SkyscraperCity banner

19821 - 19840 of 19925 Posts

·
Registered
553 Posts
Sa inteleg ca tocmai pe tine nu te mai deranjeaza inghesuiala daca e vorba de case?
Nu. De ce ar fi deranjant? Fiecare casa beneficiaza de lumina naturala suficienta, locuri de parcare, pot fi plantati copaci, traiesti destul de ok la un cost decent. Ai proprietatea ta, e sigura la cutremur, nu te deranjeaza zgomotele de la vecini, etc.

In schimb, in Militari Residence si Popesti Leordeni nu bate niciodata soarele la 60-70% dintre apartamente tot timpul anului, iar aici le includ si pe cele situate in sud. E P+10 situat la 6-7 metri de alt P+10, zici ca esti in Kowloon Walled City.

·
Registered
425 Posts
Pentru mine aglomeratia e aglomeratia, indiferent ca ma uit de la etajul 6 si vad la vecinul sau ca ma uit din casa in casa de langa. La cum te ai manifestat pe aici, pot spune ca sunt surprins de parerea ta 😂

·
Registered
831 Posts
"Wi don need sushi ien for emsix itz nutt iusful".

inb4 in 20 de ani: Totusi fu' zona cu cel mai mare potential de dezvoltare din Balkans, campie, zona apropiat de aeroport, spatii libere, ambasada americii, BSC etc... lasa ca nu e important ca deocamdata 'nu circula nici dracu pe acolo, nu facem andargraund in pustietate'.

·
Registered
1,809 Posts
"Wi don need sushi ien for emsix itz nutt iusful".

inb4 in 20 de ani: Totusi fu' zona cu cel mai mare potential de dezvoltare din Balkans, campie, zona apropiat de aeroport, spatii libere, ambasada americii, BSC etc... lasa ca nu e important ca deocamdata 'nu circula nici dracu pe acolo, nu facem andargraund in pustietate'.
Pana in Baneasa ar fi putut sa se extinda reteaua de tramvai pana academia de politie, sunt cam 3 kilometri distanta intre piata Baneasa si complexul baneasa. Parca s-a si discutat despre asta in anii 90, din ce am citit pe undeva. Asa s-ar face legatura cu zona de business din Aurel Vlaicu si si cu centrul orasului.

1109774

Si eu zic ca ar avea sens sa ajunga tramvaiul pana in Straulesti, sa faca legatura cu metroul. Pana si Park&Ride-ul de acolo ar deveni util.

1109781

Toate astea fiind mult mai ieftin de proiectat si de realizat decat metroul...

·
Registered
1,028 Posts
Pana in Baneasa ar fi putut sa se extinda reteaua de tramvai pana academia de politie, sunt cam 3 kilometri distanta intre piata Baneasa si complexul baneasa.
Posibil sa nu se poata din cauza aeroportului. Stiu ca unul din motivele pentru care trenul spre Otopeni nu e electrificat e ca interfera cu semnalizarea aeroportului. Iar la Baneasa ar trece tramvaiul fix langa gardul aeroportului.

·
Registered
8,321 Posts
Posibil sa nu se poata din cauza aeroportului. Stiu ca unul din motivele pentru care trenul spre Otopeni nu e electrificat e ca interfera cu semnalizarea aeroportului. Iar la Baneasa ar trece tramvaiul fix langa gardul aeroportului.
Catenara de tramvai are doar 750V insa. Exista totusi solutii -e.g. tunel

·
Registered
5,338 Posts
Posibil sa nu se poata din cauza aeroportului. Stiu ca unul din motivele pentru care trenul spre Otopeni nu e electrificat e ca interfera cu semnalizarea aeroportului.
Cred sincer ca e exclusiv pentru ca nu ne duce capu. Problema "tren electric la aeroport" a fost rezolvata de zeci de ori in toate felurile posibile.
Ma uit acuma cum trece TGV-ul pe sub piste si taxiways la CDG...
1111612

Sigur, o tara normala nu facea linia aia infundata in T1 cand stia clar ca va urma un T2, de exemplu.

·
Registered
553 Posts

Doar se amână inevitabilul. Vine alt primar și distruge totul.

Până când nu se identifică toate spatiile verzi din orașe și nu trec în proprietatea publică a statului, nu va dispărea pericolul.

Iar blocuri printre case, la fel, numai printr-o lege prin care să fie stabilite clar retrageri obligatorii între construcții indiferent de "acordul" vecinilor se mai pot îndrepta lucrurile astfel încât să nu arate țara ca Bangladesh.

·
Registered
8,321 Posts
De fapt ce avem nevoie e un PUG bine facut. Toate PUZ-urile astea co-ordonatoare sunt doar simptome ale lipsei unui PUG actualizat.

·
Registered
5,027 Posts

·
Registered
5,027 Posts

·
Registered
2,307 Posts
Pe Iuliu Maniu 6D, intre The Light si Politehnica, se mai ridica un complex de blocuri marca Novum.

Stiti placa des intalnita cu "luati va apartamente in blocuri noi, ca alea comuniste sunt niste cutii anoste, inghesuite, numai fitz prosti si saraci"?
Well, cautati recenzii si poze la orice complex Novum si nu numai.

Viitorul suna bine.

20210223_133331.jpg

·
Registered
553 Posts
Stiti placa des intalnita cu "luati va apartamente in blocuri noi, ca alea comuniste sunt niste cutii anoste, inghesuite, numai fitz prosti si saraci"?
Well, cautati recenzii si poze la orice complex Novum si nu numai.

Viitorul suna bine.
Eu am tot spus adevărul pe acest forum și mi-am luat hate cât cuprinde.

Niciun cumpărător nu e mulțumit de mizeriile astea, dar nu ai ce face, statul tine cu dezvoltatorii nu cu tine. Să facă dezvoltatorii profit până la cer cu P+10 lipit de alte 5 P+10 și nimic nu mai contează.
Doamne ferește de vreun cutremur, dar sunt sigur că nu vor răspunde absolut deloc nici măcar atunci.

19821 - 19840 of 19925 Posts