SkyscraperCity banner

1 - 20 of 3839 Posts
A

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #1 (Edited by Moderator)
CENTRUM PRAGI
NA TERENIE PORTU PRASKIEGO
WARSZAWA

Redzio said:
Pierwszy etap


PROJEKT URBANISTYCZNY
REALIZOWANY WE WSPÓŁPRACY Z
RICARDO BOFILL TALLER DE ARQUITECTURA

CZAS REALIZACJI PROJEKTU: 2001 - 2010

Mało obrazków, a do tego jeszcze, z pewnoscia nie jest to wersja ostateczna, niemniej warto popatrzec...

 
A

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #3
Widze, ze spotkalem specjaliste w zakresie Portu Praskiego - moze wiesz Kafarek, na jakim obecnie etapie jest ten projekt i czy w ogóle przewidziana jest jego realizacja - pytam, bo wszystko co ma w nazwie słowo "port" bardzo mnie interesuje :D
 

·
Robert
Joined
·
9,728 Posts
Jak wiemy Elektrim zbankrutowal ale działki portu trzyma i nie sprzedaje.....ostatnim punktem tych terenów były opracowane 3 koncepcje zgospodarowania portu,które miały służyć do sformuowania ustaleń MPZP,jednak nie został chyba uchwalony ponieważ nikt nie wybrał tego jednego.Narazie kurzy się w szufladzie
Między 3 sa różnice,o ile 2 pierwsze mają w koncepcji żyletkowce od 35 do 50 kondygnacji to trasa Świetokrzyska przebiega inaczej,3 koncepcja ..trasa na wprost,częsciwe przykrycie doków.Osiągnięta jest intensywnosć zabudowy
1.--840 000 m kw
2.--760 000m kw
3.--700 000m kw
potrzebne jest tu konsorcjum,jednak firmy uciekają po poznaniu warunków geologicznych
opłacalnośc inwestycji jest powyżej 20kond ponieważ koszty palowań są ogromne,płynne iły i odpadki org.do 24metrów!!
a rysunki były te z ogłoszonego na zlecenie gminy centrum przed zbadaniem terenu czyli koncepcje nie są do zralizowania ponieważ uczestnicy nie znali warunków gruntowych...i właśnie po tym konkursie Rutkiewicz przejął dane...dodzisiaj nic się niedzieje
Bardzo ważną rzecza powodzenia tej inwestycji jest poprowadzenie metra krótkiego od ronda ONZ do wileńskigo przez port,inaczej taka intensywnosc zabudowy zatka się komunikacyjnie

Port na tych zdjęciach jest po lewej stronie widaż wodę z portu doków nie widac ale śa one małe i nie ma co podziwiać jednak jest zo na druga strone widoki...hm jest tu ogromnie durzo drzew do usuniecia

zdjęcia nie sa moje !!zgóry przepraszam autora za publikacje fotekInny Port wawy to PORT Żerański,tu inwestorem jest JW Cunstraction,szuka kogoś bo sam nie da rady ale wątpię żeby sobie poradzili,mam miejscowy plan zagospodarowania,jeszcze przed poprawką ustawy 1:5000 wraz z uchwałą
 

·
Inwestor
Joined
·
2,612 Posts
Super Fotki !! I przyłaczam sie do przeprosin za nie uzgodnioną publikację :) , a co do warunków geologicznych to było do przewidzenia , ale 24 m to na prawdę głęboko i te jeszcze organiczne odpadki :) .
Niestety nie da się w PP wybudowac jak chciał Kaczyński niskiej zabudowy - jak widac to się nie opłaci , więc albo miasto dołoży do tego biznesu , albo będą musieli pozwolić na taką wysoką zabudowe ! Albo zostanie tak jak jest i będzie dalej niszczeć i kłuć w oczy i to w centrum miasta !!!!
 

·
Registered
Joined
·
1,534 Posts
24m wlasciwie nie jest tak gleboko. Tu w Chicago skala jest na poziomie ok. 25 metrow, i wszystko sie paluje na taka glebokosc, zajmuje to pare miesiecy. I obchodzi sie bez plyty fundamentowej. A ciekawi mnie na jaka glebokosc palowali Rondo1, ZT, czy inne wiezowce...

Nie wiem tez czy wieze by pasowaly w to miejsce. Na pewno radykalnie by to zmienilo wyglad Wawy... no coz, jesli trase metra sie ustali przed odejsciem Borowskiego, to pewnie umyslnie omina port.
 

·
Registered
Joined
·
4,779 Posts
Każda linia metra z Woli przez rondo Dmowskiego, wzdłuż Świętokrzyskiej do centrum Pragi po prostu musi przejść blisko portu Praskiego, nie ma siły. Także spokojna czaszka. A co do portu - myślę że zagospodarowanie go poczeka na inne władze miejskie. I może dobrze.
 

