SkyscraperCity banner

19841 - 19860 of 20114 Posts

·
Registered
378 Posts
Da, sunt de acord ce fac aia de la Novum acolo pe Iuliu Maniu sunt niste mizerii sinistre. Acopera terenul intr-o proportie ce aproape sigur este ilegala. Distanta dintre cladiri trebuie sa fie minim jumatate din inaltimea celei mai inalte cladiri. Din ce stiu va fi bloc de 12 etaje.

·
Registered
388 Posts
Ba eu sunt mai mult decat multumit de blocurile noi, cu conditia sa fie luate in zone bune. De ce sunt multumit? 1. pentru ca desi sunt mici, o compartimentare buna si o suprafata vitrata mare compenseaza foarte bine si chiar nu mai simti acea claustrare de temniță din blocurile comuniste (desi, repet, suprafața poate fi aceeasi). 2. se pot revinde cu un profit bun, ceea ce nu stiu daca e cazul cu un apartament vechi. Eu personal am vandut un apartament de 42 mpu + 5 mp balcon cu un profit de 40% dupa 3 ani (cumparat in 2017, vandut in 2020). Nu stiu daca se putea obtine un profit asemanator la un apartament vechi. Si ar mai fi si problema cutremurelor dar deja complicam discutia. Tot ce stiu e ca eu il astept de mul pe "ăla marele" dar nu prea vine..

·
Registered
599 Posts
Da, sunt de acord ce fac aia de la Novum acolo pe Iuliu Maniu sunt niste mizerii sinistre. Acopera terenul intr-o proportie ce aproape sigur este ilegala. Distanta dintre cladiri trebuie sa fie minim jumatate din inaltimea celei mai inalte cladiri. Din ce stiu va fi bloc de 12 etaje.
Și acum apare întrebarea: de ce nu sistează primăria lucrările pentru ca mai apoi să le dărâme?

·
Registered
378 Posts
Ba eu sunt mai mult decat multumit de blocurile noi, cu conditia sa fie luate in zone bune. De ce sunt multumit? 1. pentru ca desi sunt mici, o compartimentare buna si o suprafata vitrata mare compenseaza foarte bine si chiar nu mai simti acea claustrare de temniță din blocurile comuniste (desi, repet, suprafața poate fi aceeasi). 2. se pot revinde cu un profit bun, ceea ce nu stiu daca e cazul cu un apartament vechi. Eu personal am vandut un apartament de 42 mpu + 5 mp balcon cu un profit de 40% dupa 3 ani (cumparat in 2017, vandut in 2020). Nu stiu daca se putea obtine un profit asemanator la un apartament vechi. Si ar mai fi si problema cutremurelor dar deja complicam discutia. Tot ce stiu e ca eu il astept de mul pe "ăla marele" dar nu prea vine..
Si eu ma gandeam sa pun la vanzare. Da, cele noi tot sunt superioare fata de cele vechi, nu ma intelege gresit, tot este o evolutie. Dar densitatea este prea mare, pretul a crescut dupa cum observi si tu dar calitatea nu, arhitectura nu. Realistic este aceiasi mancare de peste din 2015 dar cu preturi chiar duble.

edit: Novum cere 71k+tva pentru garsoniera de 38mp acolo pe Iuliu Maniu.
Unrelated: cine vrea sa cumpere garsoniere, am 2, cu tot cu chiriasi (350E), 80k

·
Registered
388 Posts
Densitatea si preturile sunt 2 lucruri total distincte: prima tine de urbanismul salbatic de la noi, al doilea aspect tine de cerere si oferta (si de mentalitate). Urbanismul salbatic e de tip "take it or leave it" adica ori pleci din tara, ori il accepti. Spunea colegul Randaal de dezvoltatorul de pe Serban Voda care ar trebui injurat. De ce el sa fie injurat cand a obtinut avizele in mod legal?! Oricum, Bucurestiul mi se pare un oras mutilat si nu cred ca e un simplu nenoroc ca Ceausescu a daramat un cartier istoric. Mai degraba cred ca asa a functionat orasul asta, de la șefi de stat până la dezvoltatori care calca peste cadavre și până la functionari corupti si public indolent (ca paranteza, cine cocheteaza macar si in gand cu ideea ca poate nu a fost asa rau ca Ceausescu a daramat Uranus nu are nici cel mai mic drept sa se planga ca orasul arata si se dezvolta asa cum o face).

