SkyscraperCity banner

1 - 20 of 506 Posts

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,957 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Ulica Czechosłowacka przebiega w południowej części Poznania. Tunel w ciągu ulicy będzie przebiegał pod linią kolejową E-59 Poznań-Wrocław oraz ulicami Opolską i 28 Czerwca 1956 roku.
Umiejscowienie tunelu: https://maps.google.pl/maps?q=52.370018,16.901779&ll=52.37032,16.903474&spn=0.007848,0.01929&num=1&t=h&gl=pl&z=16.


Przetarg:
ZARZĄD DRÓG MIEJSKICH W POZNANIU
ogłasza:
Przetarg nieograniczony pn. "Przebudowa układu komunikacyjnego w obrębie ul. Czechosłowackiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Modrzewiową do skrzyżowania z ul. Łozową w Poznaniu."

Czas trwania zamówienia lub termin wykonania: - wykonanie robót budowlanych do 31.07.2015 r., - zakończenie przedmiotu umowy do 30.09.2015 r. + jednoroczna pielęgnacja zieleni liczona od dnia dokonania odbioru końcowego przedmiotu Umowy.
http://www.zdm.poznan.pl/orders.php?site=specyfikacja&id=955


Projekty przed konsultacjami: http://www.zdm.poznan.pl/projekty-drogowe.php?site=view&id=25

Tomaszko said:
Co do tunelu na Czechosłowackiej, to projekty nieznacznie się zmieniły po konsultacjach - m. in po stronie Świerczewa będzie w miejscu obecnego skrzyżowania Czechosłowacka/Opolska zjazd na parking przed dworcem kolejowym, a na ul. Opolskiej zostanie wyznaczony buspas do pętli.
Co do transportu publicznego - zgadzam się, ten węzeł będzie jednym wielkim bublem. Połączenie dworca kolejowego z pętlą tramwajową będzie zdecydowanie gorsze - trzeba będzie iść ul. Opolską albo 28 Czerwca, bo ten skrót pomiędzy torami kolejowymi będzie zlikwidowany. ZDM oczywiście poskąpił pieniędzy na budowę porządnej pętli autobusowej od strony ul. Opolskiej (koszt wyburzenia 1 domu), gdzie już teraz jest 5 linii autobusowych, dodatkowo wg ZTMu 614 i 701 mają być skrócone do Dębca, więc dojdą kolejne. 49 ma zostać na obecnej trasie.
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,957 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Plany w mniejszej rozdzielczości:
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=97609608&postcount=5195Wybudują tunel na ulicy Czechosłowackiej
2011-09-01, Aktualizacja: 2011-09-01 15:59

Samochody z ulicy Czechosłowackiej w Poznaniu wjeżdżają w tunel, omijają dwa skrzyżowanie z ulicą Opolską oraz 28 Czerwca 1956 roku oraz dodatkowo jadąc pod ulicą unikają także przejazdu przez tory kolejowe. Brzmi jak marzenie? Wkrótce się ono spełni.

W tym miejscu na ulicy Czechosłowackiej powstanie tunel

(© Zviad Glonti)

Ulicę Czechosłowacką (a dokładnie jej odcinek od Modrzewiowej do Łozowej) przebudują wspólnie kolejarze i drogowcy. Ci pierwsi zajmą się samym tunelem. O dojazdy do niego zadbają już drogowcy. - Od ulicy Łozowej samochody będą jechały wykopem, a następnie tunelem aż do ulicy Świerkowej - opowiada Dorota Wesołowska z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

W projekcie uwzględniono bezkolizyjne przejścia dla pieszych, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, rowerzystów. Ujęto w nim także możliwość przedłużenia trasy tramwajowej z Dębca aż do ulicy Dolna Wilda.

- W związku z tym, że znikną skrzyżowania ulic Czechosłowackiej z Opolską i 28 Czerwca 1956 roku, firma przygotowująca projekt opracowała nowy układ drogowy - dodaje Wesołowska. - Wszystko po to, aby mieszkańcy mogli wygodnie dojeżdżać do swoich domów.

Impulsem do przebudowy tej części miasta jest modernizacja linii kolejowej Poznań-Wrocław. - Lada dzień ogłosimy przetarg na wykonanie prac - zapewnia Roman Hajdrowski z PKP Polskie Linie Kolejowe.

Prace rozpoczną się prawdopodobnie już w połowie przyszłego roku. Zakończenie całej modernizacji trasy kolejowej zaplanowano na 2014 rok. Tunel powinien jednak powstać zdecydowanie wcześniej.

- Ile będzie kosztował oraz kiedy dokładnie zakończą się prace, dowiemy się dopiero po rozstrzygnięciu przetargu - wyjaśnia Roman Hajdrowski.

