Skyscraper City Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 31432 Posts

·
Civitas Kielcensis
Joined
·
668 Posts

Drużyna: Reprezentacja Polski w piłce nożnej

Lokalizacja: Praga Południe, niecka Stadionu X-lecia, Warszawa
Pojemność: 55 920
Biuro architektoniczne: JSK & GMP
I etap budowy:
 • Wykonawca: Pol-Aqua
 • Termin: 29.09.2008 - 20.03.2009
 • Koszt: 125 416 000 PLN (Brutto)

Generalny wykonawca: ALPINE BAU DEUTSCHLAND, ALPINE BAU GmbH, ALPINE Construction, Hydrobudowa i PBG
Koszt: 1 252 755 008,64 PLN (NETTO)
Termin realizacji: Maj 2009 - Maj 2011
Harmonogram: PDF JPG

Specjalne:
 • Zamykany dach
 • 2 poziomowy parking pod murawą na 1765 miejsc
 • 68 skyboxów, 1 VIP BOX (10x skybox)
 • 7 sal konferencyjnych
 • Pokoje konferencyjne
 • Pomieszczenie dla dziennikarzy (1276 m2 / 445 miejsc)
 • Pomieszczenie dla fotografów (426 m2 / 135 miejsc)
 • Sala kinowa (521 m2 / 266 miejsc)
 • Sala projekcyjna (56 miejsc)
 • 4 restauracje, w tym jedna widokiem na Wisłę
 • Sala balowa (232 miejsca)
 • Centrum Fitness (1199 m2)
 • Klub kibica (1875 m2)
 • Narodowe Muzeum Sportu (1703 m2)
 • Business Club (3528 m2)
 • Kaplica ekumeniczna (266 m2 / 100 miejsc)
 • Możliwość rozgrywania meczów rugby
 • Kubatura stadionu - 1 000 000 m3
 • Łączna długość lady kiosków gastronomicznych - 443 m
 • Powierzchnia całkowita pomieszczeń stadionu - 204 000 m2

Wizualizacje


Rzut/przekrój trybun:


Model krzesełek ALL/VIP:


Wzór kolorystyczny:


Model dachu:

Schemat konstrukcji: KLIK
Zasięg części stałej: KLIK

Kamerka internetowa nr1: http://www.2012.org.pl/images/warszawa_aktualny_1024.jpg
Kamerka internetowa nr2: http://www.2012.org.pl/images/warszawa2_aktualny_1024.jpg

Oficjalna strona: http://stadionnarodowy.org.pl

Mecze EURO 2012:
 • Mecz otwarcia
 • Mecze grupowe
 • Ćwierćfinał
 • Półfinał

by PiotrG

____
Oryginalny post:

Przebudowa na nowoczesne centrum sportowe, sprzedaż obiektu lub przekazanie go przez Skarb Państwa władzom samorządowym - to niektóre pomysły, jakie pojawiły się w czasie środowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, na rozwiązanie problemu Stadionu X-lecia w Warszawie.

- Jako Polacy jesteśmy dotknięci tym, że w centrum naszej stolicy znajduje się coś, co urąga wszelkim zasadom, a dodatkowo jest miejscem, gdzie szerzy się przestępczość. (...) To wrzód, który trzeba usunąć - podkreślił przewodniczący komisji Mirosław Drzewiecki (PO).

Posłowie zastanawiali się nad przyszłością obiektu w kontekście raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK przedstawiła w lutym wyniki kontroli, z których wynikało, że targowisko funkcjonujące na stadionie jest zorganizowane nieprawidłowo (m.in. lokalizacja wyznaczona była z naruszeniem prawa, jest to miejsce niezgodnych z prawem operacji handlowych).

W ocenie Izby, działania podejmowane przez policję, służby celne, administratora targowiska - firmę "Damis" oraz Centralny Ośrodek Sportu w celu przeciwdziałania nieprawidłowościom były niewystarczające.

NIK skierowała do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z niezaktualizowaniem czynszu z tytułu dzierżawy obiektów stadionu. Zdaniem NIK, zarządca stadionu - Centralny Ośrodek Sportu (COS) - nie aktualizując czynszu dla firmy "Damis" (jak zakładała umowa o wskaźnik inflacji z roku poprzedniego) znacznie zmniejszył swoje przychody.

Według NIK, obowiązująca umowa zawarta pomiędzy COS a firmą "Damis", określa zasady funkcjonowania targowiska na terenach Stadionu X-lecia do końca czerwca 2007 r. W czasie środowego posiedzenia komisji wiceminister edukacji narodowej i sportu Wiesław Wilczyński powiedział, że minister edukacji podjął decyzję o rozwiązaniu umowy z "Damisem" do końca br. - To wystarczający okres dla prezydenta Warszawy, aby zastanowić się nad tym, co zrobić z ośrodkiem - oświadczył.

