SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2698 Posts

·
IdP
Joined
·
5,359 Posts
Discussion Starter #1
Strefa 30 - drugi i trzeci etap

Ruszają konsultacje na linii Rada Osiedla Stare Miasto - projektant w sprawie II i III etapu Strefy 30. Projekt będzie realizował BIT. Stworzyliśmy powszechnie edytowalną mapę, na której można umieszczać swoje propozycje: http://goo.gl/5J4Iyp

Tym razem stoimy w nieco lepszej sytuacji, bo jako Rada nie będziemy konsultowali gotowego projektu, a (mam nadzieję) popracujemy wspólnie z projektantem już na etapie założeń. Co więcej, w SIWZ przetargu jest jasno napisane, że projekt ma być wynikiem współpracy z ROSM.

Jeśli więc macie propozycje - można je dyskutować tu lub wrzucać bezpośrednio na mapę.

Omawiany obszar:


Strefa 30 - pierwsze prace oraz wdrożenie pierwszego etapu

Temat strefy uspokojonego ruchu w śródmieściu, popularnie zwanej strefą 30 stał się gorący w marcu 2011 roku, kiedy to opublikowano projekt wprowadzenia strefy w pierwszym z dwunastu podobszarów, obejmującym obszar w obrębie ulic Al. Marcinkowskiego, Św. Marcin, Al. Niepodległości, Solna (z wyłączeniem tych ulic):


Temat prawie został pogrzebany już na samym początku, ale dzięki naszej (SSC) oraz lokalnych stowarzyszeń akcji udało się w ostatniej chwili sprawy nie zakopać:

Po opublikowaniu projektu "strefy 30" w dniu 17 marca 2011 roku pierwsze uwagi przekazane drogą internetową Zarząd Dróg Miejskich otrzymał już 18 marca. Do 30 kwietnia do ZDM wpłynęło około 40 maili dotyczących wprowadzenia strefy 30. Większość z nich krytycznie odnosiła się do zamiaru wprowadzenia strefy 30. Od 4 do 6 kwietnia (a więc nawet po oficjalnym czasie opiniowania) przesłano jeszcze około 130 pism, z których zdecydowana większość wyrażała poparcie dla wprowadzenia strefy 30.
Źródło: ZDM

Kolejnym krokiem były konsultacje z Radą Osiedla Stare Miasto:

W ramach dyskusji dotyczących wprowadzenia strefy 30 odbędzie się 10 maja 2011 roku spotkanie z Radą Osiedla Stare Miasto.
Podczas spotkania planuje się omówienie między innymi ważnego problem wprowadzenia równorzędności skrzyżowań objętych strefą 30.

Bardzo dziękujemy. Każdy głos był dla nas bardzo ważny.
Pragniemy poinformować, że ostateczne decyzje dotyczące strefy 30 zapadną po spotkaniu z Radą Osiedla Stare Miasto.
Źródło: ZDM

Zapewne wbrew oczekiwaniom ZDMu, Rada Osiedla poparła ideę wprowadzenia Strefy 30, jednocześnie proponując wspólnie ze stowarzyszeniami My-Poznaniacy, Sekcja Rowerzystów Miejskich, Inwestycje dla Poznania i Mobilny Poznań szereg dalej idących zmian. Tak rozpoczął się długi proces konsultacji, spotkań przy wsparciu radnych miejskich, zakończony ostatecznie projektem zaakceptowanym przez wszystkie strony, opublikowanym przez ZDM jesienią 2011 roku.