Iar cat despre pret, aici e ceva ce nu inteleg; corectati-ma daca gresesc, dar Romania e singura tara din UE in care pretul unui imobil nou e foarte apropiat de unul vechi. In Polonia stiu sigur ca pretul unui imobil vechi e la jumatate fata de unul nou deci e ceva ce imi scapa pur si simplu.

·
Registered
2,331 Posts
Eu am tot spus adevărul pe acest forum și mi-am luat hate cât cuprinde.

Niciun cumpărător nu e mulțumit de mizeriile astea, dar nu ai ce face, statul tine cu dezvoltatorii nu cu tine. Să facă dezvoltatorii profit până la cer cu P+10 lipit de alte 5 P+10 și nimic nu mai contează.
Doamne ferește de vreun cutremur, dar sunt sigur că nu vor răspunde absolut deloc nici măcar atunci.
La rezistenta la cutremur le-as acorda totusi credibilitate, exista niste norme in constructii pe care - sper eu - nici cei mai mari borfasi nu le pot incalca. In rest, dezastru peste tot, inclusiv in complexuri mai cu pretentii.

·
Registered
378 Posts
Da e adevărat, e totu Take it or leave it. Nu ma supăra nimic pe mine, doar observam. Dacă cresc prețurile și in viitorul apropriat, chiar o sa ma amuz, pe mine ma șochează cererea asta uriașa.

·
Registered
388 Posts
La rezistenta la cutremur le-as acorda totusi credibilitate, exista niste norme in constructii pe care - sper eu - nici cei mai mari borfasi nu le pot incalca. In rest, dezastru peste tot, inclusiv in complexuri mai cu pretentii.
Ba până prin anii 2000 din păcate le puteau încâlca. Legea care obligă ca la turnarea fundației unui bloc ceva mai inalt (nu stiu de la ce numar de etaje se aplica) să fie prezent un reprezentant ISC nu a existat dintotdeauna.

·
Registered
1,608 Posts
Iar cat despre pret, aici e ceva ce nu inteleg; corectati-ma daca gresesc, dar Romania e singura tara din UE in care pretul unui imobil nou e foarte apropiat de unul vechi. In Polonia stiu sigur ca pretul unui imobil vechi e la jumatate fata de unul nou deci e ceva ce imi scapa pur si simplu.
Pai in blocul asta o garsoniera e 79k, asa zice colegul mai sus. De ce as lua o garsoniera aici si nu as lua-o pe Decebal sau pe la Biblioteca?
Sincer eu nu vad niciun avantaj. Doar risc seismic mai mare, priveliste spre vecinul de langa, altfel aceeasi suprafata, aceeasi compartimentare. Evident ca ma refer la o garsoniera comunista reabilitata pana la tencuiala, cu instalatii noi samd.

Sunt avantaje si dezavantaje, de aia pretul e la fel intre un apartament comunist in zona buna si unul nou in zona mai putin buna. Evident ca fix unul langa altul cel nou e mai semnificativ mai scump.

·
Registered
378 Posts
Pai in blocul asta o garsoniera e 79k, asa zice colegul mai sus. De ce as lua o garsoniera aici si nu as lua-o pe Decebal sau pe la Biblioteca?
Sincer eu nu vad niciun avantaj. Doar risc seismic mai mare, priveliste spre vecinul de langa, altfel aceeasi suprafata, aceeasi compartimentare. Evident ca ma refer la o garsoniera comunista reabilitata pana la tencuiala, cu instalatii noi samd.

