SkyscraperCity Forum banner

Projekte nga Prishtina | Prishtina Construction Projects

6934207 Views 21680 Replies 430 Participants Last post by  Dardania_KS


Prishtina/Pristina:
is the capital city of Kosovo
Population: Latest estimates suggest the city is inhabited by as many as 600 000 people.

Here are some proposed, approved, underconstruction projects about Prishtina/Pristina:

A proposed tower for the city of Prishtina/Pristina:​
Appt Blocks renderings and after being completed:21361 - 21380 of 21681 Posts
Nuk eshte qaq propozim radikal ky i jemi, sa po duket ne shiqim te pare..

Edhe perpara i kemi pase rruget per F Kosove dhe per QMI qe kane funksionu me qarkullim ne kahje te kunderta, nga ana e djathte prej njera tjetres. Por ndarja ka qene me “ishull trafikndares” dhe ska pase probleme. Ende ekziston nje pjese qe funksionon ashtu prej rrethit te Çagllavices deri te Fortesa (kthesa per lagjen Nic).

Veq duhet me u nda siperfaqet rrugore me kahje te kunderta me ishuj trafikndares dhe sinjalizimi me qene qysh duhet.

Perndryshe, te Komuna e vjeter ska nevoje me bo nenkalime apo mbikalime. E, edhe ashtu eshte plani aty me u ndertu tunele..
Nese esht kjo zgjedhja ather duhet te udhkryqi sante te menza dhe te komuna e vjeter nenkalime dhe mbie kalime qe esht investim kogja i madh dhe nuk besoj qe mundet me ndodh, perndyshe nuk mundet te ndrrohet kahjet ashtu
Ide interesante. Duhen me u ridizajnu krejt keto rruge. Edhe disa rruge periferike, si psh ai propozimi qe e pata bo per rrugen te Ambasada Zvicerane (qe e pat fshi ate postim moderatori). Kjo menyre e organizimit te rrugeve e dekurajon perdorimin e kerreve ne distanca te vogla. ;) Edhe ska dileme se qarkullimi kishte me rrjedhe shume me shpejte.

Rruga egzistuese Tirana ka me e bo njekahore kur te ndertohet pjesa tjeter e rruges ne anen tjeter te hekurudhes qe ka me qene ne kahun e kundert. Dmth ka me mbete dy kahore por me siperfaqe rrugore te ndara fizikisht me hekurudhe ne mes.
Prishtine nese nuk bohen krejt rruget nje kaheshe nese dojn me fuksionu qysh dohet, pa ndalesa. Nese e shef ne foto poshte, eliminon gati komplet semaforat dhe rrethet. Edhe rrethi te flamuri nuk do kete me kolona... Analizoje mire edhe e shef.

Krejt cka jet eshte nje semafor te menza dhe katedralja qe nalet vetem njeher. Ata i len ka 90 sekonda, per qarkullim te madh te makinave. Krejt rrethet tjera e semaforat eleminohen...

View attachment 4237411
  • Like
Reactions: Prishtina123
Aty mundet me u bo rreth. Nuk eshte kurfar problemi... Zakonisht ne kesi raste krijohen rrethe.
Nuk eshte qaq propozim radikal ky i jemi, sa po duket ne shiqim te pare..

Edhe perpara i kemi pase rruget per F Kosove dhe per QMI qe kane funksionu me qarkullim ne kahje te kunderta, nga ana e djathte prej njera tjetres. Por ndarja ka qene me “ishull trafikndares” dhe ska pase probleme. Ende ekziston nje pjese qe funksionon ashtu prej rrethit te Çagllavices deri te Fortesa (kthesa per lagjen Nic).

Veq duhet me u nda siperfaqet rrugore me kahje te kunderta me ishuj trafikndares dhe sinjalizimi me qene qysh duhet.

Perndryshe, te Komuna e vjeter ska nevoje me bo nenkalime apo mbikalime. E, edhe ashtu eshte plani aty me u ndertu tunele..
  • Like
Reactions: Sinan Dobreva
Nje analize e mire e kish rregullu kete problem mire, se ne ketu po i bojm shpejt e shpejt. Po e marrim rrethin te Ulpiana sipas idese qe propozova. Nese rruget jan nje kaheshe, kurr nuk ket me kolona. Pasi vazhdon drejt ka Bregu i Diellit, dhe ai qe vjen prej Ulpianes vazhdon drejt per Veternik. Dmth nuk ka nderprerje trafiku.

