SkyscraperCity Forum banner

Który remont najlepszy?

• Św. Marcin 87 - Akademia Muzyczna (post #13)

Votes: 0 0.0%
  • Wrocławska 3 / Kozia (post #18)

• Sieroca 1 / Franciszkańska (post #21)

• Wszystkich Świętych 6 (post #26)

121 - 140 of 166 Posts

·
Registered
1,189 Posts
świetnie się ogląda takie porównanie przed i po renowacji, adam2a kawał dobrej roboty :cheers:

ode mnie głos na Św. Marcin 80/82 - CK Zamek

ps. qrde za późno odczytałem że można zagłosować na 3 pozycje :hammer:

·
Iroquois of Europe
10,176 Posts
Trudno wybrać. Cała czołówka jest na wysokim poziomie. Po zastanowieniu: #2, #25 i #27.

·
Registered
2,623 Posts
Discussion Starter · #131 · (Edited)
Kamienica ultraorange. Fajna?
Sylwia Sałwacka
2010-03-22, ostatnia aktualizacja 2010-03-22 19:09

W internecie trwa głosowanie na najlepiej odrestaurowaną kamienicę w mieście. Prowadzi pomarańczowa fasada z rogu Gołębiej i Wrocławskiej. Za nią jest CK Zamek

Konkurs na najlepszą fasadę? Tego jeszcze w Poznaniu nie było. W sieci trwa głosowanie. - Szacunek dla miasta za "wygumkowanie" z brudu elewacji Zamku - piszą internauci.

- Pomysł skopiowaliśmy od kolegów ze Szczecina, którzy pierwsi postanowili docenić właścicieli kamienic angażujących się w ratowanie zabytków - opowiada Adam Adamczyk, student budownictwa. - Wzięliśmy aparaty fotograficzne w łapę i poszliśmy w tzw. miasto. Zrobiliśmy zdjęcia ponad 100 obiektów, głównie w Śródmieściu. Z tego do ścisłego finału wybraliśmy 30.

Plebiscyt organizują internauci skupieni na społecznościowym portalu Forum Polskich Wieżowców. Forum - wbrew nazwie - nie zrzesza jedynie fanów drapaczy, ale też łowców wykuszy, strzelistych daszków i bawolich oczek.

Konkurs trwa do końca marca. Do wczoraj prowadziła kamienica z rogu Gołębiej i Wrocławskiej. Tuż za nią było Centrum Kultury Zamek (po wyczyszczeniu elewacji z piaskowca), a na trzecim miejscu XIX-wieczna, piękna kamienica z nową elewacją w kolorze budyniu przy ul. Nowowiejskiego 23.

Ale w sieci można znaleźć też przykłady barbarzyństwa. Na przykład remont kamienicy przy ul. Przemysłowej, gdzie inwestor zalepił detale styropianem.

- Kamienica przy Gołębiej wygrywa, bo jest świetnym przykładem sztuki konserwatorskiej - mówi Adam. W sieci można znaleźć zdjęcie zniszczonego domu sprzed kilku lat, z wielkim billboardem "For Sale". W czasie remontu murarze odtworzyli brakującą sztukaterię, dom ma nowe, drewniane okna i dach pokryty karpiówką. - Należy się tutaj właścicielowi wielka pochwała. Remont zgodnie ze sztuką wcale nie jest oczywisty, wielu inwestorów robi to bez smaku i wyobraźni. Ale moim faworytem jest kamienica na rogu Wielkiej i Starego Rynku pokryta starym różem. Kiedyś szarobura i bez wyrazu, po remoncie po prostu błysnęła! - chwali Adam.

W konkursie na "Najlepszy remont lub rekonstrukcję elewacji kamienicy w Poznaniu 2009" każdy może oddać trzy głosy (przy ocenie powinien uwzględnić wierność oryginalnej architekturze, kolorystykę, i jakość wykonania prac). Zwycięzca dostanie od portalu wygrawerowaną tabliczkę do wywieszenia na fasadzie, a także bony na materiały i roboty budowlane, ufundowane przez sponsora.

- Dobry pomysł, pewnie też zagłosuję - mówi wybitny architekt przestrzeni i scenograf Jerzy Gurawski. - Ostatnio jestem pod wrażeniem remontu XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Matejki. Inwestor prowadzi prace z wielkim wyczuciem, dba nie tylko o detale na fasadzie, ale też w środku. Widać, że ma szacunek dla starych balustrad, tajnych przejść i wykuszy. Marzy mi się, żeby taki remont przydarzył się też ulicy Roosevelta.

Głosowanie odbywa się na stronie Skyscrapercity (dokładny adres: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1061343).

Dla Gazety

Wojciech Starzycki,

zastępca miejskiego konserwatora zabytków

- Cieszę się, że wielu poznaniakom zależy, by staremu Poznaniowi przywrócić dawny blask. Ale niestety na drodze stoi bardzo dużo problemów. Zacznijmy od tych natury prawnej. Co najmniej kilkadziesiąt kamieniec w mieście nie ma uregulowanych spraw własnościowych, bez tego trudno zacząć remonty. Sprawa kolejna to pieniądze. Remont kamienicy kosztuje co najmniej kilkaset tysięcy. Teoretycznie można je dostać z Unii, ale do tej pory nie udało się to żadnemu prywatnemu inwestorowi. Unijne pieniądze dostała np. Archidiecezja Poznańska, ale do obsługi unijnego funduszu musiała wynająć firmę konsultingową. Teoretycznie właściciel kamienicy może dostać pomoc też z miasta w formie dotacji (dotyczy to podmiotów niepublicznych). Ale tych pieniędzy też nie jest wiele. W tym roku w budżecie Poznania na "prace konserwatorskie na obiektach zabytkowych" mamy w sumie 2 miliony 400 tys. zł, w tym jest renowacja murów obronnych. Pieniędzy starczy więc dla kilku kamienic.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

:D Wszelkie błędy, nieścisłości i niedomówienia wynikają chyba z dużych zakłóceń na łączach bo w kilku przypadkach to co mówiłem nieco się różni od tego co zostało napisane...

