SkyscraperCity banner

1 - 20 of 913 Posts

·
=Old School=
Joined
·
3,924 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Portugalski inwestor zawarł już umowę partycypacyjną z miastem, na mocy której od podstaw przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Kraszewskiego i Zwierzynieckiej. - Będzie tu nowa sygnalizacja świetlna, nowy przystanek tramwajowy, czyli okolice skrzyżowania zostaną uporządkowane - wyjaśnia Sipiński.

Co znajdzie się na terenie samej zajezdni? - Znajdować się tutaj będzie zabudowa mieszkaniowo-usługowa, z dominującą formą mieszkaniową. Powstanie także budynek biurowy, a także pewna nowość - obiekt o charakterze biurowo-mieszkalnym. Stara hala tramwajowa zostanie natomiast poddana gruntowej rewitalizacji - dodaje.

Ma się w niej znaleźć targowisko podobne do tych np. z Barcelony, czy Londynu i Paryża. - W naszym mieście nie ma hali targowej z wyższej półki, na której można kupić produkty spożywcze. To będzie właśnie takie miejsce.

Sipiński zapewnia, że nowe budynki będą nawiązywać do tych znajdujących się w sąsiedztwie. - Wydaje nam się, że rozumiemy ducha tego miejsca i zamierzamy kontynuować charakter architektury, która się tam znajduje.

Inwestycja ma być pokazywany na przyszłorocznych targach nieruchomości w Cannes. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy w połowie przyszłego roku. Ma potrwać około 3-4 lat.

epoznan.pl

 

·
Live Fast, Die Never
Joined
·
3,036 Posts
Gajowa: Powstaną mieszkania, biura, sklepy i hala targowa

W połowie przyszłego roku zajezdnia na Gajowej zmieni się w wielki plac budowy. Powstaną tam kamienice z funkcją usługową, biurowiec, ale też i hala targowa.
Przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Kraszewskiego i Zwierzynieckiej. Wewnątrz powstanie nowa uliczka. Zmieni się całe oblicze starych Jeżyc.Od lutego 2008 roku właścicielem działki jest portugalska firma REF Eastern Opportunities, która kupiła ją od miasta za kwotę 91 milionów złotych.

- Dla tego terenu uchwalony jest plan zagospodarowania przestrzennego - mówi Stanisław Sipiński, architekt z Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich. - W ubiegłym tygodniu zostało podpisane porozumienie partnerskie z miastem w sprawie przebudowy zbiegu ulic Kraszewskiego i Zwierzyniecka. Powstanie nowoczesne skrzyżowanie z systemem świateł. To pozwala na uruchomienie procedury projektowej.

Pracownia Architektoniczna rozpoczyna prace na projektami. Najprawdopodobniej potrwają one do końca tego roku, a pierwsze wizualizacje będą gotowe za około 2 miesiące.

- W drugiej połowie przyszłego roku rozpoczną się prace budowlane - mówi Stanisław Sipiński. - Powstanie tam osiedle mieszkaniowe, z lokalami usługowymi na dole, biurowiec, ale też i hala targowa z prawdziwego zdarzenia w miejscy starej zajezdni tramwajowej. Na razie wszystkie projekty i ustalenia są w bardzo wstępnej fazie.

Projekt jest o tyle trudny, że część budynków to zabytki, których nie wolno wyburzyć.
- Pozostanie budynek hali tramwajowej i dwa mniejsze, natomiast te pofabryczne zostaną po prostu wyburzone.
Jak twierdzi architekt dzięki temu projektowi z zapomnianej przestrzeni w ciągu 3-4 lat zacznie się wyłaniać nowoczesna architektura.

Ma mieć na nią wpływ bezpośrednie sąsiedztwo jednego z najpiękniejszych parków, czyli Starego ogrodu Zoologicznego, który może także dzięki tej inwestycji nabierze wartości i znajda się chętni do zagospodarowania zabytkowych wybiegów zwierząt i wolier.
- Tak naprawdę w ten sposób chcemy rozpocząć proces przywracania blasku pięknym Jeżycom - dodaje Stanisław Sipiński. :banana:

http://www.polskatimes.pl/artykul/528757,gajowa-powstana-mieszkania-biura-sklepy-i-hala-targowa,id,t.html

 

·
Registered
Joined
·
146 Posts
Chyba nowy watek o tej inwestycji mozna otworzyc, tymbardziej ze Sipinski za pare miesiecy pokaze projekt ktory da zapewne wszystkim sporo do pisania ;)


epoznan.pl
Znając sytuację różnych inwestorów z półwyspu Iberyjskiego oraz fakt, że Portugalia jest kolejna do bankructwa po Grecji będę bardzo miło zaskoczony jak ten projekt naprawdę powstanie. Będę trzymał kciuki. Modena nie wyszła, to może ten kawałek Jeżyc się zmieni na lepsze...
 

·
=Old School=
Joined
·
3,924 Posts
Discussion Starter #4
Znając sytuację różnych inwestorów z półwyspu Iberyjskiego oraz fakt, że Portugalia jest kolejna do bankructwa po Grecji będę bardzo miło zaskoczony jak ten projekt naprawdę powstanie...
Zawsze tereny oraz projekt mozna odsprzedac zamozniejszym inwestorom jak np z Niemiec, Szwecji, Francji lub innym.

