SkyscraperCity Forum banner

[Przedmieście Oławskie] Atal City Square (dawny dworzec towarowy)

129604 Views 272 Replies 64 Participants Last post by  alsen strasse 67
Wrocław: Burzą dworzec kolejowy. Będą tam biurowce i apartamenty

Trwa wyburzanie starego dworca towarowego we Wrocławiu przy ul. Świstackiego. Co powstanie w tym miejscu? – pyta Arkadiusz Muszyński. Odpowiedzi szukał reporter Bartosz Józefiak.
W tym miejscu powstanie nowoczesny biurowiec. Trwają przygotowania do tej inwestycji.

Teren, na którym znajdował się dworzec towarowy w pobliżu ul. Świstackiego i Pułaskiego nie należy już do kolei. Został sprzedany hiszpańskiej firmie Alvo Corp Ureta. Deweloper zaczął porządkować teren i m.in. wyburzać stare budynki na tym terenie, w tym właśnie dawny dworzec towarowy. Cały teren zostanie podzielony na trzy działki pod apartamenty, dwie działki pod biurowce oraz teren na blok mieszkalny z usługami i handlem.
Deweloper nie będzie od razu pracował na nich wszystkich.
- Obecnie pracujemy nad dwoma koncepcjami architektonicznymi, z których jedna dotyczy budynku biurowego, a druga mieszkaniowego - tłumaczy Rosario Gimenez, dyrektor Alvicorp Ureta Polska.



– Chociaż prace nad projektem budowlanym nie są zbyt zaawansowane, byliśmy zmuszeni rozpocząć rozbiórkę już teraz, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, gdyż budynki znajdowały się w bardzo złym stanie technicznym. W większości były to pustostany, pojawiał się problem przebywających tam nielegalnie bezdomnych, istniało ryzyko zaprószenia ognia, a stan techniczny budynków mógłby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób, które znalazłyby się na ich terenie.

Deweloper nie podaje jednak jeszcze terminu, kiedy rozpocznie inwestycje. Prawie na pewno nie będzie to jednak ten rok.

Jeśli budowa dojdzie do skutku, powstanie kolejny nowy budynek na zaniedbanym Przedmieściu Oławskim. Dzielnica w centrum Wrocławia nie cieszy się najlepszą opinią, a jednocześnie coraz więcej buduje się tam nowych mieszkań. Przy skrzyżowaniu Kościuszki i Dąbrowskiego bloki postawił Dach - Bud. Kilkaset metrów dalej, także przy Kościuszki, kończy się budowa Nowej Papierni. W budynkach po XIX-wiecznej fabryce papieru powstają luksusowe lofty. Przy ul. Prądzyńskiego budynki postawiły firmy Inter - es i Atc Development. Zmieniają one krajobraz osiedla, a wraz z nowymi mieszkaniami zmienia się struktura mieszkańców. Ciężko jednak oczekiwać, że kilka nowych bloków rozwiąże wszystkie problemy osiedla.
See less See more
1 - 20 of 273 Posts
6
Dworzec towarowy d. Hartwig

Zdjęcia od 2007 r. jeszcze przed rozbiórką wiat i torowisk




W roku 2008 już rozebrano torowiska i wiaty:



W 2011 r. to już strach tam zaglądać:


Więcej zdjęć tu https://picasaweb.google.com/114478969040699642799/DworzecTowarowyDHartwig#
See less See more
  • Like
Reactions: 3
To jest ten dworzec między Świstackiego, a kładką co łączyła Przedmieście Oławskie z Paczkowską i dalej Hubami??
To jest ten dworzec między Świstackiego, a kładką co łączyła Przedmieście Oławskie z Paczkowską i dalej Hubami??
Tak, cała działka o pow. ponad 4 ha należy do Hiszpanów.
W 2011 r. to już strach tam zaglądać:
Oj tam, oj tam. Całkiem fajne rejony :D
  • Like
Reactions: 1
szkoda że nowy inwestor nie podjął się odbudowy tej kładki nad torami.
  • Like
Reactions: 1
Skojarzenie prawidłowe, ale dziś taka cegła pojedzie pewno do Niemiec. Chichot historii:).
Odkopujemy:

Zawiadomienie - Obwieszczenie z dnia 05.04.2019 r. znak: WSR-OS.6220.26.2019.AN o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Budowa budynku wielorodzinnego z częściami usługową i hotelową, garażem podziemnym, zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną przy ul. gen. Kazimierza Pułaskiego 48-50 we Wrocławiu”, lokalizowanego na działce nr 30, AM-42, obręb Południe.
http://bip.um.wroc.pl/artykul/384/38753/wsr-os-6220-26-2019-an

W skrócie:
- inwestor: Atal
- projektant: Maćków Pracownia Projektowa
  • Like
Reactions: 5
Nieprędko się zacznie. Najpierw trzeba zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a to trochę potrwa.....
18.04.2019 - wniosek o PnB budynku mieszkalnego wielorodzinnego, adres: ul. Pułaskiego 48-50, inwestor: Atal, projektant: AP Szczepaniak
  • Like
Reactions: 5
Kolejny wniosek:

19.06.2019 - wniosek o PnB budynku mieszkalnego wielorodzinnego z wydzieloną częścią usługową i hotelarską, garażem wbudowanym wraz z zagospodarowaniem terenu, infrastrukturą techniczną oraz rozbiórkami 11 obiektów, adres: ul. Pułaskiego 48-50, inwestor: Atal, projektant: Maćków Pracownia Projektowa
  • Like
Reactions: 5
^^Ciekawe czy ci gamonie w miescie wpadna chociaz na pomysl sprzedazy dzialek po zachodniej stronie Hubskiej(blizej Dyrekcyjnej,Gajowej)bo idealnie domkneloby pierzeje,ulica by lepiej wygladala a liczylem,ze za te dzialki mogliby uzyskac z 15-20baniek czyli odliczajac dotacje unijna remont ulicy mieliby "netto"za free+zabudowa blizej centrum.
Widze, ze berza robi sie hot terenem w miescie! Kiedys swietne zapiekanki z budy, dzis biurowce, galerie i - niedlugo - apartamenty za 10k za m2... ;)
dzialek po zachodniej stronie Hubskiej
Chodzi ci o ten skwer, na którym dopiero co dosadzili drzew?
^^Nie wiem gdzie dosadzili (być może to były nasadzenia kompensacyjne za spore, wycięte pod rozbudowę drogi drzewa). Chodzi o te okolice A jeśli coś dosadzili można przesadzić/dosadzić w podwórku. EOT
Budowa pierzei od Hubskiej to raczej kwestia czasu, patrząc na tempo wysprzedawania działek przez miasto. Co do skweru - ten może przecież zostać, zabudowa kwartału nie musi przebiegać ściśle wzdłuż siatki ulic, północna pierzeja mogłaby zaczynać się zaraz za ostańcem przy Gajowej.
1 - 20 of 273 Posts
Top