Strefa początkowo miała być gotowa w lipcu 2011 (plany z marca 2011), następnie:
  • jesienią 2011 (deklaracje ZDM z czerwca 2011),
  • wiosną 2012 (deklaracje ZDM z jesieni 2011),
  • przed Euro, czyli w maju 2011 (deklaracje ZDM z marca 2011),
  • jesienią 2012 (deklaracje ZDM z okresu wakacyjnego 2012),
  • grudzień 2012 (SIWZ przetargu),
  • wczesna wiosna 2013 (deklaracje ZDM z grudnia 2012).
W tym czasie zostały zrealizowane niektóre z postulatów: remont ul. 23 Lutego wynikający z przebudowy torowiska będącego w katastrofalnym stanie oraz budowę wyniesionych skrzyżowań w 2012 roku. Ostatecznie strefa 30 (a właściwie pierwszy z 12 planowanych etapów) została oficjalnie otwarta 1 lipca 2013:

Od lipca strefa 30 w ścisłym centrum Poznania

Miło nam poinformować, że od 1 lipca 2013 r. w ścisłym centrum Poznania zacznie funkcjonować strefa 30.

BEZPIECZNE CENTRUM, czyli strefa ograniczonej prędkości w Poznaniu

Strefa 30 – dlaczego i dla kogo?

W układzie komunikacyjnym miasta można wyróżnić – ze względu na przeznaczenie – dwa rodzaje ulic: układu podstawowego i obsługujące. Pierwsze to ulice, na których ruch samochodów oraz pojazdów komunikacji miejskiej powinien odbywać się płynnie, zgodnie z ogólnymi przepisami ruchu drogowego. Drugi typ ulic związany jest z terenami zabudowy mieszkaniowej, a także z centrami miast o dużym natężeniu ruchu i dużej liczbie skrzyżowań – właśnie w takich obszarach wyznacza się najczęściej strefy ograniczonej prędkości. Strefa 30 stosowana jest często w starych, zabytkowych częściach miast, gdzie ulice są wąskie, ruch jest duży, a przejazdy tranzytowe powinny być skutecznie eliminowane.
Dlatego też w obszarach centralnych największych europejskich metropolii powstają tzw. strefy uspokojonego ruchu, zapewniające większe bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu oraz lepszy komfort życia mieszkańcom.

Poznańska strefa 30
Poznań jest jednym z pierwszych polskich miast, które wprowadza strefę 30 w ścisłym centrum. Istotną jednak nowością, w przypadku Poznania, jest równoczesne wprowadzanie na niektórych ulicach zmian ich zagospodarowania, polegających między innymi na zawężeniu wlotów ulic na skrzyżowaniach, wprowadzeniu miejsc odpoczynkowych dla pieszych oraz znacznej liczby kontrapasów dla ruchu rowerowego. Dwa skrzyżowania w obrębie strefy 30 zostały wyniesione: skrzyżowania ulicy Działyńskich z ulicami Nowowiejskiego i Libelta. Zostało wyniesione również nowe przejście dla pieszych przez ulicę 3 Maja przy skrzyżowaniu z placem Wolności.
Obecnie strefa 30 w centrum obejmuje obszar między ulicami: Solną, Alejami Marcinkowskiego, Świętym Marcinem i aleją Niepodległości. Docelowo zostanie jednak poszerzona i będzie obowiązywać wewnątrz pierwszej ramy komunikacyjnej (z wyłączeniem ulic układu podstawowego). Granice wyznaczać będą ulice: Pułaskiego, Roosevelta (na zachodzie), Matyi, Królowej Jadwigi (na południu), Jana Pawła II (na wschodzie), a od północy – tory kolejowe i ulica Przepadek.

