SkyscraperCity Forum banner

PRISHTINA 2018 - 2022

195570 943
Mqs tani keto tema brenda vitit kane pak postime dhe nuk kalojne me shume se 15/16 faqe po i bejme qe te jene me te gjata ne vite :cheers:
1 - 20 of 119 Posts
Nje qift gjerman ka vendos te vizitoj gjitha vendet e Evropes dhe Ballkanit natyrisht.

Pasi kan vizituar gjitha vendet e Balkanit ata vizitojn edhe Kosoven. Dhe pershtypjet e tyre per Kosoven, jan Shum mbreslense motivuse shpresedhense. sidomos kur nje mendim i tille vjen nga njerze te tille te cilet kan vizituar gjitha vendet e Ballkanit dhe me ket kan krijuar nje opinion te qarte mbi ate se qfare thone dhe si gjykojn.

Ajo qfare thote ky qifti gjerman per kosoven. pasi kan vizituar te gjitha vendet e ballkanit esht kjo.

Kein Land im Balkan war bisher so: MODERN.

Shqip.

Asnje vende ne Ballkan nuk ishte me. MODERN SE KOSOVA.


  • Like
Reactions: Llapi 1
Edhe shqiperia ju kishte len bresa te mira. pervece se egziton ende aje vesi negative per ta krahasuar gjithmon me te keqen, Natyrisht jo vetem shqiperin por edhe kosoven shpesh her disa media ne evrope e krahasojn me te kecen APO e marin si shembulle i se keces.:negatives.

Keta dy turistet gjerman pasi shkojn ne Moldavi. aty nga fundi i videos ku tregojn pershtypjet e tyre mbi Moldavin bejn disa krahasime me shqiperin nuk e di sa qendorn aje krahasimi i tyre dhe a mundet te krahasohet shqiperia, ne ndonje aspekt me Moldavin. Megjithate pershtypjet e tyre ne pergjithsi per shqiperin jan Shum te mira ku keta kishin qendruar 2,jav.
Ketu dikun duhet te ndertohet (Stadioni i Kombetar) E jo ne kaqubat e DrenicesFlm pershendetje llapi. Ok
E vertet Gjin. Nuk e di si ka mundesi qe nuk ka askund Vende per Camping ne Kosove.

Ndoshta kjo do ishte nje die per bizneset ne kosove qe tja fillojn te ndertojn disa vende per Camping ne disa pika turistike te kosoves. Si ne Rugove Brezovic afer Liqenti te Badovcit dhe Batllaves etj.

Intersant fakti pasi i shikova pothuaj se te gjitha videot e ketyre gjemrnave ne vendet e Ballkanit. Rumania sipas tyre i kishte Campingat me te mire ne Evrope ata kishin investuar Shum ne Campinge. Madje atje Campinget kishin edhe Pishina.

Ky turizmi i Campingut ishte interesant per keta ishte me rendesi te ken nje vende te mire Campingi jo detyrimisht po bejshin Shum levizje. prsh, Gjat vizites ne Slovaki keta dhe Shum te tjere qendrojn 1,jav. vetem ne Camping, pa levizur fare nga vendi. vetem aty rrinin dhe her pas her shkoni te nje bujke aty afer ku blenin gjera ushqimore kryesisht zarzavate.
Po te ndertoj Kosova Campige dhe te futet ne Guiden e Campingjeve ne Evrope dhe Bote besoje se do ket Shum Shum turist.Nuk besoj se ka rretherrotullim me qesharat ne bote. Krejt dredha dredha.
Defekti eshte te vijezimi me te zeze du rruget lidhese me rrethin duhet te ishin te drejta e jo te shtremberta si jan.
Nuk e di si quhet ne terma teknik por rrethi eshte i ndertuar komplet fallce nuk ka vazhdimesi lineare me rrugen bill klintone dhe ate per fush kosove. Eshte komplet dredha dredha prandaj edhe estetikisht duket shum keq.,
Shpend Ahmeti asht pa dyshim kryetari me i deshtum ne evrope. Mirpo Erion Veli nuk asht ndonje shembull apo model suksesi., Mos harro se Erioni e ka tan qeverin mbrapa me fonde pa funde.
Prishtina ka nevoj per nje Kryetar si Erion Veliaj.
Battlefild.

