SkyscraperCity Forum banner

PRISHTINA 2018 - 2022

196902 Views 944 Replies 61 Participants Last post by  Art R.
Mqs tani keto tema brenda vitit kane pak postime dhe nuk kalojne me shume se 15/16 faqe po i bejme qe te jene me te gjata ne vite :cheers:
1 - 20 of 55 Posts
Who gives a shit?

Turistet me kampshtepiza jane te njohur per faktin se hargjojne jashtezakonisht pak mjete financiare gjate udhetimeve te tyre. Ata hyjne ne kategorine e backpacker-ave qe nuk i hargjojne as 20 Euro ne jave si "turiste".

Une nuk e di qe ka nje vend tjeter ne Ballkan qe ka me shume motele/hotele se sa Kosova jashte zonave urbane. Nese ata turiste Gjermane nuk kishin qene aq cheap-ass, ne vend se te flejne ne parking restoranti kane mujt me i pagu 15-20 euro per dhome ne ndonje motel ne ate zone dhe ishte zgjidhe problemi, bile edhe ishin tushirat gratis edhe ishin pastru prej eres e njersve.

Shume buje per dicka qe s'ja vlen.
  • Like
Reactions: Art R.
Une nuk thash me i nal ne kufi e mos mi lan me hy ne Kosove, le te hyjne, le te knaqen po mos t'na teshin k*rin me kerkesa palidhje kur kane plot zgjidhje alternative per akomodim.

Me ndertu kamp per kampshtepiza duhet me pas me te vertete nevoje dhe kerkese te madhe e edhe nese ndertohet dikush ate duhet me e mirembajte vazhdimisht, krejt kjo kushton. Qysh me arsyetu kete kosto? Me "turist gjerman" qe nuk dojne me i hargju as 10 Euro per me fjet ne motel?
Megjithate jane pikerisht keta turista qe me se shumti zgjedhin te shkojne ne vende si Kosova. Qysh pe sheh edhe vet, keta kane blogs, Youtube stories, e rrjete sociale tjera, ne te cilat shkruajne per Kosoven, e si pasoje ndikojne qe edhe turiste te tjere te vine.
E vetmja veper infrastrukturore e hajrit ne Prishtinen e pasluftes eshte ky rreth, pas kesaj vjen rruga "B". Diarks, mos ja fut kot.
^^ Aha, une mendova se je ka flet per nga funksionaliteti. Rruga e vjeter ka shku andej pastaj keta mbi te e kane ndertu rrethin, gjithashtu shume afer eshte edhe Stacioni i Autobuseve ndoshta ka qene problem i pronesise per me shku ma ne te majte.

Estetikisht as rruga "B" nuk eshte mire sepse nuk eshte e drejte e as e rrafshet. Megjithate, nese dicka funksionon edhe nese nuk eshte estetikisht e pranueshme, sipas meje, i falet.
  • Like
Reactions: Diarks
Cka ish kon mire me bo ni test.

Me i vendos do foto te vitit 2013 edhe do te vitit 2018 edhe me i pyt anetaret cila foto kur u realizu.

Garant shumica nuk kane me dhane pergjigjen e sakte (ose kane me qellu rasisht) sepse ASGJE NUK KA PERPARU KY QYTET qe 5 vjet.

Vec pata nevoje me thane qet sen. :)
Shume mire qe paska dal policia ne Germi se dijn me "fluturu" anej do idiota.
E vertete eshte kjo qe po e thu ti po edhe Dorado eshte 100% i sakte.

Te gjithe e dijme se katunart (komandantat) e pasluftes nuk e dojne Prishtinen dhe qe prej zgjedhjeve te para kane bo gjithcka per me sabotu ne cdo menyre, kjo eshte e qarte edhe per femijet parashkollore, fundi fundit, as na nuk i dojme ata. Per kete arsye partite e luftes ne Prishtine asnjehere as 10% te votave nuk arrijne me i marre. Por, shtrohet pyetja, pse Shpendi nuk punoi? Pse Shpendi doli edhe ma i keq se ata cobane? Qysh eshte e mundur qe nje njeri, familja e te cilit eshte shkollu dhe formesu ne kete qytet me ja pas inati aq shume ketij qyteti sa qe ja hup 8 vite pa bo aspolutisht asgje per te? Une jam shum kurioz me dite qysh bjen Shpendi me fjet cdo nate tu e dite ne cfare gjendje eshte mbete ky qytet?

Ose, ndoshta, pytetje edhe me e mire eshte kjo. Kush k*ri na ka faj kur na vet e shperblym jo nje here po dy here me vota ate lope. Tash s'kemi cka me leh ma se kur e patem shansen me rrezu me zgjedhje, na deshtum.

