SkyscraperCity banner
1 - 20 of 23 Posts

·
Registered
1,311 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Chciałem zapytać jak wygląda w innych miastach sprawa oświetlenia przeszkodowego.Czy wszystkie wyokie budynki i obiekty w waszych miastach mają takowe oświelenie i czy właściciele dbają o to by oświetlenie to działało.... Muszę przyznać że w moim regionie zdarza się że jest to zaniedbywane a ma to istotny wpływ na bezpieczeństwo.....może macie zdjęcia prawidłowo oświetlonych nocą obiektów :)

·
Homo Skyscraperus
22,141 Posts
Hmmmm kolo mnie jest sporo 11 piętrowców w oświetleniem, gdyż stoją zaraz koło lotniska Bydgoszcz-Szwederowo. Jak bardzo Ci zależy cykne dziś fotkę z okna :)

·
Robert
9,876 Posts
na zdjęciu nie widać ale od tygodnia mrugają czerwone lampy na pekinie.
Jedna na igliycy [taka ja na R1] plus cztery na narożnikach. Z mostu Grota wygląda imponująco w panoramie.

Na lini wojskowego lotniska na Bemowie postawili w rejonie kilka budynków [5-6 pięter]
Na dachu świecą się ale ciągłym światłem czerwone lampy

Elektrociepłownie zafundowały sobie jak wiemy na swoich kominach nwe migające lampy.Nigdy w nocy nie były tak widoczne jak teraz

·
Registered
1,311 Posts
Discussion Starter · #8 ·
zgodnie z nową ustawą "migające" dużej intensywności + stałe lampki słabej intensywnośći ( na przemian) ; mają obiekty powyżej 150m wysokości. Natomiast wdzystkie przeszkody niższe oznaczone są lampami stałymi średniej ( przeszkoda pow. 45 m wysokości) i słabej intensywności (przeszkody poniżej 45m wys.)

·
Registered
1,311 Posts
Discussion Starter · #9 ·
ostatnim czasem zauważyłem że kominy są malowane w 7 biało-czerwonych pasów wszystko to związane z nowym prawem o ruchu lotniczym w Polsce. Może macie foty przeszkód lotniczych z waszych miast :)

·
Registered
132 Posts
Poznań

Jest kilka takich miejsc w Poznaniu w centrum ale też na peryferiach ze nie sa oswietlone budowle o wysokosci powyzej 60 metrów. Komu to zglosic i czy kazde tego typu budowle musza być oświetlone.
Przyklad:
Od lat wielu nie sa wlączone w nocy maszty na 3 wieżowcach na ulicy Piekary w Poznaniu .Powiem tylko ze wysokosc budynków wraz z masztami to 60-75 metrow na poziomem ulicy....więc powinny byc oswietlone. Swoją droga w dziale "Panoramy Miast" bardzo fajnie sie prezentują nocne zdjęcia miast Polski wlasnie z oswietlonymi budynkami .Ja twierdze ze jesli by też te 3 budynki oswietlic w nocy to bylo by i bezpieczniej ( trasa nalotu na Ławicę) i tez lepiej dla oka by te panoramy nocne miasta wyglądały.
Kolejny przykład to maszt na jednym z budynkow -biurowcow na Swiętym Marcinie....i znowu maszt ten powoduje ze z 43 metrow wysokosci budynku robi sie ponad 60 metrow i też warto by ten maszt oświetlic czerwoną lampą ostrrzegawczą.
Przykład peryferii to maszt a bardziej wieża okolo 50 metrow wysokosci w samym sercu Podolan w częsci przemyslowej tej dzielnicy , w nocy zupelnie niewidoczna....bo nieoświetlona.
Wiec pytam : czy trzeba takie sprawy gdzies zgłaszać czy są szanse na oswietlenie tych budowli?

·
Taki nasz eksperyment
..
2,776 Posts
Jak chcesz zgłaszac to chyba do ULCu.Nie wiadomo jednak czy to coś da,akurat wysokie budynki ciężko ukryc i chyba jakby musieli miec światła,to by mieli.Coś mi świta że obowiązek jest od 100 m (nie jestem pewien),więc oświetlanie budowli poniżej to tylko dobra wola właściciela.

·
Registered
132 Posts
Dzis wieczorem odwiedziłem miejsce ktore od lat 60 tych ubieglego wieku do chyba 1999 roku było atrakcją dla Nas ludzi ktorzy chcą lubią zglębiac tematy dotyczące wysokich budowli.Mianowicie nieopodal Murowanej Gośliny znajduje się grupa budynkow z dala od wsi jakichkolwiek i w otoczeniu kilku zagajników.Teren strzezony do tej pory otoczony opłotowaniem tez z drutem kolczastym , teren o nazwie: RCN Przebędowo.Jest to miejsce gdzie do wlasnie do 1999 roku stal ponad 200 metrowy maszt RTV.Ja osobiscie go widywalem i za dnia w nocy bo z ponad 20 km przy dobrej pogodzie bylo go widac na 5 poziomach byl oswietlony przeciwlotniczo...swiatla stałe czerwone .Na wikipedii sie znajduje info ze mial tylko 103 metry, to nie prawda mial ponad 200 metrow i z tego co mi powiedziala obsluga tego terenu zostal wyburzony( podcięto palinkami stal i wysadzono kotwy lin odciągowych.Podobno taki go spotkal los ze względu na ponoć negatywne oddzialywanie promieniowania.Osobiscie pamietam jak jedna ze znajomych mi osob mieszkancow Murowanej Gosliny zapraszala mnie na pokazowe wyburzenie tego masztu , juz nie pamietam ale z jakichs powodow nie moglem tam być.Teren otaczajacy to miejsce po maszcie i same budynki to ponad 40 ha.

