Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 56 Posts

·
Ja volim NI(k)Š(i)(ć) :)
654 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Dok sam se baškario po toplom krevetu na hladnom januarskom jutru u Hotelu Square u Skoplju,razmisljam da li sam toliki avanturista da se upuštim nedje bukvalno u nepoznato i nesigurno mesto,neprihvatljivo za covjecanstvo uopšte.Somalija,Kurdistan,Avganistan,još mnoštvo zemalja se mota po mojoj 'tintari' a ne vidim oko sebe da bi baš na Balkanu moglo biti više puteva u nepoznato,i nesigurnih destinacija po moju naciju :)
Vec sam ja otisao do Somalije al do Prištine nikako.

Dok sam dijete bio,stalno sam na TV-u gledao snimke iz Prištine,i uvek bi u prvi plan bila neka zuta zgrada(HOTEL GRAND) i na drugom snimku koji sam zapamtio neka plava zgrada(OSCE Zgrada) i u pozadini gomila solitera.To je svaki put ostavljalo utisak nekog velegrada na mene,nikad vidjenog pre,i stalno sam zapitkivao oca kad ce me povesti u Prištinu.On bi samo odmahivao rukom.Znao sam da je tamo opasno al je klincu od 9 godina bilo veoma tesko objasniti sta se zapravo tamo desava,al veoma me je interesovalo sta se to dogadja u Pristini.Kad bih zavrsio sa domacim zadatkom,stajao bih ispred televizora i gledao sa ocem RTS i obicno nije bilo dana a da se Priština nije pomenula i naravno,prikazali video snimci Prištine koji su na mene ostavljali utisak predivnog grada.
Od bombardovanja je proslo 13 godina,sada imam 22 godine,i veoma dobro razumijem situaciju na Kosovu,i vise nije tolika zelja za posjetom Pristini.

Al,jednostavno,ti djecacki snovi kao da se vracaju.Sva ta situacija koja je tad bila,i svo to moje zanemarivanje domacih zadataka i stajanje ispred televizora svaki put kad bi pocinjao dnevnik,i svaki put kad bih plakao kad su roditelji vikali na mene zbog neizvrsenih domacih zadataka zato sto sam zbog te 'neke' Prištine buljio u tv nisu ostavljali ravnodusnost kod mene.Dok sam odrastao,i polako shvatao sustinu sve te price koja se tamo pricala a koja je meni tad kao klincu bila neshvatljiva,jos sam vise tezio da odem tamo,jer je uvijek Priština bila grad neprijateljstva,nesigurnosti i muko cutanje pristinskim ulicama ako pricas srpskim jezikom.Toliko sam zelio da setam tim gradom,da ne smem da progovorim ni rec a da sve to dozivim i da slikam.I eto.Put me naveo u Skoplje,udaljenog od Prištine 2 sata voznje.
TAKO BLIZU A TAKO DALEKO.Blizu kilometrima,al daleko jer ne pripadam tamo.Pored svega toga,ipak necu dozvoliti da mi djecacki san propadne,a tako sam bio blizu nje.Prevalio sam,srusio barijere,i odlucio da krenem put Pristine.Sam,bez ikoga.

Suocen sa cinjenicom da uveliko hodam put autobuske stanice u Skoplju da kupim BILET do Prištine,razmisljam sta me tamo ceka.
Ne poznajem grad,naravno,nemam nikoga tamo,nikakvih turistickih informacija nema o Pristini,jednostavno,izgubljen grad.Al ostajem pri stavu da idem tamo.
'480 denari' izgovara jedna zgodna gospodja na salteru.Sreken put rece,ili tako vec nekako.Sve u svemu,razumem sta mi je rekla,zahvaljujem se i uzimam kusur od onih 480 denara ili ti 8 e.

