SkyscraperCity banner

1 - 20 of 25 Posts

·
Metropolia bydgoska? TAK!
Joined
·
3,463 Posts
Discussion Starter #1
http://www.petycje.pl/petycja/6208/petycja_przeciwko_przesunieciu_w_czasie_budowy_drogi_s5_na_odcinku_nowe_marzy_-_bydgoszcz_-_gniezno.html

Do:
Ministerstwo Infrastruktury
Departament Dróg i Autostrad
ul. Chałubińskiego 4/6
00-928 Warszawa
22 630 19 01
[email protected],[email protected],[email protected]W nawiązaniu do skierowanego do konsultacji społecznych projektu „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015”
pragniemy stanowczo zaprotestować przeciwko przesunięciu odcinka drogi ekspresowej S5 na listę inwestycji realizowanych
po roku 2013 ( Budowa drogi S5 Nowe Marzy – Bydgoszcz, Budowa drogi S5 Bydgoszcz – Żnin oraz Budowa drogi S5 Żnin –
Gniezno, na odcinku Żnin – węzeł Mielno, załącznik nr2 )


Bydgoszcz, ósme co do wielkości miasto Polski, w wyniku opóźnienia realizacji odcinka drogi ekspresowej S5 pozbawione
zostanie dogodnego połączenia z krajową siecią autostrad. Pragniemy przypomnieć, że odcinek drogi S5 z miejscowości Nowe
Marzy do Gniezna stanowi odgałęzienie korytarza VI. Transeuropejskiej Sieci Transportowej i jako takie powinno być
traktowane priorytetowo. Odsunięcie w czasie tej kluczowej dla Bydgoszczy oraz otaczających ją gmin inwestycji spowoduje
obniżenie atrakcyjności inwestycyjnej regionu, co przełoży się na kluczowe dla rozwoju gospodarczego i społecznego
wskaźniki jak: wysokość bezrobocia czy PKB per capita. Pragniemy jednocześnie zauważyć, że w wyniku przesunięcia budowy
odcinków S5 łączących Bydgoszcz z autostradą A1 oraz komunikujących ją z Poznaniem na okres po roku 2013, Bydgoszcz
zostanie największym polskim miastem bez dostępu do drogi ekspresowej czy autostrady.


Argumentem przemawiającymi za wpisaniem drogi S5 na listę inwestycji drogowych do rozpoczęcia przed 2013 rokiem (
załącznik nr 1a ) jest między innymi stopień jej zaawansowania – odcinek Nowe Marzy-Bydgoszcz-Żnin-Mielno posiada ważną
decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Istniejące i prognozowane natężenie ruchu uzasadnia realizację drogi
ekspresowej S5.

Liczymy na pozytywne ustosunkowanie się do przedstawionych argumentów i ustanowienie wcześniejszego terminu rozpoczęcia
budowy odcinków drogi ekspresowej S5.Niżej podpisany/a:
(...)
 

·
made in Poland
Joined
·
985 Posts
Petycja przeciwko przesunięciu w czasie budowy drogi S5 Nowe Marzy-Bydgoszcz-Gniezno

Dodane 2010-12-23 09.27 ,

6 grudnia 2010 r. Minister Infrastruktury skierował do konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Projekt Programu przesuwa budowę odcinka drogi ekspresowej S5 Nowe Marzy-Bydgoszcz-Gniezno na listę inwestycji realizowanych po roku 2013.

Stowarzyszenie Projekt Bydgoszcz umieściło na stronie petycje.pl treść listu do Ministra Infrastruktry, w którym argumentuje powrót drogi ekpresowej S-5 na listę inwestycji drogowych, gotowych do rozpoczęcia przed 2013 rokiem.