·
Robert
Joined
·
9,728 Posts
Jaroslaw1 said:
24m wlasciwie nie jest tak gleboko. Tu w Chicago skala jest na poziomie ok. 25 metrow, i wszystko sie paluje na taka glebokosc, zajmuje to pare miesiecy. I obchodzi sie bez plyty fundamentowej. A ciekawi mnie na jaka glebokosc palowali Rondo1, ZT, czy inne wiezowce...

Nie wiem tez czy wieze by pasowaly w to miejsce. Na pewno radykalnie by to zmienilo wyglad Wawy... no coz, jesli trase metra sie ustali przed odejsciem Borowskiego, to pewnie umyslnie omina port.
np IC jest na płycie ale ma sciany szczelinowe zagłębione 41m a sam wykop do płyty 20.8m
Hm jeden waiezowiec to można palować ale tu mamy teren kilkudziesięciu hektarów,i trzeba isć na całosc ,inaczej nie darady ze wzgłędów lokalizacyjnych.
Jednak jestem aby najpierw pl Defilad bo rynek nie da rady i nie będzie się opłacać budowac w centrum
Palowane była Arkadia-2200 ale mikropali-ponieważ bez kurzawki więc są płytkie
 

·
Registered
Joined
·
6,911 Posts
Czkawka po świętokrzyskimNa razie brak inwestora, który wykorzystałby uroki tego malowniczego, ale bardzo zaniedbanego miejsca

Właściciel nie ma pieniędzy. Miasto nie ma planów. A Port Praski, dziś jedna z najbardziej zaniedbanych części miasta, nie może doczekać się inwestora.

Port Praski, choć to prawie centrum miasta, wygląda jak podmiejskie slumsy: rozpadające się baraki, sterty śmieci, chaszcze i śmierdzące bajorka. A plany wobec tego terenu były śmiałe: Port Praski miał zostać centrum prawobrzeżnej Warszawy. Niestety, właściciel - firma Elektrim - wpadł w tarapaty finansowe i z planów nic nie wyszło.

W 2001 roku firma postanowiła sprzedać port. Władze Elektrimu zapowiadały, że to pozwoli spłacić część długów firmy. Pojawiali się chętni, ale do transakcji nie dochodziło.

Zmiana planów

Nieoczekiwanie kilka miesięcy temu firma odstąpiła od prób sprzedaży portu. - Ta sprawa jest zawieszona - mówi Ewa Bojar, rzecznik Elektrimu. - Nie możemy się nią teraz zajmować, bo musimy skupić się na bardziej kluczowych dla firmy kwestiach.

Wiadomo, że chodzi o spłatę długów Elektrimu i znalezienie pieniędzy na inwestycje w Zespole Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin, do których firmę zobowiązuje umowa prywatyzacyjna. - Póki nie rozwiążemy tych problemów, nie będziemy zajmować się Portem Praskim - mówi Ewa Bojar.

Kiedy to nastąpi? Rzeczniczka Elektrimu nie potrafiła tego określić.

- Nikt nie kupi portu za dobre pieniądze, póki władze miasta nie określą, co chciałyby tam widzieć. Dlatego Elektrim wstrzymuje się ze sprzedażą - tłumaczy decyzję firmy Jan Rutkiewicz z Biura Planowania Rozwoju Warszawy.

Projekt do szuflady

Projekt miejscowego planu zagospodarowania Portu Praskiego przygotowywał właśnie Rutkiewicz. Latem 2002 r. plan był gotowy do uchwalenia przez Radę Warszawy. Ówczesny prezydent Wojciech Kozak nie skierował go jednak pod głosowanie. Obawiał się, że nie zbierze większości w radzie, by go przeforsować. Natomiast ekipa prezydenta Kaczyńskiego schowała plan zagospodarowania Portu Praskiego do szuflady.

- Nie zgłaszałbym do tego zastrzeżeń, gdyby władze miały inny projekt zagospodarowania - mówi Rutkiewicz. - Ale one go nie mają i nie interesują się tą częścią miasta. Dopóki tak będzie, nikt w to miejsce nie zainwestuje.

Michał Borowski, naczelny architekt miasta, odrzuca te zarzuty: - Gdyby plan pana Rutkiewicza z biurowcami wysokości Marriotta został zrealizowany, byłaby to największa - obok Pałacu Kultury i Nauki - ingerencja w krajobraz Warszawy. Dlatego go nie przyjęliśmy - twierdzi.

Borowski dodaje, że miasto ma pomysł na zagospodarowanie tego terenu: mniej więcej pięć tysięcy mieszkań z handlem i usługami, budynki nie wyższe niż 15-piętrowe, a od strony Starej Pragi kamienice nawiązujące do niej architekturą i wielkością - wylicza. Dodaje, że inwestycja bez udziału miasta jest niemożliwa do zrealizowania. - Dlatego zadeklarowaliśmy współpracę i pomoc miasta, na przykład w wybudowaniu ulic prowadzących do portu - mówi.

