SkyscraperCity Forum banner
941 - 960 of 1166 Posts

·
Registered
Joined
·
6,333 Posts
Discussion Starter · #941 ·
Raudany, Raudań (Raudone) - zamek należący do faworyta Katarzyny II Płatona Zubowa, jednego z inicjatorów III rozbioru Rzeczpospolitej.
 

·
Registered
Joined
·
6,333 Posts
Discussion Starter · #942 ·
Borki (Šilinė)
Giełgudów (Pilis) - zespół zamkowo - parkowy zwany m. in. Poniemuń (Poniemonie), Panemune, Zamek Giełgudowski, Zamek Zomkus, Pilis, Vytenai. Pierwotnie warownia krzyżacka na wysokiej skarpie Niemna, zwana drugim Bayersburgiem, wzniesiona w 1343 r. z inicjatywy wielkiego mistrza Ludolfa Koniga von Weizau. Wg innych przekazów zamek zwany Konigsbergiem, zbudowany później przez wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Twierdza zniszczona podczas wojen litewsko - krzyżackich. Majątek należał do Billewiczów (XVI w.), Epereyszych (1597 - 1753), barona Leona Igelstroema (1753 - 59) oraz kasztelana żmudzkiego Antoniego Giełguda, z którego inicjatywy zmieniono nazwę na Giełgudów. W odwecie za wsparcie powstania listopadowego został w 1833 r. skonfiskowany przez Rosjan, odzyskany przez spowinowaconych z Giełgudami Pusłowskich, w których ręku (oraz męża córki Stanisława Pusłowskiego - Aleksandra Tyszkiewicza) pozostał do I wojny św. Po reformire rolnej w 1923 r. dobra przejął litewski skarb państwa. Na miejscu dawnego majątku powstała wieś Vytenai, zaś warownia od 1935 r. stanowiła własność Ministerstwa Oświaty. Zamek wzniesiony w l. 1604 -10 z inicjatywy Jana Epereyszego przez królewskiego architekta z Wilna Holendra Piotra Nonhardta - gotycko - renesansowa budowla na murach dawnej warowni krzyżackiej, w poł. XVIII w. przebudowna przez Giełgudów ( z elementami klasycyzmu), remontowana po zniszczeniach powstania listopadowego przez Pusłowskich w 1867 r. Prace zabezpieczające i rekonstrukcja po I wojnie św., od 1938 r. oraz w l. 1961 - 62 i 90 - tych. Pierwotnie zamek składał się z czterech korpusów tworzących zamknięty, trapezoidalny dziedziniec z czterema cylindrycznymi basztami w narożach. Do naszych czasów zachowały się dwa piętrowe korpusy i dwie wysokie baszty z otworami strzelniczymi, ruiny trzeciego korpusu, fundamenty czwartego, a także kaplica zamkowa oraz część rozległych niegdyś lochów i podziemi. Przyziemie od strony dziedzińca zdobią trzy arkadowe podcienia. Wokół zamku widoczne są ślady umocnień i fos. Zamek otacza park krajobrazowy (15,4 ha), założony w XVIII w. i przekomponowany w XIX w.
źródło: Jolanta Kucharska. Ilustrowany przewodnik po zabytkach na Wileńszczyźnie i Żmudzi. Burchard Edition.2004

GIEŁGUDÓW ZAMEK (G. Kowieńska) Zamek Giełgudowski nad Niemnem niedaleko Jurburka. - Zbudował go prawdopodobnie Marszałek Zakonu Krzyżackiego Ulrich Jungingen i nazwał Königsburgiem. - Należał do familij Eperies a następnie od r. 1686 do Giełgudów. http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Orda/Orda_Kowno.htmZamek w Giełgudowie źródło: Zygmunt Gloger "Dolinami rzek"
 

·
Registered
Joined
·
6,333 Posts
Discussion Starter · #944 ·
Skirstymoń (Skirsnemunė) - cmentarz ewangelicki (jako ciekawostka)


Skirstymoń (Skirsnemunė) - kościół parafialny p.w. św. Jerzego
Skirstymoń (Skirsnemunė) - cmentarz katolicki
 