Votuesit e Prishtines kane deshpru ne zgjedhjet e fundit, na kemi dit me i vlersu gjanat ma mire perpara, se cka ndodhi nuk e di, duhet nje analize ma e thelle.
Kryeqyteti eshte prioritet ne gjdo shtet te botes. Shiqo Serbin per qeveri Beogradi edhte i pari prioritet, Maqedoni eshte Shkupi ku qeveria fut miliona edhe ne Shqiperi Tirana ka prioritet.
Ne Kosove kta maloket me qellim e len Prishtinen pa investime dhe pa ndonje te ardhme te mire sepse i frikohen qytetarizmit edhe e dine fundi i tyre fillon nga Prishtina.

Sidomos ne Kosove si shtet ne kete gjendje politike nderkombetare qe jemi eshte dashur qe ti japim me shume rendesi se askund tjeter sepse ajo eshte pasqyra e vendit edhe inati me i madh kunder sllaveve qe i kemi rrethe nesh.

Nje Prishtine e cila do te mirrte qindra miliona ne 20 vjetet e fundit do ti linte Shkupin e Podgoricen, Sarajeven ne byth edhe do ta promovonte Kosoven ne bote. Per shkak te malokeve edhe cobaneve qe na udheheqin kjo nuk ndoshe dhe shume shpejt do te mbesim pa asnje qytet qe vlen te permendet pervec Skenderajt edhe Drenovcit.
  • Like
Reactions: aldomorning
Tema e sabotimit te Prishtines nga ana e qeverise qendrore ka qene teme e nxehte edhe ne kete forum deri ne fund te vitit 2013 sepse deri atehere e kemi pas nje kryetar komune qe, me gjithe kritikat per korrupsion, i ka bo disa investime kyce per kete qytet (dy sheshet kryesore, rruga B, zgjerimi i disa prej rrugeve kryesore, ndertimi i nenkalimit te KEK-u etj.) Ne kete kohe ishte e qarte se buxheti i komunes se Prishtines nuk mjafton per te bo me shume dhe, si rrjedhe natyrale, edhe ne si qytetare drejtuam gishtin kah qeveria dhe kerkonim me ngulm qe ajo te filloje te trajtoje Prishtinen si kryeqytet.

Por sot? Sot jo. Sot nuk kemi te drejte te kerkojme asgje nga qeveria sepse sot e kemi nje kryetar qe edhe ato fonde qe i ka nuk eshte i afte e as i vullnetshem me i hargju per zhvillimin e ketij qyteti. E kemi nje kryetar qe leje qe nuk i din rruget po as krejt lagjet e Prishtines nuk din me ti njeh, ai mendon se eshte perulje me u qu ne 6 te mengjesit e me kap kazmen ne dore per kete qytet, thjeshte, sepse nuk eshte per kete pune. Shpendi eshte saktesisht e kunderta e asaj qe ka nevoje Prishtina.

Andaj edhe e kote na me diskutu per injorimin e Prishtines nga qeveria qendore kur vet kryetari i komunes tone i injoron nevojat baze te ketij qyteti. Askush nuk na ka faj, vetit ja kemi ngul thiken mas shpine.
Nuk ndertohet kryeqyteti nga nje njeri edhe pa fonde. Ne asnje shtet po nuk qendroi qeveria prapa nuk vine milionat e nevojshem. Une nuk jam perkrahes i Shpendit por nuk mund ta fajesosh nje njeri i cili nuk ka asgje ne dore edhe ne te njejten kohe i ke armiqet e shtetit ne qeveri.

Po nuk e morri shteti ne dore si prioritet Prishtinen duke ditur se sa me rendesi eshte qe ta kem nje qytet qe do te jete pasqyre e shtetit, ku mund te organizohen takime nderkombetare, i cili do terheqte vemendjen sadopak ne aspektin rajonal atehere eshte e pamundshme te besh dicka vete.

Ne rastin e Prishtines i ke hajnat e malit qe qellimshen e pamundesojn zhvilimin edhe ngritjen e qyetit duke sabotuar gjdo gje si per shembull Qendren sportive, stadionin, etj, etj.
Krejt cka duhet me bo per me u rregullu Mati 1 eshte me u rrenu keto shtepite e mbetura, me u largu banesat prej njana tjetres edhe me u vendos ne vija te drejta, me u ndertu parqe, rruge, shkolla, ambulanta, qerdhe, parkingje... kurgjo tjeter.
Lagjja Mati 1:

Qysh nuk i vjen marre Shpendit qe as afer nuk eshte per me nis ndertimin e rruges A, ka mbete balosh aty ngushtimi i rruges, shume keq.

Me u ndertu rruga A bile per dicka t'mire e kishim majt ne mend kete m*t.
Edhe 1 ari me qene per shpronesim Shpendi nuk ka kapacitet per me e kry.
Une sdi cka ka aty me shpronesu 68 milion? Rruga kalon permbi lum...
  • Like
Reactions: Lt_G
^^ Kcyre sa hapesiren e ka kjo rruge per zgjerim dhe prap nuk e zgjeron bre familjen ne p... atij m*ti qe na udheheq komunen.
^^ Ashiqare ata nuk bejne pjese ne grupin e dhjetera mijera banoreve te Prishtines qe jane te detyrum me i duru tollovite ne kete rruge cdo dite te lume. Kety ka gjelberim te mjaftueshem edhe kur te behet zgjerimi i rruges, bile me zgjerim te rruges ndotja do zvogelohet sepse prania e veturave do jete me e shkurte ne kete rruge qe do te thote se emitimi i gazrave do jete me i vogel krahasu me sot.