Przedstawiciel władz miasta, dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Wypoczynku w Urzędzie Miasta Artur Piłka powiedział, że naczelny architekt miasta jednoznacznie traktuje tereny, na których znajduje się stadion, jako sportowe.

Stadion X-lecia stanowi własność SP. Został zbudowany w 1955 roku z trybuną na 71 tys. widzów, 7-torową bieżnią lekkoatletyczną i boiskiem do piłki nożnej. Targowisko na Stadionie X-lecia powstało z inicjatywy władz stolicy, miało m.in. zapewnić pełne wykorzystanie obiektu i odciążenie giełdy na stadionie "Skry" oraz pozwolić na uzyskanie środków finansowych, które zasilą fundusz budowy hali widowiskowo-sportowej w Warszawie.
 

·
...
Joined
·
12,252 Posts
myślę że ten "wrzód" będzie ciężki do usunięcie, a nie daj Boże jeśli się uda tylko połowicznie i ci wszyscy straganiarze rozproszą się po całym mieście, tak przynajmniej są w jednym miejscu.
 

·
Registered
Joined
·
692 Posts
A ja mysle ze trzeba najpierw zajac sie stadionem Legii, z ktorym to miasto bawi sie juz kilka lat. Mam nadzieje ze obietnice przeniesienia wlasnosci terenow ze Skarbu Panstwa na mst Warszawe nie przewroci Kaczorowi w glowie (o ile bedzie on jeszcze do tego czasu na Bankowym).
 

·
Registered
Joined
·
1,234 Posts
Przed wyborami prezydenckimi kupcy w Warszawie sa nietykalni, bo to też liczący się elektorat, więc spektakularnych działań ratusza nie można się niestety spodziewać. A co do samego stadionu, jeśli byłby już pełnowartościowym obiektem sportowym, to niestety patrząc na stan komunikacji miejskiej i infrastruktury drogowej nie widziałbym możliwości aby np. 50 tys kibiców mogło by się szybko i bezpiecznie dostać na ten obiekt, nie paralizując całego śródmieścia.
 

·
Civitas Kielcensis
Joined
·
668 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Narodowy Stadion Dziesięciolecia?Do końca roku rząd zlikwiduje gigantyczny bazar na Stadionie Dziesięciolecia, jedno ze światowych centrów handlu pirackimi nagraniami. Chce tam wybudować piłkarski stadion narodowy dla 56 tys. kibiców. Ale prezydent Warszawy upiera się, że "narodowy" ma być stadion na Legii, a w miejscu Stadionu Dziesięciolecia ma powstać stadion lekkoatletyczny.- Mówię jak najbardziej poważnie - Warszawa powinna powoli wchodzić w krąg miast ubiegających się o organizację olimpiady. Może w 2012, może w 2016 r. - zapewnia Lech Kaczyński, prezydent Warszawy, choć wyścig o igrzyska w 2012 r. zaczął się kilka lat temu. Dziś MKOl kończy wizytowanie starających się o ich organizację Londynu, Paryża, Nowego Jorku i Moskwy. - Trzeba skończyć z myśleniem, że Polski na nic nie stać. Skoro Grecję liczącą cztery razy mniej obywateli stać było na organizację igrzysk, to czemu Polski nie? Dlatego w Warszawie są potrzebne dwa duże stadiony - piłkarski i lekkoatletyczny.

Stadion Dziesięciolecia należy jednak do rządowego Centralnego Ośrodka Sportu. W środę na spotkaniu z posłami z komisji sportu wiceminister edukacji narodowej i sportu Wiesław Wilczyński poinformował, że do końca roku zostanie rozwiązana umowa z firmą Damis, która prowadzi na stadionie największy bazar w Europie. Pracuje na nim od 10 do 20 tys. osób, a policja twierdzi, że to siedlisko przestępczości o rocznych obrotach rzędu 12 mld zł. Można tam kupić karabin maszynowy, zorganizować przerzut ludzi i zaopatrzyć się w najnowsze programy komputerowe czy filmy, które nie trafiły jeszcze nawet na ekrany kin. Sporo sprzedających to obcokrajowcy, głównie Azjaci, Afrykanie i mieszkańcy byłych republik radzieckich.

Decyzja rządu o budowie stadionu narodowego, hali sportowej i centrum konferencyjnego zaskoczyła władze stolicy, które przygotowują się do ogłoszenia przetargu na budowę narodowego stadionu piłkarskiego na terenach Legii. Ma on pomieścić 35 tys. widzów, pochłonie 240-350 mln zł. Jego budowę ma współfinansować prywatny inwestor. W zamian przez kilkadziesiąt lat będzie mógł czerpać zyski z organizowania na stadionie koncertów czy targów.