Izlazim na autobusko stajaliste i odlazim do perona 5 i to,ko za baksuza,tri Albanska mladica u polu pijanom stanju i to u 8 ujutro stoje ispred autobusa za Pristinu i dobacaju putnicima koji su na drugim peronima.Nesto mrmljaju na albanskom,ne razumijem,niti se trudim razumjeti al je ocigledno da traze problem.Momci iz obezbjedjenja se prave da ne vide,vozac ih ne konstatuje,cita Koha Ditore na suvozacevo mjesto i ne pusta nikog u autobus prije 5 min od polaska autobusa.Dok slusam pijane Albance kako galame jedni na druge i na sve ostale koji su u njihovom okruzenju i dok vidim da je do polaska autobusa ostalo jos 30 min,vec se spremam za moju dobro poznatu misao,da sam se vec pokajao sto sam uopste i pomislio da treba otici do Pristine.Al,trudim se skrenuti misli i odoh do pekare na autobuskoj stanici i sacekat tamo dok autobus ne krene.
Na autobuskoj stanici Albanija,u pekari Makedonija.Jedna ljubazna Makedonka mi je predlozila sta da pojedem jer sam bio neodlucan i odabir joj je bio vrhunski.Pizza-burek,nikad ljepsi idje proban.Kupio sam 4 komada i jedan ledeni caj jer sam odlucio da ni centa ne potrosim u Pristini,ne zato da im ne bih poboljsavao ekonomiju,vec sto necu da pricam engleski jezik u drzavi u kojoj se do skora pricao moj jezik.Patriotski,nema sta.Dodeljujem ja sebi komplimente,samo,u tom momentu nisam razmisljao kako cu kupiti kartu na autobuskoj u Prištini nazad za Skoplje i na kom cu jeziku traziti kartu.Nego,o tome kasnije :)

Napokon ulazim u autobus,i krecem put Pristine.Dok gledam solitere Skoplja i dok tresti albanski folk,ustaje se suvozac i dava neki papir jednom putniku i nesto prica na albanski.To je bio popis putnika,valjda da bi se lakse presla granica.
Cim smo izasli iz Skoplja,tako je dosla granica.Makedonski carinici uzimaju papir i formalno gledaju pasose.Nikakva pitanja,nikakvi problemi,sve uredno i ni 2 min zadrzavanja.Polako krece autobus,i vec se pruza pogled na Kacanicku klisuru,nadaleko poznatu po mnogo cemu.Dok gledam u reku Lepenac,ponovo mi davaju papir i ponovno upisivanje.
Dolazi i granica.Gasi se muzika,sto znaci da nije bas jednostavna granicna policija.Ocekivao sam nekog vojnika sa sljemom na glavi,KFOR-ca ili UNMIK-ca,kad se pojavljuje mali zdepasti covjek u odelu KPS(Kosovska Policijska Sluzba) i kako uzima pasose dvijema zenama i kako gleda pasos 'republike kosovo' smije se i nesto im prica,al kako sam shvatio,zadovoljan je bio jer su imaoci kosovskih pasosa.Uzima jednom covjeku makedonski pasos,nesto mu se smjeskao i nesto mu rekao na albanskom,a meni kad je uzeo crnogorski pasos samo me pogledao i prosao.5 min cekanja i krenuli smo,i vec smo u Djeneral Jankovicu i krecemo prema Kacaniku a suvozac jos nije vratio pasose.Posle neke galame odozgo,suvozac stavlja naocare i uzima pasose i pocinje da ih dijeli.Fala Bogu pa mi nisu udarili pecat republike Kosova.Divno.Smjeskam se dok slusam Mp3 i vec ulazimo u Kacanik i pada za oko porusena crkva

·
654 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Tacno je Kosovo onakvo,kakvim sam ga zamislja.Razmisljam dok prolazimo pored ravnica punih kuca i prekrivenih snijegom.Nema gole ravnice,sve nicu kuce,ko gljive ispod kise.Prolazimo pored neke raskrsnice i vidim da pise 'Ferizaj'.Sta je ovo,nisam ovo mjesto vidio na karti,kad pomislih da to nije Urosevac.Znao sam da je on posle Kacanika.I bi tako.

Zgrada i dzamija preko puta autobuske stanice.Kratko zadrzavanje i odlazak put Pristine.

Posle 2 sata voznje,i 2 sata razmisljanja o djecackim snovima i o nestrpljenju i nelagodnosti koje sam osjecao u isto vrijeme,dolazi ta Priština.

