SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2169 Posts

·
Quasimodo
Joined
·
4,631 Posts
Discussion Starter #1 (Edited by Moderator)
Zakres projektu pt. ROZBUDOWA I MODERNIZACJA INFRASTRUKTURY LOTNISKOWEJ I PORTOWEJ.

1. Budowa Terminala Pasażerskiego wraz z infrastrukturą:
Szacowana wartość inwestycji: 117,37 mln PLN.

Opis techniczny inwestycji: Rozbudowa i przebudowa istniejącego Terminala ma zapewnić możliwość zwiększenia obecnej przepustowości do pułapu 3.000.000 pasażerów rocznie. W tym celu funkcja istniejącego budynku zostanie zmieniona na Terminal odlotowy, w nowobudowanej części znajdą się Hala check-in oraz Terminal przylotowy. Budynek terminala powinien spełniać funkcję komunikacyjną oraz komercyjną (w części „airside” oraz „landside”. Ze względów funkcjonalnych przewiduje się kształtowanie przestrzeni wewnętrznej w sposób zapewniający pasażerom sprawną orientację w zakresie lokalizacji stref check-in, odlotów i przylotów tj w postaci hali zorientowanej w kierunku wschód - zachód. Powierzchnia terminala nowobudowanego wyniesie ok. 14,3 tys. m2, zaś przebudowie ulegnie ok. 5,4 tys. m2 powierzchni dotychczasowego terminala. Szacunkowa kubatura nowobudowanych jak i przebudowywanych obiektów wynosi ok. 156,5 tys. m3.

2. Budowa Równoległej drogi kołowania.
Szacowana wartość inwestycji: 62,9 mln PLN.

Opis techniczny inwestycji: Droga kołowania będzie usytuowana równolegle do drogi startowej po stronie południowej na całej jej długości (2 500m), oraz połączona z nią dwoma drogami kołowania szybkiego zjazdu na obu kierunkach lądowania. Zgodnie z przepisami 14 Aneksu ICAO szerokość równoległej drogi kołowania dla kodu D wynosi 23 m plus 2 x 7,5 m opaski. Powierzchnia drogi kołowania musi być pozbawiona nierówności, które mogłyby spowodować uszkodzenie konstrukcji statku powietrznego. Nawierzchnia powinna być tak zbudowana, aby posiadała dobre charakterystyki tarcia dla mokrej nawierzchni drogi kołowania. Nawierzchnia betonowa o nośności jak dla drogi startowej tj. PCN 52.

3. Rozbudowa PPS.
Szacowana wartość inwestycji: 31,60 mln PLN.

Opis techniczny inwestycji: Rozbudowa PPS – nastąpi w kierunku zachodnim w stosunku do istniejącej płyty postojowej samolotów przed terminalem. Planowana powierzchnia rozbudowy 46 tys. m2 pozwoli uzyskać 6 dodatkowych stanowisk postojowych kodu C lub zamiennie 2 kodu E i 3 kodu C. Nawierzchnia betonowa o nośności PCN 52, oświetlenie płyty zgodnie z wymaganiami ICAO średnio 20cd/m2, skrzynki zasilania na każdym stanowisku postojowym.
W ramach planowanej powierzchni jedno ze stanowisk będzie pełniło funkcję stanowiska do odladzania.
Dwa razy większy terminal z większą liczbą sklepów, nowa droga kołowania, dodatkowe miejsca postojowe dla samolotów - za dziesiątki milionów złotych poznański port zostanie rozbudowany. Dzięki temu do Euro 2012 Ławica będzie mogła obsłużyć 3 mln pasażerów rocznie.
Z nowego, większego terminalu skorzystamy dokładnie za dwa lata. Jesienią przyszłego roku rozpocznie się rozbudowa, która ma się zakończyć do 25 listopada 2011 r. "Gazeta" pierwsza pokazuje, jak będzie wyglądał większy terminal. Koncepcję przygotowali architekci ze Studia ADS, którzy zaprojektowali także obecny budynek portu.

Nowe skrzydło będzie miało przede wszystkim większą powierzchnię zabudowy - ok. 12 tys. m kw. (obecny port - 9,5 tys. m kw.). Jego bryła wyraźnie nawiązuje do pierwszego projektu, zwłaszcza charakterystycznym zadaszeniem w kształcie spadochronu, ustawionym jednak prostopadle do dachu nad istniejącym budynkiem.

- Jeśli chodzi o sam terminal, to tak naprawdę optymalne wymagania dotyczące organizacji Euro 2012 wypełniamy bez rozbudowy - mówi Grzegorz Bykowski z zarządu Portu Lotniczego Poznań-Ławica. - Dla UEFA liczy się dobowa przepustowość portu na poziomie 8 tys. pasażerów. A już tego lata w pełni sezonu czarterowego udowodniliśmy, że w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie obsłużyć ponad 8 tys. osób - dodaje.

