SkyscraperCity banner

21 - 40 of 43 Posts

·
Electromagnetic Pulse
Joined
·
2,263 Posts
Discussion Starter #21 (Edited)
Alfa

OK chłopaki, do tej pory było ładnie teraz czas na beczkę dziegciu ;) - czyli pokazać kompleks pięciu dwunastokondygnacyjnych budynków biurowych ze wspólnym przyziemiem nazywany popularnie Alfą (od nazwy jednego z budynków).

Symbol nowoczesnego Poznania przełomu lat 60 i 70tych ubiegłego stulecia, powstały na miejscu wyburzonej północnej pierzei ulicy gdzie wcześniej stały secesyjne kamienice z przełomu XIX i XX wieku nie odbiegające wielkością i rozmachem od kamienic berlińskich lub wiedeńskich. Powstanie Alfy było jedyną do końca przeprowadzoną częścią przebudowy centrum Poznania, które wg planów z lat 60tych miało być pełne wysokościowców stojących między autostradami. Podobne wyburzenia miały miejsce w dalszej części Św Marcina przy ulicy Piekary i alejach Marcinkowskiego.

Niektórzy Alfę lubią :D

CDN
 

·
- -
Joined
·
3,395 Posts
Pulse said:
Niektórzy Alfę lubią :D
Tylko niektórzy i to chyba bardzo nieliczni. :)
Alfa nie jest może jakaś tragiczna, ale zupełnie do tego miejsca nie pasuje. Szkoda tych kamienic.


tutaj po prawej


tutaj po lewej, w lekkim oddaleniu

Zdjęcia z serwisu poznanczyk.com
 

·
Projekt Inwestor
Joined
·
8,953 Posts
fajne są te daszki przed wejściem do sklepów, szkoda, że teraz są tak rzadko spotykane :(
 

·
Registered
Joined
·
233 Posts
Chociaż trzeba przyznać, że przetrwała ta najładniejsza strona ulicy ;)
 

·
- -
Joined
·
3,395 Posts
yoowul said:
Chociaż trzeba przyznać, że przetrwała ta najładniejsza strona ulicy ;)
Na szczęście!

Strona gdzie obecnie stoi Alfa, trochę raziła niektórymi niskimi kamienicami. Chociaż te pocztówki są dość stare i może póżniej kamienice te zostały podwyższone? Tak czy inaczej, Alfa nie powinna tam stanąć.

Zapomniałem wcześniej dodać, że pewnym plusem dla Alfy jest zieleń przy torze tramwajowym. Odseparowuje ona parking oraz jezdnię pod tymi budynkami i wygląda to całkiem dobrze.
 

·
Registered
Joined
·
233 Posts
^^
Tak, wygląda na to, że poszerzono przy okazji ulicę, przedłużając pas zieleni.
 

·
Electromagnetic Pulse
Joined
·
2,263 Posts
Discussion Starter #27
Kamienice były różne, aczkolwiek kilka posiadało spory rozmach, zwłaszcza te będące w pobliżu tunelu dla samochodów pod Alfą (przy Kantaka) oraz przy alejach Marcinkowskiego gdzie dziś stoi paskudny blaszak (ale to już inne miejsce).

Co do samej Alfy wiele już powiedzano o niej na naszym forum. Również pojawiały się pozytywne opinie min moje :) Oczywiście szkoda kamienic, ale wiele miejsc w Poznaniu zostało potraktowanych w podobny sposób. Alfie brakuje pomysłu na kompleksowy remont na raz (całości) i rewitalizacji jej otoczenia np mała archiektura, ławki itp w tego wstrętnego parkingu przed nią lub skweru przy Gwarnej lub cokowiek co ożwywiłoby ten kompleks bo on po prostu jest martwy.
 

·
Registered
Joined
·
233 Posts
Osobiście przyznam, że urbanistycznie Alfa jest w porządku, stoi wzdłóż ulicy,
horyzontalnie tworzy pierzeję. Ale gdy popatrzy się w górę, nie jest już tak różowo moim zdaniem - ma bardzo niski parter, z którego wyrasta pięć chudych wież, zza tego wszystkiego można dostrzec gołe ściany kamienic. Ja bym tam widział pierzeję nowych budynków wysokości hotelu Lech :)
 

·
Electromagnetic Pulse
Joined
·
2,263 Posts
Discussion Starter #29
Zamek

Zamek Cesarza Wilhelma II - najbardziej okazały budynek przy Świętym Marcinie, symbol 123-letniej pruskiej dominacji nad miastem, przetrwał WWII i cudem uniknął zburzenia przez soc-realistycznych urbanistów. Plany odbudowy wieży czekają z realizacją do czasu uzyskania środków, za to czyszczenie Zamku postępuje.

