SkyscraperCity banner
1 - 2 of 2 Posts

·
Registered
4,440 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Z racji tego, że piszę pracę licencjacką z tej dziedziny, a także interesuje mnie ona osobiście chciałbym rozpocząć dyskusję na temat ulic w dużych miastach. Nie przypominam sobie podobnego tematu na forum, a myślę, ze jest wart wyodrębnienia jako że ulica jest planistyczną podstawą każdego miasta a jej znaczenia zarówno w kontekście transportu, jak i tworzenia przestrzeni publicznej opisywać nie trzeba.

Co sprawia, że ulice poszczególnych miast wyglądają tak, a nie inaczej? Jakie determinanty wpłynęły na ich wygląd? Geografia, historia, ideologia, a może jeszcze coś innego? Co w ulicach jest najważniejsze? Wpływ na dobre samopoczucie jednostki, funkcja tranzytowa, czy też czysto reprezentacyjna? Jak podchodziło się do tego na przestrzeni czasów i różnych ustrojów?

Nie kryję, że mile widziane dla mnie byłyby wszelkie interesujące linki, tytuły publikacji w czasopismach, czy książki - zależy mi na głosie osób oczytanych i obeznanych w temacie. Nie chciałbym jednak czynić z tego tematu jedynie pomocy naukowej dla siebie, zależy mi na ciekawej dyskusji zwolenników różnych koncepcji :)

·
Registered
1,310 Posts
Moze podam przyklad. Ulica Zachodnia w Lodzi. Na jej wyglad wplynely geografia i historia.
Miala odciazyc slawna Piotrkowska, ktora wtedy byja jeszcze zwykla ulica, a nie deptakiem.
Co zrobily wladze PRL? Wyburzyly ot tak wschodnia jej strone. "Dzieki" temu Zachodnia na odcinku Ogrodowa-Zielona jest wlasciwie najbrzydsza ulica w Lodzi.
Jedynym pocieszeniem moze byc fakt, ze nawet dobrze sprawuje nadana jej funkcje.
Zdjęcie

1 - 2 of 2 Posts