SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 935 Posts

·
Banned
Joined
·
2,329 Posts
Nje qift gjerman ka vendos te vizitoj gjitha vendet e Evropes dhe Ballkanit natyrisht.

Pasi kan vizituar gjitha vendet e Balkanit ata vizitojn edhe Kosoven. Dhe pershtypjet e tyre per Kosoven, jan Shum mbreslense motivuse shpresedhense. sidomos kur nje mendim i tille vjen nga njerze te tille te cilet kan vizituar gjitha vendet e Ballkanit dhe me ket kan krijuar nje opinion te qarte mbi ate se qfare thone dhe si gjykojn.

Ajo qfare thote ky qifti gjerman per kosoven. pasi kan vizituar te gjitha vendet e ballkanit esht kjo.

Kein Land im Balkan war bisher so: MODERN.

Shqip.

Asnje vende ne Ballkan nuk ishte me. MODERN SE KOSOVA.


 

·
Banned
Joined
·
2,329 Posts
Edhe shqiperia ju kishte len bresa te mira. pervece se egziton ende aje vesi negative per ta krahasuar gjithmon me te keqen, Natyrisht jo vetem shqiperin por edhe kosoven shpesh her disa media ne evrope e krahasojn me te kecen APO e marin si shembulle i se keces.:negatives.

Keta dy turistet gjerman pasi shkojn ne Moldavi. aty nga fundi i videos ku tregojn pershtypjet e tyre mbi Moldavin bejn disa krahasime me shqiperin nuk e di sa qendorn aje krahasimi i tyre dhe a mundet te krahasohet shqiperia, ne ndonje aspekt me Moldavin. Megjithate pershtypjet e tyre ne pergjithsi per shqiperin jan Shum te mira ku keta kishin qendruar 2,jav.
 

·
Registered
Joined
·
14,841 Posts
@Diarks,pershendetje dhe mireseerdhe ne forum! :cheers:

Te falenderoj per postimet qe ke bere dhe vetem desha te te tregoj se disa nga fotot jane pak te vjetra kurse disa nuk jane te Prishtines(#postimi i fundit ku shihet Fushe Kosova),gjithsesi edhe njehere te uroj mirseardhje!
 

·
Zog shqiptari
Joined
·
7,768 Posts
Nje qift gjerman ka vendos te vizitoj gjitha vendet e Evropes dhe Ballkanit natyrisht.

Pasi kan vizituar gjitha vendet e Balkanit ata vizitojn edhe Kosoven. Dhe pershtypjet e tyre per Kosoven, jan Shum mbreslense motivuse shpresedhense. sidomos kur nje mendim i tille vjen nga njerze te tille te cilet kan vizituar gjitha vendet e Ballkanit dhe me ket kan krijuar nje opinion te qarte mbi ate se qfare thone dhe si gjykojn.

Ajo qfare thote ky qifti gjerman per kosoven. pasi kan vizituar te gjitha vendet e ballkanit esht kjo.

Kein Land im Balkan war bisher so: MODERN.

Shqip.

Asnje vende ne Ballkan nuk ishte me. MODERN SE KOSOVA.


Ne blogun e tyne ne Instagram tutje shkrujn keta dy qe Kosoves i mungon ndonje vend i posacem per camping, perndryshe do te kishin qendru shume ma gjate se dy dite. Ne mungese kane qendru gjate nates ne parking te nje restoranti :eek:hno: Qe qysh hupin turistat ne mungese te nje vendparkimi kaq te thjeshte qe rregullohet me pak pare :bash:

comewithus_2 Tschüss Kosovo. Wir sind so froh, haben wir das Land nun kennengelernt. Wir sind überrascht von der modernen Infrastruktur und entzückt von der enormen Gastfreundschaft. Schade fehlt dem Kosovo ein guter Campingplatz, wir wären sicher noch viel länger geblieben. Danke @lrdn31 für die genialen Tipps, Prizren ist uns tatsächlich sofort ans Herz gewachsen. Wir kommen wieder, versprochen.
 

·
Banned
Joined
·
2,329 Posts
E vertet Gjin. Nuk e di si ka mundesi qe nuk ka askund Vende per Camping ne Kosove.

Ndoshta kjo do ishte nje die per bizneset ne kosove qe tja fillojn te ndertojn disa vende per Camping ne disa pika turistike te kosoves. Si ne Rugove Brezovic afer Liqenti te Badovcit dhe Batllaves etj.

Intersant fakti pasi i shikova pothuaj se te gjitha videot e ketyre gjemrnave ne vendet e Ballkanit. Rumania sipas tyre i kishte Campingat me te mire ne Evrope ata kishin investuar Shum ne Campinge. Madje atje Campinget kishin edhe Pishina.

Ky turizmi i Campingut ishte interesant per keta ishte me rendesi te ken nje vende te mire Campingi jo detyrimisht po bejshin Shum levizje. prsh, Gjat vizites ne Slovaki keta dhe Shum te tjere qendrojn 1,jav. vetem ne Camping, pa levizur fare nga vendi. vetem aty rrinin dhe her pas her shkoni te nje bujke aty afer ku blenin gjera ushqimore kryesisht zarzavate.
 