- Przedstawiciele rządu kompromitują się wypowiedziami, że likwidacja bazaru to prosta administracyjna decyzja do wykonania ot, tak - irytuje się Lech Kaczyński. - To gigantyczny społeczno-ekonomiczny problem!

Tymczasem premier Marek Belka powiedział nam wczoraj, że w marcu o likwidacji bazaru rozmawiał z Kaczyńskim i poinformował go o zamierzeniach rządu. - Pan prezydent jest bardzo ostrożny, jeśli chodzi o likwidację targowiska. Ale nam nie chodzi o likwidację - podkreślił Belka. Rząd uważa, że bazar trzeba przenieść w inne miejsce i ucywilizować. - To nie jest łatwy problem, ale do końca roku zostało osiem miesięcy, więc władze miasta i rząd mogą znaleźć rozwiązanie - wyjaśnił nam wiceminister Wilczyński.

Naczelny architekt stolicy Michał Borowski cieszy się, że ze stadionu zniknie bazar, i twierdzi, że można w Warszawie znaleźć miejsce na budowę zadaszonych hal targowych. - Ale nie zmienia to absolutnie nic, jeżeli chodzi o narodowy stadion piłkarski na Legii. A w mieście wielkości Warszawy wręcz powinien być też nowoczesny stadion lekkoatletyczny - mówi Borowski.

- Na Legii można zbudować stadion najwyżej na 35 tysięcy. To za mało, jeśli myślimy np. o piłkarskich mistrzostwach Europy i wielkich imprezach sportowych. Potrzeba na minimum 50 tysięcy - uważa Belka.

- Jaki lekkoatletyczny stadion?! - denerwuje się projektant nowego Stadionu Dziesięciolecia Wojciech Zabłocki. - Z czego takie coś się utrzyma? Ile wielkich imprez lekkoatletycznych rozgrywa się w sezonie? Mój pomysł był taki, że zaprojektowany przeze mnie obiekt piłkarski można łatwo zaadaptować na wielkie imprezy lekkoatletyczne.

Dla Gazety

Bogdan Tomaszewski

prezes Damisu

To chyba jakaś przedwyborcza gra, bo kilka miesięcy temu przedłużono nam umowę na prowadzenie Jarmarku Europa na kolejne trzy lata. Czy ministerstwo wypłaci odszkodowania kupcom, którzy założyli, że przez trzy lata będą mogli rozwijać swoje interesy? Dokąd oni mają pójść? Czy ministerstwo jest gotowe na falę protestów uczciwie pracujących ludzi, którzy będą zmuszeni do obrony swoich miejsc pracy?

not. mpwOaza przestępczości

Oprócz osób pracujących na targowisku Jarmark Europa daje też pracę kilkudziesięciu tysiącom ludzi w całej Polsce, którzy produkują sprzedawane tam towary. Co weekend bazar odwiedza nawet 100 tys. osób. Miasto od 2000 r. do połowy 2004 r. zarobiło na targowisku 54 mln zł.

Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli potwierdzają potoczną opinię, że Stadion Dziesięciolecia jest oazą przestępczości. Celnicy, służby skarbowe i policja od 1998 r. do połowy 2004 r. skonfiskowali na Stadionie: ponad 31 tys. litrów czystego spirytusu wartego 7,5 mln zł, papierosy za 856 tys. zł, pirackie płyty CD, DVD, kasety, oprogramowanie za 82,4 mln zł, podróbki ubrań za 4,9 mln zł. Zatrzymano ponad 2 tys. osób.
 

·
Registered
Joined
·
506 Posts
Odnośnie stadionu X-lecia - czytałem gdzieś że został fatalnie zaprojektowany (chwała ci za to, nerwowy architekcie Zabłocki). Stadion nie ma żadnego zaplecza (np. szatni) - wszystko jest "pod chmurką i w sumie przedbudowa stadionu do w miarę znośnych waruków kosztowałaby tyle, że już taniej by było zrównać toto bulożerem i wybudować od nowa.
 

·
Civitas Kielcensis
Joined
·
668 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Bliżej końca bazaru na Stadionie

Miasto nie chce Damisu


Minister edukacji do końca roku rozwiąże umowę z firmą Damis, która prowadzi Jarmark Europa.Jednak nie oznacza to jeszcze zamknięcia bazaru. - Zanim to zrobimy, musimy rozstrzygnąć, co dalej zrobić ze stadionem i gdzie przenieść kupców - mówi Mieczysław Grabianowski, rzecznik resortu edukacji, któremu podlega obiekt.