Część listu:
"Bydgoszcz, ósme co do wielkości miasto Polski, w wyniku opóźnienia realizacji odcinka drogi ekspresowej S5 pozbawione zostanie dogodnego połączenia z krajową siecią autostrad. Pragniemy przypomnieć, że odcinek drogi S5 z miejscowości Nowe Marzy do Gniezna stanowi odgałęzienie korytarza VI. Transeuropejskiej Sieci Transportowej i jako takie powinno być traktowane priorytetowo. Odsunięcie w czasie tej kluczowej dla Bydgoszczy oraz otaczających ją gmin inwestycji spowoduje obniżenie atrakcyjności inwestycyjnej regionu, co przełoży się na kluczowe dla rozwoju gospodarczego i społecznego wskaźniki jak: wysokość bezrobocia czy PKB per capita. Pragniemy jednocześnie zauważyć, że w wyniku przesunięcia budowy odcinków S5 łączących Bydgoszcz z autostradą A1 oraz komunikujących ją z Poznaniem na okres po roku 2013, Bydgoszcz zostanie największym polskim miastem bez dostępu do drogi ekspresowej czy autostrady.

Argumentem przemawiającymi za wpisaniem drogi S5 na listę inwestycji drogowych do rozpoczęcia przed 2013 rokiem (załącznik nr 1a) jest między innymi stopień jej zaawansowania – odcinek Nowe Marzy-Bydgoszcz-Żnin-Mielno posiada ważną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Istniejące i prognozowane natężenie ruchu uzasadnia realizację drogi ekspresowej S5."

Całość petycji pod tym adresem petycje.pl
Ponieważ termin nadsyłąnia uwag mija 27 grudnia 2010 roku z poparciem petycji najlepiej nie warto zwlekać.


źródło:
www.mmbydgoszcz.pl
 

·
érdekli novícius
Joined
·
161 Posts
^^ podpisano, choć z małymi problemami technicznymi, na potwierdzenie na maila czekałem ponad 4 h
 

·
made in Poland
Joined
·
985 Posts
Słowo Donalda pęka jak balon
Szef rządu i jego minister deklarują pieniądze na drogę ekspresową, jednak jej budowę znów się odkłada

Michał Sitarek, Środa, 22 Grudnia 2010; aktualizowano: 23.12.2010 08:39

Ministerstwo Infrastruktury zamierza przesunąć budowę trasy S5 dopiero po roku 2013. Czy w ogóle doczekamy się tej drogi?

W przedstawionym do konsultacji społecznych Programie budowy dróg krajowych na lata 2011-2015 rozpoczęcie prac na odcinku „bydgoskim” drogi S5 zostało wyznaczone na lata po 2013 roku. Wielu kierowców jest oburzonych kolejnym przesuwaniem terminu. Jeszcze w listopadzie drogowcy deklarowali rozpoczęcie prac w II połowie 2012 roku. - Politycy powinni zabrać głos. Przecież jeszcze kilka miesięcy temu mówili nam, że budowa ruszy w II połowie 2012 roku - oburza się Marek Lewandowski z Bydgoszczy.

Pracownicy GDDKiA też są zaskoczeni dokumentem opublikowanym na stronach ministerstwa infrastruktury. - Projekt dotyczy aktualizacji programu budowy dróg krajowych i autostrad. Zakłada budowę trasy S5 oraz obwodnicy Inowrocławia po 2013 roku. Teraz jest on poddawany konsultacjom społecznym. Mają trwać do 27 grudnia - mówi rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA, Tomasz Okoński.

Do tego czasu można składać uwagi i zastrzeżenia do projektu. Wcześniej zrobił to poseł Andrzej Walkowiak z PJN. - Ten dokument przedstawiono nam w Sejmie. Kryje klęskę rządowego programu budowy dróg krajowych. Moje apele już niewiele pomogą. Jednak moje zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach przy wydawaniu decyzji dla trasy S5 przyjęła NIK. Czekam na wyniki.

Poseł PiS Tomasz Latos nie czuje się zaskoczony. - Tego typu sygnały pojawiały się już wcześniej. Pewne było, że zostaliśmy zepchnięci na sam koniec kolejki województw oczekujących na tę trasę.

