SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2679 Posts

·
Twierdza Doznań™
452 Posts
[Poznań] Nowa Naramowicka

300 milionów na Nową Naramowicką

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, wzdłuż ulicy Naramowickiej (po jej zachodniej stronie) zaplanowano dwujezdniową arterię ze ścieżkami rowerowymi. W ten sposób powstanie ulica Nowa Naramowicka i rozładowane zostaną korki.

Nowa Naramowicka zaczynać się będzie przy węźle komunikacyjnym z ul. Lechicką i pobiegnie aż do torów kolejowych (pod którymi powstanie tunel), gdzie połączy się ze starą ul. Naramowicką. Projekt 2,5-kilometrowej Nowej Naramowickiej ma być gotowy do końca roku. Nowa Naramowicka kosztować będzie około 300 mln złotych. Dla kierowców nie ma znaczenia, czy stoją w korku na jednym, czy na dwóch pasach (…) Poza tym miasto przyzwyczaja mieszkańców do transportu indywidualnego. A powinno wzorem Zachodu faworyzować komunikację zbiorową - mówi Michał Beim, wiceprezes Sekcji Rowerzystów Miejskich; naukowiec z UAM; specjalista od planowania przestrzennego oraz zrównoważonego transportu.

Przedstawiciele Sekcji uważają, że kłopot z korkami mogłoby rozwiązać wybudowanie nowej trasy tramwajowej wzdłuż ul. Nowej Naramowickiej. Naszym zdaniem połączenie planowanej w najbliższych latach budowy ul. Nowej Naramowickiej ze stworzeniem proponowanej przez nas trasy tramwajowej będzie bardzo korzystne finansowo – tłumaczy Beim. Beim przesłał swój projekt do Zarządu Dróg Miejskich. Projekt otrzymał także wiceprezydent Poznania, Mirosław Kruszyński, który odpowiada za transport w mieście. Prezydent zapozna się z koncepcją Michała Beima i dziś wypowie się w tej sprawie - zapewnia Anna Szpytko, rzeczniczka Urzędu Miasta. Pomysł jest ciekawy. Ale teraz trzeba sprawdzić, czy wzdłuż Nowej Naramowickiej w ogóle jest miejsce na tory tramwajowe – komentuje Zbigniew Rusak, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Źródło: www.epoznan.pl

·
(PL)
1,193 Posts
Jeszcze ta linia wysokiego napięcia z obszarem oddziaływania... masakra ;D

Ale teraz trzeba sprawdzić, czy wzdłuż Nowej Naramowickiej w ogóle jest miejsce na tory tramwajowe – komentuje Zbigniew Rusak, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.
Trzeba to panu Zbigniewowi ruszyć cztery litery i zobaczyć, o czym rozmawia. Minutę zajęło mi otwarcie planu i wypatrzeniu, że wzdłuż NN zarezerwowali miejsce na tory tramwajowe (wielka szkoda, że tylko do wysokości Łużyckiej/Sielawy) i żaden podatnik mi za to nie zapłacił.

471 Posts
A co dalej od północy????
z pewnością powstanie nowy przejazd/wiadukt
dalej coś jeszcze przewidują plany????
czy może połączenie ze stara drogą prowadzącą do Radojewa????

:dance2:

·
Infrastrukturnik drogowy
12,039 Posts

·
PoznańskiCiekawski
559 Posts
mam pytanie... może głupie ale kto pyta nie błądzi... czy z Nowej Naramowickiej będzie można skręcić w Lechicką na wschód???

·
Twierdza Doznań™
452 Posts
Z tym tramwajem to jak dla mnie taka niedoróbka. Mogli go zaprojektować aż do torów kolejowych i gdzieś tam zrobić pętlę. Naramowice są długie i ciągnąć tramwaj tylko Łużyckiej to tak jakby w połowie nowej założenia urwać projekt. Nie mieszkam wprawdzie na Naramowicach, ale uważam, że tramwaj powinien być pociągnięty dalej. Nowa linia obsługiwała by osiedle Żurawiniec i inne blokowiska, które w ostatnim czasie bardzo się rozrosły.