Ministerstwo chce zrezygnować z Damisu, bo uważa, że firma nie wywiązuje się z umowy dzierżawy. Nieskutecznie walczy z piractwem na stadionie, choć się do tego zobowiązała. Resort chce więc znaleźć nową firmę, która poprowadziłaby bazar.

- Będziemy też rozmawiać z władzami miasta o zastępczej lokalizacji targowiska - informuje Grabianowski.

Kupcy mogliby np. obok stadionu wybudować nowoczesne centrum handlowe i przenieść się do niego. Już zawiązują konsorcjum, aby zgromadzić pieniądze na inwestycję.

Ministerstwo Edukacji rozważa natomiast trzy możliwości: budowę nowego stadionu z obiektami towarzyszącymi z budżetu państwa i funduszy unijnych, dopuszczenie do przedsięwzięcia prywatnych inwestorów (w tym kupców) lub też przekazanie targowiska miastu. Kiedy wybierze którąś z nich - nie wiadomo.
 

·
Registered
Joined
·
184 Posts
Ja tam bym wolal pozadna hale sportowo-widowiskowa w miejsce stadionu, a stadion narodowy na lazienkowskiej. W ogole mam taka koncepcje zeby ulice Zwyciezcow (saska kepa, prostopadla do wisly) przedluzyc o kladke dla pieszych nad wisla z jakimis fajnymi bajerami (poki co nie obmyslilem jeszcze jakimi ;]), odcinek do francuskiej (saska kepa, rownolegla do wisly) i sama francuska jakos pozadnie zrewitalizowac w stylu galeryjno-kawiarniano-teatralno-klubowym (nawet ktos tam kiedys mial taki plan, ale ugrzazl w bagnie sklepikow z rajtuzami), tak by wytworzyl sie taki pieszy pasaz laczacy drugi brzeg wisly z hala widowiskowa na rondzie Waszyngtona. Podobne cus moznaby tez urzadzic z drugiej strony, tzn. od polnocy, gdzie kladka laczylaby np. port praski z powislem.
Eh, rozmazylem sie ;)
 

·
Registered
Joined
·
4,779 Posts
Tyle że z czym taka kładka miałaby się łączyć po drugiej stronie jak tam jest autostrada a za nią bloki... I jeszcze wylot portu czerniakowskiego. Musiałaby mieć z kilometr długości... Nieee, nierealne niestety. Natomiast rewitalizacja Francuskiej jak najbardziej, już jest dużo lepiej niż 10 lat temu.

A co do rozbiórki stadionu - będzie kłopot, ten stadion to tak naprawdę kupa wywiezionego gruzu ze zniszczonej Warszawy, dlatego nie można na przykład doprowadzić łatwo do równości nawierzchni - bo to jest gruz a na gruzie tylko troszkę ziemii i trawa. A gruz wywożono tam jak leciało - łącznie z żelastwem, niewypałami itp. Rozbiórka tego to praca dla saperów...

Ale ja i tak nie wierzę niestety że cokolwiek w tej sprawie się ruszy...
 

·
senior assistant designer
Joined
·
1,423 Posts
Oprocz zmartwien zwiazanych z rozbiorka interesuje mnie jeszcze jedno - gdzie nowy bazar? Jasne jest, ze w Warszawie, tylko gdzie jest jeszcze tak dobra lokalizacja? Okolice Idzikowskiego na Mokotowie czy moze tereny pokolejowe na Ochocie? To bedzie ciezka i niepoprawna politycznie przeprawa.
 

·
Registered
Joined
·
692 Posts
Sluchajcie moi drodzy. Ktos tam od czasu do czasu przebakuje o olimpiadzie w Warszawie nie? Co nam da stadion na 56tysiecy? Przeciez to jest malenstwo jak na glowna arene olimpijska. Wybudujmy najpierw pilkarski obiekt na Legii - w tym kierunku miasto dziala juz od kilku lat i wydalo juz na to troche pieniedzy. Stadion pilkarski i tak bedzie na olimpiadzie potrzebny.
Jak juz bedzie cos blizej skonkretyzowane w sprawie planow organizacji olimpiady - naturalnie zaistnieje koniecznosc wybudowania glownej areny (na 80 tysiecy minimum). Tereny stadionu Xlecia beda na to idealne, zwlaszcza ze powinna sie do tego czasu wyjasnic ich sytuacja :]
 

·
Registered
Joined
·
4,779 Posts
W kwestii przenoszenia bazaru to kiedyś była koncepcja użycia w tym celu terenów wkoło kolejowych o krajobrazie księżycowym wkoło dworca wschodniego. Protestować by nie bardzo mogli bo to od stadionu może z kilometr więc dojazd praktycznie taki sam. A teren nie na widoku i tam by sobie mogli robić co by im się żywnie podobało, tam nikt przypadkowy nie trafia i ludzi też mieszka symbolicznie.
 