·
Registered
Joined
·
6,333 Posts
Discussion Starter · #948 ·
Jurbork (Jurbarkas). Pozostałości zespołu dworskiego, w dawnym majątku. Od XVI w. były to dobra stołowe wielkich książąt litewskich, tradycyjnie nadawane małżonkom władców Rzeczypospolitej: królowej Bonie, Annie Habsburżance - żonie Zygmunta III Wazy, Cecylii Renacie i Ludwice Marii - żonom Władysława IV oraz Eleonorze Marii - żonie Michała Korybuta Wiśniowieckiego. W XVIII w. starostwo otrzymali Radziwiłłowie. Po trzecim rozbiorze dobra, przekształcone w majątek prywatny, przeszły w ręce księcia Płatona Zubowa, a od 1846 r. książąt Wasilczykowów, którzy utworzyli z niego majorat, istniejący do parcelacji w 1918 r. Nie zachował się pałac Wasilczykowów z XIX w. Ocalały dwie dwukondygnacyjne oficyny z fasadami ozdobionymi trójarkadowymi portykami wgłębnymi, stojące po obu stronach obszernego dziedzińca. W jednej z nich mieści się muzeum krajoznawcze. W pobliżu wznosi się kaplica prawosławna z 1865 r. fundowana przez Wasilczykowów. Przetrwał duży park (6 ha), położony nad brzegiem Mitwy (Mituva), obecnie park miejski, oraz fragment murowanego ogrodzenia i bramy wjazdowej.
źródło: Jolanta Kucharska. Ilustrowany przewodnik po zabytkach na Wileńszczyźnie i Żmudzi. Burchard Edition.2004

Oficyny w pozostałościach zespołu dworskiego
Kaplica prawosławna z 1865 r. fundowana przez Wasilczykowów.
Jurbork (Jurbarkas) - kościół p.w. Trójcy Św., neogotycki z 1907 r., na planie krzyża, dwuwieżowy.


 

·
Registered
Joined
·
6,333 Posts
Discussion Starter · #951 ·
Landwarów (Lentvaris)
Zespół pałacowy w dawnym majątku Pietuchowo, należącym do Sapiehów (XVII w.), Dąbrowskich ( przełom XVIII i XIX w.), Hryncewiczów, Szachnów i Izdebskich oraz Tyszkiewiczów (od 1850 r. do II wojny św.). Pałac neogotycki Józefa Tyszkiewicza (ok. poł. XIX w.), zapewne projektu znanego architekta Gustawa Schachta. Gruntownie przebudowany przez jego syna Władysława w k. XIX w. w stylu późnego angielskiego gotyku wg projektu belgijskiego architekta de Waegha, przy współudziale Tadeusza Rostworowskiego. Pałac był budynkiem piętrowym, na planie prostokąta, z trzema mocno zarysowanymi ryzalitami, nakrytym bardzo wysokim, stromym dachem. W wyniku przebudowy po II wojnie św. nad głównym korpusem dodano trzecią kondygnację, zmieniając pierwotny kształt dachu. Dominantę budowli stanowi usytuowana asymetrycznie wieża nakryta wysokim, spiczastym dachem, z umieszczonymi u jego nasady czterema nadwieszonymi mniejszymi wieżyczkami. Dekoracyjny wystrój zewnętrzny uzyskano dzięki połączeniu czerwonej cegły licowej z jasnym piaskowcem w obramowaniu wszystkich otworów i detali: rozet, narożnych pasów boni i kartuszy herbowych. Obiekt zdewastowany w l. 1915 - 20, nie został odbudowany w okresie międzywojennym z braku środków. Po II wojnie św. w pałacu mieściła się fabryka dywanów, a po generalnym remoncie w l. 1978 - 86 siedziba jej dyrekcji. Niewielka część wyposażenia (zbiory sztuki i meble) eksponowana jest w muzeum na zamku w Trokach. Zachowały się inne budowle zespołu rezydencjonalnego, wzniesione z czerwonej cegły w II poł. XIX w. lub na przełomie XIX i XX w.: dwa pawilony administarcyjne, stajnia, obora, stodoła, młyn wodny. Tzw. Riwiera z frontem ozdobionym białymi postaciami atalntów mieściła kawiarnię o tej nazwie. Trójkondygnacyjna wieża, przebudowana z XVII wiecznego zameczku, za czasów Józefa Tyszkiewicza służyła jako kaplica. Przerobiona w stylu neogotyckim na wieżę ciśnień, mieściła jednocześnie mieszkania służbowe. Rezydencję w Landwarowie z trzech stron otaczają wody sztucznego Jeziora Landwarowskiego, utworzonego po przekopaniu kanału do pobliskiego zespołu Jezior Trockich. Zabudowania są położone w jednym z najpiękniejszych na Litwie parków (12,7 ha), założonym w k. XIX w. przez słynnego francuskiego ogrodnika Edouarda Andre. Przed pałacem rozpościera prostokątny gazon obsadzony ozdobnymi drzewami. Krajobrazowa część parku obejmuje silnie pofałdowany teren, przecięty licznymi alejami i ścieżkami. Sadzawki łączy strumień ze sztucznymi kaskadami, przez który przerzucono kamienne mostki. W parku jest sztuczna grota oraz inne elementy małej architektury ogrodowej. Z miasteczkiem pałac łączy szeroka grobla wysadzana starymi drzewami.
źródło:Jolanta Kucharska. Ilustrowany przewodnik po zabytkach na Wileńszczyźnie i Żmudzi. Burchard Edition.2004