Zmiany w organizacji ruchu
Celem wprowadzenia strefy 30 jest podniesienie bezpieczeństwa, zwiększenie liczby ulic przyjaznych dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, nie tylko dla pieszych i rowerzystów. Rozwiązanie to poprawi również komfort kierowców, ponieważ na tym obszarze wykonywanych jest wiele manewrów: parkowanie, zjazdy do posesji, zatrzymywanie i włączanie się do ruchu.
Zmiany organizacji ruchu dotyczą ulic: Działyńskich, Kantaka, Kościuszki, Nowowiejskiego, placu Wolności, 27 Grudnia, gdzie wyznaczone zostały kontrapasy dla ruchu rowerowego. Wprowadzenie strefy 30 wymagało również przebudowy skrzyżowań z sygnalizacją świetlną: Kościuszki – Libelta, Kościuszki – Fredry, 27 Grudnia – 3 Maja – plac Wolności – Ratajczaka, Aleje Marcinkowskiego – plac Wolności. Ważną zmianą jest także wprowadzenie na zdecydowanej większości skrzyżowań zasady równorzędności przejazdu, co oznacza, że pierwszeństwo będzie miał na nich pojazd nadjeżdżający z prawej strony.

Strefa 30 – korzyści
• większe bezpieczeństwo pieszych w obszarze uspokojonego ruchu
• ułatwienia dla rowerzystów dzięki wprowadzeniu kontrapasów dla ruchu rowerowego
• zmniejszenie poziomu hałasu
• poprawa funkcjonalności infrastruktury miejskiej (wyniesione skrzyżowania, przejścia dla pieszych, nowe elementy małej architektury i zieleni miejskiej, w tym ławki i miejsca odpoczynkowe; modernizacja przystanku tramwajowego na ulicy Fredry)
• zwiększenie bezpieczeństwa ruchu dzięki ograniczeniu dopuszczalnej prędkości oraz wprowadzenie elementów zagospodarowania ulic wymuszających respektowanie zasad obowiązujących w strefie
Wprowadzenie strefy 30 to nie tylko zmiany w organizacji ruchu. To również element rewitalizacji ulic, tak aby centrum Poznania było bezpieczniejsze, ładniejsze i bardziej przyjazne mieszkańcom i gościom.
Źródło: ZDM

Docelowo strefa ma objąć całe śródmieście:Materiały (wkrótce):
- prezentacja ZDM z 2011 roku
- pierwszy projekt pierwszej podstrefy
- uzgodniony projekt drugiej podstrefy
- SIWZ przetargu dla drugiej i trzeciej podstrefy
 

·
Registered
Joined
·
4,021 Posts
Mam nadzieję, że w miarę rozrostu strefy zlikwidują 50 na Świętym Marcinie i Marcinkowskiego, bo te ulice nie pełnią żadnych funkcji tranzytowych.
 

·
IdP
Joined
·
5,359 Posts
Discussion Starter #3
Na mapie pojawił się już chytry plan wyłączenia z ruchu Al. Marcinkowskiego od Św. Marcina do Podgórnej (jak w koncepcji publikowanych zmian na Św. Marcinie). To by załatwiło w praktyce zniesienie tranzytu Św. Marcin > Al. Marcinkowskiego, więc można by tak zacząć mówić o 30.
 

·
Registered
Joined
·
1,199 Posts
Pomysł jest bardzo dobry :)

Co do wykonania to proponuję kilka rozwiązań (oraz kilka innych pomysłów):
- wysepka, próg, cokolwiek co spowolni ruch w ciągu ulic 3 Maja - skrzyżowanie z 27 Grudnia, bo tamtejsze światła bardzo wielu zachęcają do mocnego duszenia gazu.
- dodatkowe przejście dla pieszych na św. Marcinie, w okolicach ul. Garcarskiej
- likwidacja miejsc parkingowych oraz całkowity zakaz parkowania wzdłuż zachodniej strony ulicy Garncarskiej. co polepszy dojście do przystanku i umożliwiłoby przejazd rowerzystom
- rewelacją byłoby takie spowolnienie ruchu w centrum, że można by zlikwidować sygnalizację świetlną wokół Placu Wolności od strony południowej.
- umożliwienie bezpośredniego dojść z galerii MM na przystanek tramwajowy. I tak wszyscy to robią, ale w sposób dość niebezpieczny.
- zastąpienie nonsensownej sygnalizacji na św. Marcinie, przy pomniku Cegielskiego znakiem Stop dla samochodów i zostawienie przejścia bez świateł dla pieszych.
- ścieżka rowerowa na Ratajczaka - dojazd do Starego Browaru i dalej na PKS i Wildę.
- dostawienie słupków wzdłuż ulicy Św. Marcin, tak aby uniemożliwic parkowanie na chodniku poprzez wjeżdżanie w wolne przestrzenie przy bramach do budynków.