·
Civitas Kielcensis
Joined
·
668 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Likwidacja Jarmarku Europa będzie bardzo skomplikowana


Esteci wiwatują, kupcy protestują, a miejscy urzędnicy gorączkowo zaczęli szukać w Warszawie miejsca na handel - zlikwidowanie bazaru na Stadionie Dziesięciolecia łatwiej zapowiedzieć, niż przeprowadzić

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu do końca tego roku rozwiąże umowę z firmą Damis, która na Stadionie Dziesięciolecia prowadzi Jarmark Europa. Jarmark to gigantyczny bazar, na którym stałe stoiska ma cztery tysiące ludzi, a w weekendy pojawia się drugie tyle handlujących towarami "z ręki".

Decyzja - jak stanowczo twierdzi Wiesław Wilczyński, wiceminister edukacji narodowej i sportu - jest nieodwołalna. Jest też zaskakująca - zaledwie kilka miesięcy temu przedstawiciele skarbu państwa przedłużyli Damisowi umowę do połowy 2007 r. Władze Damisu zapowiadają, że zażądają odszkodowania. Kto je wypłaci?

- Na pewno nie my - mówi Ryszard Grąbkowski, rzecznik mazowieckiego urzędu wojewódzkiego będącego reprezentantem skarbu państwa, i pokazuje palcem na Ministerstwo Edukacji i Sportu. Wiceminister Wilczyński jak dotąd na ten temat nie powiedział ani słowa. A Jerzy Dachowski, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu, któremu podlega stadion i który dostał polecenie zerwania umowy z Damisem, publicznie mówi, że nie wierzy, iż stragany znikną. - Wielu prezydentów próbowało się ich już pozbyć - mówił dla Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego.

Władze Warszawy od zawsze przyznawały, że bazar szpeci miasto, a na dodatek jest wylęgarnią przestępczości.

Jednak decyzję ministerstwa Lech Kaczyński, prezydent stolicy, przyjął z niezadowoleniem - teraz musi szybko znaleźć miejsce, w które będzie można przenieść kupców ze stadionu. To na dodatek stawia pod poważnym znakiem zapytania sens budowania narodowego stadionu piłkarskiego na stadionie Legii - a miasto lada dzień miało ogłosić w tej sprawie przetarg (jego wartość prawdopodobnie grubo przekroczy ćwierć miliarda złotych). Najprościej byłoby zrezygnować z budowy obiektu na Łazienkowskiej i zmodernizować stadion na drugim brzegu Wisły - to już dawno podpowiadali prezydentowi członkowie miejskiej Rady Architektoniczno-Urbanistycznej. Ale Lech Kaczyński tego nie chce. W ten sposób miasto, które dziś nie ma ani jednego dużego obiektu sportowego, nagle ma mieć ich dwa! Jak je utrzymać, skoro w sposób nieunikniony będą podbierać sobie koncerty czy targi? To twardy orzech do zgryzienia.
 

·
Civitas Kielcensis
Joined
·
668 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Gdzie można przenieść bazar ze stadionu?


• Szmulki?

W 2002 roku deklarację likwidacji bazaru na Stadionie Dziesięciolecia rzucił Andrzej Olechowski, wówczas kandydat na prezydenta Warszawy. Olechowski proponował przeniesienie bazaru do czterech hal zbudowanych przy ul. Kawęczyńskiej, w pobliżu Dworca Wschodniego.

Pomysł co najmniej kontrowersyjny, bo choć odciążyłby narzekających na sąsiedztwo bazaru mieszkańców Saskiej Kępy, to przecież kłopot przeniósłby się ledwie kilka przystanków dalej. A Szmulki są gęściej zamieszkane niż okolice Stadionu Dziesięciolecia.• Wólka Kosowska?

20 km od Warszawy, trasą na Kraków. Od lat rośnie tu gigantyczne centrum handlowe. Są już hale: chińska, wietnamska, turecka, wietnamsko-turecka. Dociera tam podmiejski autobus 721. Cywilizowane warunki: zadaszone, przestronne korytarze, toalety, w barach czysto i smacznie, dobrze zorganizowane parkingi. Nie ma mowy o nielegalnym handlu. Ze stadionu przeniosło się tu już wielu kupców, szczególnie Wietnamczyków.