Przebudowa Czechosłowackiej na pewno spowoduje spore zamieszanie na drogach. Jednak po zakończeniu prac ulicą będzie się jeździło zdecydowanie szybciej i bezpieczniej.
http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/1060527,wybuduja-tunel-na-ulicy-czechoslowackiej,id,t.html


Materiał video o inwestycji: http://epoznan.pl/news-news-36661.
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,957 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,957 Posts
Discussion Starter #4
Na razie czuję się tu osamotniony, ale może rozruszam coś :)
Pojawiły się materiały przetargowe (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia) ^^

Stała organizacja ruchu: http://www.zdm.poznan.pl/content/pliki/orders/3.1.3. PW Projekt stalej organizacji ruchu.pdf.

Z zaobserwowanych rzeczy: wydłużono przebudowę od wschodu do ul. Malinowej, nad skrzyżowaniami pojawią się tablice świetlne o ewentualnym zamknięciu tunelu i objazdach, prędkość w tunelu będzie ograniczona do 40. Może ktoś jeszcze coś ciekawego wypatrzy.
 

·
Registered
Stan Trybunału
Joined
·
7,766 Posts
Nie bardzo kumam co to za schody po wschodniej stronie skrzyżowania z 28 Czerwca. Przecież schody dla pieszych i pochylnia dal rowerów są po zachodniej stronie.
Podoba mi się przeniesienie przystanku autobusowego koło straży pożarnej na Łozową. Z Czechosłowackiej nieraz autobus ma problem z wyjazdem z przystanku i skrętem w lewo. Teraz już nie będzie musiał czekać aż osobówki raczą wpuścić autobus.

EDIT:
Widzę, to schody na przystanek autobusowy w tunelu.
Ciekawe czy jakiś autobus dodatkowy będzie w tunelu jeździł, bo w tej chwili to tylko 49 przejeżdża tory. W dodatku strasznie klucząc
 

·
Registered
Joined
·
14 Posts
Ja, jako mieszkaniec Świerczewa, zupełnie nie rozumiem sensu budowania tego tunelu (w takim formacie jaki jest zaprojektowany). Brak skrzyżowania z Opolską i 28 Czerwca niweluje korzyści wynikające z bezkolizyjnego przejazdu kolejowego (dojazd w większość rejonów Dębca będzie wymagał pokonania dłużeszej drogi). Co więcej pozostaje problem z przemieszaniem się w kierunku centrum, gdyż w tej relacji nadal będzie trzeba korzystać ze starych przejazdów. Gdyby w ramach tunelu powstała odnoga w stronę centrum (do ulicy 28 Czerwca) można by zlikwidować wszystkie 4 przejazdy kolejowe zamiast 1.
Do tego dochodzi w zasadze brak jakiegokolwiej polepszenia dla komunikacji miejskiej, dobrze że chociaż udało się wywalczyć pozostawienie buspasa na Opolskiej.

Ze spotkania z przedstawicielami ZDM odniosłem wrażenie, że Zarząd chce po prostu skorzystać z faktu finansowania przez PKP części inwestycji i bardziej im zależy na samym fakcie wybudowania, niż polepszenie układu komunikacyjnego w tej części Poznania. Dla mnie ten tunel to po prostu wyrzucenie 100 mln zł w błoto. :eek:hno:
 

·
Registered
Joined
·
819 Posts
To jest dobre rozwiązanie.

Cały ruch z Lubonia dojeźdżający Opolską zostanie odprowadzony do Góreckiej lub Głogowskiej i Dolnej Wildy. Nie ma miejsca na inny ruch niż lokalny na Dębcu, a przejazdy w obliczu wybudowanego tunelu zniechęca do jazdy dalej przez Dębiec. Kolejnym krokiem powinno być zbudowanie bezkolizyjnego przejazdu na Góreckiej.
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,957 Posts
Discussion Starter #9
Kolejnym krokiem powinno być zbudowanie bezkolizyjnego przejazdu na Góreckiej.
Kolejnym krokiem powinno być wybudowanie Nowej Opolskiej :)
 

·
Registered
Joined
·
14 Posts
Właśnie tunel powinien służyć dla ruchu lokalnego, żeby przejazd spajał Świerczewo z Dębcem, ale z uwagi na swoją długość nie będzie tego robił, tylko jeszcze bardziej będzie dzielił.

Sam tunel nie będzie doprowadzał ruchu z Lubonia przez Opolską do Góreckiej/Głogowskiej czy Dolnej Wildy. Z Lubonia na Głogowską lepiej jechać od razu Leszczyńską (lub przez Kotowo), z kolei w stronę Dolnej Wildy można przejechać bezkolizyjnie z koleją ulicą Dębiecką przy autostradzie. Jeśli miałby być ograniczony ruch z Lubonia to lepiej byłoby po prosu zamknąć wiadukt nad autostradą w ciągu ulicy Opolskiej (Żabikowskiej). :crazy: Co oczywiście jest równie głupie.
 

