SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 1105 Posts

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,610 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Ulica Bułgarska to droga prostopadła do Bukowskiej (DW307) i Grunwaldzkiej, najbardziej kojarzona jako dojazd do stadionu Lecha.

Oto mapka (szukacz.pl):
szersza perspektywa


dokładniejsza lokalizacja


I etap rozbudowy (dobudowa drugiej jezdni) został podzielony na dwa
podetapy: od połowy czerwca przebudowywany będzie krótki odcinek od ul. Marcelińskiej do Łubieńskiej, na początku 2009 powinien być rozpoczęty odcinek od Łubieńskiej do Bukowskiej.
II etap to rozbudowa od Grunwaldzkiej (a właściwie Ptasiej) do Marcelińskiej -
optymistyczna wersja mówi o zakończeniu inwestycji w 2010.

Kilka artykułów:
Drogowcy ogłosili przetarg na przebudowę odcinka od Marcelińskiej do Łubieńskiej. Ale z kolei między Łubieńską a Bukowską przez kilka miesięcy będzie wąskie gardło
Po poszerzeniu do dwóch jezdni ul. Polskiej Zarząd Dróg Miejskich zabiera się do przebudowy przedłużenia tej arterii, czyli ul. Bułgarskiej. Prowadząca do stadionu Lecha ulica ma mieć w ciągu najbliższych trzech lat dwie jezdnie. Poszerzanie będzie się odbywało etapami.

Na początek drogowcy zbudują dwie nitki od ul. Łubieńskiej do Marcelińskiej. Właśnie ogłosili przetarg na te roboty i zakładają, że do końca roku Bułgarska będzie już na tym odcinku dwujezdniowa.

Z poślizgiem rozpocznie się natomiast przebudowa odcinka od Łubieńskiej do Bukowskiej. "Gazeta" szeroko opisywała w ubiegłym roku problemy z przygotowaniem do tej inwestycji. Drogowcy przez długi czas nie mogli dojść do porozumienia z właścicielem hotelu Mat's przy Bułgarskiej, który nie chciał sprzedać działki pod budowę drugiej nitki za cenę oferowaną przez ZDM. Ostatecznie sprawa została załatwiona, ale przygotowanie przebudowy znacznie się przeciągnęło.

Czy pomiędzy dwujezdniową Polską, a dwujezdniową Bułgarską (od Łubieńskiej) kierowcom grozi zatem tzw. "wąskie gardło"? Niestety tak, bo jak informuje Kazimierz Skałecki, wicedyrektor ZDM do spraw inwestycji, wykonawca będzie mógł przebudować drugi odcinek Bułgarskiej dopiero na początku 2009 r. Założony termin otwarcia dwóch jezdni między Łubieńską, a Bukowską to czerwiec 2009 r. Zwężenie będzie więc funkcjonowało przez pół roku. - Na pewno nie będzie gorzej niż jest teraz, z jedną jezdnią pozostanie tylko niecałe 300 m - pociesza Skałecki.
Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań


Budowa i modernizacja ul. Bułgarskiej w Poznaniu, na odcinku od skrzyżowania z ul. Łubieńską do skrzyżowania z ul. Marcelińską, włącznie ze skrzyżowaniami.

INFORMACJA O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY: Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, jako Zamawiający w przedmiotowym postępowaniu informuje, że na podstawie kryterium oceny ofert określonego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, za najkorzystniejszą ofertę uznana została oferta złożona przez Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: STRABAG Sp. z o.o., ul. B. Brechta 7, 03-472 Warszawa oraz COLAS Polska Sp. z o.o., ul. Nowa 49, 62-070 Palędzie; z ceną brutto 19.493.707,99 PLN
http://www.zdm.poznan.pl/orders.php?site=wynik&sub=1


Bułgarska dwupasmówką aż po stadion

Lech Bojarski
2008-06-04, ostatnia aktualizacja 2008-06-04 20:26


Już w połowie czerwca miesiąca drogowcy zaczną poszerzać pierwszy odcinek Bułgarskiej. Cała ulica będzie miała dwie jezdnie w 2010 r.