Tyle pomysłów na szybko. Jeśli napisałem coś, co jest oczywiste albo już zostało umieszczone na mapie to wybaczcie :)
 

·
o mój Śląsku
Joined
·
6,020 Posts
Dodatkowe przejście na wysokości Garncarskiej, zmniejszenie liczby miejsc postojowych to postulaty zmian na Św. Marcinie, tych konsultowanych społecznie w maju. Jeszcze pojawił się pomysł przystanku tramwajowego na wysokości Ratajczaka, o dziwo zaakceptowany przez miasto.
 

·
ZdzisławDyrman-zasadniczo
Joined
·
4,768 Posts
Domyślam się, że wyłączenie z ruchu samochodowego wybranych ulic to pomysł jak na Poznań zbyt rewolucyjny, ale postuluję chociaż zmianę z parkowania ukośnego na równoległe na wąskich ulicach Starego Miasta. Na szybko będzie to niedawno remontowana Szewska i Wielka.
 

·
Registered
Joined
·
921 Posts
Tym razem stoimy w nieco lepszej sytuacji, bo jako Rada nie będziemy konsultowali gotowego projektu, a (mam nadzieję) popracujemy wspólnie z projektantem już na etapie założeń. Co więcej, w SIWZ przetargu jest jasno napisane, że projekt ma być wynikiem współpracy z ROSM.
Bardzo dobrze to brzmi. Mam nadzieję, że to będzie pierwszy i nie ostatni taki przypadek, a wręcz nowa poznańska tradycja.

Mapkę prześledzę wieczorem i swoje wtrącę.
 

·
IdP
Joined
·
5,359 Posts
Discussion Starter #9
Tyle pomysłów na szybko. Jeśli napisałem coś, co jest oczywiste albo już zostało umieszczone na mapie to wybaczcie :)
Większość z Twoich propozycji dotyczy jednak obszaru poza aktualnym opracowaniem. :)

Czy rozszerzenie strefy 30 może zbiec się w czasie z przebudową Św. Marcina? Czy ta przebudowa ma w ogóle szanse na realizację?
Zważywszy na to, że pierwszy podobszar był realizowany przez dwa lata, to całkiem możliwe, że się zbiegnie w czasie. :/

Domyślam się, że wyłączenie z ruchu samochodowego wybranych ulic to pomysł jak na Poznań zbyt rewolucyjny, ale postuluję chociaż zmianę z parkowania ukośnego na równoległe na wąskich ulicach Starego Miasta. Na szybko będzie to niedawno remontowana Szewska i Wielka.
Wyłączenie niektórych ulic z ruchu także jest sugerowane w SIWZ.
 

·
Registered
Joined
·
1,199 Posts
Większość z Twoich propozycji dotyczy jednak obszaru poza aktualnym opracowaniem. :)
Do rozważenia na kolejnych etapach ;)

Małe sprostowanie jednak! W tym co napisałem wkradł się chochlik i tak pisząc o likwidacji możliwości parkowania po zachodniej stronie ulicy Garncarskiej miałem na myśli ulicę Gwarną. I tak jest to ulica częściowo wyłączona z ruchu, a samochody bardzo ją zastawiają, w tym te niekończące się dostawy a i dostępność dla rowerzystów nie za dobra.
 

