SkyscraperCity banner

1 - 20 of 201 Posts

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,740 Posts
Discussion Starter #1
Twierdza Poznań

Od jakiegos czasu nosilem sie z zamiarem zalozenie tego watku i dzis sie przelamalem. Temat jest strasznie
obszerny i zamieszczone tu fotki + inf sa kropla w morzu...Jesli temat sie przyjmie zamieszcza wlasne zdjecia
(z lat 90 tych). Licze na wsparcie forumowiczow z Poznania w ciagnieciu tego watku i zamieszczanie fajnych fotek:)

troszke inf

Forty posrednie


Forty glowne


Schrony
Sluzy


Inne Forty, mosty itp.
Bramy


Zniszczenia Fortu WiniaryZrodlo
www.mars.slupsk.pl

Stan obecny Fortu Winiary

zrodlo www.festungposen.com
Brytyjski Cmentarz Garnizonowy w dniu Wszystkich Świętych

Polecam
www.festungposen.com
http://artemida.amu.edu.pl/~henrykl/forty.htm
www.mars.slupsk.pl
 

·
Registered
Joined
·
3,879 Posts
Poznańskie forty mogłyby być genialną atrakcją turystyczną!
Jednak jak zawsze jest co najmniej jedno "ale"...
Ale są za bardzo porozrzucane (z wiadomych względów) i są zbyt daleko od centrum.

Najbardziej bym się cieszył jakby odbudowali Cytadelę!
Jednak i w tym względzie jest co najmniej jedno "ale"... :)
 

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,740 Posts
Discussion Starter #4
kaspric said:
super temat!!

Czy są jakieś plany kompleksowej rewitalizacji całej twierdzy?
Sa checi ale nie ma szans, twierdza jest prawie taka duza jak Poznan nie ma kasy by ja odbudowac w calosci. Kilka fortow jest zagospodarowanych ale wiekszosc niszczeje:(

O cytadeli nie ma co marzyc ze zostanie odbudowana w inf ktora zamiescilem podaja ze otrzymano z jej rozbiorki 21mln szt cegiel...zajmowala 100ha na dzisiejsze wrunki nikt tego nie odbuduje w miejscu fortu jest dzis park...i resztki murow wraz z podziemna siecia tuneli...
 

·
Registered
Joined
·
202 Posts
Super! Fajnie, że ten wątek powstał. Sam swego czasu chciałem cos takiego założyć, ale bałem się że z braku czasu zostanie z jednym postem powitalnym :D

Wiem, że można o tym przeczytać w wielu miejscach, ale takie krótkie info w pigułce: mówiąc o Twierdzy Poznań, tak naprawdę mówimy o dwóch różnych założeniach obronnych:

1. Twierdza poligonalna (tzw. twierdza pruska) - obejmowała fortyfikacje dzisiejszego centrum miasta. Została zbudowana w latach 1828-1869. Składała się z czterech elementów:
- Fort Winiary (Cytadela stanowiąca śródszaniec twierdzy) wraz ze śluzami na Bodgance i Warcie,
- pierścień fortów wokół lewobrzeżnej części miasta,
- fortyfikacje prawobrzeżne (forty Rauch, Prittwitz-Gaffron i Aster),
- tzw. cytadela katedralna, czyli umocnienia Ostrowa Tumskiego.
Na mapce na początku wątku fortyfikacje te zaznaczone są kolorem zielonym. Forty lewobrzeżne zostały rozebrane na począku XX w., prawobrzeżne w latach 50. XX w. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie (nie licząc Fortu Winiary oczywiście) fragmenty Wielkiej Śluzy, Śluzy Katedralnej i resztki Fortu Colomb w Parku im. K. Marcinkowskiego.

2. Twierdza fortowa (tzw. twierdza niemiecka, bo powstała po zjednoczeniu Niemiec). Została zbudowana w latach 1872-1893. Twierdza składała się z pierścienia 18 fortów (początkowo 12), po 9 głównych i pośrednich. Na mapce na początku wątku zaznczona jest kolorem czerwonym. Z twierdzy poligonalnej "przejęto" Fort Winiary jako śródszaniec fortu. Do dnia dzisiejszego zachowały się wszystkie forty z wyjątkiem wysadzonych Fortu IV, Fortu IVa (częściowo), Fortu V, Fortu VIa i Baterii Bogdanka. Najlepiej zachowany jest Fort VI na Podolanach, który do zeszłego roku praktycznie cały czas był w rękach wojska.
Na międzypolach i zapolach fortów wybudowano kilkadziesiąt (chyba nawet ponad 100) schronów, z których znaczna część zachowała się do dzisiaj.