Widze ze owa firma Gerium http://www.gerium.pl/movie.html ma troche projektow w KrK lecz niestety zaden nie jest nawet rozpoczety.
Investycja REFu jest spolka z funduszem inwestycyjny w Luxemburgu.
 

·
Registered
Joined
·
454 Posts
Inwestor ma też obowiązek zmodernizować okoliczne ulice. Prace drogowe także zaczną się w przyszłym roku. - W najbliższym czasie ma zostać podpisana umowa pomiędzy miastem a inwestorem w zakresie nowej organizacji ruchu w tej okolicy - wyjaśnia Maciej Milewicz z biura prasowego poznańskiego magistratu. Umowa przewiduje m.in. budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Zwierzyniecka, Kraszewskiego - Jackowskiego oraz Kraszewskiego - Sienkiewicza - Szamarzewskiego czy przebudowę torowiska i trakcji tramwajowej na odcinku od Zwierzynieckiej do ulicy Kraszewskiego. Ulica Prusa zaś ma zostać przedłużona do ul. Zwierzynieckiej.

biorąc powyższe pod uwagę to przy obecnej koniunkturze jakoś nie widzę szans na faktyczne rozpoczęcie tego projektu
 

·
ten najwazniejszy
Joined
·
13,305 Posts
Proponuje zaczekać do tej konferencji na przełomie marca/kwietnia. Po trzech latach milczenia, rozsyłają przeciek kontrolowany do mediów, i zapowiadają pokazanie projektu, by znowu zamilknąć na kilka lat.
 

·
Registered
Joined
·
3,178 Posts
Że co! ? Po co tam sygnalizacje świetlne i to 3 praktycznie, że w jednym miejscu!!!
I to jest dobre pytanie. Na cholerę tam sygnalizacje? Znając umiejętności programistów sygnalizacji świetlnych w Poznaniu wszystko się ładnie pozatyka a przejazd tramwajem będzie istnym koszmarem.
 

·
=Old School=
Joined
·
3,924 Posts
Discussion Starter #9
W byłej zajezdni przy ulicy Gajowej w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace porządkowe. Rozbierana jest sieć trakcyjna, która stanowiła zagrożenie dla osób przebywających na tym terenie. W przyszłym roku ma tu się rozpocząć budowa nowych obiektów.W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka sieci trakcyjnej na terenie zajezdni przy Gajowej. To początek zmian, jakie mają zajść w tym rejonie. - Demontaż sieci trakcyjnej miał się odbyć już w ubiegłym roku, ale ze względów technicznych okazało się to niemożliwe - tłumaczy Stanisław Sipiński, architekt, który przygotowuje koncepcję zagospodarowania terenu zajezdni.


Do tej pory udało się zlikwidować dwa fragmenty sieci znajdujące się na terenie zajezdni. - Przed nami jeszcze dwa etapy demontażu, które będą obejmować kolejne fragmenty sieci. To są po prostu prace porządkowe, które muszą się odbyć na tym terenie. Choć teoretycznie nikt się tutaj nie porusza, musi tu być bezpiecznie, a nieużywana sieć była niebezpieczna.

Gdy rozmawialiśmy ze Stanisławem Sipińskim miesiąc temu podkreślał, że na początku maja powinny się pojawić pierwsze materiały informacyjne na temat zagospodarowania terenu zajezdni. - My nad tym obecnie intensywnie pracujemy i tak jak obiecywałem ostatnio, te materiały poglądowe powinny być gotowe na początku przyszłego miesiąca.

Co ma się znaleźć na terenie byłej zajezdni tramwajowej? - Znajdować się tutaj będzie zabudowa mieszkaniowo-usługowa, z dominującą formą mieszkaniową. Powstanie także budynek biurowy, a także pewna nowość - obiekt o charakterze biurowo-mieszkalnym. Stara hala tramwajowa zostanie natomiast poddana gruntowej rewitalizacji.

Ma się w niej znaleźć targowisko podobne do tych np. z Barcelony, czy Londynu i Paryża. - W naszym mieście nie ma hali targowej z wyższej półki, na której można kupić produkty spożywcze. To będzie właśnie takie miejsce. Sipiński zapewnia, że nowe budynki będą nawiązywać do tych znajdujących się w sąsiedztwie. - Wydaje nam się, że rozumiemy ducha tego miejsca i zamierzamy kontynuować charakter architektury, która się tam znajduje.

Dobrą informacją jest również to, że przebudowane ma zostać skrzyżowanie ulic Kraszewskiego i Zwierzynieckiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy w połowie przyszłego roku i potrwa prawdopodobnie 4 lata.