·
niezależny człowiek
Joined
·
1,679 Posts
Domyślam się, że wyłączenie z ruchu samochodowego wybranych ulic to pomysł jak na Poznań zbyt rewolucyjny, ale postuluję chociaż zmianę z parkowania ukośnego na równoległe na wąskich ulicach Starego Miasta. Na szybko będzie to niedawno remontowana Szewska i Wielka.
Rewolucyjne czy nie, ale 3km ulic wewnątrz poligonalnej Twierdzy Poznań jest wyłączona z Ruchu ;). Liczba nie uwzględnia płyty Starego Rynku
 

·
Registered
Joined
·
12,111 Posts
Wyłączenie niektórych ulic z ruchu także jest sugerowane w SIWZ.
Wroniecka, Wielka (razem z Paderewskiego znajdują się na TKC i wyłączenie ich powinno być prioytetem aby taki Trak rzeczywiście istniał), Woźna i Wodna acz nie do Garbar a do Pl.Kolegiackiego aby był do niego dojazd :)

Dodałbym małą architekturę na ww. ulicach +Garbary, Paderewskiego i na Marcinkowskiego przy Aparcie bo też jest miejsce.
Na Gołębiej między Świętosławską a Klasztorną jest wnęka, idealna na jakieś ławki i drzewko.

Rozumiem że na remont Wronieckiej i Żydowskiej nie ma co liczyć ^^ ?
Jeszcze romont chodników na Rybakach.

Na wjazdach na Półwiejską powinny się pojawić takie same elektroniczne blokady co na wjazdach na Stary Rynek. W innych miastach tego nie ma ale jak widać my z problemem nielegalnego parkowania na deptakach sobie nie radzimy.

Garbary/Dominikańska, Garbary/Woźna, Rybaki/Krakowska, Św.Marcin/Wysoka - dodatkowe przejścia dla pieszych.

Półwiejska/Krakowska - likwidacja sygnalizacji świetlnej.

Zmiana miejsc postojowych z ukośnych na równoległe na: Długiej, Ogrodowej (Piekary - Półwiejska), Św.Marcin (Marcinkowskiego - Wysoka)
Słupki na Piekarach.

Kiedyś były plany zmiany geometrii przejścia dla pieszych Małe Garbary/Św. Wojciech, tak aby powstał przyjazny pieszym trakt ze Starego Rynku na Wzgórze Św.Wojciecha i dalej Cytadele. Może warto byłoby się tym zająć ?
 

·
IdP
Joined
·
5,359 Posts
Discussion Starter #14
Widzę, że ktoś już po wprowadzał propozycje uwolnienia chodników od aut. W niektórych miejscach przydaloby się także zmienić parkowanie prostopadłe (ukośne) na równoległe, np. na Długiej (a najlepiej to wszędzie).
To zmiana dość niepopularna, bo wiąże się z usuwaniem dużej ilości miejsc postojowych. Wrzucisz konkretne propozycje na mapę?

Wroniecka, Wielka (razem z Paderewskiego znajdują się na TKC i wyłączenie ich powinno być prioytetem aby taki Trak rzeczywiście istniał), Woźna i Wodna acz nie do Garbar a do Pl.Kolegiackiego aby był do niego dojazd :)

Dodałbym małą architekturę na ww. ulicach +Garbary, Paderewskiego i na Marcinkowskiego przy Aparcie bo też jest miejsce.
Na Gołębiej między Świętosławską a Klasztorną jest wnęka, idealna na jakieś ławki i drzewko.

Rozumiem że na remont Wronieckiej i Żydowskiej nie ma co liczyć ^^ ?
Jeszcze romont chodników na Rybakach.

Na wjazdach na Półwiejską powinny się pojawić takie same elektroniczne blokady co na wjazdach na Stary Rynek. W innych miastach tego nie ma ale jak widać my z problemem nielegalnego parkowania na deptakach sobie nie radzimy.

Garbary/Dominikańska, Garbary/Woźna, Rybaki/Krakowska, Św.Marcin/Wysoka - dodatkowe przejścia dla pieszych.

Półwiejska/Krakowska - likwidacja sygnalizacji świetlnej.

