SkyscraperCity banner

19861 - 19880 of 20109 Posts

·
Registered
387 Posts
Apropo de transportul fluvial, cam asta se intampla cand ai un om dus cu pluta in fruntea tarii si care ia singur deciziile. Singura parte buna e ca a ramas Delta Vacaresti.

·
Registered
27 Posts
A spus ca cei care au inceput deja si au autorizatie legala nu vor fi afectati. Cei care sunt cazuri punctuale cu investitii mari deja facute, ar putea obtine derogari provizorii, lunar, ca pasajul dna Ghica spre exemplu. Ceilalti cam se opresc cu planurile... Mai departe, Universitatea de Arhitectura, liderul consortiului care face PUG-ul, va primi banii in primavara banii pentru munca inceputa si pana la expirarea suspendarilor de PUZ de sector (doi ani) ar trebui sa se termine noul PUG. Deci da, vreo doi ani se va intra in amorteala si pretul imobiliarelor va creste.

·
Registered
1,077 Posts
Ce s-a construit ilegal se demoleaza?
Nu s-a construit nimic ilegal, ca nu ii place cuiva cum si unde s-a construit nu inseamna ca e ilegal. Tot ce s-a construit a avut autorizatie de constructie. Daca se dovedeste ca autoritatile nu au emis autorizatia cum trebuie e vina primariei si investitorul trebuie despagubit, vezi Cathedral Plaza.

·
Registered
8,623 Posts
Legea nu se aplica retrospectiv. Si eu sunt ingrijorat ca doar “exportam“ problema in Ilfov. Realist vorbind, nu opreste nimeni ca in Chiajna, Popesti Leordeni si Bragadiru (am ales top 3 offenders in materie de urbanism) sa continue distractia actuala. Asta e - pasul 1 un PUG de calitate in Bucuresti si pasul 2 sper un PUG de calitate in zona metropolitana, realist peste 10+ ani.

·
Registered
4,892 Posts
Legea nu se aplica retrospectiv. Si eu sunt ingrijorat ca doar “exportam“ problema in Ilfov. Realist vorbind, nu opreste nimeni ca in Chiajna, Popesti Leordeni si Bragadiru (am ales top 3 offenders in materie de urbanism) sa continue distractia actuala. Asta e - pasul 1 un PUG de calitate in Bucuresti si pasul 2 sper un PUG de calitate in zona metropolitana, realist peste 10+ ani.
Și un PUG de calitate în toată România pe când? N-aveți idee ce au devenit satele românești în materie de poluare, își varsă toți toate mizeriile în șanț, șanț care duce la pârâul/râul din vale, mizerii care nu mai sunt ca acuma 50 de ani doar din gospodărie.
Case peste case construite, profilul străzii distrus pe veci, grădini betonate până în ultimul colț etc.

·
Take a rest in Bucharest
9,003 Posts
Topul ăsta arată practic că e aceeași calitate a locuințelor peste tot, doar că în unele zone sunt mai ieftine.

·
Registered
5,573 Posts

·
Registered
113 Posts
pasul 1 un PUG de calitate in Bucuresti si pasul 2 sper un PUG de calitate in zona metropolitana, realist peste 10+ ani.
nu stiu ce sa zic...auzisem acum ceva timp pe la Tiberiu Florescu, coordonatorul noului PUG si rectorul Facultatii de Urbanism aberatia cu "euro-gara Chitila"

·
Registered
8,623 Posts
nu stiu ce sa zic...auzisem acum ceva timp pe la Tiberiu Florescu, coordonatorul noului PUG si rectorul Facultatii de Urbanism aberatia cu "euro-gara Chitila"
Da, nu imi imaginez ca s-au schimbat lucrurile peste noapte, din pacate, dar sper ca noua administratie va tempera unele excese de zel.

·
Registered
419 Posts
Cum e posibil ca într-un oraș în care simțim cu toții că s-a construit prea dens încă din epoca comunistă, cum e posibil ca în studiile de fundamentare pentru aceste PUZ-uri de sector să se spună că obiectivul acestui PUZ de sector este densificarea orașului?

Eu nu stiu cum se poate, in anul 2021, sa pui la indoiala beneficii ale oraselor compacte si dense...

Adică nu suntem suficient de aglomerați în trafic, hai să ne densificăm și mai mult, să construim și mai mult pe metru pătrat în orașul acesta

Eu cred ca doar la Bucuresti am auzit teoria asta dupa care "nu putem construi mai mult pentru ca traficul e prea aglomerat".

Daca mediul de transport dupa care iti basezi urbanismul orasului este masina personal, evident ca densificarea nu merge. Atunci, ai nevoie de ras tot orasul construit si sa faci autostrazi urbane cu 12 benzi pe sens cu o iesire directa din autostrada catre fiecare imobil si, chiar atunci, traficul va fi tot aglomerat.

Nu stiu cine recomanda pe domnul primar in materie de urbanism, dar trebuie sa se puna putin la actualitate.

19861 - 19880 of 20109 Posts