Sunt avantaje si dezavantaje, de aia pretul e la fel intre un apartament comunist in zona buna si unul nou in zona mai putin buna. Evident ca fix unul langa altul cel nou e mai semnificativ mai scump.
Preturile in zona Grozavesti-Politehnica au fost ghidate de cererea uriasa de chirie (care este mai mare decat la Decebal). In nici un caz nu as zice ca merita 80k o garsoniera la Decebal si la Poli nu, poate unii nu o sa fie de acord. Dar nu e nimic impresionant la Decebal, si nici motive pragmatice sa stai acolo nu sunt.
Iar riscul seismic, comunistii construiau ziduri groase doar pentru ca nu aveau beton de calitate si fier in cantitati sufiente, sa nu zic nimic si de faptul ca nu forau piloti si nici nu faceau radier general. In lifturile comuniste ai semnal full, te uiti pe youtube fara probleme, e clar cat fier au pus in casa scarii. Nu cred ca o sa cada nici cele noi (in mare parte) si nici cele comuniste (in mare parte) la urmatorul cutremur, pericolul cel mare sunt in stocul mai vechi de 80 de ani.

·
Registered
388 Posts
E clar ca cele mai multe blocuri comuniste nu o sa cada dar e vorba de a gandi in perspectiva. Adica un bloc din anii '70 care a trecut prin cutremur si a rezistat e in continuare vandabil, la fel va fi si un bloc caruia acum ii zicem "nou" dupa un eventual cutremur. Pe cand un bloc din anii '70 care va fi trecut prin 2 cutremure, chiar daca e inca in picioare, va tinde ca valoare spre blocurile interbelice. Bun, ar mai fi si scenariul in care sa pice foarte multe blocuri noi (sau blocuri cu vizibilitate) si foarte putine blocuri vechi caz in care preturile celor din urma ar exploda. Sau se poate la fel de bine sa nu prindem un cutremur major pe durata vietii noastre. Viitorul e mereu surprinzator. Sa nu uitam ca in urma cu cateva luni, toata lumea se astepta ca piata imobiliara sa se prabuseasca mai rau ca in 2008 si uite ca... Îngrijorare pe piața imobiliară. Apartamentele și casele se vor scumpi cu până la 15% în perioada următoare

·
Registered
378 Posts
Pretul imobiliarelor in Romania urmaresc trendul asseturilor la nivel mondial (actiuni, imobiliare), scaderi constante de dobanzi, si intr-adevar sunt sanse mari si justificate sa avem cresteri de preturi pana in 2023 . Adica pana cand a zis fedul american ca va tine dobanzile la 0% si pana cand va cumpara lunar 120 de miliarde usd in bonduri federale. Aceasta lichiditate se va propaga pe tot globul prin swapuri de FX cu banci centrale. Linia directa intre Fed si ECB va forta si banca Europeana sa ofere cat mai multa lichiditate in piata si a forta inflatia. Nu stiu cati ati observat scaderile constante de dobanzi ale BNRului.
Si o alta crestere ar venii de la explozia in pret a unor comoditati. Pretul in crestere poate e justificat dar m-as astepta ca si arhitectura sa avanseze.

·
Registered
5,556 Posts

Cat m-ar distra sa faca un guvern USR PNL canalul Dunare - Bucuresti
ps: eu sunt pro acel canal, ar aduce valoare economica zonei sarace de langa Dunare

Asta dupa ce toti hipsterii au sarit in capul lui Firea cand declarase ca vrea sa il continue, le-ar da cu virgula in creier, nu ar iesi din contradictie
ps: I literally hate Firea.