Une mendoj se problemi ne Prishtin asht psikologjik dhe intelektual e mediatik. Te gjithe qytetaret e kosoves nga Jugu ne Veri nga Lindja ne Perendim. Duhet ta kuptojn dhe ta pranojn se Prishtina asht kryeqytet i shtetit te kosoves. Njeherish edhe kryeqytet i te gjithe qytetarve te kosoves, dhe pasqyra apo vizitkarta e shtetit te kosoves. Te huajt nuk do te shkojn me vizitue fshatin Mramorin qe ishte kthye ne kontanjer ndertimesh me asfalt te klasit te par me trotuar me rrugic ura dhe gjdo detaj sikur tishte nje lagje e parisit. Ata opinjonin e par dhe ndoshta te fundit e marin ne kryeqytet ne Prishtin. Ata nuk e din se fshatrat e Prishtines dhe pothuja gjithe kosoves jan me te zhvillume se te Parisit. Qe nga pas lufta e deri tash te gjitha qytetet e kosoves kan investue vetem ne periferi dhe fshatra.

Une nuk muj me besue dhe nuk muj me kuptue se si dikush ne kosove nuk don me pa kryeqytetin e shtetit te kosoves duke u zhvillue apo dikush qe ka mundesi me ndihmue dhe nuk e ndihmon. Dhe si po shifet ka edhe te tille dhe per kete fajtor jan edhe mediat qe nuk bajn debate rrethe prishtines me te cilat ndoshta do te ndikonin qe keta njerze me magesi intelektuale ta kuptojn se sa e rendesishme asht qe kosova te ket nje kryeqytet te zhvillum etj etj.
Nuk asht rezultat ku me dit sa me ndertue nje shesh nje rruge dhe nje treg. Nuk ka ku medit sa rezultate edhe erion krahasue me perkrahjen qe ka,.., Erioni vjen nga shkolla e rames ashte egzemplar i tij,. Me mediatizue gjdogja. Ma teper me ba zhurem mediatike se pun,.Biles une mendoj se erioni gjdo investim asht duke ba me pare te qeveris qendrore. Pytja llogjike qe shtrohet asht ku po shkon bugjeti i tiranes.
^^ edhe? Po tregon rezultate, cka m'han palla mu se cka ka mbrapa deri sa e permison qytetin.

Qendra e Kryeqytetit, nuk jon n'gjendje telat e rrymes me e i shti ndertok, cka me thon mo qija robt. Satelitat per tv neper qyteza pe i hekin me ligj sepse po ja "prish" pamjen qytezez me 10.000 banor, ketu midis qendres satelitat tu mendu se jon naj NASA a qa hamami. Per ato ndertesa as qe po ja nisi futja ksaj pune skemi cka bojm.
Prandaj Prishtina urgjentisht ka nevoje per nje fonde te veqant apo nifar plani-marshall. Te pakten nga 100,milion euro per 5,vitet e ardhshme.

Paramenoje mu rrenua gjith ato shtepit edhe aty mu ndertue ato objektet qe i permendi Battlefild. Ne qfare zone kreative ishte kthy kjo pjes shum e randesishme e prishtines edhe ate per jete te jetes per gjenerata te tera., sa nuk eshte shkatrru komplet dhe te kthehet ne monster per jet te jetes per gjithe gjeneratat.

Bash i njeha jan dikun mbi 30 objekte shtepi pe zame nje mesatare nga 500,mi euro per objkte 15,milion plus pe zame edhe naje parcel toke qi mundet me qen me pronar privat 5,milion total 20,milion euro qka jan 20,milion per shtetin e kosoves mej investue ne ardhmerin e kryeqytetit te shtetit.

Pse bile te pakten nuk pe krijojn nje fondacion per Prishtinen shum njerze kishin ndihmue me dale me ide dhe plana konkrete.
1 - 20 of 119 Posts
Top