SkyscraperCity banner

3481 - 3500 of 3547 Posts

·
Registered
208 Posts
Poate edita si altcineva harta?
Salut, da. Am initiat o conversatie aici pe skyscrapercity insa din pacate intr-o conversatia pot participa maxim 6 membri din cate am observat.
Am deschis un thread separat pentru discutia referitoare la harta pentru a nu incarca acest thread care e pentru Constructii si Proiecte.

·
Registered
94 Posts
Kross,, multumim pt harta!

La Oxygen Mall inca nu s-a facut absolut nimic(nici siteul nu mai merge), am impresia ca nici nu se va face nimic, poate le e frica de o eventuala criza, cine stie.

·
Registered
208 Posts
Kross,, multumim pt harta!

La Oxygen Mall inca nu s-a facut absolut nimic(nici siteul nu mai merge), am impresia ca nici nu se va face nimic, poate le e frica de o eventuala criza, cine stie.
Sa stii ca e un drum lung pana obtii finantarea si apoi pana contractezi o firma de constructii suficient de mare sa-ti dezvolte proiectul; asta pentru ca toate firmele de constructii au de lucru si au proiecte contractate.

·
Registered
94 Posts
Mda, insa de vreo 4 ani tot auzim de proiect, care apropo a mai fost modificat anul trecut(cred ca au mai adaugat un etaj la un bloc acolo). Eu sper sa il faca, ca ar arata misto si blocurile si Mallul. Vedem ce va fi.

·
Registered
94 Posts
De pe net..

Azoria,Seasons,Scala si ce-o mai fi acolo

Junior Residence

Grand Park R

Columna

Radisson Blu

Poza de jos, unde se construieste ceva, asta e langa hotel oare? Merci!
Oh si apropo de Scala, pe siteul lor scrie ca cladirea are 17 etaje! Mie insa nu mi se pare sa aiba mai mult de 15, nu stiu care e adevarul deocamdata.

·
Registered
1,101 Posts
Pe lângă reabilitarea hotelului Someș,se mai construiește încă un corp(se vede mai bine in ultima randare),parte integrantă din viitorul hotel de 5* Radisson Blu. De Scala nu știu ce să zic,încă nu i-am numărat etajele 🙂. O sa ne lămurim când o să mai crească nițel.

·
Registered
1,173 Posts
pai dincolo imi spui ca nordul se dezvolta si est f incantat.
si aici spui ca e zona trista. hotaraste-te pentru ca asta zic si eu, deci ma bucur ca suntem deacord. rolul administratiei e sa "scoata" tristetea din zona.

degeaba ai enumerat dincolo proiecte pentru Nordul orasului, le stim toti. problema e ca primaria nu a facut ce trebuia.
Vezi cele cateva proiecte publice de infrastrcutura pe care le consider necesare in oras. De ce Nordul e o zona trista si nu e ajutat sa devina un concurent la Buna Ziua?

Despre spatii verzi o sa iti raspund pe topicul dedicat.

·
Registered
1,591 Posts
Nordul orasului e o zona mare si incepe sa devina locuibil in anumite zone ... acu' sa ne plangem ca se face un bloc simplu si normal pe langa gara, ca si cum am vrea sa se faca un bloc de fitze intr-o zona cu preturi relativ mici mi se pare absurd. Sigur, cu cateva sute de metri mai spre centru apar si proiectele de fitze, gen Maurer Panoramic. Dar acolo si preturile sunt pe masura. Astea sunt proiecte care vor face nordul orasului mai atractiv, dar pe langa ele vor fi o gramada de blocuri normale, care nu se vor distinge prin nimic deosebit.

·
Registered
42 Posts
Momentan e o zona trista de pe langa gara, nu e tocmai centrala.
E periferica, ce sa zic... Masoara distanta de acolo pana in PIata Unirii si apoi de la Maurer pana in PIata Unirii...
Sunt cladiri care vor ramane acolo zeci, poate peste o suta de ani. Ti se pare normal sa ai o calitate mai slaba decat pe Frunzisului sau in Buna-Ziua?

·
Registered
322 Posts
Din păcate încă sunt destule zone cu aspect aproape de ghetou în imediata apropiere a centrului. Se mai curață ele câte un pic, dar tot e departe de "orașul de 5 stele", când vezi maghernitele (și locatarii lor) de pe Traian, Paris, zona către Gară etc.

În partea de sud îmi pare că lucrurile totuși stau mult mai bine. Excepția ce îmi vine în minte constă doar din situația cu acele case din spatele sediului de la Pașapoarte, ce se și văd din Cipariu.

·
Registered
1,591 Posts
E periferica, ce sa zic... Masoara distanta de acolo pana in PIata Unirii si apoi de la Maurer pana in PIata Unirii...
Sunt cladiri care vor ramane acolo zeci, poate peste o suta de ani. Ti se pare normal sa ai o calitate mai slaba decat pe Frunzisului sau in Buna-Ziua?
Calitatea o raportezi cel mai corect la ce este in jur. Daca e un proiect mult peste ce este in jur, inseamna ca e ok. Daca e sub, atunci nu e ok.

3481 - 3500 of 3547 Posts