Dlaczego więc Ławica chce się rozbudować? - Nasz terminal ma przepustowość 1,5 mln pasażerów odprawionych rocznie. Ubiegły rok zakończyliśmy wynikiem 1,27 mln, w bieżącym pomimo kryzysu będzie podobnie. Zbliżamy się więc do granicy. Nasze prognozy zakładają, że w 2012 r. obsłużymy ok. 2 mln pasażerów. Dlatego po pierwsze, myślimy o przyszłości, po drugie, podobnie jak inne porty, mamy przyznane unijne fundusze, które chcemy należycie wykorzystać - tłumaczy Bykowski.

Trwają już prace nad projektem budowlanym nowej części portu, wiosną przyszłego roku ogłoszony zostanie przetarg. Wyłoniony do jesieni wykonawca będzie miał rok na budowę. W grudniu 2011 r. pierwsi pasażerowie skorzystają z nowej części terminalu, w której znajdzie się hala przylotów z bagażownią. W nowym skrzydle powstanie także około 30 stanowisk do odprawy bagażowo-biletowej (check-in), jednak uruchomione zostaną dopiero po Euro 2012. Do tego czasu pasażerowie będą odprawiani jeszcze w starej części, którą także czekają zmiany. Kosztem hali przylotów powiększy się przede wszystkim hala odlotów, w której znajdzie się 11 bramek).

W nowym większym terminalu pasażerowie będą mieli do dyspozycji więcej sklepów. - Dziś nasza oferta jest relatywnie skromna, obejmuje ok. 500 m kw. powierzchni komercyjnej w lotniczej części portu. Tymczasem na każdy milion pasażerów powinno przypadać 1 tys. m kw. Docelowo planujemy więc wydzielenie ok. 3 tys. m kw. pod działalność komercyjną - zapowiada Bykowski.

Rozbudowa terminalu ma kosztować blisko 120 mln zł, a to i tak tylko jedna z kilku ważnych inwestycji, jakie planuje Ławica w najbliższym czasie. W planie inwestycyjnym portu są też m.in. budowa za 30 mln zł 17 nowych miejsc postojowych dla dużych samolotów (dziś jest 6) oraz, kosztem 70 mln zł, budowa równoległej drogi kołowania. - I właśnie te inwestycje są kluczowe, pod kątem obsługi ruchu w trakcie Euro 2012. Pozwolą nam przyjmować więcej samolotów i zwiększyć liczbę wykonywanych operacji w ciągu godziny z 10-15 do 30 - wyjaśnia Bykowski.

Łącznie plan inwestycyjny Ławicy na lata 2009-2013 opiewa na 327 mln zł. Obok wymienionych projektów, można w nim znaleźć także budowę 300 nowych miejsc parkingowych, czy nowy system zabezpieczeń. Poza tym Ławica poszuka w przyszłym roku inwestora, który mógłby wybudować na terenie lotniska hotel.
źródło: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,7333370,Nowe_skrzydlo_terminalu_na_Lawicy_juz_w_2011_r_.html
 

·
Moderator
Joined
·
11,791 Posts
Lądowałem na wielu lotniskach i często nie korzystałem z rękawów, nawet jeśli takowe były. Chociaż na wielu nie było w ogóle.

W obecnej sytuacji rękawy byłyby zbytnią rozrzutnością. Tanie linie zapewne i tak nie chciałyby płacić za ich używanie, LOT pewnie też nie byłby skory. Lufa... nie wiadomo. Aczkolwiek projekt mógłby przewidywać możliwość późniejszej rozbudowy właśnie o rękawy.

Bardziej martwi mnie to, że ta marna wizualka nie przedstawia niczego ciekawego. Tzn. nowy terminal wydaje się być gorszy architekturą od starego, a już na pewno nie wnosi nic nowego, świeżego. Wolałbym sytuację odmienną.
 

·
Registered
Joined
·
3,810 Posts
^^ Jeżeli mówimy o tym, co wrzucił mmjp, to moim zdaniem nie jest ani gorszy ani lepszy. Po prostu jest to odwrócona o 90 stopni kalka obecnego. A jeśli już, to na pierwszy (i drugi) rzut oka różnice są niezauważalne.
Jeśli więc spojrzeć na to w ten sposób, to fakt - nie wnosi nic nowego... ;)

Ale tam, ja się cieszę, że przynajmniej w kwestii lotniska są jakieś konkrety. Bo że nowego Dworca Głównego się nie doczekamy do 2012 r. (czytaj: nikt z nas za życia takowego się nie doczeka), to jest pewne.
 

