SkyscraperCity banner

2161 - 2180 of 2994 Posts

·
Banned
Joined
·
1,542 Posts
Problemi me i madhe per biletat e shtrenjta jane keto kompanite ajrore(aka Eurokoha)!
Keto jane fajtoret kryesore per keto bileta kaq te shtreja!
Kur isha ne Gjermani para nja 6 mujve,e kisha bileten vetem per nje drejtim,sepse se dija as vet sa do te rrija(ne vartesi prej planeve qe kisha),nese pastaj si shkova e vendosa qe do rri 1 muaj,dhe mu deshte te nesermen me kqyr me nxjerr bileten!
Po shikoj,tha jo jane shitur menjehere si kane dal te gjitha biletat!!!
Thashe si eshte e mundur qe jane shitu menjehere?!
Mora vesh pastaj qe shumicen e vendeve i kishte blere Eurokoha!
Rrjedhimisht me vone ajo i shtrejton cmimet!
Pra thjesht e blen vet dhe ta shet ty ma shtrenjte,por shuma qe i shtohet vleres reale te biletes nuk eshte simbolike siq do te duhej te ishte per aviokompanite qe kryejne keto pune "ndermjetsimi" por jane kogja te larta ne %.
Pra muj me thane lirisht qe njeri prej faktoreve te shtrenjtimit te biletave jane aviokompanite!
 

·
#Albania
Joined
·
8,774 Posts
Koncentrim teper i madh ne Gjermani/Zvicerr/Suedi per shkak te diaspores, dhe Turqi per shkak te Turkish dhe Pegasus.

Aeroporti ka met me mentalitetin e para 10 viteve, kur te ardhunat personale te kosovareve ishin disafish me te uleta, dhe njerezit ne pergjithesi nuk fluturonin per qef po me vizitu familjen, etj. Sot me shume njerez udhetojne per qef, e rrjedhimisht duhet me u rrit edhe numri i lidhjeve qe s'jane vetem Dusseldorf, Shtutgart, Basel e Malmo.

Deshtim i pergjithshem i aeroportit keto 10 vitet e fundit.
Mos te ishte Diaspora(CH,GER,SUE) sa udhtar i kishte Aeroporti?
 

·
Registered
Joined
·
6,951 Posts
Une nuk thashe mos me e sherby diasporen se udhetari eshte udhetar, po thashe me u zgjeru lidhjet edhe per vende tjera qe nuk i shfrytezon tradicionalisht diaspora jone.

Psh lidhje direkte me Londren (kthimi i British Airways), lidhje direkte me Parisin (nuk kemi), lidhje direkte me Amsterdamin (nuk kemi), etj.
 

·
Registered
Joined
·
5,702 Posts
Une nuk thashe mos me e sherby diasporen se udhetari eshte udhetar, po thashe me u zgjeru lidhjet edhe per vende tjera qe nuk i shfrytezon tradicionalisht diaspora jone.

Psh lidhje direkte me Londren (kthimi i British Airways), lidhje direkte me Parisin (nuk kemi), lidhje direkte me Amsterdamin (nuk kemi), etj.
British Airways kur ka fluturu per Prishtine ka qene gjithmone full. Tasht shof qe njerzit qe udhetojne ne Angli apo SHBA, perdorin Zvicrren apo Gjermanine si tranzit!!!!
 

·
Registered
Joined
·
200 Posts
Po kete e pashe edhe une.
Fluturimet nga Stambolli jan be canceled.... Kurse ne Tirane besoj se aeroporti eshte plot...

Di njeri gje pse kjo po ndodh?
 

·
#Albania
Joined
·
8,774 Posts
Kaos në aeroportin “Aleksandri i Madh” në Shkup

Shkup, 27 dhjetor - Kaos në aeroportin “Aleksandri i Madh” në Shkup. E kjo situatë është krijuar për shkak të mjegullës në Aeroportin e Prishtinës, me ç`rast të gjitha fluturimet janë destinuar për në Shkup. Tollovia e madhe u regjistrua gjatë ditës së djeshme ku ka pasur 11 fluturime të destinuara për në Aeroportin e Prishtinës, por që kanë përfunduar në Shkup. Sot ka qenë situatë e ngjajshme, me ç`rast deri në mesditë kanë ateruar 5 aeroplanë me udhëtarë që kishin si destinacion Kosovën.