Samo hodajuci,ne pricajuci nista(Sto bi Niksicani rekli 'Nijesam ga kamenio jedne' :D ) polako izlazim iz autobusa i autobuske stanice koja je u napravljena tako da me podsjeca na dvoglavog orla i prvo sa cim se susrecem je metar snega i neociscene ulice od istog sa sve poledicom.Uz to,jos i vjetar duva.'E vala sam odabrao dobar datum za upoznavanje grada iz decackih snova koji me sigurno nece docekati rasirenih ruku'Mrmljam sebi u bradu,tiho naravno,dok gledam ocu li se dje poklizat,al,dzaba sva prica sad.U Pristini sam.Idemo dalje :)

Iako nisam poznavao grad,sa slika sam vidio da je jedna zelena zgrada blizu autobuske stanice a da se od nje ide gore prema centru.I pronadjoh je.Kvart se zove Dardanija.U njemu zivi jedna preostala srpska porodica koja je stalno izlozena problemima.I to bas u toj zelenoj zgradi.

Uzbrdica,na kojoj su sve stepenice u led pretvorene,a s obzirom da sam bio u plitkim patikama,sanse da cu se ispeti a da ne polomim nos su bile ravne nuli.Zaobidjoh stepenice,i popeh se uz njih,i kako dodjoh na ravno tlo zgazih u jednu lokvu koja je bila ispod snijega,i tacno sam osjetio kako mi je onaj skljokac usao medju stopala i sledio me od peta do glave.Tako je to kad trazis leba preko pogace.Doslo mi je bilo da bacim kameru i da se jednostavno okrenem i da odem na autobusku i da onome na salteru veoma neljubazno trazim kartu do Skoplja i to na srpskom.Ali,u rekordnom roku sam se dozvao pameti i nastavio dalje lutati po dardaniji i smisljati sta da radim s mokrim patikama.

U daljini prepoznah ona 3 solitera u kojima su vecinom Srbi zivjeli i koje sam cesto gledao na televiziji.Vratise se na trenutak oni djecacki trenutci punih srece jer gleda grad koji voli,a o kojem nista ne zna.Iako sam bio nervozan zbog patika,osmjehnuo sam se kad sam se setio kako sam kao dete s nestrpljenjem iscekivao dnevnik da bih vidio slike Pristine.
Kako se malo razvedrih,raspolozenje mi jos vise popravlja jedan grafit koji je,ko zna kako,opstao.BRANE I NESA,i izmedju njihovih imena 4 slova C.Tik uz grafit su stajali neki lokalni mangupcici i nisam se usudio slikati pred njima jer su pravo gledali u mene.Ako su zivi ti momci,veliki pozdrav za njih.

Izlaskom iz dardanije,nastupa centar.Takodje idem nekim stepenicama koje vode uz brdo i vidim u daljini crkvu.Velelepni Hram Hrista Spasa,u centru Pristine,u toku rata je bio ogradjen bodljikavom zicom i nije mu se moglo prici posle napadna na njega 1999 godine kad su pokusali da ga sruse minama.Sada je ogradjen slabom ogradom koja je i polomljena i Hram sluzi kao javni toalet i stalno je na udaru lokalnih mestana.

Jos jedna slika izbliza,uz kameru dole,jer nije preporucljivo slikavati crkvu jel nailazi na protest kod mestana koji je ne smatraju nimalo svetom.

Pogled na grad iz pravca crkve.

I taj cuveni Univerzitet u Pristini,ranije bio biblioteka,tesko ostecena u ratu.Zgrada zaista predivno izgleda i pored mene prolaze studenti i studentkinje i pice na predavanja,delujuci kao da ih ne zanima politika,ni Albanci ni Srbi,vec da su samo tu da bi stekli jos vise znanja.Dobro sam upamtio jednu djevojku koja me je gledala kad je videla da slikavam univerzitet i verovatno je videla da nisam iz Pr i sa velikom toplinom u ocima me pogledala,i nasmjesila mi se,i prosla dalje.Nasjmesih se i ja i konstatovah da li bi se nasjmesila kad bi znala da sam Srbin :D