·
Registered
1,023 Posts
Chciałem zapytać jak wygląda w innych miastach sprawa oświetlenia przeszkodowego.Czy wszystkie wyokie budynki i obiekty w waszych miastach mają takowe oświelenie i czy właściciele dbają o to by oświetlenie to działało.... Muszę przyznać że w moim regionie zdarza się że jest to zaniedbywane a ma to istotny wpływ na bezpieczeństwo.....może macie zdjęcia prawidłowo oświetlonych nocą obiektów :)
Z tym oswietleniem jest roznie wszedzie i nasz region sie tu nie wyroznia. Elektrownie i inne duze zaklady sa kontrolowanie natomiast budownictwo mieszkaniowe to juz zadkosc, warto zauwazyc ze wodzislaw jest poczatkiem podejscia do pyrzowic i bardzo blisko lotniska w ostrawie, co nie zmienia faktu ze takie oswietlenie ma znaczenie dla lotow w klasie G

·
Jestę Solo tej ziemi !
137 Posts
Chodzi mi o srodmiescie ;) chociaz zdawalo mi sie ze kiedys przelatywalem nad wawa wzdloz wisly, a pozniej na wysokosci kabat, czy troche dalej, zaczal zawracac i wyladowal na okeciu.
Samolot lecie wtedy nad Pragą (pi razy oko wzdłuż wisły) ale na wciąż dużej wysokości. Zakaz lotów obowiązuje zapewne poniżej jakiegoś pułapu.

(wiem, wiem, odpowiadam na posta sprzed 5 lat :D ale może się komuś przyda).

·
Prawobrzeże-Centrum
5,540 Posts
W Szczecinie nie ma większych problemów z oświetleniem. Jedyna ciekawostka to Katedra (najwyższa budowla w centrum), która nie posiada czerwonych lampek, ale to tylko dzięki iluminacji.

Jak widać sporo ostrzegawczych lampek mamy w Szczecinie. :)

Zdjęcie by Shinzen

·
Registered
1,311 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Przyklad:
Od lat wielu nie sa wlączone w nocy maszty na 3 wieżowcach na ulicy Piekary w Poznaniu .Powiem tylko ze wysokosc budynków wraz z masztami to 60-75 metrow na poziomem ulicy....więc powinny byc oswietlone. Swoją droga w dziale "Panoramy Miast" bardzo fajnie sie prezentują nocne zdjęcia miast Polski wlasnie z oswietlonymi budynkami .Ja twierdze ze jesli by też te 3 budynki oswietlic w nocy to bylo by i bezpieczniej ( trasa nalotu na Ławicę) i tez lepiej dla oka by te panoramy nocne miasta wyglądały.
Kolejny przykład to maszt na jednym z budynkow -biurowcow na Swiętym Marcinie....i znowu maszt ten powoduje ze z 43 metrow wysokosci budynku robi sie ponad 60 metrow i też warto by ten maszt oświetlic czerwoną lampą ostrrzegawczą.
Przykład peryferii to maszt a bardziej wieża okolo 50 metrow wysokosci w samym sercu Podolan w częsci przemyslowej tej dzielnicy , w nocy zupelnie niewidoczna....bo nieoświetlona.
Wiec pytam : czy trzeba takie sprawy gdzies zgłaszać czy są szanse na oswietlenie tych budowli?
Budowle powyżej 100 metrów powinny być oświetlone- bez wyjątku.
Co do obiektów od 50 do 100 metrów to zależy od ich położenia, niektóre muszą być inne niekoniecznie. Komisja ULC orzeka czy tak czy nie. Jeśli te budynki mają lampki to są one przepalone i tak myślę, że pewnie uznano je za przeszkody lotnicze a po prostu właściciel zaniedbał obowiązku wymiany żarówek ( przykłady bardzo częste).
Interweniuj u właścicieli budynków.
ps. W niektórych przypadkach nawet maszty niskie na 30-50 metrów powinny być oświetlone - np. w górach czy wzgórzach albo w pobliżu ważnych dróg i lotnisk.

Z tym oswietleniem jest roznie wszedzie i nasz region sie tu nie wyroznia. Elektrownie i inne duze zaklady sa kontrolowanie natomiast budownictwo mieszkaniowe to juz zadkosc, warto zauwazyc ze wodzislaw jest poczatkiem podejscia do pyrzowic i bardzo blisko lotniska w ostrawie, co nie zmienia faktu ze takie oswietlenie ma znaczenie dla lotow w klasie G
To prawda, ale powoli jest coraz lepiej.

·
Registered
132 Posts
bardzo ciekawa mapa a raczej schematyczne rozmieszczenie obiektow nazwijmy to wysokich , rozumiem z e w stopach( Feet) są podawane wysokosci budowli...prawda?

1 - 20 of 23 Posts