SkyscraperCity banner

3581 - 3600 of 6111 Posts

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #3,582
Zeskanowane strony z książki: Anna Lewkowska, Jacek Lewkowski, Wojciech Walczak; Zabytkowe cmentarze na kresach wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej;Województwo wileńskie na obszarze Republiki Białoruś; Wydawnictwo DIG. 2007

·
Registered
43 Posts
Mieliśmy przyjemność w zeszłym roku jechać do Mohylewa. Po drodze zachaczyliśmy o Berezynę, Rowanicze, Boguszewicze.
W Kałużycach nie byliśmy.
Nie wiedziałem, że jest cmentarz w Berezynie z polskimi nagrobkami.
Chyba pytałem się o cmentarz, ktoś nam powiedział, że nie ma tam polskich nagrobków, jak dobrze sobie przypominam.
Byłoby fajnie jakbyś miał taką możliwosć i chęć zrobienia zdjęć tych nagrobków, tych ciekawszych i starszych oczywiscie!:)
I oczywiście udokumentowania tych innych starych cmentarzy.
Widziałem te mapy kiedyś, ale nigdy z nich nie korzystałem, a są bardzo dokładne.
Tak przy okazji kiedyś przejeżdżając przez Berezynę na 15 minut na kawę moglibyśmy wpaść:cheers: Pozdrawiam!:)
Chetnie z wami sie upije, ale przez jakis czas bede w USA, wiec troche musimy poczekac i z pijanstwem i z zdjeciami...
Jak Bialorusin mowi ze nie ma, znaczy ze jest (z nadgrobkami...) tyle nieszczesc przezyl, kazdy cos od niego chcial...
Zdjec ladnych nie mam....ale

Berezyna

cmentarz wsi Bryjelow (Brusliewa) - Bryjalewa

kamien Siblickiego

rodzinne miejsce pochowan Wankowiczow

Rozalia Wankowicz - matka pisarza Melchiora

kosciol w Berezynie (splonal w 1914 r.)

I to tyle pozdrawiam.....
P.S. Warto zajrzec na cmentarze w. Brodziec, Bryjalewo, Krasny Sad (w.Dulewa do rewolucji 1917 r.), Berezyna, Kozlowy Bereg, Miezonka, Usza-Kaluzyce, Beliczany.....

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #3,585
Chetnie z wami sie upije, ale przez jakis czas bede w USA, wiec troche musimy poczekac i z pijanstwem i z zdjeciami...
Jak Bialorusin mowi ze nie ma, znaczy ze jest (z nadgrobkami...) tyle nieszczesc przezyl, kazdy cos od niego chcial...
Zdjec ladnych nie mam....ale

Berezyna

cmentarz wsi Bryjelow (Brusliewa) - Bryjalewa

kamien Siblickiego

rodzinne miejsce pochowan Wankowiczow

Rozalia Wankowicz - matka pisarza Melchiora

kosciol w Berezynie (splonal w 1914 r.)

I to tyle pozdrawiam.....
P.S. Warto zajrzec na cmentarze w. Brodziec, Bryjalewo, Krasny Sad (w.Dulewa do rewolucji 1917 r.), Berezyna, Kozlowy Bereg, Miezonka, Usza-Kaluzyce, Beliczany.....
Dzięki za zdjęcia i namiary na te cmentarze, może będzie kiedyś okazja zajechac tam!:) O pijaństwie nikt nie mówił, nie mamy na to czasu w czasie naszych wypraw, chyba, że z noclegiem to co innego!:)
Pozdrawiam!

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #3,589
Zeskanowane strony z książki: Anna Lewkowska, Jacek Lewkowski, Wojciech Walczak; Zabytkowe cmentarze na kresach wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej;Województwo wileńskie na obszarze Republiki Białoruś; Wydawnictwo DIG. 2007

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #3,590 (Edited)
Na cmentarzu zrobiłem dwa zdjecia, nie chciałem dalej wchodzić, a szkoda.
Nie wiedziałem że są tam pozostałości wielkiej kwatery żołnierzy polskich poległych w 1920 r.

Z wielkiej kwatery żołnierzy polskich pozostały dwia malutkie skrawki.
W większości zostały wyparte przez nowe pochówki prawosławne.
Trzy zdjecia ze strony www.fiedukowicz.pl , autorem jest Sławomir Fiedukowicz.

