SkyscraperCity banner

1701 - 1720 of 6106 Posts

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #1,701 (Edited)
Mały kawałek za Miłkowszczyzną trafiliśmy na cmentarzyk.Był to tzw.cmentarz dworski,kilka grobów rodzinnych Pawłowskich.Był tam m.in. grób Benedykta Pawłowskiego,ojca Elizy Orzeszkowej,zmarł jak pisarka miała 3 lata.,stryja Jana Pawłowskiego,Klementyny Pawłowskiej,starszej siostry przyszłej pisarki,zmarłej w wieku 13 lat.Na przełomie wieków cmentarz został uporządkowany,nagrobki zostały odrestaurowane.Obecnie opiekują się nimi dzieci ze szkoły podstawowej w Miłkowszczyźnie.

Na starej mapie przedwojennej zaznaczony jest krzyżykiem.
Na mapie WIG z 1927 r.

Ten najwyższy biały nagrobek należy do Benedykta Pawłowskiego,tak się domyślam,tablicy nie było.

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #1,704 (Edited)
Dziembrów,obw.Grodno.rej.Szczuczyn

Na mapie WIG z 1927 r.

Na aktualnej mapie

Kościół katolicki p.w. Św.Trójcy,ufundowany w 1674 r. przez Michała Ryndwina dla jezuitów,w 1864 r. przebudowany na cerkiew prawosławną,rewindykowany w 1919 r.,po 1948 r. używany jako magazyn,zwrócony wiernym w 1991 r.Eklektyczna budowla z niewielką,sześcioboczną wieżą w fasadzie,nakrytą dachem namiotowym.Fasada z trójkątnym,dekorowana półkolistymi niszami.W ołtarzu bocznym interesujący obraz Św.Trójcy,pochodzący z lat międzywojennych.Na cmentarzu przykościelnym m.in. nagrobek Marii z Jordanów Czeczotowej (zm1852) oraz Kornelii i Stanisława Jordanów (zm. 1838)

·
Registered
37 Posts
Naprawdę piękne zdjęcia. :)
Bardzo mi się podoba Grodzieńszczyzna, pełna jest zapomnianych miejsc, które jednocześnie warte są odkrycia.

O samej Miłkowszczyźnie nie miałem pojęcia, wiedziałem jedynie, że jest tam kaplica, do której raz w tygodniu przyjeżdza ksiądz z Kamionki. Szkoda, że sam dwór się nie zachował, ale groby przodków Pani Elizy do zapomnianych na szczęście nie należą.

Dziembrów to też z tego co widzę to ciekawe miejsce, kościół ładny.

Masz może zdjęcia z Zaleśnej ? Z Zaleśnej pochodzi moja prababka. Tam teraz chyba nic nie ma, Ciotka z Białorusi mówiła, że stoi tam pomnik Elizy Paszkiewicz { Ciotki } białoruskiej pisarki, która się tam urodziła.

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #1,708
Naprawdę piękne zdjęcia. :)
Bardzo mi się podoba Grodzieńszczyzna, pełna jest zapomnianych miejsc, które jednocześnie warte są odkrycia.

O samej Miłkowszczyźnie nie miałem pojęcia, wiedziałem jedynie, że jest tam kaplica, do której raz w tygodniu przyjeżdza ksiądz z Kamionki. Szkoda, że sam dwór się nie zachował, ale groby przodków Pani Elizy do zapomnianych na szczęście nie należą.

Dziembrów to też z tego co widzę to ciekawe miejsce, kościół ładny.

Masz może zdjęcia z Zaleśnej ? Z Zaleśnej pochodzi moja prababka. Tam teraz chyba nic nie ma, Ciotka z Białorusi mówiła, że stoi tam pomnik Elizy Paszkiewicz { Ciotki } białoruskiej pisarki, która się tam urodziła.
Jak wspominałem wcześniej to był przypadek,że pojechalismy tą drogą do Kamionki.Brałem pod uwagę główną drogę,ale dobrze,że wybralismy lokalną.Do Zaleśnej nie zajeżdżalismy,tym bardziej,że nie ma jej w spisie ciekawszych miejscowości.Ale nic straconego jak pojedziesz do Kamionki,na pewno odwiedzisz okolice i napiszesz o swoich wrażeniach.

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #1,709 (Edited)
Jadąc szutrówką z Dziembrowa do Lacka,kolega wypatrzył domek z kolumienkami.Zatrzymaliśmy się i zrobiliśmy kilka fotek.Od razu domyslilismy się,że był to jakiś folwark.Po powrocie do domu zajrzałem do przedwojennej mapy,faktycznie był zaznaczony jako folwark Lack Wysoki.