·
Registered
Joined
·
56 Posts
Przynajmniej będą tworzyć jakąś spójność.
Oczywiste jest to, że mógł powstać jakiś ciekawszy projekt, ale z drugiej strony nie wiemy jak by się komponował ze starym i czy jako całość nie wyszłoby z tego coś odpychającego.
Zresztą trzeba czekać na dokładniejsze wizki.
 

·
Fook eet!
Joined
·
6,220 Posts
Co za głupota rozbudowywac Ławice.. Lotnisko powinno zostac przeniesione gdzies indziej w Powiecie Poznańskim. Dobrze wiecie ze teraz wlasnie lawica uniemożliwia rozwój miasta (wieżowce) jej polożenie. Moim zdaniem jest wiecej minusów niz plusów tej inwestycji.
To weź na plecy i przenieś. Dobry dojazd też przenieś. Albo wyłóż kilka miliardów na budowę nowego portu od zera i dołóż kilkaset milionów na dojazd.
 

·
Registered
Joined
·
6,061 Posts
Co za banalny pomysł. ADS się nie popisał. Bez zbędnych udziwnień, czyli bez rotate 90°, samo copy/past, save wyglądałoby lepiej.
 

·
Autopilot
Joined
·
6,738 Posts
Trochę nie rozumiem tej koncepcji. Ustawienie nowego terminala prostopadle do obecnego miało zapewne przynieść jakiś efekt. Ale ja go nie widzę :nuts: Poza tym ztcw ADS nie zbyt dobrze spisał się z wnętrzami obecnego terminalu. Faktem jest, że budynek z zewnątrz nie jest zły...ale ponoć wnętrza nie są zbyt kompleksowo/kompatybilnie czy wręcz rozsądnie zaprojektowane. Nie znam się na budowie terminali. Może ktoś inny się wypowie. Liczę tylko, że wszelakie lokalne gazety uraczą nas w nadchodzącym tygodniu nowymi wizkami. Bardziej dokładnymi. Poza tym dziwi fakt, że GW na budowę będzie miał TYLKO rok :nuts: Coś tu nie pasuje!

Btw wiem, że nie warto się sugerować wizkami ale nie ma bata i nowy budynek nie wygląda na większy od obecnego o 2000 m.kw... No i w dodatku z moich informacji wynika, że jeden z "trawników" na terenie obecnego terminala miał zostać zabudowany a tego na wizkach nie widać. Liczę tylko, że w/w 3000 miejsc parkingowych będzie dostępne dla mniej zamożnych kieszeni, a poza tym będzie można zostawić pojazd na cywilizowanym podłożu a nie na błocku czy kruszywie :bash:

PS:Ale marudzę! ;)
 

·
Registered
Joined
·
3,810 Posts
^^ Fakt, trochę mało jak na taki budynek. To nie jest przecież jakiś tam zwykły dworzec autobusowy na osiedlu. Ktoś pamięta ile budowali obecny terminal? (Planowany ma być o 2,5 tys. m kw. większy)
 

·
Fook eet!
Joined
·
6,220 Posts
Trochę nie rozumiem tej koncepcji. Ustawienie nowego terminala prostopadle do obecnego miało zapewne przynieść jakiś efekt. Ale ja go nie widzę :nuts:
Ja się zastanawiam, czy to rzeczywiście dzieło ADS, czy może któryś z redaktorów nie zrobił copy-paste obecnego terminala.

Poza tym ztcw ADS nie zbyt dobrze spisał się z wnętrzami obecnego terminalu. Faktem jest, że budynek z zewnątrz nie jest zły...ale ponoć wnętrza nie są zbyt kompleksowo/kompatybilnie czy wręcz rozsądnie zaprojektowane. Nie znam się na budowie terminali. Może ktoś inny się wypowie.
Też się nie znam. Jako szary pasażer mogę powiedzieć, że jest tam trochę ciasno. I nie chodzi mi o tłok w godzinach szczytu, ale o ogólne wrażenie małości i wąskości. No i trochę bez sensu są sklepy na piętrze, bo ulokowane poza trasą, którą porusza się 99% ludzi.

Liczę tylko, że wszelakie lokalne gazety uraczą nas w nadchodzącym tygodniu nowymi wizkami. Bardziej dokładnymi. Poza tym dziwi fakt, że GW na budowę będzie miał TYLKO rok :nuts: Coś tu nie pasuje!
W ciągu roku ma zostać oddana do użytku tylko nowa hala przylotów i konwejer. Reszta po mistrzostwach (BTW kiedy dokładnie one będą? Czerwiec? Lipiec?)
 
1 - 20 of 2169 Posts
Top