To dla kierowców dobra wiadomość. Tym bardziej że już wcześniej drogowcy poszerzyli do dwóch jezdni ul. Polską, która stanowi przedłużenie Bułgarskiej.
- Nie będzie to rewolucja, raczej uporządkowanie sieci ulic. Na pewno jednak poszerzenie Bułgarskiej do dwóch jezdni w jakimś stopniu poprawi warunki ruchu, zwłaszcza lokalnego, w tej części Poznania. Być może Bułgarska przejmie też jakąś część ruchu przepływowego z Niestachowskiej - uważa dr Andrzej Krych z poznańskiego Biura Inżynierii Transportu. - Z drugiej strony, dla kierowców poprawa może być mało odczuwalna, bo tak to już jest, że gdy gdzieś jeździ się lepiej, to automatycznie zwiększa się popyt i liczba samochodów rośnie - dodaje.

Będzie ładniej

Poza likwidacją korków, na Bułgarskiej zrobi się też zwyczajnie ładniej. Przebudowana ulica będzie miała bowiem dokładnie taki sam standard jak zmodernizowana dwa lata temu ul. Polska - dwie jezdnie, ścieżki rowerowe, zieleń pośrodku arterii.

Zarząd Dróg Miejskich podpisał już umowę z firmami Strabag i Colas, które wygrały przetarg i za blisko 20 mln zł przebudują odcinek Bułgarskiej od ul. Marcelińskiej do Łubieńskiej. Trwają ostatnie uzgodnienia co do terminu rozpoczęcia robót. - Prawdopodobnie ruszymy w okolicach 15-20 czerwca - mówi Kazimierz Skałecki, wicedyrektor ZDM do spraw inwestycji.

Wspomniany odcinek ma być gotowy do końca tego roku, a z początkiem przyszłego drogowcy zabiorą się za poszerzanie fragmentu Łubieńska-Bukowska. Dlaczego roboty podzielono na takie etapy? O sprawie "Gazeta" pisała szeroko w ubiegłym roku. ZDM miał kłopoty z wykupem jednej działki należącej do hotelu Mat's przy Bułgarskiej. Żeby nie opóźniać całej inwestycji, podzielono ją na dwa odcinki.

Ostatecznie drogowcy doszli do porozumienia z właścicielem hotelu, ale przygotowania do przebudowy odcinka Łubieńska-Bukowska przeciągnęły się i prace będą mogły rozpocząć się dopiero na początku przyszłego roku. - Bułgarska będzie miała dwie jezdnie od Marcelińskiej po Bukowską do czerwca 2009 r. - zapowiadają drogowcy.

Przyda się na Euro 2012

Na tym nie koniec, bo także w przyszłym roku miasto chce iść za ciosem i od razu zacząć także przebudowę ostatniego odcinka Bułgarskiej od Marcelińskiej do Grunwaldzkiej. - W 2010 r. cała Bułgarska ma mieć dwie jezdnie - informuje dyrektor ZDM Jacek Szukała. To o rok wcześniejszy termin niż zakładano jeszcze w ubiegłym roku.

Dwujezdniowa Bułgarska zapewni dobry dojazd do Stadionu Miejskiego, a to niezbędne do organizacji w Poznaniu Euro 2012. Dr Krych przypomina jednak, że akurat podczas Euro zwykli kibice mogą z przebudowanej ulicy i tak nie skorzystają: - Wymogi UEFA są takie, że i tak jeden pas ruchu będzie wyłączony dla tzw. rodziny UEFA (VIP-y itp.). Kibice będą mogli więc dojechać co najwyżej do zorganizowanych gdzieś w pobliżu stadionu parkingów.
Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,610 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Zdjęcia rezerwy pod drugą jezdnię od Marcelińskiej w stronę Łubieńskiej:
za Łubieńskiej w stronę Bukowskiej:


a to zdjęcie z zimy 2006 stojąc plecami do Bukowskiej - widoczne zwężenie Bułgarskiej do jednej jezdni (proszę nie robić OT w kwestii cen paliw ;))


i wycinki z projektu rozbudowy ul. Bułgarskiej od Marcelińskiej do Łubieńskiej:


 

·
No more half measures
Joined
·
5,833 Posts
Niewątpliwie jest to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w kontekście Euro 2012.
Ale czy oby na pewno wymaga ona osobnego wątku, nie rozdrabniamy się zbytnio?
 