Ne kete e bejm cdo dite. Kush mos te me thot, qe nuk perdore rruge te gjata me ju ike kolonave. Por per dallim sot perdori rruge mahallash, ne kete rast kisha perdore rruget normale. Te garantoj edhe distanca eshte me e shkurt.

Por kjo mund te implementohet vetem kur kryhet rruga A. Psh Bregu i Diellit, nuk ka nevoj me ardhe ne rruge te Ulpianes per me ardhe ne Veternik. Por perdor rrugen B dhe A.
Ide interesante. Duhen me u ridizajnu krejt keto rruge. Edhe disa rruge periferike, si psh ai propozimi qe e pata bo per rrugen te Ambasada Zvicerane (qe e pat fshi ate postim moderatori). Kjo menyre e organizimit te rrugeve e dekurajon perdorimin e kerreve ne distanca te vogla. ;) Edhe ska dileme se qarkullimi kishte me rrjedhe shume me shpejte.

Rruga egzistuese Tirana ka me e bo njekahore kur te ndertohet pjesa tjeter e rruges ne anen tjeter te hekurudhes qe ka me qene ne kahun e kundert. Dmth ka me mbete dy kahore por me siperfaqe rrugore te ndara fizikisht me hekurudhe ne mes.
Nderlidhja e lagjeve sikur rruga A duhet te ket shum ma shum, krejt rrugt te qojn ne qender per me mujt me arrit prej nje lagje ne tjetren.

vetem ne ket menyr lirohet qendra dhe deri sa mos te intervenojn qeveria qendrore per investimin e rrugve te reja dhe shpronsim,
Qfare do modifikimi nuk e zgjedh problemin
Shembull zllatari esht 1kilometer larg si nga tokbashqja asht nga hajvalia ose kolovica me kodren e trimave ose kodra e trimave me arbrin ose arbria me kalabrin ose kalabria nuk kane nderlidhje lagjet dhe te qojn krejt ne qender,

esht vertet me kajt kur e sheh kit gjendje dhe komuna mundohet me harrnue diqka ne munges te fondeva dhe te organizimit nga akteret kryesor.

ktu duhet te ket nje keshill nga qeveria komuna dhe te gjith akteret financiar.
Analiza jote e rrugeve njehahore gjithmone ka qene simplistike dhe krejt jashte realitetit.

Pra, ti mendon se kur te bohen rruget njekahore, nga 2 traka bohen 4 edhe pa nderprerje vazhdon trafiku ne te njejtin drejtim, kurse gjithe ato vetura qe deri dje kane shku ne kahun e kundert rrijne ne shpi edhe e presin rradhen diten e neserme kur i nderrohet kahja te njejtes rruge.

Pse? Sepse ti kurre nuk ki pergjigje kah me i qu veturat qe vijne nga krahu i kundert.

Shenderrimi i rrugeve te qendres ne njekahore ka me qene goditja perfundimtare qe i bohet mahallave te qendres, mo aty jete ska me pas.

Ato tollovi qe deri sot i kemi pas neper rruget kryesore, tani e tutje do i shtohen mahallave keshtu qe do kemi tollovi gjithandej, ato pak alternativa qe i kemi pas me i ik tollovive do na zhduken.
Nje analize e mire e kish rregullu kete problem mire, se ne ketu po i bojm shpejt e shpejt. Po e marrim rrethin te Ulpiana sipas idese qe propozova. Nese rruget jan nje kaheshe, kurr nuk ket me kolona. Pasi vazhdon drejt ka Bregu i Diellit, dhe ai qe vjen prej Ulpianes vazhdon drejt per Veternik. Dmth nuk ka nderprerje trafiku.

Ne kete e bejm cdo dite. Kush mos te me thot, qe nuk perdore rruge te gjata me ju ike kolonave. Por per dallim sot perdori rruge mahallash, ne kete rast kisha perdore rruget normale. Te garantoj edhe distanca eshte me e shkurt.

