SkyscraperCity Forum banner
1 - 9 of 9 Posts

· Zog shqiptari
Joined
·
7,821 Posts
Nje qift gjerman ka vendos te vizitoj gjitha vendet e Evropes dhe Ballkanit natyrisht.

Pasi kan vizituar gjitha vendet e Balkanit ata vizitojn edhe Kosoven. Dhe pershtypjet e tyre per Kosoven, jan Shum mbreslense motivuse shpresedhense. sidomos kur nje mendim i tille vjen nga njerze te tille te cilet kan vizituar gjitha vendet e Ballkanit dhe me ket kan krijuar nje opinion te qarte mbi ate se qfare thone dhe si gjykojn.

Ajo qfare thote ky qifti gjerman per kosoven. pasi kan vizituar te gjitha vendet e ballkanit esht kjo.

Kein Land im Balkan war bisher so: MODERN.

Shqip.

Asnje vende ne Ballkan nuk ishte me. MODERN SE KOSOVA.


Ne blogun e tyne ne Instagram tutje shkrujn keta dy qe Kosoves i mungon ndonje vend i posacem per camping, perndryshe do te kishin qendru shume ma gjate se dy dite. Ne mungese kane qendru gjate nates ne parking te nje restoranti :eek:hno: Qe qysh hupin turistat ne mungese te nje vendparkimi kaq te thjeshte qe rregullohet me pak pare :bash:

comewithus_2 Tschüss Kosovo. Wir sind so froh, haben wir das Land nun kennengelernt. Wir sind überrascht von der modernen Infrastruktur und entzückt von der enormen Gastfreundschaft. Schade fehlt dem Kosovo ein guter Campingplatz, wir wären sicher noch viel länger geblieben. Danke @lrdn31 für die genialen Tipps, Prizren ist uns tatsächlich sofort ans Herz gewachsen. Wir kommen wieder, versprochen.
 

· Zog shqiptari
Joined
·
7,821 Posts
E c'i don kampingjet private kur mund te kamposh falas ne cdo cep te vendit? Aty ky eshte prone publike kuptohet.
Sepse kampingjet e kane funksionin e tyne, si p.sh.

1. Krijojne siguri ne planifikim. Nje turist kur niset nga shteti i tij, don me i dite caqet e sigurta se ku mundet me pushu, e jo kur te vjen ne Kosove, si keta dy turistat, me kerku gjys dite vende se ku munden me kampu e me kerku lemosh neper parkingje te restoranteve.

2. Krijojne siguri trupore. Eshte shume me e sigurt kur turisti flen ne nje vend te caktun, ku ka edhe turista tjere ose njerez tjere, se duke kerku vende neper cepe te maleve, qoshe te rrugeve, apo parkingje te dyshimta.

3. Ofrojne sherbime. U permend ketu, qe p.sh. ne Rumani kampingjet ofrojne edhe pishina. Ky eshte sherbim ekstra qe mund ta shtyej turistin te qendroj edhe me shume se qe ai ndoshta planifikon. Apo ofrojne dushe, ku turistat munden me u pastru, qe eshte edhe sherbimi kryesor i kampingjeve, etj. etj.

4. Sjellin te ardhuna per komunen, ministrine apo koncensionaret qe i hapin ato, si dhe vende pune.

Benefitet jane te shumta, keto jane vetem disa, sa per me tregu qe kampingjet e organizuara nuk jane te kota po jane nevoje per zhvillimin e turizmit.
 
1 - 9 of 9 Posts
Top