SkyscraperCity banner

1 - 20 of 252 Posts

·
Małgośka mówią mi :)
348 Posts
Discussion Starter #1
Czy odbudowa murów obronnych w Poznaniu jest możliwa?

Daina Kolbuszewska 15-03-2005 , ostatnia aktualizacja 15-03-2005 19:16

Średniowieczne mury miejskie w Poznaniu? Czemu nie! "Gazeta" pokazuje, jak mógłby wyglądać jeden z odcinków odbudowanych murów, zgodnie z koncepcją poznańskiego architekta Przemysława Biskupskiego.

Można pomarzyć, że średniowieczne, poznańskie mury miejskie zostały odbudowane. Bo przecież Poznań nie ma wielu atrakcji turystycznych. - Goście pokręcą się trochę po Starym Rynku, kilku bocznych uliczkach i potem nie mają dokąd pójść - mówi Radosław Barek, architekt, także pasjonat poznańskich murów obronnych i kolega Biskupskiego.

W skali 1:1

- Chcemy odtworzyć panoramę Poznania z murami, z czasów lokacji - opowiada Biskupski (na zdjęciu). Koncepcja Barka i Biskupskiego jest prosta. - Na początek można by odbudować partie murów tam, gdzie to jest możliwe - np. na odcinku między ul. Wroniecką a strażą pożarną przy ul. Masztalarskiej - opowiada Barek. W tym samym czasie można by myśleć o dalszych odcinkach. Ale zanim zostanie położona pierwsza cegła, potrzebna jest dyskusja. A ponieważ trudno jest dyskutować o czymś, czego nie widać, Biskupski zrobił pierwszy rysunek. Powstają zresztą kolejne. Rysując, opierał się na rycinie Brauna-Hogenberga z 1618 r. i wynikach ostatnich badań archeologicznych. - To oczywiście częściowo jest rekonstrukcja - dodaje.

- Ale najbardziej marzy nam się, żeby zrobić makietę w skali 1:1 i ustawić w terenie. Pod nią można by podyskutować o murach - marzy Barek.

Nie ma mowy

Murami obydwoje interesowali się od dawna, śledzili kolejne odkrycia archeologów, historyczne spory wokół nich i wokół ich eksponowania. - Teraz wiedza o murach jest już spora. Czemu nie pokusić się o zrobienie w Poznaniu czegoś naprawdę atrakcyjnego? - zastanawiają się. Baszty i bramy odbudowanych murów mogłyby pełnić różne funkcje: galerii, warsztatów, pracowni artystów, kawiarni. - Krakowskie mury żyją. Dlaczego poznańskie nie miałyby równie mocno wrosnąć w życie miasta? - pyta Biskupski.

- A tymczasem nie ma jednej spójnej koncepcji ich eksponowania, która byłaby sukcesywnie realizowana - podsumowuje Biskupski. - Dlatego chcemy powrotu do dyskusji o odbudowie murów - dodają z Barkiem.

- Nie ma mowy o żadnej odbudowie i rekonstrukcjach - komentuje Jerzy Borwiński, zastępca miejskiego konserwatora zabytków.

- Pół wieku temu postawiono BWA, a dziś myśli się o jego wyburzeniu czy przebudowie. Świat się zmienia! - śmieją się w odpowiedzi na to Biskupski i Barek.

·
...
293 Posts
Co wy w Poznaniu macie manię odbudowywania? Najpierw zamek (o niewiadomym pierwotnym wyglądzie), teraz mury. Współcześnie unika się odtwarzania w całości nieistniejących zabytków, gdyż obniża to wartość zabytków istniejących, poza tym niewiadomo wówczas, co jest autentyczne, a co nie.
Oczywiście inną sprawą jest odbudowa zniszczeń wojennych, ale z taką przecież nia mamy tu do czynienia (w niedalekim interwale czasowym)

·
348 Posts
Discussion Starter #4
Prawdziwe czy odbudowane, nie ma znaczenia, jedno i drugie sprawia ze miasto staje sie bardziej atrakcyjne

·
niezależny człowiek
1,679 Posts
arturranto said:
Co wy w Poznaniu macie manię odbudowywania? Najpierw zamek (o niewiadomym pierwotnym wyglądzie), teraz mury. Współcześnie unika się odtwarzania w całości nieistniejących zabytków, gdyż obniża to wartość zabytków istniejących, poza tym niewiadomo wówczas, co jest autentyczne, a co nie.
Oczywiście inną sprawą jest odbudowa zniszczeń wojennych, ale z taką przecież nia mamy tu do czynienia (w niedalekim interwale czasowym)
Przyznaję Ci rację, Kolejna współczesna imitacja czegoś co było jakiś czas temu. zrozumcie Poznań ma wiele ciekawych budowli mało znanych i słabo rozreklamowanych. mamy np. unikatowy dobrze zachowany pierścień fortów, w dzisiejszej "Poznańskiej" był artykuł na temat zagospodarowanie fortu Va, pomyślmy jak na to przeznaczyć pieniądze i co tam zrobić