Sprawę chce wyjaśnić poseł PO, Paweł Olszewski: - Zamierzam porozmawiać na ten temat z ministrem Cezarym Grabarczykiem. Deklarował on, podobnie jak premier, że ta inwestycja ma zagwarantowane pieniądze.

Według rzecznika prezydenta Bydgoszczy Piotra Kurka, powodem takich zapisów w projekcie resortu infrastruktury mogło być zaskarżenie decyzji środowiskowej przez mieszkańców Kowalewa. - Prezydent jest w stałym kontakcie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Ostateczna decyzja środowiskowa to klucz do rozpoczęcia budowy - twierdzi rzecznik.

Wyraź swoją opinię!

Kontrowersyjny projekt znajduje się na stronie Ministerstwa Infrastruktury
http://www.mi.gov.pl/2-482be1a920074-1793483-p_1.htm
Opinie i sugestie na jego temat można wysyłać do 27 grudnia pod adresy mailowe:
[email protected]
lub
[email protected]
źródło:
www.express.bydgoski.pl


przypominam także o petycji
 

·
Registered
Joined
·
1,023 Posts
express.bydgoski.pl said:
Tusk o tym wiedział?

Komentarz

Jarosław Reszka, Środa, 22 Grudnia 2010; aktualizowano: 23.12.2010 08:40


„Premier oświadczył też, że rząd nie zrezygnował z budowy trasy S5 i jak tylko zakończą się wszystkie procedury, ekspresówka powstanie. - Znajdą się pieniądze na tę budowę - zapewnił Donald Tusk”. Nie jest to cytat z brodą.

Obietnica, opublikowana, między innymi, w „Expressie”, została złożona przez premiera w bydgoskim hotelu „Słoneczny Młyn” 26 listopada tego roku, po tym jak Tusk wygłosił pochwałę Rafała Bruskiego jako kandydata na prezydenta Bydgoszczy. Data jest istotna. Dziesięć dni później na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury ukazał się obszerny, 40-stronicowy dokument pod tytułem „Program budowy dróg krajowych na lata 2011-2015”, w którym zapisano, że przechodzące przez nasz region odcinki S5 powstaną po roku 2013. W wypadku wcześniej planowanych budów dokument podaje konkretne daty realizacji i kwoty, jakie zostaną na dane drogi przeznaczone. Nasza ekspresówka, jak wszystkie drogi zaplanowane po 2013 roku, została tylko wymieniona, bez dat i kwot. Czyli jest to mglista perspektywa. Tak obszerne dokumenty nie powstają z dnia na dzień ani nawet z miesiąca na miesiąc. 26 listopada plan Ministerstwa Infrastruktury musiał być gotowy. Można się tylko zastanawiać, czy Donald Tusk wiedział o nim, a mimo to obiecywał, czy też nie dowiadywał się o plany ministra Grabarczyka, a obiecywał „spontanicznie”. Innymi słowy, można się zastanawiać, czy mamy premiera nieszczerego, czy beztroskiego. I nie zmienia tej oceny fakt, że plan budowy dróg jest na razie na etapie konsultacji społecznych. To oficjalna propozycja rządu i jeśli zostanie zmieniona, to nie w wyniku interwencji premiera, lecz presji na rząd wywartej przez bydgoskich polityków. Tylko czy po tylu latach drogowych rozczarowań ktoś jeszcze wierzy w skuteczność ich wysiłków?
źródło
 

·
Registered
Joined
·
1,023 Posts
pomorska.pl said:
S5 ekspresowo nam ucieka, budowa może ruszyć dopiero po 2013 roku
mc

Budowa trasy S5 znów może się opóźnić. O następne dwa lata. Do poniedziałku parlamentarzyści mają czas, żeby wpłynąć na ministra. Jeśli im się nie uda, inwestycję pożegnamy co najmniej do 2014 roku.
S5 wciąż dalej, niż bliżej


Resort infrastruktury ogłosił nowy projekt programu budowy dróg krajowych na lata 2011 - 2015. Kujawsko-pomorski odcinek trasy S5 znalazł się w drugiej części opracowania, razem z inwestycjami, które miałyby być realizowane dopiero po 2013 r. A jeszcze w lipcu tego roku wiele wskazywało, że droga do budowy S5 jest otwarta. Gdy wojewoda Rafał Bruski, oraz szefowie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy i Wojewódzkiej Dyrekcji Ochrony Środowiska podpisali decyzję środowiskową przebiegu S5, mówiono o początku budowy w lipcu 2012 r.