Nese per dicka me vjen keq pse i ka humb zgjedhjet Isa Mustafa eshte kjo. Ai e ka planifiku ne vitin 2014 me e nise zgjerimin e kesaj rruge (e ka pas edhe ne buxhet) po erdh lopa i trash i anuloi krejt dhe ja nisi me u marre me fb, kifle e kungja.
Ku me i shti ata drunje? Rruget neper lagjet qe i permende nuk mjaftojne as per trutuar se leje per dicka tjeter.

Prishtina eshte qytet relativisht i vogel dhe kompakt. O vec me pas nje kryetar komune te hajrit shume shpejte kishe me ndryshu per te mire. Cdo vit ka nje rruge kryesore me u zgjeru, ndonje rruge e re me u ndertu, nga nje park i ri (si ai te permendorja qe ka mbete katastrofe), nga nje nenkalim (si ai te KEK-u), ndonje shesh ose pllato e re, ndonje garazhe publike... kishte me mjaftu per me ndryshu kete qytet me themel.
^^

Shume mire, e kisha mbush Prishtinen me drunj sidomos pjeset Tophane, Vranjevc e Kolovoice qe me i mbulu shpiat e mos mu doke lloj lloj shpie e fasade, edhe e kish pastru ajrin edhe e kish zbukuru qytetin, po kush me i bo kto se. Njejt edhe per rruget nacionale, para disa javesh ishte nje lajm se do ge gjelberohen po qysh po shihet ska sen prej asaj pune, paramendone qysh kish me u duk rruga Fushe Kosove - Prishtine nese krejt reklamat e flliqta i kishin largu e i kishin mbjell peme anash rruges.
Tregom ti mu cila rruge ne Tophane, Vranjevc e Kolovice ka hapesire te mjaftueshme per me mbjell drunje?
Nuk eshte bash qysh po thu Battlefield, ne rruget kryesore bile ka vend sa te dush per me mbjell peme se ajo se nxen kush e di sa vendin, edhe ashtu shumica e shpive jane te ndertume ne toke komunale edhe i kane rras shpiat, muret e shkallet direkt ne rruge. Po kush me vendos rendin se.
Ne asnjanen prej ketyne rrugeve nuk mundesh me mbjell drunje pa sakrifiku trotuarin edhe ashtu teper te ngushte ne ato pjese sepse rrezikohen drejtperdrejte kembesoret.

Per me u mbjell drunje aty duhet me u bo nje zgjerim kualitativ i hapesires. Kjo nenkupton shpronesime te rendit te pare te shtepive ne ato rruge, shtim te trakave per kerre, per autobus, rritje te trotuarit, shtim te shtegut per biciklletave dhe, ne fund, ishullit me gjelberim ku vendosen edhe drunjte.

Zgjerime te tilla behen rregullisht neper qytete te medha, e sidomos neper kryeqytete, po cka me bo qe neve na ka ra hise me na udheheq qytetin nje person qe punon ma pak ne infrastrukture se kryetari i komunes me te vogel ne Kosove. Na duhet me u mjaftu me kifle edhe kungja, edhe nja 3 vjet.
Rruget kryesore kane hapsire sa dush per peme ne disa pjese te tyne, rruget Ilir Konushevci, Vellezerit Fazliu, Lidhja e Prizrenit, lshoja ni sy edhe ne Gjirafa.biz me streetview. Ne rruget tjera as qe bohet fjale, aty ska as trotuar per me lyp drunj, po bile qeto rruget kryesore te ktyne lagjeve qe ka qarkullim te madh.
Po blur-riratni ftyrat e njerezve kur postoni foto, nanen ja kajsha.
Shyqyr qe e kemi pjesen qe e u ndertu ne kohen e socializmit sepse Prishtina ish dok si nje kasabe orientale. Ajo pjese ja jep sadopak formen dhe sharmin e nje qyteti tipik te Evropes se mesme.

Pjesa veri-lindore e Prishtines i ngjan ma shume nje fshati te madhe sesa nje qyteti.
Shum lagje tPrishtines kan pas kso pamje por dekaden e fundit ka pas ndryshime tmdhaja, shpejt edhe Vranjevcit ka me I ardh koha me pas plan urbanistike, po pritet harta zonale, ne kete video nuk shihet nje pjese e madhe e Bregut dhe Mati 1 nuk shihet fare pjesa ma e madhe e Prishtines qe eshte ndertu pas luftes.
Ma mire qe nuk shihet Mati 1 se ajo lagje u bo m*t, s'ka cka me u pa. A Vranjevci ka me u zhvillu sipas planit urbanistik atehere kur fillon vendosja masive e popullates se tokes ne planetin Mars.
  • Like
Reactions: liburni
1 - 20 of 55 Posts
Top