Twierdza wymagała też odpowiednich zabudowań do stacjonującego tu garnizonu. Najwieksze kompleksy znajdowały sie w okolicach dzisiejszej ulicy Solnej, na Golęcinie, przy Bukowskiej/Matejki, na Ułańskiej i na Rolnej.

Ponadto w skład twierdzy wchodziły cztery strzelnice (na Ławicy, w dzisiejszym Parku Tysiąclecia, w lasku przy ulicy Chemicznej i na Miłostowie) a pośrednio także poligon w Biedrusku.

c.d. ( mam nadzieję ) n.
 

·
perfidus acutus
Cracovia Sedes Regia
Joined
·
34,068 Posts

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,740 Posts
Discussion Starter #8
LIKWIDACJA TWIERDZY POLIGONALNEJ 1892-1912

Miasto w latach 80-tych XIX wieku coraz bardziej odczuwało skutki ograniczeń budowlanych wokół twierdzy, w latach 1888-89 zniesiono je częściowo wokół rdzenia na lewym brzegu, a także złagodzono restrykcje budowlane na Chwaliszewie i prawym brzegu Warty, dopuszczając murowaną zabudowę w rejonie III, a z muru pruskiego w rejonie I przy wykopie linii kolejowej (na l.brzegu).

W roku 1892 rozpoczęto likwidację niektórych dzieł twierdzy poligonalnej, zwłaszcza rdzenia - przestarzałego (sic!) w sytuacji powstałej po ukończeniu zewnętrznego pierścienia fortów artyleryjskich.

W latach 1892-96 zasypano fosę przed rdzeniem na odcinku od Bramy Wildeckiej do Berlińskiej oraz zniesiono wały lunetowe Bastionu III i IV, rozebrano jednoprzelotową Bramę Królewską (1894), zniesiono i zniwelowano część Kawalieru Magazynowego oraz Lunety Waldersee. Do roku 1901 rozebrano bramy: Berlińską, Cmentarną i Szelągowską. Warto zwrócić uwagę, że przez kilka lat (1901-4) nadal istniały nietknięte umocnienia rdzenia, z rozebranymi niektórymi bramami.

W roku 1891 nowy burmistrz Richard Witting rozpoczął intensywne działania na rzecz formalnego zniesienia twierdzy, przez cały 1898 rok zabiegał o to u ministrów Rzeszy, a nawet cesarza. Po wielkiej "naradzie wojennej" z udziałem przedstawicieli rządy, burmistrza Wittinga i wojskowych w maju 1898 roku doszło do porozumienia z władzami wojskowymi, które żądały 18 milionów marek odszkodowania (budżet miasta w 1898 wynosił 3,77 mln marek, a w 1900 5,85 mln). Po naradzie cesarz wyraził zgodę, w 1900 nowy premier Bernhard von Bülow wystąpił z oficjalnym wnioskiem o likwidację umocnień, wojsko opuściło cenę do 12 milionów, miasto oferowało 6 milionów, w końcu żądaną kwotę zapłacił skarb państwa, przez co tereny poforteczne (114 ha) stały się jego własnością, a nie miasta. Przewłaszczenie nastąpiło dopiero w latach 20-tych XX wieku.

We wrześniu 1902 roku, podczas wizyty cesarza Wilhelma II w Poznaniu, po zakończeniu manewrów wojskowych i uroczystym wkroczeniu wojsk do twierdzy, podjęta została oficjalna decyzja (Allerhöchste Kabinett Order z 3.IX.1902) o zniesieniu części twierdzy Poznań - umocnień rdzenia na lewym brzegu Warty. Aby zachować historyczne nazwy, cesarz polecił był nadać je fortom pierścienia zewnętrznego, co uczyniono.

Owo nadanie nazw jest zresztą doskonałym przykładem przysłowiowej niemieckiej dokładności - forty zewnętrzne nazwano dokładnie tak, jak nazywały się dzieła pierścienia wewnętrznego przy czym, co najciekawsze, zachowano przestrzenny układ rdzenia - po prostu dosłownie "przesunięto" na zewnątrz nazwy starych dzieł. Południowo-wschodni Kawalier I Boyen dał nazwę dziełu pośredniemu Ia położonemu na południowo-wschodnim odcinku pierścienia zewnętrznego, sąsiadujący z kawalierem od zachodu Bastion I Röder dał nazwe następnemu w stronę zachodnią Fortowi I i tak dalej w kierunku ruchu wskazówek zegara, aż do starego Fortu Hake. Pedanteria te posunęła się nawet do tego, że skoro istniały dwa dzieła noszące nazwę Waldersee (Bastion VI i dawna Luneta Cegielni), to nazwano tym imieniem również dwa forty zewnętrzne! Ponieważ dla kilku fortów zewnętrznych zabrakło nazw (zastosowano tą zasadę tylko w stosunku do likwidowanego pierścienia lewobrzeżnego, bo umocnienia prawobrzeżne przecież zachowano), przez kilka lat nie miały one w ogóle nazw (F.II, Z.W.IIa, F.III, Z.W.IIIa)!