·
Registered
Joined
·
3,300 Posts

·
Registered
Joined
·
279 Posts
ZDM obiecał jeszcze pozostawienie buspasa na Opolskiej przy dojeździe do pętli autobusowej, niestety tego nie przeprojektowano, chociaż obiecano. Co do sensu tego tunelu, nie ma możliwości powiązania go z ul. 28 Czerwca i Opolską ze względu na znaczne spadki, które by musiały być, aby wyjechać z tunelu. Moim zdaniem przyniesie to skutek taki, że przynajmniej osoby jadące z Lubonia nie będą jeździły Opolską, tylko raczej Dolną Wildą i spowoduje spadek ruchu na Opolskiej. Ze Świerczewa można dojechać Górecką.
 

·
ZdzisławDyrman-zasadniczo
Joined
·
4,718 Posts
Kolejnym krokiem powinno być wybudowanie Nowej Opolskiej :)
I z rozpędu Nowej Głogowskiej. :)

To by znacznie odciążyło Wildę i można by było myśleć o uspokajaniu ruchu na 28 czerwca tak, by tramwaje nie stały z autami w korkach.
 

·
Registered
Joined
·
279 Posts
Tak, i zawaliło Opolską na Świerczewie, tworząc kolejną trasę wlotową z przedmieść do samego centrum Poznania... Dojazd od Lubonia powinien być w mojej ocenie głównie Dolną Wildą, ale to chyba temat na inny wątek.
 

·
Registered
Joined
·
279 Posts
Buspas na Opolskiej jednak na szczęście będzie zachowany


Pytanie tylko, czy nie mogli tego od razu zmienić i po co do przetargu dają nieaktualne projekty...
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,957 Posts
Discussion Starter #17
Przy większych przetargach to norma.

... Dojazd od Lubonia powinien być w mojej ocenie głównie Dolną Wildą, ale to chyba temat na inny wątek.
Zgadzam się, przy założeniu, że DW co najmniej do Hetmańskiej będzie 2x2.
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
11,957 Posts
Discussion Starter #19
Przetarg na Przebudowę układu komunikacyjnego w obrębie ul. Czechosłowackiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Modrzewiową do skrzyżowania z ul. Łozową
2014-01-10
Informujemy, że termin składania ofert w postępowaniu przetargowym pn. „Przebudowa układu komunikacyjnego w obrębie ul. Czechosłowackiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Modrzewiową do skrzyżowania z ul. Łozową w Poznaniu" został wydłużony do 24 stycznia 2014 roku. Przyczyną przedłużenia terminu składania ofert jest duże zainteresowanie ze strony potencjalnych wykonawców inwestycji. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, jako zamawiający, w trosce o należyte przeprowadzenie postępowania przetargowego i prawidłową realizację inwestycji redaguje odpowiedzi na przesłane pytania. W SIWZ (Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia) możemy przeczytać, że termin zakończenia inwestycji polegającej na przebudowie ulicy Czechosłowackiej od ulicy Modrzewiowej do ulicy Łozowej został wyznaczony na 30 września 2015 roku. Planujemy, ze prace budowlane rozpoczną się w II kwartale tego roku.
Pragniemy przypomnieć, że na przełomie sierpnia i września 2011 roku na naszej stronie internetowej prezentowaliśmy projekt inwestycji. W zakładce „Projekty drogowe”, pod datą 9 września 2011 roku, znajduje się podsumowanie opiniowania projektu. Przedstawiając projekt pisaliśmy, że projekt drogowy związany jest z pracami wykonywanymi przez PKP – modernizacją linii kolejowej Poznań – Wrocław. PKP wybuduje tunel pod torami kolejowymi w ciągu ulicy Czechosłowackiej. Dlatego też, od ulicy Łozowej ulicą Czechosłowacką samochody będą poruszać się wykopem a następnie tunelem aż za ulicę Opolską do ulicy Świerkowej. Ponieważ dotychczasowe jednopoziomowe skrzyżowania z ulicami Opolską i 28 Czerwca staną się dwupoziomowe zadaniem firmy opracowującej projekt było przedstawienie możliwości rozwiązań nowego układu drogowego, przede wszystkim opracowania korzystnego dojazdu do okolicznych zabudowań mieszkalnych. Uwzględniono bezkolizyjne przejścia dla pieszych, rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, rowerzystów. W projekcie ujęta została również możliwość przedłużenia trasy tramwajowej z pętli na Dębcu aż do ulicy Dolna Wilda (przed autostradą).
http://www.zdm.poznan.pl/news.php?site=view&id=2022
 

·
Registered
Joined
·
7 Posts
Orientuje się ktoś, jak będzie rozwiązane przejście przez tory między pętlą autobusową a tramwajową (Opolska/Czerwca)? Zamkną je całkiem czy będzie coś dla pieszych - kładka (już jedną rozebrali) albo tunel. Rysunki dotyczące tunelu nie obejmują tego fragmentu, ale jeśli będzie trzeba biegać z pętli tramwajowej na autobusową obok kościoła, przez tunel, to to jest chore. Nie chcę najeżdżać z góry na projekt, zastanawia mnie jak rozwiążą poprowadzenie sporego potoku ludzi na tym kierunku.
 
1 - 20 of 506 Posts
Top