·
...
293 Posts
BinioII said:
Przyznaję Ci rację, Kolejna współczesna imitacja czegoś co było jakiś czas temu. zrozumcie Poznań ma wiele ciekawych budowli mało znanych i słabo rozreklamowanych. mamy np. unikatowy dobrze zachowany pierścień fortów, w dzisiejszej "Poznańskiej" był artykuł na temat zagospodarowanie fortu Va, pomyślmy jak na to przeznaczyć pieniądze i co tam zrobić
Właśnie - należy się skupić na eksponowaniu zachowanych zabytków, a nie rozpamiętywać i rekonstruować w całosci to, co kiedyś istniało, a zostało zburzone.

·
348 Posts
Discussion Starter #8
A ja dalej bede obstawać przy swoim :) mnie by sie podobały te mury :) z tym Disneylandem to troche przesada :D

·
Registered
800 Posts
BinioII said:

Zgadzam się w 100%. Ratujmy forty nim się rozsypią. Rekonstrukcja murów? Taki temat możemy podjąć za 50 lat - nieistniejące mury sie nie rozpadna a forty tak!

·
Registered
409 Posts
Jaki k### disneyland!!?? :bash:

Repliki: Wieży Eiffla, Statuły Wolnosci, Colloseum, Chrysler Bldg - to jest disneyland!! Ale na pewno nie to o czym tu mowa. To jest jak z licencją na program komputerowy -> masz licencje = masz prawo kopiowac w niezmienionej postaci (w przypadku tych budowli chodzi mi o postać formy i miejsca, a kopiowanie w czasie) lub po prostu zainstalowac ponownie jak ci hdd padnie. Gdyby ktos chcial kopiowac jakies najwspanialsze chocby zabytki, ale z innych miast, bylbym stanowczo na nie, ale odbudowywac swoje zabytki mamy prawo! Czy Warszawy po wojnie nie odbudowywano?

A co do fortów, dosc dobrze znam Fort II, serce sie kraje jaka tam ruina, ale miejsce kultu ani mekka dla turystow tam nie powstanie (jako bunkrołaz wole nawet zniszczony oryginal), mozna to odrestaurowac, ale nie bardzo wiem po co, skoro i tak rzecz dzieje się na niedostepnych i nieznanych nikomu polach w zupelnym oderwaniu od cywilizacji. No, ale na pewno co innego z innymi, lepiej polozonymi fortami, tylko nie bardzo wiem co chcielibyscie z nimi zrobic - "stary fort" a'la "stary browar", jakies muzeum czy po prostu zeby mury byly hmm ladne?

·
I love TRANCE
2,688 Posts
jestem przeciwko murom obronnym w tym miejscu - rejon Solnej i wzgórze sw Wojciecha kompletnie juz by były oderwane od Starego Miasta - juz raz nam krzywde wyrzadziła komuna wiec nie powtarzajmy błedu, lepiej zadbac o kamienice co obok tam stoja i sie sypia a nie budowac jakis pseudu murów !!! Stare Miasto jest w Poznaniu ograniczone i oderwane od siebie jak Chwaliszewo i Katedra - trzeba wszystko robic aby je ratowac i tworzyc jedna całosc a nie odłaczac je jakimis murami !!!

·
Registered
934 Posts
niec z nimi cos zrobia, przejezdzam tamtedy kilka razy w tgodniu i tam jest taki syf ze k... nawet nie chce sie na nie patrzec, a na wizualizalce ktora byla pokazana wyglada to calkiem calkiem :D wiec ja jestem w 100% za :D

·
Fook eet!
6,472 Posts
DJanos said:
jestem przeciwko murom obronnym w tym miejscu - rejon Solnej i wzgórze sw Wojciecha kompletnie juz by by?y oderwane od Starego Miasta - juz raz nam krzywde wyrzadzi?a komuna wiec nie powtarzajmy b?edu, lepiej zadbac o kamienice co obok tam stoja i sie sypia a nie budowac jakis pseudu murów !!! Stare Miasto jest w Poznaniu ograniczone i oderwane od siebie jak Chwaliszewo i Katedra - trzeba wszystko robic aby je ratowac i tworzyc jedna ca?osc a nie od?aczac je jakimis murami !!!
Hej, ale tu nie chodzi o budowe muru berlinskiego, ktory ma calkowicie oddzielic jedna czesc miasta od drugiej. Wg tego co mowia pomyslodawcy, mialyby tam sie znajdowac galerie i kawiarnie. To jest sposob na ozywienie tej okolicy. Ozywienie, nie odciecie. Jesli tam cos sie bedzie dzialo, to moze wiecej ludzi zdecyduje sie na przejscie przez Solna i zobaczy Sw. Wojciech?