Posle toga sam izasao na korzo,koje je bilo prepuno,kao da su se odrzavala neka javna okupljanja.Sadasnji Trg Majke Tereze za koje sam cuo toliko pohvala na racun sredjenosti i izgleda a koje me nije inpresioniralo nicim.Velika ulica puna ljudi,kao i svugdje drugo.Velika guzva me sprijecila napraviti sliku,al,sve u svemu,nije vrijedno trositi bateriju od kamere koja je pri kraju slikavajuci korzo.

a kraju korza,stoji vlada Kosova.Jedina moderna zgrada koju sam vidio u Pristini.Dok setam gledam put ulaza da necu mozda da vidim Hasima Tacija i kako prolazim vidim bar jedno 100 fotografija ubijenih u 1999 godini u Pristini i vidim kako jedna zena stoji i place i nesto galami i samo cujem kako izgovara 'Serbet' i dvojica je tjese i pretpostavio sam da psuje Srbe i vidio sam da sam u pogresno vrijeme,na pogresnom mjestu,i odlucio sam da se udaljim.Za svaki slucaj.

Pogled na dzamiju

Zgrada UNMIK-a,bivsa zgrada Komande Pristinskog Korpusa

I eto ga taj dugo iscekivani Hotel Grand.Poceo je sa modernizacijom sto se iz desnog ugla da vidjeti.Ostvaren je decacki san,dosao sam ispred te zute zgrade kojoj nisam znao ime.

I naravno,pokazao 3 prsta :) Uz okretanje oko svoje ose vise puta,da vidim dal ima nekoga

·
654 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)

Palata omladine i sporta Boro i Ramiz ispred koje stoje zastave zemalja koje su priznale Kosovo i na pano-u Adem Jasari.

Kada se prodje iza Bora i Ramiza,imate dojam kao da ste u selu.Kuce,kuce i samo kuce,bez slobodnog prostora,a prakticno centar grada.

.

Dok se krecem laganim hodom,uz stalni oprez da se nedje ne poklizam,pogled mi pada na putokaznu tablu.Znaci nevjerovatno.
Nijedan grad na srpskom nije upisan kako treba.Da li iz neznanja ili provokacije prema srpskom jeziku,tesko je reci,samo ce prosjecan stranac misliti da Srbi govore Peč umjesto Peć i Podujeva umesto Podujevo.Strasno

Polako ulazim u dardaniju i kako mi nije bilo pri srcu to sto sam zgazio u lokvu,trudio sam se jednostavno da je zaobidjem u sirem luku i da samo prodjem kroz nju.Kako sam u daljini vidio zelenu zgradu,odlucio sam presjeci put i proci direktno pored nje,ali kako se priblizavam vidim ogradu i ne obracajuci paznju na to skrecem lijevo i prolazim pored uskih balkona prepunih svega i svacega i u svoj toj gomili od snega mozete naci sve,pocevsi od suvih kriski hleba do krpa preko kutija za keks i nakostrijesenih macki koje mjaucu,dal od hladnoce,dal od gladi,nisam strucan odgovoriti.
Dok idem vidim da je ograda citavom duzinom zgrade i kako se priblizavam kraju zgrade vidim da sam usao u ogradjeno malo dvoriste zgrade i da ne mogu proci napred jer je ograda 1.5 m otprilike visoka.
Sav iznerviran opshovah na srpskom,i to prilicno tiho i kako sam krenuo nazad vidim jednu zenu na balkonu kako trese mrve i ne skida pogled sa na mene.Polako ubrzah korak i kako dodjoh do otvorenog prolaza okrecem se i vidim da i dalje gleda u mene nepomicno.Dal me je cula kako psujem na srpskom,il sam joj izgledao ko ludak koji se sunja izmedju balkona,tesko je zakljuciti.

U prolazu jos kola slika

Prema autobuskoj

Da je snijeg bio veliki,svjedoci i to da sam isao i po sred ulice,ne zaklucivsi to dok nisam video auta kako idu prema meni.Sav nastrcan i blatnjav stizem do autobuske stanice.