Konsultacje w sprawie rozporządzenia potrwają do 27 grudnia. Po tym czasie nie będzie już można zgłaszać poprawek.

Andrzej Walkowiak, poseł ugrupowania Polska Jest Najważniejsza, nie kryje oburzenia planami ministra: - Budowa kujawsko-pomorskiej części trasy S5 była z początku uznawana za priorytet w przygotowaniach do Euro 2012.

Parlamentarzysta przypuszcza, co mogło wpłynąć na plany przesunięcia terminu inwestycji: - Prezydent Konstanty Dombrowicz upierał się przy tym, by trasa biegła przez Bydgoszcz. W sejmowych kuluarach niektórzy machali ręką, mówiąc "W Bydgoszczy znowu się kłócą” - dodaje poseł Walkowiak.

Z kolei Paweł Olszewski, poseł PO zamierza spotkać się w tej sprawie z ministrem Cezarym Grabarczykiem: - Będę próbował przekonać, że budowa S5 powinna rozpocząć się jeszcze przed 2013 rokiem - obiecuje.

Wpływu na decyzję resortu nie ma z kolei bydgoski oddział zarządu dróg krajowych. - Jeśli projekt zostanie przyjęty, dostosujemy się do niego - mówi Tomasz Okoński, rzecznik regionalnej GDDKiA.

W związku z rządowymi zamierzeniami co do trasy S5, Rafał Bruski skontaktował się wczoraj z Włodzimierzem Ciepłym, szefem WDOŚ. - Budowa tej trasy to inwestycja ważna dla Bydgoszczy i województwa - przypomina Piotr Kurek, rzecznik obecnego prezydenta Bydgoszczy.

Natomiast w ciągu kilku dni Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyda decyzję w sprawie uwag zgłoszonych przez mieszkańców Kowalewa. W sierpniu sprzeciwiali się budowie trasy w pobliżu domów. Większość z nich odstąpiła od protestu.
źródło
 

·
Registered
Joined
·
649 Posts
Petycję wraz z listą 1107 podpisów - 51 stron ( stan na godzinę 14:02) przesłano faksem do ministerstwa. Wieczorem wyślę to samo pismo również na adresy mailowe ministerstwa i gddkia z aktualną liczbą podpisów oraz linkiem do petycji.
Dzisiaj po południu wersja papierowa protestu zostanie wysłana kurierem.
Kopię wraz z kilkoma gorzkimi słowami otrzyma również Prezes Rady Ministrów.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie!
 

·
Registered
Joined
·
1,511 Posts
Petycję wraz z listą 1107 podpisów - 51 stron ( stan na godzinę 14:02) przesłano faksem do ministerstwa. Wieczorem wyślę to samo pismo również na adresy mailowe ministerstwa i gddkia z aktualną liczbą podpisów oraz linkiem do petycji.
Dzisiaj po południu wersja papierowa protestu zostanie wysłana kurierem.
Kopię wraz z kilkoma gorzkimi słowami otrzyma również Prezes Rady Ministrów.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie!
Tobie dzięki za podjęcie trudu organizacyjnego. Gorzkie słowa należą się nie tylko premierowi, ale także "naszym" parlamentarzystom...
 

·
Registered
Joined
·
649 Posts
Cała ta akcja to zasługa przede wszystkim ethanaka i Michała C. Bez nich tej akcji by nie było :cheers:


Miejmy nadzieję, że uda się coś wywalczyć ^^ 1100 głosów to niby nie dużo, ale zawsze coś! Poza tym cieszy mobilizacja bydgoszczan, bo początkowo odzewem byłem bardzo zawiedziony.


edit: Dzisiejsze Zbliżenia ponoć przygotowały materiał na temat S5 i petycji.
 