Udhëtarët janë të pakënaqur dhe të revoltuar pasi që nuk dinë se a është organizuar transporti i tyre për Prishtinë. Një pjesë e tyre thonë se janë të detyruar që të marrin taksi, pasi që kanë probleme me autobusët që janë rezervuar për ta, për t`i çuar në Prishtinë, percjell 21.

“U desh me na organizu, me na tregu se ku janë autobusët edhe me hyp në autobus. Qe një orë jemi këtu. Kemi ardhur nga Zvicra në Shkup. U desht me ardh autobusët me na dërgu në Prishtinë, por deri tash asgjë. Nuk e di pse është kështu ata thanë për gjysmë ore vjen autobusi”

“Me autobus, disa kanë marrë taksi. Por pasi është autobusi do ta pres pasi është inkluziv në biletë. E taksin duhet ta paguaj vetë. (16-21) Qejfi na është prish, por pasi është dimër dhe kemi mbërri, mirë, ky është prioriteti i parë”, thonë udhëtarët.

Nga Drejtoria e Aeroportit të Shkupit nuk janë prononcuar lidhur me situatën e krijuar. Por problemet më evidente janë me organizimin e transportit.

“Shumë ka pas, më së pakti 400 deri 500 kerre deri në kufi që kanë shkuar. 30 euro është deri në kufi ndërsa deri në Prishtinë 70 euro”, tha taksisti Elver Ibrahimi.

Ndërkohë, edhe Aeroporti i Shkupit sot ka qenë i bllokuar deri në orën 10 të mëngjesit, për shkak të mjegullës së dendur.

© ZHURNAL.mk

:eek:
 

·
Banned
Joined
·
2,246 Posts
U bone bajat ma lajmet e ketij lloji. Qe sa vite qe ka problem Aeroporti i Prishtines me mjegullen dhe ende nuk eshte gjete nje zgjidhje. Nuk eshte ketu problemi vetem te humbjet e Aeroportit por me se shumti te frustrimi i udhetareve. Shpresojme se kjo iniciative e PRN-se do perkrahet nga te gjithe dhe do filloje te realizohet sa me shpejte.

Drejtori i ANP’së: Zgjatja e pistës zgjidh problemin e fluturimeve

E hënë, 28 Dhjetor 2015 12:27 057
Eliminimi i mjegullës në Aeroportin e Prishtinës, mund të largohet përfundimisht me një investim. Ky investim ka të bëjë me zgjatjen e pistës se aterimeve. Kështu ka thënë për Gazetën Express drejtori gjeneral i aeroportit “Adem Jashari”, Haldun Firat Kökturk. Ai ka treguar se aktualisht janë duke e bërë të pamundurën për të realizuar fluturimet nga ky aeroport.
“Siç janë ne dijeni te gjitha mediat dhe kosovaret pista e aeroportit është 2650 me e gjatë dhe i takon kategorisë ISL II. Sipas rregulloreve te ICAO-s nëse vizibiliteti është me pak se 300 metra aeroplanët nuk mund te aterojnë ne aeroportin tonë”, ka thënë ai.

“Mediat kanë përcjellë qasjen e zhvillimit te aeroportit ne lidhje me zgjatjen e pistës e cila është ne interes te dyanshëm dhe te gjitha autoritetet relevante aeronautike janë pajtuar qe kjo piste te zgjatet dhe te avancohet nga ana teknologjike me një zëvendësim te ri te pajisjeve teknologjike e cila do te lejonte aeroplanët te aterojnë deri ne 50m vizibilitet. (kategoria ISL III B)”, ka thënë Kökturk.

Ai ka treguar se për shkak te lokacionit te aeroportit çdo vit ballafaqohen me problemin e vizibilitetit sidomos ne stinën e vjeshtës dhe dimrit.

“Ne jemi duke bërë me të mirën e mundshme për te ndihmuar udhëtarët tanë dhe ne te gjithë e dimë se kjo është shqetësuese për udhëtarët tanë sidomos ne stinën e dimrit”.

“Vetëm nëse behet një zhvillim ne piste përndryshe ne do te kemi probleme te tilla te vizibilitetit edhe ne vitet qe do te vijnë. Deri me tani Qeveria e Kosovës ka shprehur gatishmërinë e tyre për ketë projekt por ne vetëm jemi duke pritur te themi ‘dritën e gjelbër’ nga ana e tyre për te filluar ketë zhvillim dhe deri me tani ne kemi bërë edhe studimet për këtë”, thotë drejtori Haldun Firat Kökturk.