- Jest tam miejsce dla kolejnych kupców. Chcemy, żeby handel w tym miejscu się rozwijał, nawet dziś moglibyśmy już przyjąć osoby pracujące na Jarmarku Europa, choć chyba nie wszyscy by się tam zmieścili - mówi Jolanta Batycka-Wąsik, wójt Lesznowoli.

Na podobnych warunkach działa centrum handlowe Ptak w podłódzkim Rzgowie. Choć znajduje się daleko od centrum miasta, co weekend przyjeżdżają tam dziesiątki tysięcy łodzian.

Dziś w Wólce zdecydowana większość obrotów to hurt, który przed paroma laty odbywał się na stadionie. Na początku tygodnia przyjeżdżają po towar handlarze, którzy sprzedają go potem na mniejszych bazarach czy w sklepach w całej Polsce. Detalicznie można kupować, ale takich klientów jest mało, więc nie ma co liczyć na to, że chętnie przeniosą się tu wszyscy handlarze ze stadionu.• Tereny pokolejowe?

- W Warszawie są dosłownie tysiące hektarów do zagospodarowania - mówi Michał Borowski, naczelny architekt miasta. - Atrakcyjne działki w pobliżu centrum miasta ma np. kolej, choćby te na granicy Włoch i Ochoty. Nie ma żadnych przeszkód, żeby tam właśnie stanęły hale targowe - uważa. Jednak miasto w ogóle na ten temat nie rozmawiało jeszcze z PKP. - Nie zaczęliśmy jeszcze nawet przymiarek do szukania nowej lokalizacji dla bazaru - przyznaje Borowski.• Obok Huty Lucchini?

To teren, do którego po skończeniu pierwszej linii metra będzie bardzo łatwo dojechać. Stacja Młociny będzie tuż obok. Powstanie przy niej wielki węzeł komunikacyjny, bo trasą mostu Północnego mają dojeżdżać do metra tysiące ludzi z prawej strony Wisły. Dlatego w tym miejscu centrum wystawiennicze chce budować konsorcjum włoskich firm wystawienniczych oraz spółek powiązanych z koncernem Lucchini. Kupiło już nawet na ten cel od huty 37 ha ziemi. To ogromny teren, na którym z pewnością można by zmieścić nawet kilka hal targowych. Jednak do czasu dociągnięcia metra (na pewno nie wcześniej niż w 2007 r.) i budowy mostu Północnego (zapewne nie szybciej niż w 2008 r.) prawdopodobnie nie przyjeżdżałoby tam tylu warszawiaków, by handel był opłacalny.• W Ursusie?

Znacznie łatwiej dojechać do byłej fabryki traktorów w Ursusie. Na jej terenie znajduje się wiele tysięcy metrów kwadratowych niewykorzystywanego gruntu. Jakiś czas temu do jego kupna, również w celu budowania centrum wystawienniczego, przymierzała się firma Maripol. Ta inwestycja nie wyszła poza sferę planów. Hale kupieckie na terenie zakładów Ursusa nie byłyby pierwszymi placówkami handlowymi w okolicy - nieopodal działa popularne centrum wyprzedażowe Factory.• W Piasecznie?

Centrum wyprzedaży (tzw. outlet) powstaje także na terenie dawnych zakładów Zelosu, naprzeciwko dawnej zajezdni trolejbusowej w Piasecznie. Zajmie 24 tys. m kw. Hala zajmująca połowę tego terenu ma być gotowa już w październiku. Zaprojektowano tam 80 sklepów i parking na 1,2 tys. samochodów. Ze stacji metra Wilanowska można tam dojechać komunikacją miejską (autobusami 709 lub 727) w nieco ponad pół godziny. Na jesieni zacznie się zaś poszerzanie Puławskiej o dodatkowy pas, co sprawi, że w przyszłości dojazd będzie jeszcze łatwiejszy.

- Nie widzę u nas miejsca dla kupców ze Stadionu Dziesięciolecia - mówi jednak Anna Kozłowska z agencji CB Richard Ellis zajmującej się sprzedażą miejsca w outlecie. - Po pierwsze dlatego, że podstawową zasadą naszego obiektu jest handel markowymi towarami. A po drugie, nasi najemcy podpisują co najmniej pięcioletnie umowy najmu. Dla drobnych przedsiębiorców ze stadionu byłby to chyba warunek nie do dotrzymania.
 

·
Civitas Kielcensis
Joined
·
668 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Dyrektor firmy budującej stadiony uważa, że decyzje w sprawie Stadionu Dziesięciolecia zapadają zbyt pochopnie
Jedną z firm budujących i modernizujących stadiony jest General Electric. To ona budowała stadiony w Portugalii na ostatnie mistrzostwa, a teraz wznosi obiekty olimpijskie w Chinach. Z jej rozwiązań i technologii korzysta blisko 40 europejskich stadionów, m.in. Benfiki w Lizbonie oraz PSV w Eindhoven.