LANDWAROW (G. Wileńska) Pałac Józefa Hr. Tyszkiewicza. źródło:http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Orda/Images/Lan dwarow.jpg


Wilno, Pałac Landwarowski źródło:http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=18616&fr om=editionindex&dirids=4


Landwarów źródło:http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=21346&from =editionindex&dirids=4Landwarów. 01.10.2012


 

·
Registered
Joined
·
6,333 Posts
Discussion Starter · #954 ·
Landwarów (Lentvaris)
Kościół p.w. Zwiastowania NMP, neoromański, fundacji Władysława i Marii Krystyny Tyszkiewiczów. Replika mediolańskiej świątyni Santa Maria della Grazia ( w której znajduje się Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci), wybudowana w l. 1910 - 35 wg włoskich architektów Arrigo Boito i O. Bongi. Trójnawowa bazylika na planie zbliżonym do kwadratu, z wielobocznie zamknietym prezbiterium oraz wysoką, czworoboczną wieżą, wzniesiona z żółtoczerwonej cegły. Fasadę dekorują trzy portale obramowane jasnymi blokami kamienia. Ściany boczne wzmacniają szkarpy. We wnętrzu monumentalna polichromia (freski i sgrafitto) wykonana w 1942 r. wg projektu Jerzego Hoppena. Wyposażenie wnętrza z 1942 r. zaprojektowane przez Stefana Narębskiego. W ołtarzu głównym krucyfiks przysłany w 1926 r. z Watykanu przez papieża Piusa IX. Rzeźba Dobrego Pasterza z piaskowca, również watykańskiego pochodzenia. Ponadto obraz św. Józefa (XIX w.) oraz cztery jedwabne ornaty z k. XVIII w. i pocz. XIX w. Pod świątynią znajduje się krypta, w której pochowano jej fundatora, hr. Władysława Tyszkiewicza. Obok kapliczka Matki Bożej Królowej Pokoju wg proj. S. Narębskiego.
Jolanta Kucharska. Ilustrowany przewodnik po zabytkach na Wileńszczyźnie i Żmudzi. Burchard Edition.2004

Za ofiarę na kościół w Landwarowie Bóg zapłać! źródło:http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=18636&from=editionin dex&dirids=4


 

·
Banned
Joined
·
9,134 Posts
brak slow jak spanialy jest ten watek, tak lubie ogladac. dzieki i pozdrawiam :)
 

·
Registered
Joined
·
6,333 Posts
Discussion Starter · #960 ·
Dobry wątek. Autorski czy można coś dorzucać? :)
Mówiąc prawdę autorski, takie dorzucanie rozwala wątek. Ale jak napiszesz na priva co chcesz dorzucić, pewnie nie będzie problemu!:)
 
941 - 960 of 1166 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top