·
Registered
Poznań (PL) / Bordeaux (FR)
2,279 Posts
Tramwaj to powinien iść wzdłuż całej nowej drogi za tory kolejowe, żeby obsłużyć wreszcie Umultowo i ten nieszczęsny kawałek kampusu UAM, do którego dojazd obecnie jest męczarnią [nie, nie studiuję tam i całe szczęście, jak mozna było zrobic kampus na takim za**piu ;]]

Wtedy nowa linia obsługuje nie tylko Naramowice = dużo więcej pasażerów, a pasażerowie to chyba niezbędny element linii tramwajowych :]

W jaki sposób wyczytaliście z planu, że jest miejsce pod tory do Łużyckiej? Ja patrzyłem na Google Earth, to od Wilczaka po zachodniej stronie Naramowickiej jest cały czas miejsce, aż za Lechicką do momentu gdzie ma odbić na zachód Nowa Naramowicka od starej. Przy czym jeśli Nowa Naramowicka ma być osią komunikacyjną a la Hetmańska czy Głogowska czy Zamenhofa, to co za problem umieścić na środku tramwaj? Chyba tylko problem braku wyobraźni. Budowa nowej ulicy to wg mnie niepowtarzalna okazja, żeby wreszcie zapewnić tej dzielnicy sprawną komunikację, drogową i szynową.

I jeszcze jedna ważna sprawa - obecnie planowany przebieg linii tramwajowej Naramowicką, potem Rubieżą do torów daje 100% gwarancji, że nawet jeśli linia zostanie wybudowana, to do końca świata nie zostanie wydłużona za tory kolejowe - Nowa Naramowicka pobiegnie w tunelu pod torami, więc teraz i tylko teraz jest okazja, by pojechał tam też tramwaj. Poza tym linia w ul. Rubież... co jak co, ale ta część Naramowic jak sama nazwa wskazuje nie jest zbyt zaludniona.

I jeszcze rzucając okiem na zamieszczone przez Was zdjęcia... co za idiota wybudował tam osiedle, które będzie z dwóch stron bezpośrednio okalać jezdnię? Grunty były tanie czy co? Współczuję mieszkańcom, choć tutaj akurat powinni byli wiedzieć, w co się pakują.

·
Registered
806 Posts
Tramwaj to powinien iść wzdłuż całej nowej drogi za tory kolejowe, żeby obsłużyć wreszcie Umultowo i ten nieszczęsny kawałek kampusu UAM, do którego dojazd obecnie jest męczarnią [nie, nie studiuję tam i całe szczęście, jak mozna było zrobic kampus na takim za**piu ;]]
chyba lepiej, zeby przedluzyli na kampus PST. no nie?

·
Registered
Poznań (PL) / Bordeaux (FR)
2,279 Posts
Nie, PST na pewno nie przedłużą [proponujesz estakadę nad dworcem Sobieskiego? :] ]. Tutaj możliwość narzuca się sama, trzeba tylko ją wykorzystać. Z resztą byłby to tylko dodatek do obsługi Naramowic, sama trasa byłaby przecież też dość szybka, myślę, że przynajmniej w standardzie takiej np. Grunwaldzkiej.

·
(PL)
1,193 Posts
RZUWIG, tory tramwajowe nie skończą się na Łużyckiej, tylko skręcą dziwaczną trasą w bok.

mihau 2x, trzebaby odkopać stare projekty, ale z tego co kojarzę PST miała biec dalej pod pętlą i torami kolejowymi - było zostawione miejsce. Po wybudowaniu dworca nie wiem, czy jest to wykonalne.

Zrobiło się offtopowo tramwajowo.

·
Registered
806 Posts
Nie, PST na pewno nie przedłużą [proponujesz estakadę nad dworcem Sobieskiego? :] ]. Tutaj możliwość narzuca się sama, trzeba tylko ją wykorzystać. Z resztą byłby to tylko dodatek do obsługi Naramowic, sama trasa byłaby przecież też dość szybka, myślę, że przynajmniej w standardzie takiej np. Grunwaldzkiej.
proponuje zburzyc dworzec i powiesic tego, ktory zaakceptowal jego projekt.

a tak na serio - zawsze mozna cos wykombinowac. jakies wiadukty czy tunele. z PST do UAM jest naprawde blisko, wiec nie trzeba by "naginac" trasy naramowickiego tramwaju.

·
Registered
4,895 Posts
chyba lepiej, zeby przedluzyli na kampus PST. no nie?
Dla PST trzeba by budować osobny tunel, a na NowoNaramowickiej, tylko rozszerzyć projekt o torowisko. A sam tunel to i tak w najbliższym czasie nie powstanie (brak kasy).

Czy ktos wie cos o etapowaniu budowy Nowonaramowickiej? Aby zmniejszyć korki, to najważniejszą sprawą jest budowa skrzyżowania Nowonaramowickiej z Lechicką i połączenie tej pierwszej z Naramowicką, np. przez Łużycką lub przedłużeniem Stoińskiego (KD-Z1 na planie). A już w ogóle fajnie by było jakby powstała taka Nowostoińskiego, jako alternatywnej drogi wyjazdu z Naramowic.

1 - 20 of 2679 Posts