Michał Wojtczuk: Co Pan sądzi o pomyśle modernizowania Stadionu Dziesięciolecia?

Lesław Kuzaj, dyrektor generalny GE na Polskę: Jeżeliby Polska zaangażowała się w organizowanie np. piłkarskich mistrzostw świata, to potrzebowałaby co najmniej kilku nowoczesnych stadionów, a my bylibyśmy zainteresowani przeprowadzeniem takiej modernizacji.

Czy Pana zdaniem taki stadion mógłby być opłacalny na co dzień, mając na dodatek nieopodal konkurencję w postaci stadionu Legii?

- Ha, tego nie potrafię ocenić. My zajmujemy się kompleksową budową stadionów, a nie ich eksploatacją. Wydaje mi się jednak, że najpierw należałoby zastanowić się, ile potrzebnych jest stadionów w Warszawie i Polsce. Takiej decyzji nie powinni podejmować pojedynczy samorządowcy. Powinna ona zapaść po konsultacjach z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, Polskim Komitetem Olimpijskim oraz z Ministerstwem Edukacji i Sportu.

A czy w ogóle Stadion Dziesięciolecia nadaje się do modernizowania?

- Jestem przekonany, że budowa w tym miejscu nowoczesnego stadionu powinna zacząć się od wjechania tam spychaczy. Największą wartością Stadionu Dziesięciolecia jest jego lokalizacja, to, że jest tam mnóstwo miejsca na samochodowe parkingi i że jest on dobrze skomunikowany z resztą miasta. Wszelkie istniejące instalacje prawdopodobnie nie sprostałyby wymogom, jakie dziś musi spełniać nowoczesny stadion.
 

·
Civitas Kielcensis
Joined
·
668 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Na czym zarabiają stadiony?Sklepy, hotele, muzea, sale konferencyjne, goszczenie koncertów rockowych i oper, sprzedawanie nazw to najbardziej popularne sposoby zarabiania na stadionach piłkarskich. W Europie zdają sobie sprawę, że same mecze piłkarskie czy imprezy rangi mistrzowskiej nie przynoszą zysku.

Budowa nowoczesnego stadionu na co najmniej 50 tys. miejsc to obecnie koszt idący w dziesiątki, jeśli nie setki milionów euro. Wszystko zależy od standardu. Aby był on wysoki, stadion musi mieć: miejsca siedzące, loże dla VIP-ów z restauracjami, dach coraz częściej zasuwany na wypadek niepogody, podgrzewaną płytę boiska lub sztuczną trawę. Na niektórych stadionach, np. Stade de France pod Paryżem czy nowo budowanym Wembley, istnieje możliwość ograniczenia części widowni i rozsunięcia bieżni lekkoatletycznej, jeśli chce się organizować zawody w lekkiej atletyce.

Wiadomo, że mecze na stadionach piłkarskich należących do jednego klubu odbywają się 20-30 razy do roku, na wielkich stadionach - takim ma być Narodowy na miejscu Dziesięciolecia - zaledwie kilka razy do roku (reprezentacja, finały krajowych pucharów). Gdzie tu myśleć o zarobku albo przynajmniej o zwrocie kosztów?

Na obiektach należących do klubów buduje się sklepy, hotele, muzea, pomieszczenia konferencyjne. Na jednym z najsłynniejszych stadionów świata, należącym do Manchesteru United Old Trafford, codziennie otwarty jest sklep z klubowymi pamiątkami i muzeum. Aby obejrzeć Camp Nou w Barcelonie, w dzień powszedni zwiedzający płacą 10 euro i jest to jedno z najbardziej chętnie odwiedzanych miejsc w stolicy Katalonii. Obiekt niewielkiego zespołu angielskiego Bolton Wanderers Reebok Stadium mieści czterogwiazdkowy hotel, gdzie 20 pokojów ma okna wychodzące na murawę stadionu. W Blackburn (gdzie z miejscowym klubem Rovers w 1995 roku w Lidze Mistrzów grała Legia Warszawa) na Ewood Park pomieszczenia konferencyjne liczą tysiąc miejsc.

- Nasz stadion jest czynny 365 dni w roku - mówią z dumą w Gelsenkirchen. Wybudowana w 2001 roku kosztem 358 mln marek Arena AufSchalke jest prawdziwie multifunkcjonalnym obiektem. Odbywają się tam również przedstawienia operowe, kongresy partii i religijne. Na stronie internetowej wybudowanego osiem lat temu Stade de France pod Paryżem można zapoznać się z bieżącym "repertuarem": 30 kwietnia - finał piłkarskiego Pucharu Ligi, 28 maja - opera "Turandot", 4 czerwca - finał Pucharu Francji, 11 czerwca - finał mistrzostw Francji w rugby, 1 lipca - mityng lekkoatletyczny Gaz de France. Oprócz tego koncerty U2, mecze reprezentacji Francji, monumentalny spektakl na podstawie powieści Juliusza Verne'a "Podróż do wnętrza ziemi".