Od 1902 roku burmistrzem był Ernst Wilms, za jego kadencji w 1903 opracowana została nowa ustawa budowlana, która uregulowała proces planowej zabudowy nowych dzielnic i terenów pofortecznych. W 1904 rozpoczęła pracę Królewska Komisja d/s Rozbudowy Miasta Poznania z profesorem Josephem Stübbenem z Kolonii, znanym urbanistą, autorem projektów pierścieni zabudowy na terenach pofortecznych w Kolonii i Poznaniu (1904). Opracował on nie tylko projekt zagospodarowania terenów pofortecznych w mieście, ale także budowy parku, stawu (na Bogdance) i dzielnicy willowej na Sołaczu (1909-1914).

Prace rozbiórkowe trwały do roku 1909, ostatecznie zakończyły się w 1912. Ich efektem było całkowite zniesienie rdzenia twierdzy - pozostawiono jedynie reditę Bastionu III Grolman oraz oczywiście także budynki koszarowe i magazynowe położone w mieście. Na terenach pofortecznych (zniwelowanych zresztą dość niestarannie, miejscami podmokłych) w miejscu rdzenia powstało w latach 1903-18 rozległe założenie urbanistyczne z reprezentacyjnymi budynkami (m.in. neoromańskim Zamkiem Cesarskim, gmachami urzędowymi, Akademią, Teatrem) oraz parkami.

Nadal jednak pozostały nienaruszone dzieła północne (w tym Fort Winiary na lewym brzegu) i wschodnie, gdzie nawet utrzymywano trzy budowlane rejony forteczne. Funkcjonował nadal oczywiście pierścień nowych fortów wokół miasta.

Na przełomie wieków Poznań rozwijał się gwałtownie i dotychczasowe przedmieścia kolejno włączano w jego skład: w 1896 Piotrowo i Berdychowo, w 1900 Św. Łazarz, Górczyn, Wildę, Jeżyce (powierzchnia miasta wzrosła z 937 ha do 3303 ha, czyli o 350%!), w 1907 Sołacz (powierzchnia wzrosła do 3500 ha), w 1925 Główną, Komandorię, Rataje, Starołękę Małą, Dębiec, Winiary i Naramowice. Ludność miasta także oczywiście rosła i wynosiła w: 1895 - 73,2 tys., 1900 - 117 tys., 1905 - 136,8 tys., 1910 - 156,7 tysięcy.

20 VIII 1910 roku Poznań dostąpił zaszczytu dołączenia do grona cesarskich miast rezydenjonalnych (Residenzstadt). Grono to tworzyły: Berlin, Królewiec, Wrocław, Strassburg i parę innych miast.

zrodlo www.mars.slupsk.pl
 

·
Registered
Joined
·
3,349 Posts
fajny wątek, tez by misię marzyła odbudowa Fortu Winiary, a z czasem całej reszty. Byłoby miodzio i dla nas (historia miasta jest ważna) jak i dla turystów
 

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,740 Posts
Discussion Starter #11
Podzienia na szczescie w wiekszosci fortow sa dobrze zachowane. To co powinny zrobic wladze miasta i wlasciciele/najemcy fortow to głownie oczyszczenie fos aby nie gromadzila sie tam woda opadowa ktora jest przyczyna zawilgocenia murow i ich degradacji:( Ponadto powinno sie powycinac drzewa i forty moga stac latami bez wiekszych szkod ;)
 

·
Inspired by Poznań?!
Joined
·
12,602 Posts
Azer said:
Ponadto w skład twierdzy wchodziły cztery strzelnice (na Ławicy, w dzisiejszym Parku Tysiąclecia, w lasku przy ulicy Chemicznej i na Miłostowie) a pośrednio także poligon w Biedrusku.
Strzelnice mówisz. Tak myślałem.
Teren przy Chemicznej.

Takich murków jest tam więcej.

Jest też takie coś.


A tu schron piechoty. Są na tam terenie takie trzy.
 