·
Banned
Joined
·
2,175 Posts
Po te ndertoj Kosova Campige dhe te futet ne Guiden e Campingjeve ne Evrope dhe Bote besoje se do ket Shum Shum turist.
E c'i don kampingjet private kur mund te kamposh falas ne cdo cep te vendit? Aty ky eshte prone publike kuptohet.
 

·
Zog shqiptari
Joined
·
7,768 Posts
E c'i don kampingjet private kur mund te kamposh falas ne cdo cep te vendit? Aty ky eshte prone publike kuptohet.
Sepse kampingjet e kane funksionin e tyne, si p.sh.

1. Krijojne siguri ne planifikim. Nje turist kur niset nga shteti i tij, don me i dite caqet e sigurta se ku mundet me pushu, e jo kur te vjen ne Kosove, si keta dy turistat, me kerku gjys dite vende se ku munden me kampu e me kerku lemosh neper parkingje te restoranteve.

2. Krijojne siguri trupore. Eshte shume me e sigurt kur turisti flen ne nje vend te caktun, ku ka edhe turista tjere ose njerez tjere, se duke kerku vende neper cepe te maleve, qoshe te rrugeve, apo parkingje te dyshimta.

3. Ofrojne sherbime. U permend ketu, qe p.sh. ne Rumani kampingjet ofrojne edhe pishina. Ky eshte sherbim ekstra qe mund ta shtyej turistin te qendroj edhe me shume se qe ai ndoshta planifikon. Apo ofrojne dushe, ku turistat munden me u pastru, qe eshte edhe sherbimi kryesor i kampingjeve, etj. etj.

4. Sjellin te ardhuna per komunen, ministrine apo koncensionaret qe i hapin ato, si dhe vende pune.

Benefitet jane te shumta, keto jane vetem disa, sa per me tregu qe kampingjet e organizuara nuk jane te kota po jane nevoje per zhvillimin e turizmit.
 

·
Banned
Joined
·
4,504 Posts
Who gives a shit?

Turistet me kampshtepiza jane te njohur per faktin se hargjojne jashtezakonisht pak mjete financiare gjate udhetimeve te tyre. Ata hyjne ne kategorine e backpacker-ave qe nuk i hargjojne as 20 Euro ne jave si "turiste".

Une nuk e di qe ka nje vend tjeter ne Ballkan qe ka me shume motele/hotele se sa Kosova jashte zonave urbane. Nese ata turiste Gjermane nuk kishin qene aq cheap-ass, ne vend se te flejne ne parking restoranti kane mujt me i pagu 15-20 euro per dhome ne ndonje motel ne ate zone dhe ishte zgjidhe problemi, bile edhe ishin tushirat gratis edhe ishin pastru prej eres e njersve.

Shume buje per dicka qe s'ja vlen.
 

·
Banned
Joined
·
2,175 Posts
Sepse kampingjet e kane funksionin e tyne, si p.sh.

1. Krijojne siguri ne planifikim. Nje turist kur niset nga shteti i tij, don me i dite caqet e sigurta se ku mundet me pushu, e jo kur te vjen ne Kosove, si keta dy turistat, me kerku gjys dite vende se ku munden me kampu e me kerku lemosh neper parkingje te restoranteve.

2. Krijojne siguri trupore. Eshte shume me e sigurt kur turisti flen ne nje vend te caktun, ku ka edhe turista tjere ose njerez tjere, se duke kerku vende neper cepe te maleve, qoshe te rrugeve, apo parkingje te dyshimta.

3. Ofrojne sherbime. U permend ketu, qe p.sh. ne Rumani kampingjet ofrojne edhe pishina. Ky eshte sherbim ekstra qe mund ta shtyej turistin te qendroj edhe me shume se qe ai ndoshta planifikon. Apo ofrojne dushe, ku turistat munden me u pastru, qe eshte edhe sherbimi kryesor i kampingjeve, etj. etj.

4. Sjellin te ardhuna per komunen, ministrine apo koncensionaret qe i hapin ato, si dhe vende pune.

Benefitet jane te shumta, keto jane vetem disa, sa per me tregu qe kampingjet e organizuara nuk jane te kota po jane nevoje per zhvillimin e turizmit.
5. Pjerdh, pjerdh se lirohesh.

Ti kujton se njerezet nuk e kane menduar dicka te tille? Eshte nje nder investimet me te thjeshta qe ekzistojne. Mjafon nje cope toke, uje edhe nje grope septike dhe kaq por eshte dicka e paleverdisshme. Nuk mbahet nje campground me 4-5 turista qe vine ne vit. Pastoj sic e thashe kampingu ne vendet publike ma merr menja qe eshte in lire ne Kosove, s'besoj se ka nje ligj qe ndalon dicka te tille. Pse te shpenzoje lek ai tjetri kot kur mund te parkoje ku te doje.
 
1 - 20 of 935 Posts
Top