·
Registered
Joined
·
1,511 Posts
Wspólnie walczymy o S 5!

Zaprotestujmy przeciw wyrzuceniu z planów rządu trasy łączącej autostradę A1 - przez Bydgoszcz i Żnin - z Wielkopolską.


Apel mieszkańców kujawsko-pomorskiego do premiera Donalda Tuska
W związku ze zmianami w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 stanowczo protestujemy przeciwko przesunięciu terminu budowy trasy S5 w Kujawsko-Pomorskiem.
Dla województwa to najważniejsza arteria obok A1. Pozwoli połączyć największe miasto regionu z pobliskimi autostradami. Trudno wyobrazić sobie rozwój 360-tysięcznego miasta odciętego od sieci dróg ekspresowych i autostrad.
Podkreślamy, że trasa S5 ma znaczenie nie tylko dla Bydgoszczy, ale stanowi też niezbędny element całej sieci drogowej w zachodniej części Polski.
Cierpliwość bydgoszczan została wystawiona na próbę już przy wydawaniu decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. To był główny powód przekładania kolejnych terminów budowy.
Dziś, mimo deklarowanych wielokrotnie pieniędzy na tę inwestycję, trasa S5 w regionie pozostaje na papierze. Jej brak utrudnia między rozwój strefy ekonomicznej oraz lotniska.
Apelujemy o przywrócenie trasy S5 do priorytetów Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad z wcześniej planowanym terminem rozpoczęcia prac budowlanych w 2012 roku.

Podpisać się pod tymi słowami można osobiście (m.in. w siedzibie naszej bydgoskiej redakcji, ul. Zamoyskiego 2, parter). Można też tekst ten przepisać i samemu wysłać pocztą na adres: Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów, Al. Ujazdowskie 1/3 00-583 Warszawa.

Pomysł takiego apelu rzuciła redakcja "Ekspressu Bydgoskiego”. "Gazeta Pomorska” przyłącza się do niego, wraz z szeregiem innych redakcji.

Przypomnijmy: w poszukiwaniu oszczędności budżetowych rząd przesunął początek budowy niektórych dróg na termin nie wcześniejszy niż 2014 rok. Trasa ekspresowa S 5 miała być kręgosłupem transportowym regionu i zarazem spajać trzy miasta Euro 2012. Miejscami (np. w węźle Stryszek-Białe Błota pod Bydgoszczą) już jej budowę zaczęto. Swój protest wysłali już parlamentarzyści - piszemy o nim na stronie 12.

Przeczytaj również: Bydgoszcz: Bydgoszcz z obwodnicą! Przygotowania do budowy drogi S5
Źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101228/REGION/361960451

Dobra inicjatywa, szkoda, że tak późno...
 

·
Quasimodo
Joined
·
4,640 Posts
Drogi ekspresowej S5 nie ma na liście projektu Programu Budowy Dróg. Interpelację w tej sprawie złożyła na ręce premiera posłanka Grażyna Ciemniak

- Niepokoi mnie brak koordynacji w planowaniu budowy tej trasy - mówi Ciemniak. - Mimo, że S5 znajduje się na liście projektów kluczowych, który ma być sfinansowany z Unii Europejskiej, wciąż nie mamy stuprocentowej gwarancji, że pieniądze dostaniemy.

Chodzi o Program Budowy Dróg na lata 2011-2015. W jego projekcie nie ma słowa na temat drogi ekspresowej S5 na odcinku Nowe Marzy-Bydgoszcz-Żnin. - Z tego powodu grozi nam utrata tej dotacji - wyjaśnia Ciemniak.

