Skyscraper City Forum banner
1 - 17 of 17 Posts

·
True spirit
2,089 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Oto zdjęcia Poznania z roku 1988 z albumu o Poznaniu... miłego oglądania (opisy zgodne z oryginalnymi :p ):

1. Z wieży ratuszowej

2. Spojrzenie z wieży ratusza ku śródmieściu:

3. Na południe od Starego Rynku biegnie ruchliwa ulica Wrocławska:

4. Plac Kolegiacki z siedzibą Urzędu miasta:

5.W kierunku wschodnim od Starego Rynku ul. Wielka:

6. ...a dalej Chwaliszewo...

7. Widok zza Warty ku śródmieściu:

8. Hotel "Bazar" - XIX- wieczna reduta polskości:

9. Plac Wolności:

10. Plac Młodej Gwardii (teraz Pl. Cyryla Ratajskiego):

11. Panorama śródmieścia z gmachu Akademii Ekonomicznej:

12. Najnowocześniejsze hotele Poznania (Polonez i Hotel Orbis Poznań aktualnie Novotel):

13. Domy Towarowe "Centrum":

14. Panorama od strony Ronda Kopernika (Kaponiera) obejmuje wszystkie ważniejsze obiekty śródmieścia:

15. Dom Towarowy "Okrąglak":

16. Ulica Lampego (teraz Gwarna) w słońcu południa (a AE jeszcze bez blachy falistej :) )

17. Ciąg handlowy ulicy Armii Czerwonej (św. Marcin):

18. Potok ruchu:

19. Plac Adama Mickiewicza z pomnikiem wieszcza i gmachem uniwersytetu jego imienia:

20. Zespół budynków u zbiegu ulic Armii Czerwonej (św. Marcin) i Kościuszki:

21. Gmach Teatru Wielkiego w zimowej szreniawie:

22. Śródmieście nocą:

23. Perspektywa ulicy Armii Krajowej:

24. ... i ulicy Fredry (z gmachem Akademii Medycznej):

25. Akademia Ekonomiczna:

26. Collegium Novum Uniwersytetu im. A. Mickiewicza:

27. Akademia Rolnicza:

28. Ulica Dąbrowskiego:

29. Targowiska na Rynku Jeżyckim:

30. Ulica Głogowska:

31. Wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa "Arena":

32. Od 1925 r. odbywają się w Poznaniu Międzynarodowe Targi Poznańskie:

33. Nad Wartą:

34. Nowe osiedla Poznania: Winogrady:

35. Rataje:

36. Osiedle Oświecenia na Ratajach:

37. Ratajskie Osiedle Lecha:

38. Oryginalny osiedlowy Dom Kultury "Dąbrówka" na Winogradach:

39. Ulica Słowiańska - główna arteria Winograd:

40. Na Winogradach:

41. Bloki Klina Dębieckiego:

42. Trasa Niestachowska łączy poza śródmieściem południowe i północne dzielnice miasta:

... i to by było na tyle... i dziękuję Gosi za możliwość wykorzystania jej... skanera :)

·
Registered
122 Posts
tresor said:
Oto zdjęcia Poznania z roku 1988 z albumu o Poznaniu... miłego oglądania (opisy zgodne z oryginalnymi :p ):

23. Perspektywa ulicy Armii Krajowej:

34. Nowe osiedla Poznania: Winogrady:

[/IMG]
23.Z większości budynków neony zniknęły, bądź nie działają, a na mojej Alma Mater (wcześniej KW PZPR - obecnie Wydział Historyczny UAM) pojawiło się sporo nowych :)

34. Winogrady??

·
Registered
1,381 Posts
"opisy zgodne z oryginalnymi :p ):"

w ksiazce tez napisali "srudmiescie"?? ;)

·
Ekipa Kopernika
358 Posts
WOW WOW WOW. Niesamowite zdjęcia. Powiem tylko jedno:
Nic się przez 17 lat nie zmieniło!!! Akurat te miejsca wyglądają niemal identycznie. Nawet ta kamienica na rogu Starego Rynku nadal jest obita dyktą :bash: (chyba) Wartałoby się przejść i popstrykać aktualne. Możemy się bawić w znajdź 10 różnic:
1. Osiedle Jana III sobieskiego (zdjęcie 34) i Dąbrówka (zdjęcie 38) przeniosły się na piątkowo :p a Śrudmieście pisze się teraz śródmieście. Samochody i tramwaje są lepsze. Na placu Mickiewicza najczęściej się nie parkuje, ale przed Zamkiem nadal.
2. Na Piastowskim (zdjęcie 35) nie ma już tego modelu Rataj
3. Blok na zdjęciu 40 to chyba Wichrowe Wzgórza - teraz ocieplony
4. Zdjęcie 39. Ul. Słowiańska - ta się doś mocno zmieniła - nawet nie jestem pewien które to miejsce, tam są teraz nowe domy, a stare są pomalowane itd.
5. Na zdjęciu 11 dość duże zmiany: Globis, Akademia Muzyczna, Budom Market, Krzyże!

