SkyscraperCity banner

3541 - 3560 of 3574 Posts

·
Registered
6 Posts
Cunoaste cineva informatii legate de intarzierea (ii doar la structura etajelor 3-4 cred) pe care se pare ca o are blocul celor de la Studium Green, de pe Frunzisului, nu ma refer la Wings ? Toate celelalte blocuri din acel ansamblu (Azoria, Scala Frunzisului, inca un bloc pe la finisaje si unul cu inchideri din BCA) sunt cu mult mai inaintate, le vor termina probabil in primavara - vara lui 2021.
As fi interesat sa cumpar ceva acolo dar realitatea din teren ma pune pe ganduri..

·
Registered
6 Posts
Cunoaste cineva informatii legate de intarzierea (ii doar la structura etajelor 3-4 cred) pe care se pare ca o are blocul celor de la Studium Green, de pe Frunzisului, nu ma refer la Wings ? Toate celelalte blocuri din acel ansamblu (Azoria, Scala Frunzisului, inca un bloc pe la finisaje si unul cu inchideri din BCA) sunt cu mult mai inaintate, le vor termina probabil in primavara - vara lui 2021.
As fi interesat sa cumpar ceva acolo dar realitatea din teren ma pune pe ganduri..

Attachments

·
Registered
8 Posts
Probabil pur si simplu s-au apucat mai tarziu de el, fiindca prioritatea era Wings si toate resursele le-au indreptat acolo. Din cate am inteles de la agenti, inclusiv directionau cumparatorii interesati de seasons la wings, fiind prioritizat la vanzare. In orice caz, am mai spus aici, CF-ul se elibereaza pentru toate blocurile deodata, impreuna cu amenajarile de infrastructura care sunt tot in sarcina studium green.

Legat de seasons efectiv...auzisem ca si la nivel de calitate sa zicem ca au prioritizat Wings, asa ca se aude ca Seasons va fi facut cam ieftin.

Cea mai mare provocare si posibila piedica pentru toate proiectele de acolo, tot sensul giratoriu ramane. I-am intrebat recent pe cei de la studium green de el si raspunsul a fost ca vor anunta in curand in presa inceperea lucrarilor la el. Cred ca ar fi a 3-a autorizatie de constructie, ca primele 2 au expirat. Asta va fi oricum o lucrare complicata, pentru ca include largirea strazii, devierea ei la urcare cativa metri buni si am auzit inclusiv de ceva pasaje subterane pentru pietoni.

Se vede destul de bine stadiul intregului ansablu in poza asta postata de studium green in 13 octombrie
121491053_3005538509551489_7312315811136215225_o.jpg

·
Registered
109 Posts
Din cate am vazut astazi, se pregateste un nou santier pe str Frunzisului, vis-a-vis de Azoria. Au curatat recent pe acolo, si au pus parca ceva gard in spate, deci e clar ca urmeaza sa se apuce de acel proiect urias, care ar include si acel turn de 60 de metri.

·
Registered
13 Posts
Din cate am vazut astazi, se pregateste un nou santier pe str Frunzisului, vis-a-vis de Azoria. Au curatat recent pe acolo, si au pus parca ceva gard in spate, deci e clar ca urmeaza sa se apuce de acel proiect urias, care ar include si acel turn de 60 de metri.
Ce turn de 60 m? Ai un link sau ceva detalii despre proiect?

·
Registered
109 Posts
Ce turn de 60 m? Ai un link sau ceva detalii despre proiect?
Era un link postat pe aici, dar nu ar fi usor de gasit. E vorba de un proiect urias, de pana sus pana jos la zid. Si undeva mai jos(in apropierea scolii Waldorf) ar fi facut acel turn de 60 de metri, care defapt era contestat de scoala, fiinda ar fi prea aproape, tinand scoala in umbra. Vom afla in curand daca s-a renunat la turn sau nu. :)

·
Registered
109 Posts
Mai era un proiect. Acest proiect de la Imocentral o sa fie facut langa Azoria, din cate am inteles. Daca cumva gasesc proiectul o sa dau share.

·
Registered
227 Posts

·
Registered
1,249 Posts
din pacate aici e vorba de incompetenta... si pandemia e doar o scuza. Acel deal instabil a mancat multe milioane de euro degeaba.

Este vorba despre Drumul Lombului. Boc a spus că banii au fost redirecționați către sănătatea și educație.
“Am amânat investiția integral, erau prevăzuți 16 milioane de lei. Am fost nevoit și nu regret, sănătatea este cea mai importantă, iar educația este prioritară”, a spus Emil Boc.

·
Registered
88 Posts
^ e de ceva vreme in discutie proiectul insa din cate stiu nu a trecut inca de comisie, a tot fost intors din diverse motive mai mult sau mai putin fondate.
A fost inclusiv discutia aceea stupida unde vecinii care si-au facut geamuri ilegale pe calcan (??!!) au comentat ca li se va lua lumina.. repet, ei si-au facut geam ilegal pe calcan si ei sunt suparati ca raman fara lumina :)) desi poriectul nu le acoperea geamurile complet (eu asa as fi facut) ci au lasat luminatoare.

Probabil va iesi un proiect frumos acolo cand se va aproba.

·
Registered
109 Posts
Pe Calea Turzii(cum urci in stanga, aproape de sens), unde era o casuta veche, se pregateste un nou bloc, sau blocuri. Stie cineva ceva despre acel proiect?

·
Registered
227 Posts

·
Registered
1 Posts
A scris cineva mai sus ca s-a eliberat autorizatia de construire pentru sensul giratoriu de pe Frunzisului. Studium Green a inceput sa promoveze constructia, pentru ca vad ca a aparut un video pe pagina lor de Youtube .

·
Registered
52 Posts
Nu stiu daca a mai fost postat da m-am uitat pe pagina de Facebook a celor de la Bogart si am gasit propunerea asta la Bd. Muncii in fata la Auchan. E din 2017 postarea. Este un tereon gol acolo de mult timp, ingradit cu beton.

3541 - 3560 of 3574 Posts