Nie wiem, czy odbudowa murow to najlepszy z mozliwych pomyslow na to miejsce, ale niech wreszcie zacznie sie tam cos dziac. Cokolwiek. Drobnymi kroczkami cywilizowac te okolice, a na koncu zlikwidowac Solna. Yeah!!! :cheers:

A co do fortow - to zgadzam sie z dreamdealerem. Sa za daleko od centrum, sa rozproszone po calym miescie i nie sa atrakcyjne dla masowego turysty.

·
Fook eet!
6,472 Posts
Rozmowa z prof. Jerzym Gurawskim - o pomy¶le odbudowy murów miejskich

Trzeba chroniæ i eksponowaæ ¶lady, a nie, ni st±d, ni zow±d, budowaæ baszty i kru¿ganki. To jak budowaæ dekoracje dla Shreka.

Violetta Szostak: Jak siê Panu podoba pomys³ odbudowy murów miejskich?

Prof. Jerzy Gurawski: S³yszê, ¿e mia³by to byæ sposób na podniesienie atrakcyjno¶ci miasta. Nie s±dzê. To karko³omna, a w³a¶ciwie zabawna teza.

Dlaczego?

- Miasto jest piekielnie zaniedbane. A¿ strach patrzeæ na to, w jakim jest teraz do³ku. Dwie ulice zosta³y doprowadzone do jako takiego ³adu, Pó³wiejska i Podgórna, pozosta³e to ¿a³o¶æ, strach chodziæ. Na Starym Mie¶cie jest pe³no piêknych lokali, ale dostêp do nich po jakich¶ brukach, krzywych chodnikach, brudnych, zaniedbanych ulicach. Rynek jest w kiepskim stanie, po bruku nie da siê chodziæ, zamiast patrzeæ na ratusz, trzeba patrzeæ pod nogi, to przecie¿ jakie¶ szaleñstwo. Trzeba zabraæ siê za Stare Miasto, uporz±dkowaæ, wyczy¶ciæ, a nie zaczynaæ od budowy murów wokó³. No, chyba ¿e siê spodziewamy jakiej¶ nawa³y...

Ale za³ó¿my, ¿e mamy ju¿ miasto piêknie uporz±dkowane i do tego mamy pieni±dze na budowê murów, czy wtedy chcia³by je Pan widzieæ?

- Wtedy nale¿a³oby siê zastanowiæ. Czy pogr±¿aæ siê w mrokach ¶redniowiecza? I dlaczego nie pój¶æ dalej? Polska przecie¿ by³a kiedy¶ drewniana, zróbmy wiêc palisady drewniane. To dopiero bêdzie atrakcja turystyczna: w ¶rodku miasta palisady! To by³aby taka sama odbudowa jak murów. A ja bym poszed³ jeszcze dalej... Przecie¿ tu kiedy¶ by³a puszcza, zamiast domów nad Wart±, zasad¼my piêkn± puszczê!

- ¯eby nie by³o w±tpliwo¶ci: ironizuje Pan.

- Nie, ja wola³bym tê drewnian± palisadê ni¿ te ceglane podróbki, które s± w wielu miastach. Tym bardziej ¿e jest tyle cudownych miast, które maj± prawdziwe stare mury. Pewni m³odzi architekci mieli pomys³, by zbudowaæ w Poznaniu makietê murów, z dykty, uwa¿am, ¿e to ciekawsze, ni¿ stawiaæ tam kupê cegie³.

- Pojawiaj± siê g³osy, ¿e budowa murów by³aby tworzeniem takiego "historycznego Disneylandu".

- Oczywi¶cie, ¿e tak. Kultura masowa ukocha³a sobie ¶redniowiecze. Zobaczmy film "Shrek", te ¶redniowieczne dekoracje, te zamki, baszty. Marzenie o murach te¿ siê w tym mie¶ci. Uwa¿am, ¿e powinno siê dbaæ o te zabytki, które s±, a nie dopuszczaæ do podróbek, bo w pewnym momencie ju¿ naprawdê nie bêdzie wiadomo, który dom ma jak±¶ swoj± historiê, czas za sob±, a który jest podróbk±. Trzeba chroniæ i eksponowaæ ¶lady, a nie, ni st±d, ni zow±d, budowaæ baszty i kru¿ganki. To jak budowaæ dekoracje dla "Shreka".