“Ne si Aeroport jemi te sigurte se Qeveria e Kosovës do te ndërmarr masat e nevojshme si masa preventive sa me shpejt qe është e mundur ne mënyrë qe te evitoj humbje financiare edhe ne te ardhmen”. /Gazeta Express/


http://www.gazetaexpress.com/lajme/drejtori-i-anp-se-zgjatja-e-pistes-zgjidh-problemin-e-fluturimeve-155179/
 

·
#Albania
Joined
·
8,774 Posts
Pas një mëngjesi plot mjegull, situata ka filluar të përmirëohet dhe fluturimet kane filluar te operohen. Sot janë realizuar suksesshëm dy aterime në Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari”, njëri nga Frankfurti i Gjermanisë dhe tjetri nga Stambolli i Turqisë. ( Prishtina International Airport - Adem Jashari ne FB )
 

·
Registered
Joined
·
623 Posts
U bone bajat ma lajmet e ketij lloji. Qe sa vite qe ka problem Aeroporti i Prishtines me mjegullen dhe ende nuk eshte gjete nje zgjidhje. Nuk eshte ketu problemi vetem te humbjet e Aeroportit por me se shumti te frustrimi i udhetareve. Shpresojme se kjo iniciative e PRN-se do perkrahet nga te gjithe dhe do filloje te realizohet sa me shpejte.

Drejtori i ANP’së: Zgjatja e pistës zgjidh problemin e fluturimeve

E hënë, 28 Dhjetor 2015 12:27 057
Eliminimi i mjegullës në Aeroportin e Prishtinës, mund të largohet përfundimisht me një investim. Ky investim ka të bëjë me zgjatjen e pistës se aterimeve. Kështu ka thënë për Gazetën Express drejtori gjeneral i aeroportit “Adem Jashari”, Haldun Firat Kökturk. Ai ka treguar se aktualisht janë duke e bërë të pamundurën për të realizuar fluturimet nga ky aeroport.
“Siç janë ne dijeni te gjitha mediat dhe kosovaret pista e aeroportit është 2650 me e gjatë dhe i takon kategorisë ISL II. Sipas rregulloreve te ICAO-s nëse vizibiliteti është me pak se 300 metra aeroplanët nuk mund te aterojnë ne aeroportin tonë”, ka thënë ai.

“Mediat kanë përcjellë qasjen e zhvillimit te aeroportit ne lidhje me zgjatjen e pistës e cila është ne interes te dyanshëm dhe te gjitha autoritetet relevante aeronautike janë pajtuar qe kjo piste te zgjatet dhe te avancohet nga ana teknologjike me një zëvendësim te ri te pajisjeve teknologjike e cila do te lejonte aeroplanët te aterojnë deri ne 50m vizibilitet. (kategoria ISL III B)”, ka thënë Kökturk.

Ai ka treguar se për shkak te lokacionit te aeroportit çdo vit ballafaqohen me problemin e vizibilitetit sidomos ne stinën e vjeshtës dhe dimrit.

“Ne jemi duke bërë me të mirën e mundshme për te ndihmuar udhëtarët tanë dhe ne te gjithë e dimë se kjo është shqetësuese për udhëtarët tanë sidomos ne stinën e dimrit”.

“Vetëm nëse behet një zhvillim ne piste përndryshe ne do te kemi probleme te tilla te vizibilitetit edhe ne vitet qe do te vijnë. Deri me tani Qeveria e Kosovës ka shprehur gatishmërinë e tyre për ketë projekt por ne vetëm jemi duke pritur te themi ‘dritën e gjelbër’ nga ana e tyre për te filluar ketë zhvillim dhe deri me tani ne kemi bërë edhe studimet për këtë”, thotë drejtori Haldun Firat Kökturk.