·
Projekt Inwestor
Joined
·
8,953 Posts
/\ codziennie mijam te schrony na rogu Chemicznej i Gdyńskiej, zawsze się zastanawiałem jak jest wewnątrz ;) thx za foty :)
 

·
niezależny człowiek
Joined
·
1,679 Posts
Forty- jedne z ciekawszych obiektów, niestety dość słabo rozreklamowane. Szkoda zwłaszcza rozebranej Cytadeli. Powinno się ją zachować od czynników niszczących i nie tylko ją, także inne forty. Najlepiej niektóre fragmenty odbudować (w miarę możliwości) i stworzyć tam porządne muzeum fortyfikacji, wykorzystując wszystkie zachowane fragmenty.
Udostępnić też należy najlepiej zachowane forty z twierdzy fortowej.
Problemem jest oddalenie fortów zewnętrznych od centrum, ale jeśli zadbamy o nie i dobrze rozreklamujemy to dla turystów odległośc nie będzie przeszkodą. Warto też wspomnieć, że Poznań jako miasto nie ma walorów obronnych, brak wielkich bagien, szerokich rzek, dużych jexior, i płaski teren, a jednak powstała tu jedna z większych twierdz.
Wogóle Filo świetny wątek przygotowałeś dzięki. Poruszyłeś ważny temat. :eek:kay: :applause:
 

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,740 Posts
Discussion Starter #16
BinioII said:
Warto też wspomnieć, że Poznań jako miasto nie ma walorów obronnych, brak wielkich bagien, szerokich rzek, dużych jexior, i płaski teren, a jednak powstała tu jedna z większych twierdz.
Wogóle Filo świetny wątek przygotowałeś dzięki. Poruszyłeś ważny temat. :eek:kay: :applause:
Dzieki;)

Co do jezior to warto zaznaczyc ze jezioro Malta i Rusalka sa swego rodzaju przeszkoda wodna zaprojektowana przez niemcow i jesli mozna tak powiedziec wchodza w zasadzie posrednio w sklad pierscienia fortyfikacji....
 

·
ɔıɔıɯʞ ʎuz&#596
Joined
·
1,639 Posts
Filo - świetny wątek, dopiero teraz do niego dotarłem.
Nie wszystkie są zaniedbane, pamiętam jak byłem w forcie (nie pamiętam numeru) za stadionem lecha, jest tam muzeum i jakiś klub czy coś w tym stylu, wszystko robi wrażenie. Nie wierzę żeby tym tropem nie poszły następne, w końcu ktoś się za to weźmie.
 

·
Inspired by Poznań?!
Joined
·
12,602 Posts
PB said:
/\ codziennie mijam te schrony na rogu Chemicznej i Gdyńskiej, zawsze się zastanawiałem jak jest wewnątrz ;) thx za foty :)
Te zdjęcia są z schronu usytuowanego głębiej w lesie, do tego na rogu Chemicznej w ogóle nie wchodziłem. Ale jest bardzo podobny do tego w lesie (do którego też za bardzo nie wchodziłem, bo nie miałem nawet latarki), tylko pewnie bardziej zasyfiony. Ogólnie te ten teren/las ma bardzo dobry klimat (pozostałości strzelnicy) bardzo dobry na paintballa i tego typu rzeczy.


Filo said:
Dzieki;)

Co do jezior to warto zaznaczyc ze jezioro Malta i Rusalka sa swego rodzaju przeszkoda wodna zaprojektowana przez niemcow i jesli mozna tak powiedziec wchodza w zasadzie posrednio w sklad pierscienia fortyfikacji....
Malta jako element fortyfikacji niemieckiej twierdzy?? Hmmm z tego, co wiem to owszem niemcy zaczęli robić pewne prace inżynierskie w dolinie Cybiny, ale ze 40 lat po zbudowaniu pierścienia fortów, w czasie okupacji.
 

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,740 Posts
Discussion Starter #20
subs said:
Filo - świetny wątek, dopiero teraz do niego dotarłem.
Nie wszystkie są zaniedbane, pamiętam jak byłem w forcie (nie pamiętam numeru) za stadionem lecha, jest tam muzeum i jakiś klub czy coś w tym stylu, wszystko robi wrażenie. Nie wierzę żeby tym tropem nie poszły następne, w końcu ktoś się za to weźmie.
Fort o ktorym mowisz to fort VIII i rzeczywiscie jest najbardziej zadbany ze wszystkich. Ponadto dobrze zachowany jest fort VIa za PGK gdzie misci sie wojsko i fort VII -Muzeum Martyrologi i fort na cm Milostowo gdzie jest min zaklad kremacji...

^mmjp

Co do jezior to troszke zle sie wyrazilem. Jeziora Malta i Rusalka powstaly podczas wojny i mialy charakter przeszkody wodnej. Ich polozenie jest w pierscieniu fortow zew dlatego okreslenie ze weszly niejako w ich sklad. Trzeba pamietac ze forty choc powstaly w XIXw to sluzyly do obrony miasta takze podczas IIWŚ i to z niezlym skutkiem;)
 
1 - 20 of 201 Posts
Top