--Gazeta Wyborcza

·
Registered
800 Posts
dreamdealer said:
Jaki k### disneyland!!?? :bash:

A co do fortów, dosc dobrze znam Fort II, serce sie kraje jaka tam ruina, ale miejsce kultu ani mekka dla turystow tam nie powstanie (jako bunkrołaz wole nawet zniszczony oryginal), mozna to odrestaurowac, ale nie bardzo wiem po co, skoro i tak rzecz dzieje się na niedostepnych i nieznanych nikomu polach w zupelnym oderwaniu od cywilizacji. No, ale na pewno co innego z innymi, lepiej polozonymi fortami, tylko nie bardzo wiem co chcielibyscie z nimi zrobic - "stary fort" a'la "stary browar", jakies muzeum czy po prostu zeby mury byly hmm ladne?
Myślę, że kazdy poznaniak chodził troche po fortach. Tym sie tez troche różnimy od reszty Polski, że jako smarkacze łazimy fortach, ja tez to robiłem więc... uważam, że forty to bardzo wartościowa rzecz tylko na pewno ich wydźwiek i promocja nie są takie proste jak np. katedry, w której leży 6 władców Polski i jest to jeden konkretny punkt przy centrum miasta, wszystkie podręczniki do hitorii o niej wspomianją itp. ale są też zabytki, które są bardzo wartosciowe, tyle że nie maja takiej popularności. Wyobrażasz sobie co się stanie za 30-40 lat z tymi fortami jak nikt sie nimi nie zajmie? Pozbędziemy się kolejnych super zabytków. Ja wiem, że taka tajemniczość i "zapomnianość" ma swoje zalety ale przecież i tak wszystkie forty nie są dostepne na takiej zasadzie. Niektóre robia jako magazyny i niszczeją bo prywatny przedsiębiorca magazynujacy tam cokolwiek nie będzie prowadził prac konserwatorskich.
Uważam, ze dobrze odrestaurowany pierścień fortów z cytadela jako centrum (tu oczywiście nie mozna mówić o jakiejś rekonstrukcji tylko ewentualnie odkryciu pozostałości) to może być atrakcja turystyczna. Podobnie jak eksponowanie odkopanych pozostałości grodu piastowskiego na Ostrowie Tumskim. Przecież to jest X razy ważniejsze od jakiejś makiety murów a na to kasy nie starczyło. :bash:

·
Your brain controller
8,302 Posts
Rekonstrukcja murów to jakaś głupota. Może jakoś symbolicznie zaznaczyć ich przebieg, albo zastanowić się jak ich obecność tam w przeszłości wyrazić nowymi środkami architektonicznymi, ale budowa murów podrabiających stare, których nie ma i niegdy już nie bendą istnieć to fałszerstwo historii. To już drugi taki numer po odbudowie zamku, który Poznań chciałby wykręcić. Na szczęście budowa takiego muru byłaby niewyobrażalnie droga a w samym murze za przeproszeniem nie da się niczego umieścić.

·
Registered
800 Posts
Dziki REX said:
Rekonstrukcja murów to jakaś głupota. Może jakoś symbolicznie zaznaczyć ich przebieg, albo zastanowić się jak ich obecność tam w przeszłości wyrazić nowymi środkami architektonicznymi, ale budowa murów podrabiających stare, których nie ma i niegdy już nie bendą istnieć to fałszerstwo historii. To już drugi taki numer po odbudowie zamku, który Poznań chciałby wykręcić. Na szczęście budowa takiego muru byłaby niewyobrażalnie droga a w samym murze za przeproszeniem nie da się niczego umieścić.
Czy tak niewyobrażalnie droga to nie wiem. To chyba zwykły kloc z cegły no nie? W dodatku budowany w technologii, która była znana juz kilkaset lat temu. W murze da się coś zmieścic bo to nie tylko mur ale tez jakies baszty, budynki pomocnicze jak na fotografii pewnie by były.

·
Registered
409 Posts
Skodza, ze poszczególne foty nie są ze sobą oraz z Cytadela polaczone podziemiami, wowczas powstalby z tego jakis szlak turystyczny i to bylaby atrakcja. wiem, ze Starołęka miala jakies połączenie z Kaponierą (tu rowniez sporo podziemi), takich połączen jest wiecej, ale nie tworzą one zadnej calosci, a te instniejące polaczenia nie są juz drożne (zalane, zawalone). Poza tym forty, a w zasadzie ich okoliczne schrony robią za noclegownie dla bezdomnych, coz, ja ich rozumiem... whatever. Są ludzie, dla ktorych forty są pasją nr 1, gdyby oddac im je we władanie i troche srodkow na restaurację na pewno wiedzieliby co zrobic i mnie cos takiego bardzo by cieszylo. Bo dla mnie to bylo jak plansza do Quake/Doom... no taka czysta eksploracja.

ps. w forcie II robiono ponoc stateczniki do Focker Wolfów (zapomnialem pisowni hehe), sa tam bardzo pokazne hangary, faktycznie robia teraz za magazyny. Tak samo czesci do samolotow kolo MTP i bodajze nowego zoo. Ale to wszystko niepotwierdzone info ;)

1 - 20 of 252 Posts