Zmiana miejsc postojowych z ukośnych na równoległe na: Długiej, Ogrodowej (Piekary - Półwiejska), Św.Marcin (Marcinkowskiego - Wysoka)
Słupki na Piekarach.

Kiedyś były zmiany geometrii przejścia dla pieszych Małe Garbary/Św. Wojciech, tak aby powstał przyjazny pieszym trakt ze Starego Rynku na Wzgórze Św.Wojciecha i dalej Cytadele. Może warto byłoby się tym zająć ?
Dzięki za propozycje. Wrzuciłbyś je na mapę? Ułatwiłoby to zebranie propozycji.

===

Dla formalności - wynik przetargu na opracowanie projektu koncepcyjnego:
Wykonanie projektów koncepcyjnych dla strefy Tempo 30 w centrum Poznania.

DZ/RB/341/67/13 INFORMACJA O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY: Zgodnie z art. 92 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz.U. z 2010r., nr 113 poz. 759 ze zm.), Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, jako Zamawiający w przedmiotowym postępowaniu informuje, że na podstawie kryterium oceny ofert określonego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, za najkorzystniejszą ofertę uznana została oferta złożona przez Biuro Inżynierii Transportu - Pracownie Projektowe Cejrowski & Krych Sp. j., os. Orła Białego 74/117, 61-251 Poznań, z ceną brutto dla Zadania Nr 1 (wykonanie projektu koncepcyjnego dla II podobszaru strefy 30 w centrum miasta): 19.680,00 zł oraz z ceną brutto dla Zadania Nr 2 (wykonanie projektu koncepcyjnego dla III podobszaru strefy 30 w centrum miasta): 19.680,00 zł.

PUNKTACJA PRZYZNANA OFERTOM W KRYTERIUM OCENY OFERT - NAJNIŻSZA CENA (100 %): Ocena ofert dokonana na podstawie ww. kryterium w skali 0-100 pkt.

Punktacja:
  • oferta nr 1: MSR TRAFFIC Zakład Systemów Sterowania Ruchem Drogowym Sp. z o.o., ul. Kamienna 7, Wysogotowo, 62-081 Przeźmierowo, liczba uzyskanych punktów dla Zadania Nr 1: 26,67; dla Zadania Nr 2: 22,86;
  • oferta nr 2: STADTRAUM Polska Sp. z o.o., ul. Nektarowa 11, 62-002 Suchy Las, liczba uzyskanych punktów dla Zadania Nr 1: 76,35; dla Zadania Nr 2: 67,88;
  • oferta nr 3: Biuro Inżynierii Transportu - Pracownie Projektowe Cejrowski & Krych Sp. j., os. Orła Białego 74/117, 61-251 Poznań, liczba uzyskanych punktów dla Zadania Nr 1: 100,00; dla Zadania Nr 2: 100,00.
Źródło: ZDM
 

·
Registered
Joined
·
12,111 Posts
Dzięki za propozycje. Wrzuciłbyś je na mapę? Ułatwiłoby to zebranie propozycji.
Coś tam wrzucone.

Dałoby radę aby przy okazji na omawianym terenie zlikwidować wszystkie zółte barierki, które bardzo negatywnie wpływają na estetykę?

Cała Strzelecka, przystanki przy Pl.Bernardyńskim, Pl.Wiosny Ludów.
 

·
Poznań
Joined
·
2,277 Posts
Na wjazdach na Półwiejską powinny się pojawić takie same elektroniczne blokady co na wjazdach na Stary Rynek. W innych miastach tego nie ma ale jak widać my z problemem nielegalnego parkowania na deptakach sobie nie radzimy.
Moim zdaniem takie systemy są niepotrzebne i tylko marnuje się na nie kasę. Z parkowaniem w niedozwolonych miejscach nie radzimy sobie, bo nie chcemy poradzić. Wystarczą skuteczne i konsekwentne działania SM i ludzie nagle zaczynają prawidłowo się zachowywać.
 