·
inż. Batman
Pan Batman
Joined
·
4,995 Posts
swietnie smar ze zalozyles ten watek ;) nie jest to duza inwestycja ale bardzo wazna za sprawa euro :) spodziewajcie sie fotek bo jak narazie to codziennie przejezdzam tam jadac do i ze szkoly :)
 

·
Registered
Joined
·
60 Posts
Dzięki Smar za otwarcie wątku!
Jest to ważna przebudowa (i w kontekście układu komunikacyjnego miasta i EURO 2012) dlatego uważam, że powinna mieć osobny wątek
 

·
Registered
Joined
·
618 Posts
W przypadku niewybudowania zachodniego odcinka III ramy (co niestety jest prawdopodobne w kontekście postępu prac i ostatnich wypowiedzi Grobelnego) będzie w miarę dobry dojazd na stadion z A2, następnie przez ZOP, od Zakrzewa dwujezdniową Bukowską i dalej Bułgarską. Uważam, że te inwestycje są bardziej prawdopodobne niż powstanie tego odcinka III ramy... A otwarcie wątku, jak zawsze w wykonaniu Smara bardzo rzetelne :cheers:
 

·
IdP
Joined
·
1,839 Posts
^^ Smar proponuje dodac fotki z ul.Polskiej, w drugim poscie- w koncu jest to ciag dalszy tej trasy, wykonanie bedzie podobne itd.. Dla pełnego rozeznania w sytuacji ;)

za budowe :cheers:

Marcelin bedzie the best do euro :D
 

·
Registered
Joined
·
3,783 Posts
INWESTYCJE - Druga jezdnia Bułgarskiej
http://www.glos.com/index.php?ida=4192
2008-06-09

Choć już piątek rozpoczęło się wycinanie krzewów i drzew na ulicy Bułgarskiej, właściwe prace ruszą w tym tygodniu. Drogowcy właśnie zabrali się za poszerzanie tej bardzo ważnej – z punktu widzenia Euro 2012 – ulicy. O ile, w tym miejscu nie powinniśmy się spodziewać większych utrudnień, to na wiadukcie w ciągu Alej Solidarności z pewnością nie da się ich uniknąć.

Po wielu miesiącach negocjacji dotyczących wykupu gruntów, wreszcie rusza przebudowa ulicy Bułgarskiej, która będzie wyglądała identycznie jak Polska. Czyli po dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu.
Ta inwestycja z pewnością pozwoli znacznie łatwiej dotrzeć na stadion Lecha. Dziś zawsze w dniu meczu przy zjeździe ze skrzyżowania Polska-Bukowska-Bułgarska tworzy się korek.
To się zmieni, bo konsorcjum firm Strabag Polska i Colas za prawie 20 milionów złotych dobuduje drugą jezdnię (będzie przebiegać po zachodniej stronie , patrząc w kierunku stadionu). W pierwszej kolejności powstanie droga od hotelu Mat`s do skrzyżowania z Marcelińską (przy okazji zostanie przebudowane również to skrzyżowanie). Natomiast wiosną 2009 roku zbudowana zostanie nitka od skrzyżowania z Polską do miejsca przy hotelu Mat`s.
– Nie spodziewamy się podczas robót większych utrudnień, gdyż powstanie całkowicie nowa jezdnia, a obecną będzie się odbywał ruch – mówi Kazimierz Skałecki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich do spraw inwestycji.

zdjęcie z : http://poznan.naszemiasto.pl/wydarzenia/862185.html
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,610 Posts
Discussion Starter · #15 · (Edited)
^^no to się zaczęło :)

^^ Smar proponuje dodac fotki z ul.Polskiej
swoje mam chyba tylko dwa, ale jak coś jeszcze znajdę, to wrzucę.
ul. Polska, czyli patrząc od południa przedłużenie Bułgraskiej
skrzyżowanie Dąbrowskiego/Polska


widok na początek Bułgarskiej
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,610 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Głos said:
...
choć już piątek rozpoczęło się wycinanie krzewów i drzew na ulicy Bułgarskiej, właściwe prace ruszą w tym tygodniu.
dziś tam byłem, przejeżdżałem, ale żadnych prac nie zaobserwowałem:
przed Łubieńskiej

i za


:/
 

·
Inspired by Poznań?!
Joined
·
12,492 Posts
Mmjp mowil ze te kontenry od firmy ktora remontuje ulice ;)
no ja nie wiem czy to są kontenery strabagu.
wykonawca musi gdzieś mieć swoją bazę, a najwyższy czas aby rozpoczęli przebudowę.
(jeżeli to rzeczywiście nie strabag tylko skanska to może to być inna budowa - choć nie przypominam sobie żadnej innej budowy w tym miejscu)
 
1 - 20 of 1105 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top