SkyscraperCity banner

3441 - 3460 of 3530 Posts

·
Registered
3,093 Posts
Aveam impresia ca Clujul chiar nu are unde sa se imprastie / sprawl din cauza reliefului din zona si ca si in oras sunt putine parcele unde se poate construi nou. Bine ar fi sa nu iasa peste 20 de ani un little Lima sau La Paz in zona. Sau Brasov ahem..
Zgarie-norii pentru un oras de talia Clujului nu sunt o necesitate si nici macar o optiune rentabila, ci sunt doar niste mofturi care pot avea efecte nefaste. Eu vad astfel de constructii ca pe niste rabufniri, crize de personalitate, dovezi ale parvenitismului, dorinta de a se afirma cu orice pret. Si mie imi plac cladirile cu arhitectura neomoderna sau neo-futurista, dar nu oriunde, nu oricum si nu construite de oricine.

·
Registered
236 Posts
Cei care investesc milioane de euro in cladiri , fie ele si zgarie-nori nu au ,,crize" su ,,rabufniri". Fi sigur ca acolo unde s-a facut o cladire de peste 100m in Romania , au fost multe calcule si analize in spate ca doar aia nu sunt genu de oameni care se lasa condusi ,,dorinta de a se afirma" , mai ales ca acele cladiri sunt construite in parteneriate cu fonduri de investitii straine.

·
Registered
3,093 Posts
Desigur, inaintea fiecarei constructii exista si o analiza care de fiecare data iese cum trebuie. Cu siguranta si burghezia din Bologna medievala a studiat problema si a ajuns la o analiza cost-beneficiu pozitiva, fapt ce a dus la construirea a nu mai putin de 180 de turnuri.

Nici nu as indrazni sa cred altceva, sunt 100% sigur ca fiecare turn a fost necesar pentru dezvoltarea Bolognei. De asemenea, nu pot sa acuz finantatorii de atunci, precum nici pe cei de azi din orasele mici si medii, de luarea unei decizii - Doamne fereste - din cauza unor ganduri sau trairi care n-au nimic de a face cu rationalul in ceea ce priveste construirea de turnuri, respectiv zgarie-nori. Cu siguranta toate deciziile lor sunt bine fundamentate si cu bun-gust, fara sa le pese de dorinta de a se afirma sau de cine are turnul cel mai mare.

·
Registered
236 Posts
Nu pare ca ai inteles ca vreau sa zic dar in fine, nu e clujul in pericol sa isi faca 180 de turnuri , iar raspunsu cu Bologna medievala a atat de pe langa orice discutie de serioasa si de bun simt ca mai bine ma opresc aici. Oricum nu e bine sa te iei de fobiile oamenilor fie ca e vorba de avioane sau turnuri sau mai stiu eu ce.

·
Take a rest in Bucharest
6,372 Posts
Un exemplu extraordinar de oraș în care arhitectura modernă e în floare fără să depășească vreo mare înălțime este Oslo - nu are nimic pompos, doar foarte multă decență (nici măcar tramvaie noi, apropo). Mi-ar plăcea ca orașele din RO să meargă în acea direcție.

• Like
Reactions: Istvan

·
Registered
694 Posts
Zgarie-norii pentru un oras de talia Clujului nu sunt o necesitate si nici macar o optiune rentabila, ci sunt doar niste mofturi care pot avea efecte nefaste. Eu vad astfel de constructii ca pe niste rabufniri, crize de personalitate, dovezi ale parvenitismului, dorinta de a se afirma cu orice pret. Si mie imi plac cladirile cu arhitectura neomoderna sau neo-futurista, dar nu oriunde, nu oricum si nu construite de oricine.
Ti le cam servesti singur tinand cont ca nu a zis nimieni nimic de zgarie nori construiti oriunde, oricum si de catre oricine (= ...arhitect select?). Si partea despre lipsa de necesitate si rentabilitate e discutabila rau.