Unutra,pravi gangsteraj,bas kako sam i ocekivao.Najkriminalnija autobuska stanica na balkanu.Kako sjedim na klupi,vidim kako se stalno razmjenjuju pogledima dvojica sibicara,pretpostavljam da su pronasli zrtvu.Da to mozda nisam ja??Izgledam ko pravi turista sa kamerom u ruci,i torbicom oko vrata.Pored mene jedna prosjakinja od koje put smrdi se stalno mota sa mesta na mesto i nesto mrmlja na albanskom a citavi gosti jedne kafane na autobuskoj stanici gledaju u mom pravcu.Namirisao sam problem i Odlazim na salter da kupim kartu i,naravno,pricam na engleskom.

'One ticket to Skopje in 15 h.'
Rekoh jednom procelavom cikici na salteru.

'Oke,no problem,aaa,go go go,to five,aaaa,five,five.'
Onaj osjecaj kad vas obuzme zestok smijeh,a ne mozete da se smijete upravo me je obuzeo na salteru.
Kao sto sam pretpostavio,tip ne govori engleski i sad ce mi garant napraviti neki belaj sa kartom,i ko zna da li je upste i shvatio dje idem.Izdao mi je kartu,i za divno cudo pise Prishtine-Shkupi,dakle Pristina-Skoplje.
Izlazim na peron 5 i nema autobusa a polazi u 15 h a sad je 1 min do 15 po mom satu.
Idem gore dolje,gledam lijevo-desno,nema autobusa za Skoplje.Vidim prilazi autobus Prishtine-Tetova ali ne ide preko Skoplja.U trenutku zbunjen,ne znam sta da radim,kad se cuje 'Aljoo,aljooo,Skopje' i vidim onog tipa sa saltera kako trci put mene.
Sto bi reko deda Aksentije 'kad se sad nisam slogiro,nikad necu' :D

Pritrcava lik put mene,ne znam sta hoce i vuce mi kartu iz ruke.

'Aaaa,no Skopje in 15 h.No Skopje.In 16 h yes.'

Nevoljno se vracam na salter da zamijenim kartu,i pored svog mog znanja engleskog,doticnog gospodina nisam nista razumio sta mi je govorio,samo sam klimao glavom.Jos jedan sat je prosao u iscekivanju autobusa i kad se napokon pojavio,onako,sit Pristine i djecackih snova sam se uvalio u sediste i odlucio da zaspem to 2 sata do Skoplja,tj do granice,jer noge nisam osecao,sto od hladnoce i vode,sto od hodanja po snijegu od pola matra

'Bye bye Pristina'

Krece autobus,a ja jos ne vjerujem da sam bio u Pristini.Djecacki san o kome se mastalo godinama,svi ti soliteri,svi ti ljudi na ulicama,svi ti helikopteri,ti tenkovi i sva ta moja slika Pristine se realizovala u nekoliko casovnom lutanju po snijegu i po gradu koji nije nimalo atraktivan i privlacan za turiste i gubljenje vremena trazeci da pronadjem nesto sto se proizvelo u djecjoj masti,a zapravo,ni sam ne znam sta je to sto trazim,i to naravno nisam nasao.

·
Kosovo is Serbia
5,290 Posts
Fenomenalna reportaza, puna utisaka...

Potsetio si me na deo detinjstva kad sam skoro svake godine visio u Pristini...

Tuzno je ono sto je od nje danas ostalo...

·
654 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Fenomenalna reportaza, puna utisaka...

Potsetio si me na deo detinjstva kad sam skoro svake godine visio u Pristini...

Tuzno je ono sto je od nje danas ostalo...
Hvala V_E_J_Z_I_K na riječima hvale.

Što bi rekao veliki Venecijanski putnik Marko Polo,nisam ispričao ni polovinu onoga sto sam prezivio :lol: Šalu na stranu,ipak se neke stvari ne mogu u cjelosti objasniti koje sam prozivio tamo,jer,kada hodas ulicama grada i kada svaki namrsteni pogled prolaznika objasnjavas pricom da mozda on zna da ti nisi odatle i mislis da si 24 h pod snajperom i da je asfalt minsko polje koje moze svakog trenutka eksplodirati,svjestan si da si na neprijateljskom terenu i da moras biti oprezan,iako znas da je to 'minsko polje' upravo tvoje.Takvo saznanje te baci u očaj i žal za onom 'Prištinom' koju sam gledao 1999 na TV,i demonstracija Srba tamo,a sad,2012,vidis da to nije taj grad iz 1999.Albanci su sve SRPSKO iskorjenili iz Pristine,i stice se utisak da tamo nikada nije srpska noga kročila.
Mada,ne bih želio nekoga da uvrijedim,ali,oteto prokleto,i dan danas je tako tamo i sirotinja je na svakom ćošku.Toliko o tome

·
Kosovo is Serbia
5,290 Posts
Hvala V_E_J_Z_I_K na riječima hvale.