Trudne pytanie

Jan Rutkiewicz uważa, że to wszystko za mało, by przekonać inwestorów. Zamiast ogólnych obietnic potrzebne są konkretne decyzje, jak połączyć ten teren z resztą miasta, twierdzi. Np. decyzja o budowie II linii metra, która według dotychczasowych planów ma przebiegać przez Port Praski. - Samo metro wielokrotnie podniosłoby wartość portu. A wtedy nie byłoby problemu ze znalezieniem chętnego do kupna - mówi Rutkiewicz. Niestety, władze miasta wciąż nie potrafią zdecydować się, czy chcą drugiej linii metra z Pragi na Bemowo, snując alternatywne pomysły, m.in. stworzenia szybkiej kolei miejskiej.

Zdaniem Rutkiewicza, potrzebny jest też dokładny plan zagospodarowania dla portu. Bez niego uzyskanie pozwoleń na budowę będzie dużo trudniejsze. Kiedy rozpoczną się prace nad nowym planem?

- Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć - mówi Michał Borowski.

Podwójnie kiepski interes
Od zawarcia umowy miasta z Elektrimem mija siedem lat. Plany były takie: Elektrim za własne pieniądze buduje most Świętokrzyski, przekazuje go miastu, a w zamian dostaje Port Praski i przemienia go w nowoczesne centrum prawobrzeżnej Warszawy. Władze miasta chwaliły się, że upieką dwie pieczenie na jednym ogniu: będą miały nowy most i inwestora dla portu, z którym nie wiedziały, co zrobić. Potem okazało się, że Elektrim nie pokrył nawet połowy kosztów budowy mostu. Natomiast w Porcie Praskim nic dotąd się nie zmieniło.


Jacek Krzemiński
 

·
Registered
Joined
·
571 Posts
To wszystko jest typowym polskim bałaganem. Nikt nic nie wie, nikt nic nie może zrobić, wszyscy utknęli w martwym punkcie. Zamiast sprzedawać będą trzymać, nawet nie wiadomo dlaczego, bo potrzebują pieniędzy, może chcą kolejny kredyt wziąśc pod Port ale nie wydaje mi się żeby Elektrim miał jakąkolwiek zdolnośc kredytową. A chaszcze będą rosły, barki gniły, żule piły.

Edit: A tak w ogóle, to jednak wolałbym ,żeby w tym miejscu nie było wierzowców. Zmarnuje to potencjał biurowy potrzebny Woli i Śródmieściu, a nie będie wyglądać w ogóle jak centrum miasta, bo zaraz obok będą rudery kamienic. Znacznie lepsza dla pragi będzie niska zabudowa ze sporą ilością usług, silnie związana z Powiślem. Mam nadzieję, że kiedyś to wyjdzie.
 

·
nec temere nec timide
Joined
·
2,537 Posts
"Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć - mówi Michał Borowski"... przeciesz za taką odpowiedz powinnien wylecieć na zbity pysk!
Kto ma to wiedzieć jak nie on... :bash: :bash: :bash:
 

·
Registered
Joined
·
6,911 Posts
Boro jest od zwalczania wieżowców. To jego misja... więc tam gdzie mogłybyć wiueżowce tam macza swoje grube paluszki:)
Wysoka zabudowa w porcie praskim ma sens ekonimiczny. Budowanie tam jest drogie (na palach) wiec nie opłaca stawiać się niskiej zabudowy:)
 

·
Registered
Joined
·
4,310 Posts
Ten facet nie przestaje mnei zadziwiac !:) Po raz kolejny wyszłedł jego zaściankowy sposob myślenia ... Na dodatek zmienia zdanie jak mu wygodnie. Pamietam jak podaczas czatu napisal nam ze w wawie jest emijsce dla wiezowców w Porcie Praskim :] . MOim zdaniem byłoby świetnie jakby cos tamwybudowali, bo ile widok z pragi na lewa strone warszawy jest ładny, yo z lerwej strony warszawy na Prage jest OKROPNY !!!!! Zagospodarowanie tego miejsca mogłoby bardzo pomóc. No i gdyby jeszcze stadion 10 lecia wybudowali od nowa :D Mmmmmm rozmarzylem sie :D
 

·
Registered
Warszawa
Joined
·
4,852 Posts
Wiezowce w porciie praskim to poroniony pomysl, nie ma tekiego rynku ktory by zapewnil inwestorow we wszytkich miejscach jakie sie ludziom zamarza. Wiezowce nalezy skupiac tam gdzie sa. Sam port praski jest swietnym terenem na zabudowe sredniej i niskiej wysokosci.
 
1 - 20 of 3839 Posts
Top