A na innych gdyby nie te tramwaje to nie byłbym wstanie powiedzieć kiedy robione.

·
Projekt Inwestor
9,200 Posts
/\ nie zgodzę się z przedmówcą;
miasto teraz wygląda zdecydowanie lepiej, przecież te kamienice na fotach wyglądają syfnie, Wielka, Chwaliszewo, pl. Wolnosci, pl. Cyryla Ratajskiego ... nie ma żadnych zmian? lol
No i komunikacja jest inaczej (lepiej) zorganizowana

P.S
a kamienica na rogu należąca do Świtalskiego została wystawiona na sprzedaż

·
Projekt Inwestor
9,200 Posts
Dodam jeszcze, że bloki na Winogradach w zdecydowanej większości są ocieplone
No i rynek Jeżycki wygląda 100x lepiej :)

·
.........................
1,147 Posts
nie lubię zdjęć z lat 80., są tam same nie wyremontowane paskudy, no a w Poznaniu napewno tera jest ładniej:)

·
Projekt Inwestor
9,200 Posts
ta_kobieta said:
A i tak wyglądają paskudnie :D
hehe, to mówi osoba z innej dzielnicy by dopiec "winogradzianom" :D
ale przy okazji cieplej i oszczędniej w mieszkaniach mają

·
senior assistant designer
1,426 Posts
Niesamowity klimat socrealizmu... Dzieki Tresor za skany :)

·
Registered
1,042 Posts
Wow super foty, dla mnie tamte czasy to prehistoria ;)
Trochę jednak w Poznaniu się pozmieniało.
Pulchritudo jakby tą twoją Alma Mater poddać liftingowi, np. tak jak zrobiła to Enea na rogu Nowowiejskiego i 23 Lutego, to mielibyśmy całkiem ładny budynek w centrum. Zupełnym przeciwieństwem tego jest ta różowa kamienica na św.Marcinie, gdzie zrobiono czerwone balkony - paskudztwo
Rynek Jeżycki też uległ zmianie, podobnie jak Wildecki, ale moim zdaniem na wszystkich powinni instalować takie stragany jak są na osiedlu Piastowskim na ryneczku. Tamte mają rynny i są najładniej wykończone.

·
Ekipa Kopernika
358 Posts
No napisałem, że bloki są ocieplone i tu się bardzo różni.
A różnic w kamienicach prawie nie widzę. Nadal w nocy jest ciemno, żadnych świateł żadnych neonów. Lepsza organizacja ruchu ale za to więcej samochodów więc na jedno wychodzi. Ja tam nie widzę różnic, chociaż jak czytam "cyryla ratajskiego", "plac Wolności", może rzeczywiście coś tam odremontowali. To że nie widzę różnic wynika chyba z mojego skrzywienia - nie lubię polsikich, centrum miast, dla mnie te wszystkie kamienice, podwórka, brak trawników, drzew, miejsc do zabawy to straszny syf, i wolę osiedla mieszkanione nawet nie pomalowane. Widzę za to kolejną różnicę - Zamek oczyścili.

·
Poznaniak:)
1,858 Posts
Ja uwielbiam oglądać fotki z tamtych czasów. Niby to nie tak dawno temu a jednak różnice są zauważalne gołym okiem.
Jedyne co mi się bardziej podoba z tamtych lat to stan wieżowców Alfy. Reszta zmieniła się na lepsze moim zdaniem. Jak już powiedziano całe Winogrady są ocieplone, wiele zmian jest w centrum, widać róznice w małej architekturze, no i nowe budynki, a wiele starych jest zmodernizowanych... Jedynie fotka z okolic Fredry troche myląca i na pierwszy rzut oka trudno jest dostrzec tam jakiekolwiek zmiany (jedynie nowa nawierzchnia chodników, nowe przystanki i odnowiony park przy Zamku to zmiany jakie tam zaszły). Obskórnie wygląda budynek ZUS-u na Dąbrowskiego i Rynek Jeżycki. Teraz się tam poprawiło moim zdaniem.
Hehe, tak sobie pomyslałem, że mój kumpel psioczy na swojego Golfa II z '86 a jakby tam go wkleić na zdjęcie byłby mega bryczką.;)
BTW - kiedy zaczęto budować AE?? w 1987?

·
True spirit
2,089 Posts
Discussion Starter · #16 ·
DJ_Pablo said:
BTW - kiedy zaczęto budować AE?? w 1987?
chyba wcześniej bo książkę oddano do druku w grudniu 1987 a na zdjęciu 14, które było robione pewnie latem tego roku AE jest już prawie gotowa... a może tak się szybko uwineli że wybudowali w pół roku ;)

1 - 17 of 17 Posts