·
Registered
21 Posts
kamienica Gołębia/ Wrocławska - pewne uwagi

Może nie jestem wielkim specjalistą, ale mam pewne wątpliwości co do prowadzącej kamienicy przy ul. Gołębiej/ Wrocławskiej, bo ona podczas tych prac restauratorskich została w jakiejś mierze rozebrana i zrekonstruowana. Nie wiem zatem czy to dobra dla niej kategoria. Bo konserwowanie to jednak zachowanie i doprowadzenie do jak najlepszego stanu istniejącej zabytkowej substancji z koniecznymi uzupełnieniami, a nie zrobienie "nowego zabytku"! Ktoś kto uważnie śledził dzień po dniu jej "renowację" wie o czym mówię...

·
Registered
2,623 Posts
Discussion Starter · #134 ·
W artykule GW znalazło się wiele uproszczeń. Konkurs jest na "najlepszą renowację lub rekonstrukcję elewacji kamienicy lub zabytku przeprowadzoną w Poznaniu w 2009 r." dlatego ta kamienica się jednak kwalifikuje. Poza tym wypada wierzyć na słowo temu co napisano kilka lat temu przy okazji rozpoczęcia inwestycji, że rozebrano to czego uratować się już nie dało. Piwnice, parter i 1. piętro (chyba) są oryginalne.

·
Registered
21 Posts
Dla mnie rekonstrukcja elewacji to odtworzenie brakujących na niej detali, a nie budowanie ścian od nowa, a to miało miejsce w "pomarańczowej" kamienicy. Obserwowałam tą "renowację" dość uważnie i wiem, że oryginalne są piwnice, część wewnętrznych i zewnętrznych ścian parteru, uratowano też drewniane stropy. Mury powyżej parteru i cały detal od parteru po ostatnią kondygnację to "rekonstrukcja". Dla mnie to "nowy zabytek", do tego zastosowane na nim tynki nie mają nic wspólnego z zastosowanymi oryginalnie tynkami barwionymi w masie i to napewno nie jest "historyczne". No ale zdecydują forumowicze...

·
Registered
2,623 Posts
Discussion Starter · #136 ·
Może się już będę powtarzał ale mimo wszystko to napiszę: Też bym wolał odratowanie oryginalnej substancji ale jeśli naprawdę nie dało się już jej odratować (a wypada tutaj tylko uwierzyć na słowo bo raczej nikt z nas dostępu do odpowiednich ekspertyz budowlanych nie ma) to jestem w stanie to zaakceptować. Większy problem to zastosowana konstrukcja muru - żelbetowa monolityczna, która koniecznością nie była. No ale cóż, tego nie widać a warstwę elewacyjną odtworzono mimo wszystko w dużej zgodzie z oryginałem dzięki czemu cały obiekt wnosi teraz dużo do estetyki otoczenia. No i to co zachowano odrestaurowano już bez zastrzeżeń.

Jestem jednak świadom tego, że mimo wszystko szykuje się nam (bo chyba w klasyfikacji nic już się nie zmieni) kontrowersyjny zwycięzca. Jednak rekonstrukcje (nawet takie bez zachowania oryginalnych technik i materiałów) to tak rzadki w Poznaniu przypadek, że jeśli estetycznie wyglądają dobrze (a ta wygląda nawet bardzo dobrze) to powinno się je promować. Obiektów, które mogą już nie uniknąć częściowej przynajmniej rozbiórki jest niemało i mimo swoich wad jest to dobry przykład na to, jak powinno się z nimi obchodzić.

·
Registered
6,513 Posts
Zgadzam się ze SnOOpką, nie uwazam przykładu przy ul. Gołębiej/ Wrocławskiej za coś warte naśladowania.
Znałem tą kamienicę przed wyburzeniem wyższych pięter i śmiem twierdzić, że ich rozbiórka dokonała sie pod dużym naciskiem na konserwatora ze strony znanej pracowni. Być może efekt końcowy jest nawet fajny, ale trudno nagradzać kolejne przekraczanie granic, można to uznać za znak czasów.

·
Canonier
3,183 Posts
Wczoraj miałem przyjemność odwiedzić tę kamienicę. Mój znajomy ma tam przepiękne, dwupoziomowe i mega wysokie mieszkanie.

W środku remont jeszcze trwa. Zainstalowano nowoczesną windę w starym szybie ciągnącym się wzdłuż klatki schodowej - wygląda to doskonale.

Całość robi świetne wrażenie. W ogóle takie budynki są cudowne, ostatnio coraz bardziej ulegam ich urokowi. Bardzo chciałbym kiedyś posiadać jakiś ogromny apartament w takiej kamienicy i oczywiście także w takiej lokalizacji.

Jedyny minus: zamiast milleniumbanku dałbym wszystko za kawiarnię, która kilka lat temu była w tym lokalu.
dodali jeszcze jedne bank :(

121 - 140 of 166 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.