SkyscraperCity banner

501 - 507 of 507 Posts

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,012 Posts
Discussion Starter #501
15 maja 2018
Tunel w ciągu ulicy Czechosłowackiej – działania w celu naprawy usterki


W lutym tego roku pojawiły się usterki w nowo wybudowanym tunelu w ciągu ulicy Czechosłowackiej. Działania podejmowane przez Miasto, aby wykonawca dokonał napraw, nie przyniosły do tej pory rezultatu. Firma Strabag odmówiła ich wykonania.

9 lutego br. ZDM wystąpił do firmy Strabag – generalnego wykonawcy przebudowy układu komunikacyjnego w obrębie ul. Czechosłowackiej o wykonanie napraw w tunelu (wykonane prace objęte są 48 miesięczną rękojmią). 1 marca br. firma Strabag wykonała badania georadarem. W marcu br. ZDM ponownie wezwał firmę Strabag do podjęcia natychmiastowych działań naprawczych. Dodatkowo ZDM zlecił wykonanie analiz niezależnemu ekspertowi profesorowi Arkadiuszowi Madajowi z Politechniki Poznańskiej.

Ekspert zwrócił się, poprzez ZDM, do firmy Strabag o dokonanie odkrywek i odwiertów w celu precyzyjnej diagnozy przyczyny powstania usterek oraz - co obecnie najważniejsze – w celu opracowania planu i projektu naprawy. Niestety wykonawca odmówił. Firma stwierdziła ponadto, że widoczne w tunelu wady nie powstały z jej winy. Wykonawca nie przedstawił jednak miarodajnych dowodów na poparcie swojego twierdzenia. W tej sytuacji Miasto zostało zmuszone (obecnie na własny koszt) podjąć działania, aby zapobiec dalszym deformacjom nawierzchni.

W najbliższym czasie zostaną wykonane badania uzupełniające, które pozwolą ustalić przyczynę usterek oraz wstępnie określić odpowiedzialnego za wadę. Następnym krokiem będzie opracowanie projektu naprawy.

W przypadku ustalenia, że wady obiektu wynikają z przyczyn leżących po stronie wykonawcy zostanie on obciążony kosztami wykonanych badań oraz prac naprawczych. Jeżeli to projekt zostanie wskazany za przyczynę wad – stroną sporu będzie prawdopodobnie projektant. Miasto podejmie kroki prawne w tym zakresie. Obecnie zaistniał spór z wykonawcą co do wykonania odwiertów.

Zarząd Dróg Miejskich wspólnie z grupą ekspertów na bieżąco monitoruje sytuację w tunelu. Uszkodzone miejsca zostały oznakowane, aby nie powodowały ewentualnego zagrożenia w ruchu drogowym.
https://zdm.poznan.pl/pl/web/aktualnosci/view/id/tunel-w-ciagu-ulicy-czechoslowackiej-dzialania-w-celu-naprawy-usterki
 

·
Registered
Joined
·
58 Posts
Czy po październikowym remoncie zatoki (artykuł) pojawiły się jakieś wyniki przeprowadzonych ekspertyz? Jest jakaś szansa że garb/uskok jezdni zniknie? Na czyj koszt?

To zaproszenie z listopada 2018 sugeruje że w projekcie zabrakło systemu ogrzewania odwodnienia, gdyby tam był, to zostałby wykonany. Czyli jednak projektant?
 

·
Registered
Joined
·
3,367 Posts
Jeszcze w 2019 roku ma ruszyć naprawa tunelu na Dębcu.

Konstrukcja została oddana do użytku pod koniec 2016 roku. Choć inwestycja kosztowała kilkadziesiąt milionów złotych, to dość szybko ujawniły się usterki, na czele z cieknącą po ścianach wodą czy wybrzuszeniami nawierzchni.
Urzędnicy zapowiadali naprawę na drugą połowię tego roku. Koszty musi wziąć na siebie miasto, bo wykonawca twierdzi, że wybudował obiekt zgodnie z dostarczonymi planami.

- Czy wiadomo coś o ewentualnych pracach? Mamy wrzesień, a w tunelu pojawiło się kolejne wybrzuszenie - napisał na adres [email protected] jeden z naszych czytelników.

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Miejskich. - Tunel jest pod stałą obserwacją, nie pojawiają się żadne nowe zmiany - zapewniła Agata Kaniewska, rzecznik instytucji. - ZDM jest w posiadaniu dokumentacji naprawczej. Na jej podstawie zostaną przeprowadzone prace w tunelu. Ogłoszenie przetargu i wykonanie napraw jest planowane jeszcze w tym roku - dodała.

Drogowcy znają przyczynę problemów z nawierzchnią, ale dokładnego źródła usterki nie udało się ustalić.

- Z badań wykonanych do tej pory na zlecenie ZDM przez ekspertów z Politechniki Poznańskiej wynika, że uniesienie nawierzchni jezdni było skutkiem ciśnienia wody gromadzącej się pod płytą betonową, na której znajduje się jezdnia. Dotąd nie udało się jednak jednoznacznie ustalić źródła napływu wody. W ramach planowanych prac naprawczych wypływająca woda zostanie skierowana do kanalizacji deszczowej. Naprawiona zostanie również wyniesiona nawierzchnia jezdni - wyjaśniła Agata Kaniewska.

Dokładny termin startu prac nie jest jeszcze znany. Mają one być przeprowadzone pod nadzorem ekspertów z Politechniki Poznańskiej. Wykonywane wówczas odkrywki mogą pomóc w ustaleniu przyczyn usterki.
https://epoznan.pl/news-news-98271-naprawa_tunelu_na_debcu_prace_maja_ruszyc_jeszcze_w_tym_roku
 

·
Registered
Joined
·
7,444 Posts
Informacja z BZP:

Ogłoszenie nr 510039380-N-2020 z dnia 04-03-2020 r.
Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu: Uszczelnienie płaszcza ochronnego wraz z naprawą nawierzchni drogowej tunelu w ul. Czechosłowackiej w Poznaniu

NAZWA WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA: Usługi Budowlane Jarosław Anioła, Luboń
ARJO Sp. z o.o., Biskupice Zabaryczne

Cena wybranej oferty/wartość umowy 1244920.37 PLN
www.uzp.gov.pl
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,012 Posts
Discussion Starter #507
Mniejszy ruch, to umknęło:
15 kwietnia 2020
Rozpoczęliśmy prace na ul. Czechosłowackiej
Rozpoczęliśmy remont nawierzchni jezdni w tunelu na ul. Czechosłowackiej. Prace mają potrwać do 29 kwietnia.

W tym czasie zerwana będzie nawierzchnia jezdni w okolicy zatok autobusowych. Zamontowany zostanie nowy drenaż, którego zadaniem ma być zbieranie gromadzącej się wody i odprowadzenie jej do kanalizacji deszczowej. Po tym ułożona zostanie nowa nawierzchnia. Później do wykonania zostaną tylko mniejsze prace wykończeniowe.
Od dzisiaj nie można przejechać tunelem. Można jechać nad nim ulicami: Opolską i 28 Czerwca 1956 roku. Sugerowane objazdy zostały wyznaczone ul. Łozową, ul. św. Szczepana, ul. Opolską, ul. Świerkową, a w przeciwnym kierunku ul. Modrzewiową, ul. Jesionową do ul. Opolskiej.
 
501 - 507 of 507 Posts
Top