Ai zice pas la inca vreo trei turnuri frumoase in zona cu West Tower cu parcare si toate cele, spatiu verde mai mare decat intr-o alternativa in care s-ar face 5 cladiri cu aceeasi suprafata totala ca cele trei? E bun măi Clujul pentru cateva constructii inalte (nu neaparat de ss / +150m), doar ca in general avem noi foarte multi dezvoltatori parliti care nu prea au resurse, know-how si nici apetit pentru risc sa incerce ceva mai ambitios.

·
Registered
3,390 Posts
Un exemplu extraordinar de oraș în care arhitectura modernă e în floare fără să depășească vreo mare înălțime este Oslo - nu are nimic pompos, doar foarte multă decență (nici măcar tramvaie noi, apropo). Mi-ar plăcea ca orașele din RO să meargă în acea direcție.
Oslo = adica banalitate (cum o denumesti tu "decenta"). Asta se reflecta si in "veselia" locuitorilor.

·
Take a rest in Bucharest
6,372 Posts
Oslo = adica banalitate (cum o denumesti tu "decenta"). Asta se reflecta si in "veselia" locuitorilor.
Nu uita care e nivelul de unde plecăm. După ce ajugem la nivelul Oslo, în care toate clădirile noi îndeplinesc un standard minim, apoi putem discuta de extravaganțe.
Iar locuitorii.. nu mi s-au părut mai veseli sau mai puțin veseli decât în alte părți. Orașul are o geografie superbă, cu tot ce-ți poți dori la câțiva pași.

• Like
Reactions: Gioco16

·
Registered
3,390 Posts
Nu uita care e nivelul de unde plecăm. După ce ajugem la nivelul Oslo, în care toate clădirile noi îndeplinesc un standard minim, apoi putem discuta de extravaganțe.
Iar locuitorii.. nu mi s-au părut mai veseli sau mai puțin veseli decât în alte părți. Orașul are o geografie superbă, cu tot ce-ți poți dori la câțiva pași.
bineinteles, soare, veselie, caldura, lipsa vantului, o clima perfecta :)))

·
Registered
236 Posts
Si totusi ce leg are arhitectura si stilulul orasului cu soarele si clima? Sau de la cladirile moderne vine depresia?

·
Registered
76 Posts
Oslo Plaza are 117 metri inaltime, mai inalt cu 22 de metri decat West City Tower...si mai sunt cateva cladiri de peste 95 de metri, si poate se construiesc si cladiri mai inalte, deci in Oslo gasesti cladiri mai inalte decat in Cluj.

·
Registered
3,390 Posts

·
Take a rest in Bucharest
6,372 Posts
De acord, dar cred că se poate trăi cu și această diferență, compensează cu tramvaiele noi.

·
Registered
20 Posts
In stanga Azoria in dreapta Wings. Cu timpul va arata foarte bine aceasta zona, mai ales daca se merge tot pe 10 etaje plus.

·
Registered
72 Posts
La fel de bine ca blocurile cocotate de pe Campului. Macar astea is decomandate, au parcari proprii si poate ceva vedere din cate au prezentat pe siteurile lor.

·
Registered
2 Posts
Pe mine m-ar interesa sa cumpar un apartament in dezvoltarea de pe frunzisului, dar nu ma pot decide intre blocul facut de Scala si cel facut de Studiun Green (denumit Seasons). Preturile pe metru patrat sunt cam la fel, dar cel de la Studiun Green il primesti la stadiul finisat. Lucrarile la Scala sunt mult mai avansate decat la Seasons. Ce parere aveti?

·
Registered
2 Posts
Preturile pe metru patrat depind de etaj, de modalitatea de plata, de cat de mare e balconul. La ceea ce ma intereseaza pe mine, pretul vine in jur de 1450 pe m2 cu toate incluse la ambele blocuri, numai ca la Seasons balconul e mai mare si apartamentul il primesti finisat.

3441 - 3460 of 3530 Posts