“Ne si Aeroport jemi te sigurte se Qeveria e Kosovës do te ndërmarr masat e nevojshme si masa preventive sa me shpejt qe është e mundur ne mënyrë qe te evitoj humbje financiare edhe ne te ardhmen”. /Gazeta Express/


http://www.gazetaexpress.com/lajme/drejtori-i-anp-se-zgjatja-e-pistes-zgjidh-problemin-e-fluturimeve-155179/
As kjo nisme nuk eshte e re, se para se te privatisohet aeroporti eshte kan idea per me zgat pisten e aeroportit.. por ku qendron faj pse ky projekt ka deshtu prej afro 6 vite ose mashum le te del secili me mendimet e veta.. Per mendimin tim Qeveri katastrofale dhe pa vizion per te ardhmen e vendit (perjshtim pasurrimit personal te tynve)...

- Janar 2015
http://www.kosovapress.com/sq/ekonomi/pista-e-aeroportit-te-prishtines-do-zgjatet-edhe-per-tri-kilometra-32489/

- tetor 2013
http://www.anp-ka.org/fo/2013111407123078069.pdf
 

·
egzonsh7
Joined
·
61 Posts
Sot ne PRN, 2 fluturime (Diverted) 1 prej Basel-it "EasyJet" qe ka ateru ne Dubrovnik & tjetri Germania Flug prej Geneve qe ka ateru ne Thessaloniki. Sipas statistikave ne Lajme Aeroporti I Prishtines esht -17'000 pasangjere per muaj-in Dhjetor. Prej fluturimeve Cancelled & Diverted ne qytete tjera.
 

·
Registered
Joined
·
6,951 Posts
Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari” gjatë vitit 2015 ka shërbyer 1,549,198 udhëtarë, ka bërë të ditur Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovës, transmeton Koha.net. Ky është një numër 10,3 për qind më i lartë se një vit më parë, pra më 2014, kur nga ky aeroport udhëtuan 1 404 175 pasagjerë. Po ashtu statistikat tregojnë se vjet nga ky aeroport u bënë 6.334 fluturime, ose 5,5 për qind më shumë se më 2014, kur u bënë 5.994 fluturime.

Sipas këtij burimi më së shumti pasagjerë udhëtuan me kompaninë Germania, e pastaj me Adria Airways dhe Edelweiss.

Zvicra mbetet vendi më i vizituar me 21 për qind të fluturimeve, e pastaj vijnë Gjermania dhe Turqia. Cyrihu, Bazeli e Stambolli janë destinacionet më të popullarizuara për udhëtarët nga Kosova.

© KOHA
http://koha.net/?id=27&l=93286
 

·
Registered
Joined
·
5,702 Posts
Fakti me i mire qe Prishtina duhet hape linja te reja. 13000 udhetar qe kane pase destinacion New Yorkun edhe kjo veq prej Aeroportit te Prishtines? Te garantoj nje numer i ngjajshem ka qene edhe prej Shkupit. Dmth linja Prishtine-New York se paku nje here ne jave paska pase me funksionu shume mire?

Airbus A-320, pranon prej 150 deri ne 220 udhetar. Le te jete mesatarja 200, ateher per 52 javeX200 i bjen 10400. Me pak se kerkesa..

Po ashtu Helsinki eshte destinacioni i dyte. Qe veq e kemi diskutu ketu...

New York top unserved destination from Pristina

Pristina Airport handled 1.549.198 passengers in 2015, with figures improving 10.3% compared to the year before. Zurich was the busiest destination served out of Pristina during the year, while New York was the top unserved route from the city. The airport registered a total of 6.334 aircraft movements, up 5.7% on 2014. Germania maintained its position as the busiest carrier with some 245.000 passengers handled, followed by Adria Airways, which carried 220.000 travellers. Adria's numbers improved significantly on the year before when it welcomed 180.000 passengers on its flights to and from Pristina. The two were followed by Edelweiss Air, easyJet, Turkish Airlines, Germanwings, Austrian and Pegasus Airlines. Pristina Airport handled 1.107 tons of cargo, a slight improvement on 2014's 1.007 tons. Overall, last year was Pristina Airport's second busiest on record (passenger wise), but still short of 2013's figure when it saw 1.628.678 travellers pass through its doors.