Na mapie WIG z 1927 r.

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #1,711 (Edited)
Lack,obw.Grodno,rej.Szczuczyn

Na mapie WIG z 1927 r.

Tablica z nazwą miejscowości

Kościół katolicki p.w. św. Stanisława z l. 1900-01,neogotycki,murowany z nietynkowanej cegły.W fasadzie trójkondygnacyjna wieża nakryta dachem namiotowym,nad nawą sygnaturka.Okna ostrołukowe,elewacje dekorowane fryzem arkadowym.Wewnątrz sklepienia kolebkowo-krzyzowe i neogotyckie wyposażenie.Epitafium inżyniera Kazimierza Skindera (zm.1898) oraz Marii ze Skinderów Szalewiczowej (zm.1878) z inskrypcją;"potomkowie fundatora pierwszego koscioła w Lacku" (zbud.1424).W wewnętrzne ściany wmurowano tablice z nazwiskami dobrodziejów kościoła-Szyszków,Ostyk-Narbuttów,Leszkiewiczów.Na cmentarzu przykościelnym nagrobki okolcznej szlachty;Żukowskich,Moraczewskich,Skinderów i Sroczyńskich.
Zbigniew Hauser; Nowy ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi. Burchard Edition; 2005

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #1,712 (Edited)
Jedno ze zdjęć zrobionych w Makarowcach jest mi szczególnie bliskie, gdyż dotyczy mojej rodziny.Wiesz może coś o Usnarzu?
Jeżeli chodzi o Usnarz,pewnie myslisz o Usnarzu Dolnym.Granica rozdzieliła Usnarz,Górny został w Polsce,a Dolny znalazł się na Białorusi.Na białoruskiej mapie nie ma takiej wsi.A tak szczerze to po Usnarzu Dolnym nie ma śladu.sprawdzałem teraz na zdjęciach satelitarnych na Google Earth.Można znależć Rusaki taka podłużna mała wieś,a Usnarz Dolny był nad Rusakami.Nie ma tam nic,lasy,pola.Jadąc przez Makarowce i tak miałem cykora,ścisła strefa nadgraniczna,a tam gdzie był U.D. to to prawie pas graniczny.Pozdrawiam!

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #1,719 (Edited)
Lebiodka Iwanowska(Hołowiczpole)

Na mapie WIG z 1927 r.

Zespół dworski w d. majątku ziemskim.Przywilejem z 1510 r. król Zygmunt Stary nadał dobra Dworzec swemu dworzaninowi Iwaszce Ryłło Bykowskiemu.W rękach jego potomków pozostały 350 lat.Później nazwę Dworzec zamieniono na Lebiodka,od znajdujących się opodal źródeł rzeczki o tej nazwie.W II poł. XIX w. posiadłośc przeszła do Iwanowskich,którzy utrzymali ją do 1939 r.Ostatnim właścicielem był Stanisław Iwanowski.Swoją młodość spędzoną w Lebiodce opisał jego syn Kazimierz w wydanej w 1995 r. książce "Wspomnienia z kresowej młodości".Dwaj bracia Stanisława wybrali inne samookreślenie narodowe.Jezry uważał się za Litwina,a Wacław Iwanowski(1880-1943) był znanym białoruskim działaczem politycznym i społecznym.Absolwent politechniki w Petersburgu,organizował tam białoruskie towarzystwa oświatowe.W 1918 r. został ministrem oświaty Białoruskiej Republiki Ludowej,później był członkiem władz obwodowych Białoruskiej SRR.W l. 1922-39 wykładał na Politechnice Warszawskiej.W 1942 r. mianowany przez Niemców burmistrzem Mińska,zginął w zamachu.

·
Registered
6,015 Posts
Discussion Starter #1,720 (Edited)
Modernistyczny dwór z elementami neogotyku wzniesiono w 1900 lub 1909 r.Jest to budynek na planie litery L,nakryty wysokim dachem z lukarnami,z jednym skrzydłem parterowym,a drugim piętrowym.Ryzality mają spiczaste szczyty z pinaklami.Z czerwonym kolorem ceglanych ścian kontrastują otynkowane obramienia okien,drzwi i szczytów oraz boniowane naroża.Od strony ogrodu taras z kutą balustradą.Z dawnego wyposażenia przetrwały tylko stare piece.We dworze mieści się obecnie ośrodek dla upośledzonych dzieci.W otoczeniu nieźle zachowany park krajobrazowy.

1701 - 1720 of 6106 Posts