Por kjo mund te implementohet vetem kur kryhet rruga A. Psh Bregu i Diellit, nuk ka nevoj me ardhe ne rruge te Ulpianes per me ardhe ne Veternik. Por perdor rrugen B dhe A.
Hiq nuk eshte jasht realiteti. Ke aty me te bardh qe jan rruge lidhese dy kahore. Nese e analizon eshte qarkullimi i panderprer. Ne Prishtine kolonat te krijohen ne rrethe e semafora. Kurr ne Prishtine nuk kam pa kolona shkaku i rrugeve te ngushta. Rruget nje kahore eliminojn rrethet e semaforat. E deri sa ti kish qato, kurr ne Prishtine kolonat nuk kan mu hjek. 4 traka e ki ne rrugen qe vjen prej Veternikut, edhe kolona te bohet te Cagllavica shkaku i rrethit ne hyrje. Pse kurr nuk ke kolona tu shku ne drejtim te Cagllavices? Se nuk ka rrethe e semafora.

Hiq mos hi ne qytet, ne mengjes te bohen kolonat prej Shellit te rrethi Veternik deri te lidhjet e autostradave shkaku i rrethit te Shelli. E njejta e ki ne rruge per Mitrovice edhe cdo vend qe ke lidhje rrugesh. Njejten situate e ki te rrethi i Cagllavices, te Gorenje etj. Kjo eshte periferi, nuk eshte as ne qytet.

Po masi nuk po e kupton, as qe po lodhna me ta sqaru.
Analiza jote e rrugeve njehahore gjithmone ka qene simplistike dhe krejt jashte realitetit.

Pra, ti mendon se kur te bohen rruget njekahore, nga 2 traka bohen 4 edhe pa nderprerje vazhdon trafiku ne te njejtin drejtim, kurse gjithe ato vetura qe deri dje kane shku ne kahun e kundert rrijne ne shpi edhe e presin rradhen diten e neserme kur i nderrohet kahja te njejtes rruge.

Pse? Sepse ti kurre nuk ki pergjigje kah me i qu veturat qe vijne nga krahu i kundert.

Shenderrimi i rrugeve te qendres ne njekahore ka me qene goditja perfundimtare qe i bohet mahallave te qendres, mo aty jete ska me pas.

Ato tollovi qe deri sot i kemi pas neper rruget kryesore, tani e tutje do i shtohen mahallave keshtu qe do kemi tollovi gjithandej, ato pak alternativa qe i kemi pas me i ik tollovive do na zhduken.
  • Like
Reactions: Ulpiana
O pajtohna une qe njera prej arsyeve pse krijohen kolonat jane semaforat edhe rrethet, une jom tu fol per menyren qysh ti i qasesh konceptit te rrugeve njekahore.

Ti po mendon se e vetmja menyre me u eliminu rrethet edhe semaforat eshte me i bo rruget njekahore a une pot thom NUK ESHTE ASHTU.

Rruga mundet me qene me dy kahje po mos me pas nderprerje askund dhe ka vetem hyrje/dalje te kontrollume, a din qysh ju thojne atyre rrugeve? UNAZA!

Munesh me shku ne Tirane me pa unazen e jashtme. I ka dy kahje, eshte mjaftueshem e zgjerume, nuk i ka nje milion hyrje/dalje, nuk ka objekte me qasje direkte ne te. Eh, kjo eshte zgjidhja.

Une s'jom kunder qe rruget egzistuese te behen UPGRADE ne unaze te brendshme por mas pari duhen investime te jashtezakonshme ne to (detajet i pershkruva ne nje postim ma heret).

Hiq nuk eshte jasht realiteti. Ke aty me te bardh qe jan rruge lidhese dy kahore. Nese e analizon eshte qarkullimi i panderprer. Ne Prishtine kolonat te krijohen ne rrethe e semafora.
Kurr ne Prishtine nuk kam pa kolona shkaku i rrugeve te ngushta.
Apsolutisht nuk pajtohna.

Edhe femijet e dijne se tollovite ne Prishtine krijohen sepse rrjeti egzistues i rrugeve (i ndertum deri ne vitet '80) nuk mundet me perballu 10-fishin apo 15-fishin e veturave per te cilat eshte parapa.

Infrastruktura duhet me percjell rritjen e numrit te banoreve dhe rrjedhimisht veturave, na kemi fjet mbi 20 vjet me investime gati inegzistente ne rrjetin e rrugeve e tash po cuditmi pse kemi kolona.
  • Like
Reactions: Sinan Dobreva
👍
Edhe femijet e dijne se tollovite ne Prishtine krijohen sepse rrjeti egzistues i rrugeve (i ndertum deri ne vitet '80) nuk mundet me perballu 10-fishin apo 15-fishin e veturave per te cilat eshte parapa.