Interpelacja wylądowała na biurku premiera Donalda Tuska i marszałka sejmu Grzegorza Schetyny. - Mam nadzieję, że rząd wywiąże się ze złożonych Bydgoszczy obietnic.
źródło: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,35590,8944282,Ciemniak_walczy_o_S5__Powstanie_teraz_albo_nigdy.html
 

·
Registered
Joined
·
1,511 Posts

·
Registered
Joined
·
1,511 Posts
DROGA S5. Pospolite ruszenie na Wyszyńskiego i blokada ulicy

(bog)

Federacja Młodych Socjaldemokratów organizuje uliczny protest w sprawie przesunięcia budowy drogi ekspresowej po 2013 roku.

W planach jest blokada ruchliwego odcinka obecnej trasy drogi krajowej nr 5 w Bydgoszczy.

- W przyszłym tygodniu chcemy wejść na jezdnię i zablokować ulicę Wyszyńskiego - potwierdza Przemek Biegański, prezes Federacji Młodych Socjaldemokratów. - Niestety, nie mamy jeszcze ostatecznego terminu protestu, bo wciąż czekamy na zgodę policji. Mam jednak nadzieję, że uda się wszystko szybko załatwić i na dniach zorganizować całą akcję - dodaje.


Informacje o przygotowaniach do protestu znajdziemy na tablicy grupy "Blokada Wyszyńskiego” na internetowym portalu społecznościowym facebook.com. Wyczytamy tam m.in. o idei akcji: "Musimy pokazać wspólnie, że zależy nam, aby S5 powstała jak najszybciej, by odciążyć i tak już mocno zakorkowane miasto. Już niedługo wielkie pospolite ruszenie na Blokadę Wyszyńskiego!”
Źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110119/BYDGOSZCZ01/688252434
 

·
Registered
Joined
·
1,511 Posts
A ja jestem zupełnie innego zdania:
1. może to pokazać w mediach problemy, jakie powstają w mieście, po zablokowaniu DK5 (np. przez wypadek) i dlaczego potrzebna jest obwodnica;
2. skoro uprzedzają w prasie z takim wyprzedzeniem o zablokowaniu przejazdu, to gro bydgoskich kierowców i tak na wszelki wypadek ominie tę okolicę tego dnia;
3. raz się narzeka na marazm Polaków, a gdy chcą walczyć o realizację swych interesów, to od razu przylepia się im nalepkę "warchoła";
4. skoro zezwala się na inne protesty na ulicach, to dlaczego nie wydać zgody tym razem? Podejrzewam, że w tym wypadku nikt nie będzie palił opon i bił się z policją, jak to miało miejsce w przypadku "eventów" organizowanych przez Samoobronę...
 

·
Quasimodo
Joined
·
4,640 Posts
W przyszły poniedziałek przez pół godziny ulica Wyszyńskiego będzie zablokowana

Będzie to protest przeciwko odłożeniu w czasie budowy drogi ekspresowej S5. Organizatorami blokady są członkowie Federacji Młodych Socjaldemokratów. Dziś (24.01) złożyli w Urzędzie Miasta zawiadomienie o planowanej akcji. Spodziewają się, że w proteście weźmie udział blisko 1000 osób. protest odbędzie się między godziną 14.30 a 15 na wysokości przejścia dla pieszych obok bloku przy ulicy Wyszyńskiego 11
źródło: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,35590,8995404,S5__W_poniedzialek_blokada_ulicy_Wyszynskiego.html
 

·
Registered
Joined
·
93 Posts
Wolałbym , żeby blokowali w Warszawie. Tam protest odbiłby się echem wśród osób decyzyjnych w tej sprawie.
 

·
Registered
Joined
·
1,511 Posts
S5: Bruski popiera poniedziałkową blokadę
Krzysztof Aładowicz
2011-01-24, ostatnia aktualizacja 2011-01-25 11:59

Bydgoszczanie w poniedziałek na pół godziny zablokują ul. Wyszyńskiego między rondami Fordońskim i Skrzetuskim. Będzie to protest przeciwko odsunięciu w czasie budowy drogi S5.

Organizatorzy blokady - Forum Młodych Socjaldemokratów - szacują, że w manifestacji na rzecz jak najszybszego rozpoczęcia budowy drogi ekspresowej łączącej Nowe Marzy z Bydgoszczą może wziąć udział nawet tysiąc osób.

