 8,5. Nie są to może Łagiewniki, ale architektura jest bardzo przyjemna. Poza tym, mimo sporych gabarytów i niecodziennej bryły, kościół nie wali po oczach kiczem tak, jak większość współcześnie budowanych świątyń. No i wreszcie nadspodziewanie dobrze wtapia się w otaczające go blokowiska.

·
Registered
4,539 Posts
Jeden z niewielu polskich współczesnych kościołów, na który nie patrzę z zażenowaniem i obrzydzeniem. A w Poznaniu według mnie najlepszy tego typu obiekt. 8.

·
2,624 Posts
miejscami wygląda jak wielki statek kosmitów - intruz wśród pobliskiej zabudowy, z drugiej wyglądem przypomina bloki z wielkiej płyty. monumentalny, ale jak dla mnie zbyt przytłaczający. nigdy nie lubiłem obiektów sakralnych z czasów PRL i pewnie nigdy nie polubię. I choć nie jest architektoniczną katastrofą 4 to i tak maks jaki ode mnie dostanie

·
inż. Batman
Pan Batman
5,086 Posts
sam nie wiem jaką ocene dać. Z jednej strony fajnie się prezentuje lecz z drugie zupełnie inaczej o wiele gorzej... poczekam z oceną. Może kiedyś zawitam w te rejony i wystawie ocenke ;)

·
Registered
4,539 Posts
Można dodać, że przez część poznaniakó zwany jest także "czapką papieża" lub "Titaniciem"... :) Dlaczego? Proszę się mu przyjrzeć i uwolnić trochę wyobraźnię... :|

·
Registered
68,081 Posts
ŁoŁ

NIE zwróciłem na niego nigdy bacznej uwagi a widzę, że to był błąd :|. Baaardzo ciekawy - 8,5/10

1 - 20 of 51 Posts