Infrastruktura duhet me percjell rritjen e numrit te banoreve dhe rrjedhimisht veturave, na kemi fjet mbi 20 vjet me investime gati inegzistente ne rrjetin e rrugeve e tash po cuditmi pse kemi kolona.
Ndërtimi i tre shkollave të reja në Prishtinë, punimet fillojnë në pranverë, mësimi nis në 2024

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka nënshkruar sot kontratën për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e tri shkollave të reja në Prishtinë. Tri shkollat e reja do të ndërtohen në Sofali, Mat 1 dhe Prishtina e re ne Veternik.
Nënkryetari i kryeqytetit, Alban Zogaj ka njoftuar se punimet për shkollat e reja do të nisin në pranverë.

“U nënshkrua kontrata me kompaninë e cila do të ndërtojë 3 shkolla të reja në Prishtinë! Shkollat do t’u shërbejnë 2500 nxënësve të Prishtinës. Punimet fillojnë në pranverë, kurse mësimi në to në shtator 2024” shkruan Zogaj në Facebook./Indeksonline/


3 shkolla të reja do t’i shtohen kryeqytetit!
Sot, nënshkruam kontratën për ndërtimin e tri shkollave te reja dhe mirëmbajtjes së tyre në periferi të Prishtinës:

Sofali
Mat
Prishtina e Re

2500 nxënës do të shkojnë në këto shkolla, 2500 makina më pak do të ketë qendra e Prishtinës, 2500 familje do të lirohen nga stresi i mëngjeseve dinamike.
Faleminderit ekipit të Departmentit të Partneritetit Publiko-Privat (PPP) për bashkëpunimin e shkëlqyer!
A ka dikush detaje te tjera? Cili eshte interesi i privatit ketu?
  • Like
Reactions: Sinan Dobreva
Si duket, shteti ka me e pagu privatin per mirembajtje te ndertesave te shkollave, ma shtrejte se sa edhte çmimi normal. Keshtu e pata kuptu nje drejtor te Komunes ne TV..
Ndërtimi i tre shkollave të reja në Prishtinë, punimet fillojnë në pranverë, mësimi nis në 2024

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka nënshkruar sot kontratën për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e tri shkollave të reja në Prishtinë. Tri shkollat e reja do të ndërtohen në Sofali, Mat 1 dhe Prishtina e re ne Veternik.
Nënkryetari i kryeqytetit, Alban Zogaj ka njoftuar se punimet për shkollat e reja do të nisin në pranverë.

“U nënshkrua kontrata me kompaninë e cila do të ndërtojë 3 shkolla të reja në Prishtinë! Shkollat do t’u shërbejnë 2500 nxënësve të Prishtinës. Punimet fillojnë në pranverë, kurse mësimi në to në shtator 2024” shkruan Zogaj në Facebook./Indeksonline/
A ka dikush detaje te tjera? Cili eshte interesi i privatit ketu?
“Po punohet gjithandej me kapacitet të plotë🏁.Vazhdojmë bashkë në rrugëtimet tona💙

Për Prishtinën çfarë e duam të gjithë!”

Krenar Xhaferi Facebook


Krenar Xhaferi facebook
Sipas Avni Kastratit, drejtor i Departamentit për Statistika Sociale në ASK, me regjistrimin e ri, numri i popullsisë në Prishtinë pritet të jetë mbi 300 mijë banorë.

Per ata qe pritojne me lexu komplet raportin, po ja lehtesoj: 0 projekte infrastrukturore te permbushura.

No surprises there.
  • Like
Reactions: Dardania
Njeri mos tja hupim krejt.
Rrugen Muharrem Fejza i paten jep zor e kryjten per 40 dite, kjo te pallati i drejtesise po kryhet relativisht shpejte, per unazen e brendshme pjesen qe e kan nis kan premtu 90 dite pune..
Pra eshte shume me rendesi koha e ekzekutimit tprojekteve. Edhe per rrugen A kane jep fjale te medha qe e kryjne shpejte, nese mrrijne pernime, nuk o keq. Edhe pse hala heret pak per vleresim taman
Skulptura e re ne hyrje te Prishtines e punuar nga artisti Alban Muja, dedikuar burgosurve politik...
21361 - 21380 of 21681 Posts
Top