Przypomnijmy, że w lutym 2008 roku portugalska firma REF Eastern Opportunities kupiła od miasta za 91 milionów złotych zajezdnię tramwajową przy ulicy Gajowej. Przez kolejne dwa lata zajezdnię wynajmowało poznańskie MPK. 28 grudnia 2010 roku ostatni tramwaj wyjechał opuścił to miejsce.

http://www.epoznan.pl/news-news-31816-Gajowa_rozpoczely_sie_prace_porzadkowe
 

·
Registered
Joined
·
6,074 Posts
To tylko rozbiórki, przecież wcale nie muszą oznaczać rychłego początku budowy. Nie ma jeszcze PnB, nie wiadomo co z finansowaniem.
 

·
Registered
Joined
·
3,178 Posts
Czy wiadomo które konkretnie budynki zostają jako zabytki? Bliżej Kraszewskiego, poza drewnianym barakiem już nic chyba nie zostało. Wyburzono nawet budynek do którego prowadziły tory bezpośrednio ze Zwierzynieckiej co mnie zdziwiło. Myślałem, że ta hala zostaje.
 

·
Registered
Joined
·
294 Posts
Czy wiadomo które konkretnie budynki zostają jako zabytki? Bliżej Kraszewskiego, poza drewnianym barakiem już nic chyba nie zostało.
Od strony Kraszewskiego chyba wszystko miało być do wycięcia. Poniżej stare wizualizacje Rady Osiedla Jeżyce. Pewnie niewiele z tego będzie tak jak na nich jest przedstawione, ale widać że po tej stronie terenu nie było przewidywane zachowanie dotychczasowych budynków.Wyburzono nawet budynek do którego prowadziły tory bezpośrednio ze Zwierzynieckiej co mnie zdziwiło. Myślałem, że ta hala zostaje.
Ten wysoki budynek z torami to był kiedyś garaż dla eNki wieżowej.
A zachowana będzie na pewno hala tramwajowa i chyba budynek po lewej stronie bramy od strony ul. Gajowej
 

·
wyścig szczurów
Joined
·
686 Posts
Poznań: Trwa burzenie budynków zajezdni tramwajowej na GajowejNajstarsza zajezdnia tramwajowa w Poznaniu powoli zamienia się w gruzowisko. Trwa wyburzanie pofabrycznych budynków, by oczyścić teren pod budowę nowego osiedla. Inwestorem jest właściciel terenu, portugalska firma REF Eastern Opportunities. Przechodnie z zainteresowaniem przyglądają się prowadzonym tam pracom, zaglądają przez bramę, często też pytają, kiedy skończy się kurz, który opada na samochody i wszystko dookoła na okolicznych ulicach.

- Mam widok z okna na ten teren i prace postępują błyskawicznie - mówi Kazimierz Mania, mieszkaniec ulicy Kraszewskiego. - Budynek po budynku jest burzony, a gruz usuwany. Nagle widać, jaki jest to duży teren.

Pan Kazimierz i sąsiedzi obawiają się jedynie, że mające powstać bloki przytłoczą stare, zabytkowe domy na Jeżycach.

Jak zapewnia Stanisław Sipiński mające powstać osiedle w żadnej mierze nie zaszkodzi starym Jeżycom, a wręcz pomoże, bo ożywi i powstanie jedno z najciekawszych miejsc w tej części miasta.

- Prace potrwają jeszcze kilka tygodni - mówi Stanisław Sipiński szef pracowni architektonicznej, która tworzy projekt zagospodarowania zajezdni. - To nie tylko burzenie i wywóz gruzu, ale też teren zostanie odrobaczony i odszczurzony.

Na terenie zajezdni na Gajowej znajdują się nie tylko pofabryczne budynki, ale jest też część zabytkowa, która nie zostanie wyburzona. Nad nimi pieczę sprawuje konserwator zabytków. Wszystkie zostaną zachowane, odrestaurowane i przywrócone do życia. W największej zabytkowej hali stworzony zostanie targ pod dachem z prawdziwego zdarzenia. Rewitalizacje przejedzie także powstała w 1904 roku siedziba dawnej dyrekcji przedsiębiorstwa, która znajduje się od strony ulicy Gajowej.

Historia zajezdni sięga 1880 roku, kiedy to powstała w miejscu dworca towarowego zajezdnia tramwajów konnych.

Wtedy jeszcze ulica nosiła nazwę Maryi. Powstała tam wozownia na 20 wagonów i stajnia na 80 koni. Zbudowano drogę dojazdową do Kaponiery, by połączyć zajezdnię z istniejącymi trasami tramwajowymi. Przez długi czas pełniła ona jedynie rolę gospodarczą.

Dziesięć lat później zelektryfikowano poznańskie tramwaje, wybudowano halę dla wozów i mniejszą dla doczep, a także warsztaty, w których dokonywano niezbędnych napraw wozów.

Historia zajezdni skończyła się pod koniec grudnia 2010 roku, kiedy to ostatni tramwaj ja opuścił. Teraz rozpoczyna się nowy etap, czyli budowa osiedla, która rozpocznie się prawdopodobnie w przyszłym roku. Obecnie trwają ostatnie prace projektowe i gromadzenie wszystkich dokumentów i pozwoleń.
Źródło: http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/579021,poznan-trwa-burzenie-budynkow-zajezdni-tramwajowej-na,1,id,t,sa.html
 
1 - 20 of 913 Posts
Top