- Bydgoszczanie od dawna czekają na S5. Plany rządowe, o których się mówi, wstrzymają tą inwestycję być może na długie lata. Chcemy pokazać, że się z tym nie zgadzamy - mówi Szymon Wiłnicki, jeden z organizatorów protestu. - Brak ważnych inwestycji w naszym regionie to nie tylko odstąpienie od obietnic składanych mieszkańcom, ale także poważne osłabienie programu budowy dróg przyjętego w związku z Euro 2012.


Wczoraj grupa działaczy FMS złożyła w Urzędzie Miasta zawiadomienie o zamiarze zorganizowania protestu. Zgodnie z planami ma się on rozpocząć 31 stycznia o godz. 14.30 na ul. Wyszyńskiego. Manifestujący będą przez pół godziny maszerować po przejściu dla pieszych znajdującym się mniej więcej w połowie drogi między rondami Fordońskim i Skrzetuskim.

Blokada na pewno dotknie kierowców, zarówno tych poruszających się tylko po mieście, jak i jadących przez Bydgoszcz tranzytem. Na ul. Wyszyńskiego i bez tego codziennie tworzą się gigantyczne korki. To fragment głównej trasy prowadzącej z Trójmiasta w kierunku Poznania i Wrocławia. A organizatorzy zamierzają wyjść na ulicę w komunikacyjnym szczycie.

Młodzi socjaldemokraci liczą na to, że oprócz zwykłych mieszkańców na protest przyjdą również parlamentarzyści i lokalne władze. Zwłaszcza że w tym dniu wojewoda Ewa Mes organizuje u siebie spotkanie z politykami z całego regionu.

- Mamy nadzieję, że posłowie, senatorowie, wojewoda, prezydent wesprą nas w proteście i pojawią się na ul. Wyszyńskiego - mówi Wiłnicki.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski popiera protestujących, choć nie deklaruje, czy razem z mieszkańcami będzie blokował tę jedną z najważniejszych ulic Bydgoszczy.

- Jeśli walczy się w słusznej sprawie, to protest jest potrzebny. Uważam, że to idea jest słuszna - komentuje Bruski. - Mam jednak zapewnienie, że w tym roku znajdą się pieniądze na projektowanie trasy i wykup gruntów. Jeśli tak się stanie, to nie ma powodu do niepokoju.

Organizatorzy dodają, że rządowe plany zabierają Bydgoszczy szansę na rozwój, a mieszkańcom odbierają możliwość uwolnienia się od ruchu tranzytowego. Zgodnie z projektami "ekspresówka" ma omijać nasze miasto północno-zachodnią obwodnicą. Socjaldemokraci zwracają też uwagę, że sprawa "piątki" jest koleją osłabiającą pozycję Bydgoszczy po likwidacji zakładu PKP Cargo i Wojskowego Sądu Garnizonowego oraz planach zlikwidowania kuratorium, oddziału NFZ, Izby Adwokackiej, Agencji Nieruchomości Rolnej i Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

Tymczasem przeciwko nowemu programowi budowy dróg krajowych zaprotestowali też radni sejmiku województwa. W swoim stanowisku wnieśli o kontynuowanie prac nad drogami ekspresowymi S5 i S10 oraz obwodnicą Inowrocławia. Jak podkreślają, zmieniony program wywołuje wśród mieszkańców uzasadniony niepokój, co doprowadza do protestów. Stanowisko zostanie przesłane m.in. do premiera i prezydenta.
Więcej... http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,35590,8995404,S5__Bruski_popiera_poniedzialkowa_blokade.html#ixzz1C2ubSFYQ
 

·
BAN.NED
Joined
·
1,501 Posts
Wolałbym , żeby blokowali w Warszawie. Tam protest odbiłby się echem wśród osób decyzyjnych w tej sprawie.

Inowrocław jedzie do Stolycy więc może Bydgoszczaki się tam udadzą

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski popiera protestujących:applause:
 
1 - 20 of 25 Posts
Top