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #3,591
Buszowaliśmy wczoraj z Mohortem po Polesiu. Byliśmy w Brześciu, Żabince, podjechaliśmy pod granicę z Ukrainą w Mokranach.
Pierwszy raz przekraczałem granicę z Białorusią w Połowcach. Przejście to jest mniej skomplikowane od tych w obwodzie grodzieńskim. Zasady są podobne, ale trzeba zdobyć jedną pieczątkę mniej. Nie ma tam tzw. transportnej służby. Celnicy biorą za bardzo do głowy przestrzeganie przepisów, wcześniej jakoś tak nie było, ale ostatnio zwracają uwagę czy nie wwozi się kanapek z wędliną lub mięsa. Znalazł u mnie kawałek suchej kiełbasy, jakby był mocno wredny mógł zawrócić, wjazd wtedy przepada.
Kilka fotek z wczorajszego wypadu.
Pogoda była super!

Tablica w strefie przygranicznej w okolicach Wysokiego Litewskiego.

Przed wojną kosciół katolicki, obecnie cerkiew w Wierzchowicach.

Całkowicie przypadkowo znalazłem w Wierzchowicach mogiłę żołnierzy AK, znajduje się w centrum wsi.

Cmentarz rodzinny Tołłoczków w Wielkiej Rakowicy.

Kapliczka przydrożna w Wielkiej Rakowicy.

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #3,592
Polski cmentarz garnizonowy w Brześciu przy twierdzy.

Kościół w Brześciu, po wojnie muzeum, zwrócony wiernym w 1990 r.

Towarzysz Lenin wskazuje dokładnie na kościół!:) ^^

Deptak w Brześciu

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #3,596
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Małych Siechnowiczach. Powstał w 1930 r., przed wojną stał w Brześciu, po wojnie trafił do magazynu. Odnaleziony i ustawiony w miejscu gdzie był majątek Kościuszków.

Czyżewszczyzna- miejsce bitwy powstania kościuszkowskiego, w tym miejscu był też wcześniej cmentarz katolicki.

Wielkie Siechnowicze- cmentarz katolicki, prawie w całkowitym zaniku, leżały dwa drewniane krzyże i znalazłem jedną tablicę właściciela okolicznych dóbr, w książce opisany był jeszcze jeden krzyż, ale nie znalazłem go w tych krzakach, może już go nie ma.:eek:hno:

Pieliszcze-jedna z oaz katolicyzmu na Polesiu.

Mogiły 50-ciu krasnoarmiejców poległych w walce z Białopolakami w lipcu 1920 r.

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #3,597
Zdjęcie powyżej i dwa niżej zrobione zostały na cmentarzu w Tewlach.

MRP jest to skrót od Ministerstwa Robót Publicznych, porządkowany cmentarz był w 1926 r.

Stare Kiwatycze- był tam kosciół, do dzisiaj przetrwała dzwonnica i kilka starych nagrobków na cmentarzu przykościelnym.

·
Registered
2,948 Posts
Proszę bardzo, Mariop70 fotografuje a ktoś inny niszczy.

z Gazeta.pl
W Grodnie uszkodzono pomnik polskich żołnierzy
ostatnia aktualizacja 2009-09-23 07:59

Nieznani sprawcy uszkodzili wczoraj w nocy pomnik na grobie 86 nieznanych polskich obrońców Grodna z września 1939 r. znajdujący się na cmentarzu wojskowym. Wyrwana została tablica z napisem w języku polskim i białoruskim. Pomnik został odnowiony i uroczyście otwarty w ostatnią niedzielę, w 70. rocznicę obrony Grodna przed Armią Czerwoną.

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #3,599
Leonpol; obwód Witebsk; rej. Miory

Położenie na mapie WIG z 1932 r.

Położenie na mapie przedwojennego województwa wileńskiego. Jedna z najdalej na północ połozonych miejscowości II RP.

Na aktualnych mapach Białorusi.

^^
Tak przy okazji bardzo dokładna mapa 1:100000
http://maps.vlasenko.net/belarus/map1k-by.html

3581 - 3600 of 6111 Posts