·
IdP
Joined
·
5,359 Posts
Discussion Starter #17
Dla mnie każdy słupek tradycyjny czy wysuwany to dowód na porażkę Straży Miejskiej w kwestii egzekwowania przepisów ruchu drogowego. To potwierdzenie ich beznadziejnej impotencji. Ale się już z tym pogodziłem.
 

·
Registered
Joined
·
1,199 Posts
Co nie zmienia faktu, że słupek jest na miejscu dzień i noc, w upał i ulewę ;) To najprostsze, a zarazem najskuteczniejsze narzędzie zwalczania mistrzow parkowania, szczególnie tych co "tylko na chwileczkę" wyskoczyli, ale chodnik kilkanaście minut zablokowany.
 

·
2012
Joined
·
3,331 Posts
Słupki na Piekarach.
Na Piekarach można zalegalizować jednostronne, równoległe parkowanie, przynajmniej w części ulicy (mogłyby być naprzemiennie z dwóch stron). Wymusiłoby to zwolnienie prędkości (zawężenie jezdni) i przybyło by kilka miejsc.

Podobne rozwiązanie można zastosować na Ogrodowej (odcinek Piekary-Ratajczaka) - tam ulica jest wyjątkowo szeroka, a po stronie południowej jest trochę punktów usługowych.

Natomiast na Ogrodowej (od Półwiejskiej do Piekar) parkowanie można całkowicie przenieść na jezdnię - obecnie samochody jednym kołem stają na chodniku co nie ma żadnego uzasadnienia (szeroka jezdnia).

Czy realizacja przebicia przebicia Koziej do Podgórnej jest możliwa w ramach tego projektu?

Czy w ogóle rozważane jest wprowadzenie czasowych miejsc postojowych?
Czy rozważane są ulice "tylko dla mieszkańców/zakładów usługowych"?

Kołacze mi się po głowie jednokierunkowe Rybaki (w drugą stronę przez Łąkową) - tam jest cholernie ciasno dla pieszych, możnaby wtedy część samochodów zrzucić na jezdnię. Wydłużenie przejazdu dla samochodów nie byłoby zbyt uciążliwe (około 100m dłuzszy dojazd).

EDIT: Czy projekt strefy będzie zakładał nowe rozłożenie ruchu po wybudowaniu ulicy pomiędzy Novotelem a Andersiami?
 

·
IdP
Joined
·
5,359 Posts
Discussion Starter #20 (Edited)
Czy realizacja przebicia przebicia Koziej do Podgórnej jest możliwa w ramach tego projektu?
Raczej nie, bo tym terenem nie zarządza ZDM. Ale zaznaczyć temat warto.

Czy w ogóle rozważane jest wprowadzenie czasowych miejsc postojowych?
Na razie nie było o tym dyskusji. Trzeba by mieć konkretne propozycje.

Czy rozważane są ulice "tylko dla mieszkańców/zakładów usługowych"?
Tego bym sobie życzył.

Kołacze mi się po głowie jednokierunkowe Rybaki (w drugą stronę przez Łąkową) - tam jest cholernie ciasno dla pieszych, możnaby wtedy część samochodów zrzucić na jezdnię. Wydłużenie przejazdu dla samochodów nie byłoby zbyt uciążliwe (około 100m dłuzszy dojazd).
Jakoś nie łapię - mógłbyś doprecyzować lub wrzucić na mapę?

EDIT: Dobra, kumam. W sumie nie wiem jaki ruch obsługują Rybaki w kierunku od Strzałowej do Krakowskiej.

EDIT: Czy projekt strefy będzie zakładał nowe rozłożenie ruchu po wybudowaniu ulicy pomiędzy Novotelem a Andersiami?
Słuszna uwaga. Nie wiem. Pamiętasz jak ma przebiegać ta droga?
 
1 - 20 of 2698 Posts
Top