Što bi rekao veliki Venecijanski putnik Marko Polo,nisam ispričao ni polovinu onoga sto sam prezivio :lol: Šalu na stranu,ipak se neke stvari ne mogu u cjelosti objasniti koje sam prozivio tamo,jer,kada hodas ulicama grada i kada svaki namrsteni pogled prolaznika objasnjavas pricom da mozda on zna da ti nisi odatle i mislis da si 24 h pod snajperom i da je asfalt minsko polje koje moze svakog trenutka eksplodirati,svjestan si da si na neprijateljskom terenu i da moras biti oprezan,iako znas da je to 'minsko polje' upravo tvoje.Takvo saznanje te baci u očaj i žal za onom 'Prištinom' koju sam gledao 1999 na TV,i demonstracija Srba tamo,a sad,2012,vidis da to nije taj grad iz 1999.Albanci su sve SRPSKO iskorjenili iz Pristine,i stice se utisak da tamo nikada nije srpska noga kročila.
Mada,ne bih želio nekoga da uvrijedim,ali,oteto prokleto,i dan danas je tako tamo i sirotinja je na svakom ćošku.Toliko o tome
Ma to je samo prvi utisak, Pristinski Siptari nisu toliko "krvolicni", kao recimo Metohijski...Pa moj brat od strica se sa srpskom zastavom i tri prsta slikao ispod slike Jasarija u BiR centru...

Sve zavisi na koga naletis...u principu ne treba traziti djavola...

Nasmejao si me sa scenom kupovine karte za povratak, tacno mogu da je zamislim...:D

·
654 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Ma to je samo prvi utisak, Pristinski Siptari nisu toliko "krvolicni", kao recimo Metohijski...Pa moj brat od strica se sa srpskom zastavom i tri prsta slikao ispod slike Jasarija u BiR centru...

Sve zavisi na koga naletis...u principu ne treba traziti djavola...

Nasmejao si me sa scenom kupovine karte za povratak, tacno mogu da je zamislim...:D
:eek:mg: :eek:mg: :eek:mg:

Znaci,svaka mu čast,lik ima m... :D Ja ne bih smio bez :guns1:

:lol: :lol: :lol: :lol: Joj čovječe,to je trebalo snimiti :lol: Jedan omanji proćelavko se zbunio kad sam počeo pricati sa njim,i poceo da muca a mene samo usne drhte i i grickam ih da se ne okinem od smijeha čovjeku u facu,a on kucka tamo po tastaturi i smišlja kako da mi objasni na koji peron da izadjem.Znaci scena. :lol: :lol:

·
654 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Stvarno odlična reportaža, samo gde odluči da ideš po ovakvom kijametu, lepše slike bi ispale da nema ovog snega, mada je ovde mnogo zanimljiviji ceo tvoj utisak i priča.
Bio je 25 Januar,a bio sam tad u Skoplju,i tamo je bilo prilicno toplo za to doba godine i bez padavina.Kako sam prošao Kačaničku klisuru tako se druga pjesma počela pjevati :eek:hno:
Htio sam i repotazu iz Skoplja izbaciti,ali već sam vidio da postoji tema tako da sam odustao,al zato radim na izbacivanju putopisa iz Hrvatske i FBiH u isto vrijeme.Tamo je tek bilo belaja :colgate:

·
Registered
126,899 Posts
Borise odlična reportaža! :cheers: I mene si vratio u detinjstvo, kada sam bezbrižno iz Kragujevca išao za Skoplje. Nažalost samo sam prolazio kroz Prištinu.

Kako ti se čini sam grad, a iskreno najviše me zanima kakav ti je utisak ostavilo Skoplje i utisak da samo Skoplje maltene "dodiruje" našu južnu pokrajinu?

