SkyscraperCity Forum banner
1 - 4 of 4 Posts

·
Postpolak
Czerwony Rothbard
Joined
·
1,065 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Temat ten będzie traktował o architekturze, historii oraz rekonstrukcji fortu pośredniego nowego typu Va Bonin, położonego przy ul. Lechickiem vis a vis CH Poznań Plaza. Czasem będę także zamieszczał materiały nt. innych fortów pośrednich nowego typu. Od czasu do czasu biorę udział w pracach na forcie, dysponuje kilkoma ciekawymi książkami poruszającymi tematy związane z tą budowlą, a dodatkowo mam kalkulator i dostęp do lustrzanki cyfrowej z profesjonalną (i piękną) obsługą. Pierwszej dużej partii materiału i zdjęć będzie można się spodziewać dzisiaj wieczorem. Temat zakładam już teraz aby zmotywować się do zintensyfikowania wysiłków. Poza tym - witam po długiej nieobecności :)

Gdy będę wspominał o tym, że coś jest planowane tzn. że Stowarzyszenie Kernwerk, które opiekuje się fortem Va, ma to w planach. Jestem członkiem stowarzyszenia więc według moich możliwości, mogę odpowiadać na pytania :)

Plan sytuacyjny Fortu Va Bonin


Legenda:
1. Brama wjazdowa; na dole wysadzony przez Rosjan blokhauz obrony wjazdu
2. Wystawa, historycznie; radiostacja,telegraf i wartownia
3. Latryny
4. Zbiornik na wode
5. Remiza artyleryjska
6. Majdan fortu
7. Prochownia wojenna
8. Poterna pod fosa
9. Lewa kaponiera
10. Fosa; lewy bark fortuTak to wyglądało po wojnie. Nie ma jeszcze tylu drzew i blokowisk Piątkowa. Złomiarze nie zdążyli jeszcze ukraść metalowych elementów fortu. Na pierwszym planie po lewej widać wysadzony przez Rosjan blokhauz obrony wjazdu.Zdjęcie bramy fortecznej z 1945 z Krasnoarmijcem. Napis u góry zostanie zrekonstruowany po otrzymaniu zgody MZK. Co forumowicze SSC sądzą o pomysle rekonstrukcji napisu w oryginalnej formie?


fot. Bolando
Tak fort wyglądał 4 lata temu. Zarośnięty, niezabezpieczony, rozkradany z metalowych elementów, zaśmiecony, coraz bardziej zdewastowany...Zdjęcie z kalkulatora. Tak to wygląda dzisiaj. Wieczorem napiszę co się zmieniło na lepsze mimo, że na pierwszy rzut oka nie widać dużych zmian (wiekszość pracy wykonano we wnętrzach budowli).

Do wieczora !
 

·
Postpolak
Czerwony Rothbard
Joined
·
1,065 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
To może na początek spacer z kalkulatorem po fosie fortu:


Wchodzimy od ul. Lechickiej. Na pierwszym planie dziedziniec wjazdowy fortu tzw. plac broni. Jest to położona na zapleczu fortu, najsłabsza część założenia obronnego. Głównym schronem obronnym z tej strony był tzw. blockhaus obrony wjazdu - wysadzona budowla po lewej stronie.Blokhaus został wysadzony przez Rosjan w 1945. Sowieci załadowali tam wszystkie materiały wybuchowe znalezione na pobliskich pobojowiskach i odpalili. Blokhaus prawdopodobnie nigdy nie zostanie odbudowany bo grozi zawaleniem. Jedyne wyjście to zasypać to co może się obsunąć i zamontować w przyszłości tablicę informacyjną.

Tak wyglądało pole ostrzału z blokhausu:Plac broni i droga dojazdowa jest pokryta betonowymi płytami (podobnie, wnętrza fortu są wylane betonem), pod którymi kryje się oryginalna brukowana nawierzchnia. W przyszłości planowane jest zdjęcie tych płyt i jej odkrycie:
 

·
Postpolak
Czerwony Rothbard
Joined
·
1,065 Posts
Discussion Starter · #3 ·


 

·
Postpolak
Czerwony Rothbard
Joined
·
1,065 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)


Odzyskane cegły przydadzą się w rekonstrukcji innych elementów fortu:


Kaponiera szyjowa w całej okazałości. Broniła ona wjazdu do fortu czyli tzw. placu broni, a także mogła prowadzić ostrzał w fosy np. widok ze strzelnic kaponiery na prawą flankę:A tu widok z fosy na kaponierę szyjową - niestety zdjęcie jest słabej jakości:Widok na kaponierę szyjową z lewej fosy:


CDN.
Sorry za jakość ale ten set miał być wstępem przed polowaniem z lustrzanką - boję się ją brać gdy wędruje po forcie sam i jeszcze wspinam się na drzewa albo śmietniki szukając kadrów.
 
1 - 4 of 4 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top