The majority of passengers departing Pristina and transferring through other European airports continued on to New York, which was the busiest unserved route from the city. Some 13.000 travellers flew from Pristina to the Big Apple (JFK Airport and Newark Liberty) in 2015. Of those, 10.000 were headed for New York's JFK Airport. Other routes in North America which saw a notable number of passengers departing Pristina included Chicago, Washington and Toronto. In 2009, Scanderbeg Air, a short-lived tour operator that contracted with Sky King Airlines, launched two weekly flights between Pristina and New York with a Boeing 767-200ER aircraft. Services were maintained twice per week between June and September. Last week, the Serbian Prime Minister spoke of the importance of resuming service between Pristina and Belgrade in order for travellers to transfer onto Air Serbia's planned flights to New York via Belgrade. He added that Air Serbia hopes to tap into the large "diaspora of Albanians in New York".

Switzerland was Pristina's largest market in 2015, with 37.6% of all passengers travelling to the country. It was followed by Germany, Turkey, Austria, Sweden, Slovenia and Italy. The majority of travellers departed Pristina for Zurich, some 17.2%, followed by Basel, Istanbul, Dusseldorf, Munich and Geneva. The second busiest unserved route from the Kosovan capital was Helsinki. Other destinations with the largest share of passengers reached by transferring through other points in Europe were London Heathrow, Copenhagen, Frankfurt, Oslo and Brussels. Pristina Airport is in talks with several well-known carriers over new flights this year, with easyJet to launch services from Berlin in March, while Adria Airways will introduce flights to London Luton Airport in June.

TOP FIVE BUSIEST YEARS AT PRISTINA AIRPORT

Year PAX
2013 1.628.678
2015 1.549.198
2012 1.527.134
2011 1.422.302
2014 1.404.775
http://www.exyuaviation.com/2016/01/new-york-top-unserved-destination-from.html
 

·
Registered
Joined
·
3,088 Posts
Fakti me i mire qe Prishtina duhet hape linja te reja. 13000 udhetar qe kane pase destinacion New Yorkun edhe kjo veq prej Aeroportit te Prishtines? Te garantoj nje numer i ngjajshem ka qene edhe prej Shkupit. Dmth linja Prishtine-New York se paku nje here ne jave paska pase me funksionu shume mire?

Airbus A-320, pranon prej 150 deri ne 220 udhetar. Le te jete mesatarja 200, ateher per 52 javeX200 i bjen 10400. Me pak se kerkesa..

Po ashtu Helsinki eshte destinacioni i dyte. Qe veq e kemi diskutu ketu...http://www.exyuaviation.com/2016/01/new-york-top-unserved-destination-from.html
Tamam ashtu eshte :nuts::nuts::nuts:

Airbus A320 te con deri ne mes te oqeanit dhe pastaj merret me not rruga?

Kerkesa s'matet me nje here ne jave fluturim. Jo te gjithe qe fluturojne do vijne me kete linje kur ka alternative te tjera dhe njerezit s'do presin nje here ne jave per te fluturuar.

Plus qe kerkesa per business class eshte gati zero qe eshte nje nga burimet kryesore te fitimit per fluturimet e gjata hiq fluturimet tip charter qe mbushen kerpice.
 

·
Registered
Joined
·
5,702 Posts
Tamam ashtu eshte :nuts::nuts::nuts:

Airbus A320 te con deri ne mes te oqeanit dhe pastaj merret me not rruga?

Kerkesa s'matet me nje here ne jave fluturim. Jo te gjithe qe fluturojne do vijne me kete linje kur ka alternative te tjera dhe njerezit s'do presin nje here ne jave per te fluturuar.

Plus qe kerkesa per business class eshte gati zero qe eshte nje nga burimet kryesore te fitimit per fluturimet e gjata hiq fluturimet tip charter qe mbushen kerpice.
Shume bre i menqur ti. Interesant qysh ke perfundu ne kete forum???

The aircraft family can accommodate up to 220 passengers and has a range of 3,100 to 12,000 km (1,700 to 6,500 nmi), depending on model.

Prishtina-New York: 7,442 Kilometer
Kur vjen dikush ne pushime ne shtepi, e planifikon udhetimin e nuk kalon 50 aeroporta me ardhe ne Prishtine. Sikur te kishte linje direkte edhe numri i vizitave shtohet.

A qaq po te doken ty debilla Kosovaret, qe spe dikan cka eshte business class a cka??? Nje familjare shume i afert i imi gjithmone vjen prej New Yorkut me business, se punon ne real estate edhe shet apartamente multi-milioneshe e nje bilete business nuk lune fort rol per te. E ki me qindra e mijera Kosovare te sukseshem ne Amerike.
 
2161 - 2180 of 2994 Posts
Top