Ostatnio coraz popularniejszą formą zarabiania na stadionach jest tzw. naming, gdy firma wykupuje prawo do nazwy stadionu. Od 1 lipca wspomniana Arena AufSchalke będzie nosić nazwę Veltins Arena. Dziesięcioletni kontrakt przyniesie Schalke Gelsenkirchen 50 mln euro.

Nowy stadion Arsenalu Londyn (będzie ukończony w przyszłym roku) w dzielnicy Ashburton Grove będzie się nazywał Emirates Stadium. Dzięki temu Arsenal będzie otrzymywać 15 mln euro rocznie przez dziesięć lat. Ale uwaga, kibice bywają bardzo wrażliwi. Niekiedy nie chcą, aby burzyć ich stare stadiony i zmieniać ich nazwy. Kibice amerykańskiego zespołu futbolu amerykańskiego Green Bay Packers z Wisconsin odmówili 40 mln dol. od jednej z firm, która zadeklarowała chęć budowy nowego obiektu. Green Bay Packers ma jednak ponad 110 tys. akcjonariuszy.Igrzyska prezydenta Kaczyńskiego

Dwa duże stadiony - narodowy piłkarski Legii i lekkoatletyczny zamiast bazaru na Stadionie Dziesięciolecia - marzą się Lechowi Kaczyńskiemu.

- Mówię jak najbardziej poważnie. Warszawa powinna powoli wchodzić w krąg miast ubiegających się o organizację olimpiady.Trzeba skończyć z myśleniem, że Polski na nic nie stać - mówił w czwartek "Gazecie" prezydent stolicy.

Pewnie Lech Kaczyński tego nie wie albo ma niekompetentnych doradców, więc jak najbardziej poważnie piszę:

• Igrzyska to nie tylko piłka i lekkoatletyka. Warszawie brakuje hali do siatkówki i koszykówki, kolejnej do judo i zapasów i jeszcze jednej do boksu. Nie ma też pływalni, toru łuczniczego, kajakowego i stadionu do... bejsbola.

• Wielkich stadionów lekkoatletycznych nikt już na świecie nie buduje, bo wielkich lekkoatletycznych imprez jest jak na lekarstwo.

• Stadion piłkarski na 36 tys. widzów (a taki byłby na Legii) nie może pomieścić finałów Ligi Mistrzów. Na igrzyska buduje się stadiony wielofunkcyjne z trybunami na co najmniej 70 tys. ludzi.

Zamiast więc w roku wyborczym opowiadać o narodowych stadionach, prezydent zacząłby swoją przygodę ze sportem od wizyt w stołecznych klubach: Hutnik, Marymont, Spójnia czy Skra, które leżą w gruzach na hektarach miejskich gruntów. Podczas 2,5-letniej kadencji Lecha Kaczyńskiego nie powstało tam ani jedno boisko, na którym dzieciaki mogłyby w cywilizowanych warunkach kopać piłkę. Czy prezydent wie, że w zarządzanych przez miasto basenach (których dyrektorzy obsadzani są z klucza partyjnego) nikomu nie zależy na sporcie, a wszystkie dyscypliny dostały w tym roku z ratusza mniej pieniędzy?

Zamiast bajek o igrzyskach niech prezydent i jego urzędnicy dokończą modernizację kameralnego stadionu Polonii (na 10 tys. widzów), niech zbudują dwa razy większy stadion Legii, a wspólnie z nowym rządem bazar Europa zastąpią pięknym stadionem ogólnonarodowym. Ale żeby te stadiony nie stały puste, muszą powiedzieć głośno, jaki mają pomysł na sport. Kiedy i gdzie powstaną dziesiątki boisk i hal do treningów, kto je wybuduje i kto ma za to płacić. I niech wreszcie zdecydują, gdzie Warszawa ma mieć nowe lotnisko i którędy ma przebiegać w niej obwodnica. Tylko wtedy wnuczka prezydenta Kaczyńskiego będzie mogła śnić o igrzyskach. Jeśli, oczywiście, dziadek zostawi po swoich rządach 42 195 metrów asfaltu bez dziur, na którym maratończycy mogliby rywalizować o olimpijskie złoto.
 
1 - 20 of 31432 Posts
Status
Not open for further replies.
Top