·
654 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Borise odlična reportaža! :cheers: I mene si vratio u detinjstvo, kada sam bezbrižno iz Kragujevca išao za Skoplje. Nažalost samo sam prolazio kroz Prištinu.

Kako ti se čini sam grad, a iskreno najviše me zanima kakav ti je utisak ostavilo Skoplje i utisak da samo Skoplje maltene "dodiruje" našu južnu pokrajinu?
Hvala na pohvalama Srdjane. :cheers:
Što se Skoplja tiče,uhh,svakakvi su mi utisci :D Centar Skoplja je prelijep,spomenik Aleksandru Makedonskom je dosao ko kec na jedanaest,kameni most nesto fantasticno,Trijumfalna kapija je super ispala na samom ulazu na trg,Skopska tvrdjava ili tvrdina Kale ni primać Beogradskom Kalemegdanu ali neobicna i svakako neizbjezna za turiste,Hram Svetog Klimenta Ohridskog je prelijepa i najneobičnija crkva koju sam ikad vidio,autobuska stanica im je u veoma pristojnom stanju i najbolja pekara je u istoj,i sledeci put kad odes pojedi pizza burek jer je najbolji u regionu tamo :D
Sad,sto se tice onog drugog dijela Skoplja,Stara čaršija me ničim nije inpresionirala a Bit Pazar mi je najodvratniji dio grada i ona zelena pijaca.Moguce zato sto nisam pretjerani ljubitelj stare arhitekture :eek:hno:
U svakom slučaju,prijatna iskustva i sjećanja nosim iz Skoplja i smatram da su Skopljani(mahom Makedonci) veoma plemeniti i ljubazni ljudi.Za 4 dana boravka sam takvu sliku stekao o Skoplju :)

E da,i taj čuveni gazirani sok od kruške na staroj čaršiji :D Fenomenalno :D

·
Registered
126,899 Posts
Hvala na pohvalama Srdjane. :cheers:
Što se Skoplja tiče,uhh,svakakvi su mi utisci :D Centar Skoplja je prelijep,spomenik Aleksandru Makedonskom je dosao ko kec na jedanaest,kameni most nesto fantasticno,Trijumfalna kapija je super ispala na samom ulazu na trg,Skopska tvrdjava ili tvrdina Kale ni primać Beogradskom Kalemegdanu ali neobicna i svakako neizbjezna za turiste,Hram Svetog Klimenta Ohridskog je prelijepa i najneobičnija crkva koju sam ikad vidio,autobuska stanica im je u veoma pristojnom stanju i najbolja pekara je u istoj,i sledeci put kad odes pojedi pizza burek jer je najbolji u regionu tamo :D
Sad,sto se tice onog drugog dijela Skoplja,Stara čaršija me ničim nije inpresionirala a Bit Pazar mi je najodvratniji dio grada i ona zelena pijaca.Moguce zato sto nisam pretjerani ljubitelj stare arhitekture :eek:hno:
U svakom slučaju,prijatna iskustva i sjećanja nosim iz Skoplja i smatram da su Skopljani(mahom Makedonci) veoma plemeniti i ljubazni ljudi.Za 4 dana boravka sam takvu sliku stekao o Skoplju :)

E da,i taj čuveni gazirani sok od kruške na staroj čaršiji :D Fenomenalno :D
^^ Kao i većini ljudi što vide Skoplje.

Uh sad si mi zagolicao maštu, obavezno ću da je posetim kad dođem u SK, nadam se jako brzo.

Hvala tebi na lepom komentaru!:cheers:

·
654 Posts
Discussion Starter · #19 ·
^^ Kao i većini ljudi što vide Skoplje.

Uh sad si mi zagolicao maštu, obavezno ću da je posetim kad dođem u SK, nadam se jako brzo.

Hvala tebi na lepom komentaru!:cheers:
I naravno lisnato testo sa sirom.Kako to da zaboravim :lol: :lol: :lol:

A i,kad već odeš tamo,skokni i do Prištine,pa da se radujem boljoj reportaži i boljim slikama :colgate:

1 - 20 of 56 Posts