·
Registered
1,077 Posts
ar aduce valoare economica zonei sarace de langa Dunare
Ce valoare economica ar aduce? (nu intreb la hate, chiar sunt curios)

Bucurestiul nu este vreun oras industrial, e axat pe servicii asa ca nu are exporturi care sa se preteze pentru a fi transportate pe apa.

Marile centre agricole din tara sunt mai aproape de Constanta decat de Bucuresti.

Dacia si Ford oricum o sa puna masinile pe tren sau pe TIR, asa ca daca tot ai inchiriat acele servicii, de ce sa nu le duci direct la Constanta si sa le duci la Bucuresti ca mai apoi sa le descarci, sa le incarci pe o barja pe care o descarci la Constanta ca sa urci masinile pe vapor?

Iar Oltenita este deja port la Dunare, construirea canalului nu ar face decat sa inchida portul de la Oltenita si sa il duca la Bucuresti, locuri de munca pierdute in Oltenita. Cat pentru restul comunelor de pe traseu, nu o sa le incalzeasca cu nimic ca o sa poata sa faca cu mana la vaporase, asta nu aduce vreun plus economic.

·
Registered
682 Posts

Bucurestiul nu este vreun oras industrial, e axat pe servicii asa ca nu are exporturi care sa se preteze pentru a fi transportate pe apa.

Marile centre agricole din tara sunt mai aproape de Constanta decat de Bucuresti.

Dacia si Ford oricum o sa puna masinile pe tren sau pe TIR, asa ca daca tot ai inchiriat acele servicii, de ce sa nu le duci direct la Constanta si sa le duci la Bucuresti ca mai apoi sa le descarci, sa le incarci pe o barja pe care o descarci la Constanta ca sa urci masinile pe vapor?

Iar Oltenita este deja port la Dunare, construirea canalului nu ar face decat sa inchida portul de la Oltenita si sa il duca la Bucuresti, locuri de munca pierdute in Oltenita. Cat pentru restul comunelor de pe traseu, nu o sa le incalzeasca cu nimic ca o sa poata sa faca cu mana la vaporase, asta nu aduce vreun plus economic.
Port la Dunare are si Calarasiul (direct din oras prin bratul Borcea) si la Chiciu-Ostrov (10 minute distanta fata de oras), si nu se intampla mai nimic de vreo 20 de ani.
Nu ar mai avea "ce sa moara" daca ar fi gata canalul Dunare - Bucuresti.

·
Registered
5,556 Posts

Prin economia IMM-urilor care ar folosi transportul naval. In Romania sectorul asta este la pamant, ar primi un boost.
Comertul nu se face doar rutier sau feroviar.

Eu plec de la premiza ca Bucurestiul se va dezvolta, devenind profitabil acest canal intr-un viitor mediu.

Ai cele mai mari porturi UE legate la Dunare.

1127187

·
Registered
1,077 Posts
Prin economia IMM-urilor care ar folosi transportul naval.
Adica vrei sa zici ca firmele mici si mijlocii, care in general sunt producatoare de servicii si industrie usoara, ar avea de beneficiat de pe urma unui mod de transport care e destinat in mare masura industriei grele si care produce economii doar prin scala?
Ai cele mai mari porturi UE legate la Dunare.
Care? Nu e niciun mare port la Dunare. Nu poti sa faci transport de marfuri serios pe Dunare, e totusi un fluviu.

·
Registered
5,556 Posts
Adica vrei sa zici ca firmele mici si mijlocii, care in general sunt producatoare de servicii si industrie usoara, ar avea de beneficiat de pe urma unui mod de transport care e destinat in mare masura industriei grele si care produce economii doar prin scala?

Care? Nu e niciun mare port la Dunare. Nu poti sa faci transport de marfuri serios pe Dunare, e totusi un fluviu.
Nu , nu este destinat doar industriei grele, tocmai. Este destinat comertului.

In plus, UE nu ar aproba un proiect nefezabil. Cred ca sunt mai experti decat noi.

19841 - 19860 of 20114 Posts