SkyscraperCity banner

1 - 20 of 43 Posts

·
Electromagnetic Pulse
Joined
·
2,263 Posts
Discussion Starter #1
Jako, że zbliżają się kolejne urodziny najbardziej znanej i reprezentacyjnej ulicy Poznania zakłam przybliżający ją osobom spoza Poznania wątek.
Ulica ma dość długą i ciekawą historię, którą nie będę młodzieży zanudzał ;)

Kiedyś była główną ulicą Poznania. Dzisiaj ma małe znaczenie komunikacyjne, pełni jednak ważne funkcje handlowe i usługowe. Przy ul. Świętego Marcina zlokalizowanych jest sporo intstytucji jak Uniwersytet Adama Mickiewicza, Akademia Muzyczna, Filharmonia, regionalna dyrekcja Poczty Polskiej, CK Zamek, kina Zamkowe i Muza, biblioteki, sporo banków, itp. Nie jest długa. Od zachodu zaczyna się od Ronda Kaponiera i po ok 1,5 km kończy się na placu Wiosny Ludów. Do 1989 roku nazywała się Armii Czerwonej.

Pierwsze 9 lat swojego życia spędziłem mieszkając na tej ulicy - dlatego żywię ją sporym sentymentem.

Zdjęcia robiłem w spokojne, niedzielne popołudnie.

Na początek, przez szacunek zaczynamy od mojej Alma Mater, czyli Uniwerstytetu im. Adama Mickiewicza. Przy Św Marcinie mieszczą się Rektorat uczelni, dwa wydziały - Prawa i Administracji oraz Historii oraz słynna Aula Uniwersytecka.

Aula Uniwersytecka

Po lewej stronie fragment Akademii MuzycznejBudynek Rektoratu

Budynek Auli od strony Rektoratu
CDN
 

·
Electromagnetic Pulse
Joined
·
2,263 Posts
Discussion Starter #4
Św. Macin od Kaponiery do al. Niepodległości to szeroka arteria z kilkoma pasami ruchu w jedną stronę. U zbiegu z ul. Roosvelta powstaje poznański SheratonZ drugiej strony ulica kończy się przy czekającym na przebudowę placu Wiosny Ludów, gdzie również powstanie DH deptakNa pl. Wiosny Ludów stoi gmach Kupca Poznańskiego wybudowanego na modnym w Poznaniu planie sześcioboku. Trend ten staje się ostatnio bardzo popularny, jak zwykle zazdroszczący Poznaniowi nowatorstwa Wrocław, postanowił zastosować ten styl przy budowie tamtejszych Arkad ;)Ta część ulicy jest dość kameralna (zwłaszcza od alei Marcinkowskiego). Ulica jest tutaj jednokierunkowa i wąska – idealne miejsce na małe Chinatown :DBezpośrednio nad ulicą latają samoloty (to typowe w Poznaniu)Kilka szerszych planów w stronę placu MickiewiczaA teraz spojrzenie w przeciwnym kierunku, od pl. Mickiewicza w stronę kościała Św. Marcina

Stare i nowe. Warto dodać, że wieża dawnego budynku Powiernictwa Pruskiego, podobnie jak wieża stojącego naprzeciw Zamku Cesarskiego, była przed wojną również kilkadziesiąt metrów wyższa niż obecniePrzy Świętym Marcinie stoi kilka pomników. Najbardziej znane to pomnik Adama Mickiewicza, patrona pobliskiego Uniwersytetu,…… który wcześniej stał na tym kameralnym skwerku za kościołem Św. Marcina w dalszej części ulicyJednak najsłynniejszy pomnik przy tej ulicy i chyba w ogóle w Poznaniu to pomnik Poznańskiego Czerwca 1956
CDN
 

·
Fook eet!
Joined
·
6,487 Posts
Pulse said:
Kiedy? by?a g?ówn? ulic? Poznania. Dzisiaj ma ma?e znaczenie komunikacyjne
Nie wiem czy takie male, kiedys czytalem, ze najwiekszy ruch samochodowy jest w Poznaniu na Moscie Uniwersyteckim - ilestamdziesiat tysiecy samochodow na dobe :bash:

Thx za fotki anyway, jakbys jeszcze mial cos z budowy Baltyku... :)
 

·
Polite User
Joined
·
3,171 Posts
Fajnie by było kiedyś zobaczyć wszystkie kamienice wokoło św. Marcina odnowione, odbudowaną wieżę zamku no i czysty budynek UAM :) Mogło by miasto w przyszłym roku oczyścić też UAM co wydaje mi się prawdopodobne, jeżeli w tym roku maius zrobili to czemu by nie resztę zabytkowych budynków w tej okolicy :)
 

·
Registered
Joined
·
4,311 Posts
Super zdjecia ! W Poznaniu czekam na trzy rzeczy :)

1) Zabudowe wyrwy po kurczakach :D

2) Odbudowe wiez w Zamku

3) Budowe mostu/kładki przy Katedrze

:) W sumie to wymieniłbym wiecej, ale imo to najlepiej wpłynie na wyglad miasta :D
 

·
Ehh...
Joined
·
2,600 Posts
Wow, świetny wątek i super zdjęcia. A niektóre kamienice poprostu powalają :runaway:Z niecierpliwością czekam na więcej:)
 

·
- -
Joined
·
3,395 Posts
Skoro jesteśmy przy temacie wież, ja tą na budynku Powiernictwa Pruskiego zostawiłbym jak jest. W tej formie to jeden z moich ulubionych budynków w Poznaniu.
Co do Zamku Cesarskiego, nadbudowa wydaje się konieczna. Tutaj mam pytanie, czy wiadomo może coś nowego w tym temacie? Czy to jest nadal odległa wizja, czy może pojawiła się już jakaś konkretna informacja czy nawet przybliżona data tego przedsięwzięcia?

I drugie pytanie, jak kiedyś wyglądała ta zielona kamienica na rogu Św. Marcina i Gwarnej? Ta klockowata nadbudowa jest koszmarna.

I na zakończenie, brawo za ten wątek! :applause:
 

·
Registered
Joined
·
233 Posts
^^
ano tak

 

·
- -
Joined
·
3,395 Posts
@yoowul
Oj, było zdecydowanie lepiej! Drażni mnie ten klocek. :)
Dzięki!

@PB
Super, nie ma nic lepszego dla odbiorcy niż konkurencja! ;)

@Pulse
Bardzo czekam na ciąg dalszy. Wątek jest bardzo interesujący i trzeba przyznać, że tak normalnie niestety na wiele rzeczy widocznych tu na zdjeciach, nie zwraca się uwagi.
Czy przewidujesz podobne wątki na temat innych ulic?
 

·
Electromagnetic Pulse
Joined
·
2,263 Posts
Discussion Starter #17
rafael said:
Skoro jesteśmy przy temacie wież, ja tą na budynku Powiernictwa Pruskiego zostawiłbym jak jest. W tej formie to jeden z moich ulubionych budynków w Poznaniu.
Mój też :) Jednak gdyby to ode mnie zależało pokusiłbym się o odbudowę tej wieży podobnie zresztą jak drugiej wieży tego budynku od strony ul Kościuszki

Podobnie odbudowałbym wszystkie wieże zamkowe nie tylko największą.

@Rafael - jeśli znajdę czas(o co może być trudno) będą również inne ulice.
 

·
ɔıɔıɯʞ ʎuz&#596
Joined
·
1,639 Posts
Na tych fotkach widać klimat tej ulicy,
między innymi tu :) :


Pulse: 3x Brawo :applause:

poza tym bardzo podoba mi się ta fota:
 
1 - 20 of 43 Posts
Top