Zdjęcia tylko od ulicy Św MarcinKaiser Colina - groźniejszy w garniturze niż w krótkich spodenkach

 

·
Registered
Joined
·
233 Posts
Taki wątek poświęcony ulicy to fajna sprawa. To może by tak teraz zrobić coś o innej arterii Poznania, np. ul. Dąbrowskiego :naughty: ? :)
 

·
Projekt Inwestor
Joined
·
8,953 Posts
Coś o zamku ;)

Możliwe/niemożliwe w poznańskiej architekturze

Wystawa w zamku pt. "Możliwe/niemożliwe w architekturze Poznania" pokazuje tradycyjne i kontrowersyjne pomysły na zmianę miejskiej przestrzeni.

Największym zainteresowaniem cieszyły się projekty "niezależnych" studentów Wydziału Architektury, pomysłodawców wystawy (ich prac nie typowały władze uczelni). Zaproponowali m.in. nowoczesną i jednocześnie nawiązującą do przeszłości przebudowę zamkowej wieży, nowe budynki przy rondzie Śródka oraz modernizację zaniedbanych wieżowców Alfy. Wystawa pokazuje też m.in. plany Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, prace dyplomowe studentów Politechniki i ASP oraz nagrodzone niedawno w konkursie koncepcje zagospodarowania Chwaliszewa.

- Fajne, tyle że nigdy tego nie zrobią. Odłożą do szuflady i dalej będą stawiać pseudohistoryczne gluty - komentowała młoda kobieta projekty modernizacji Alfy, krytykując jednocześnie współczesną, poznańską architekturę. Niektórym jednak nowoczesność nie podobała się. - A co to za kible na nóżkach? - zastanawiał się architekt teoretyk starszego pokolenia, oglądając śmiałe projekty budynków, które miałyby stanąć przy ul. Dominikańskiej. Dużo krytycznych uwag na temat Arsenału ze Starego Rynku słychać było zaś przy tablicach pokazujących plany przeróbki budynku. Jedna z plansz oberwała się jednak dopiero pod spojrzeniem piszącego ten tekst. - Boże, co pan ma w oczach? Niech pan już więcej na te obrazki nie patrzy - poradziła para młodych ludzi w trosce o pozostałe plansze.

Nie pozostało mi więc nic innego, jak opuścić zamek i przyjrzeć się towarzyszącym wystawie trójwymiarowym plakatom umieszczonym przy współudziale firmy AMS i "Gazety" na przystankach MPK. W zależności od kąta patrzenia, widać na nich budynek w obecnym stanie i po zmianach zaproponowanych przez autorów projektów.

==============
Gazeta Wyborcza
 

·
Projekt Inwestor
Joined
·
8,953 Posts
/\ wystawa trwa od 10 do 31 listopada

W Galerii Miejskiej Arsenał (16-17.11.) odbywać się będzie interdyscyplinarna konferencjanaukowa pt. „Wizualność miasta. Wytwarzanie miejskiej ikonosfery”

W Sali Renesansowej poznańskiego ratusza (24-25.11.) Zakład Historii Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej organizuje konferencję „Poznań w latach 1900-1990. Urbanistyka – architektura – przestrzenie chronione. Poznań a inne miasta Polski.”
 

·
Electromagnetic Pulse
Joined
·
2,263 Posts
Discussion Starter #35
Akademia Muzyczna

Tęskniliście? ;) Zapraszam więc na dalszą część spaceru. Dzisiaj Akademia Muzyczna. Znajduje się na placu Mickiewicza na przeciwko budynków Uniwersytetu. Starsze skrzydło to budynek powstały w okresie budowy dzielnicy zamkowej. Nowe skrzydło to budynek z drugiej połowy lat 90-tych. Wzbudza kontrowersje mimo że swoją bryłą nawiązuje do starszego sąsiada. Wkrótce Akademia Muzyczna wzbogaci się o salę koncertową (budowa trwa)

Życie tętni wewnątrz budynku co widać z poziomu ulicy :)

 
21 - 40 of 43 Posts
Top