SkyscraperCity banner

1 - 20 of 157 Posts

·
Almost blue
Joined
·
1,176 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Wątek poświęcony inwestycjom w Pszczynie i Powiecie Pszczyńskim


Zauważyłem, że brakuje tu wątku związanego z Pszczyną i okolicami, więc postanowiłem takowy założyć.

Centrum Przesiadkowe i ścieżki rowerowe

Zacznę od największej planowanej inwestycji, czyli centrum przesiadkowego przy dworcu PKP. Informacja o tym pojawiała się w innych wątkach, lecz bez szczegółów. Wartość projektu realizowanego przez powiat i gminę Pszczyna wynosi ponad 43 mln zł, z czego na gminę przypada 23 691 479 zł. Projekt otrzymał 35,7 mln zł dofinansowania.

Jest dofinansowanie, niedługo ruszy budowa Centrum Przesiadkowego
Od wielu miesięcy pszczyńskie starostwo przygotowuje się do realizacji jednej z największych inwestycji w historii powiatu ostatnich lat. Zadanie polegające na budowie zintegrowanego centrum przesiadkowego w Pszczynie oraz niezbędnej infrastruktury towarzyszącej przewiduje budowę obiektu przy ul. Sokoła w Pszczynie, które stanowić będzie miejsce obsługi podróżnych. Mieszkańcy powiatu oraz turyści będą mogli przesiadać się pomiędzy różnymi środkami komunikacji - samochodami, rowerami, autobusami czy pociągami.
Zgodnie z założeniem projektowym, pomiędzy dworcem kolejowym a budynkiem Centrum Przesiadkowego znajdować się będzie plac z wyeksponowanym fragmentem schronu, który stanowić będzie punkt orientacyjny w przestrzeni. Wzdłuż północnej części ulicy Sokoła planowane jest umiejscowienie wiaty przystankowej dla busów i autobusów. Wiata oraz centrum przesiadkowe wyposażone będą w zintegrowany system paneli fotowoltaicznych zasilających budynek, elektroniczne rozkłady jazdy oraz tablice informacyjne.

Planowane jest także umieszczenie pod wiatą punktów informacyjnych „infobox” dla podróżnych. W sąsiedztwie głównego placu zaprojektowano również parkingi dla samochodów osobowych - łącznie aż 192 miejsca, w tym 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Przy centrum znajdziemy jeszcze m.in. 180 miejsc postojowych dla rowerów oraz postój dla taksówek.

Ponadto, utworzony zostanie system tras rowerowych o łącznej długości ponad 20km oraz dwa mniejsze centra przesiadkowe w Wiśle Wielkiej oraz w Piasku. To zadanie realizowane będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez partnera projektu, gminę Pszczyna.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy powinno rozpocząć się postępowanie przetargowe, natomiast budowa centrum przesiadkowego powinna zamknąć się do końca 2019r. Prace związane z budową tras rowerowych potrwają do 30 listopada 2020r.
http://www.pszczynska.pl/jest-dofinansowanie_-niedlugo-ruszy-budowa-centrum-przesiadkowego.html

Wizualizacja Centrum Przesiadkowego:


Plan przestrzenny:


Schemat ścieżek rowerowych:


Zastanawia budowa Centrum Przesiadkowego w powiecie, w którym brakuje komunikacji publicznej. Na szczęście ostatnio coś się ruszyło i działa parę linii, choć liczba kursów mówiąc kolokwialnie "nie powala". Może będzie to impuls by zwiększyć liczbę autobusów.
Cieszy plan kompleksowej rozbudowy ścieżek rowerowych. Całościowe założenia są takie by z wszystkich miejscowości i osiedli gminy Pszczyna prowadziła ścieżka rowerowa do dworca PKP. Brakować będzie drogi rowerowej wzdłuż DW 933, ale z tego co się orientuję, ma być ona budowana razem z planowanym remontem drogi. Razem z budowaną właśnie ścieżką rowerową do zapory Goczałkowickiej oraz planami budowy ścieżki wokół zbiornika, za kilka lat w okolicy powinno przybyć kilkadziesiąt km ścieżek rowerowych. Brakować będzie tylko ścieżki w kierunku Żor. Dobrze, że zamiast budowy tylko parkingu zdecydowano także na dużą liczbę stojaków. Mam tylko nadzieję, że będą one zadaszone, tak jak w przypadku istniejącego miejsca na rowery przy dworcu, które jest wiecznie zapchane.
Cieszy też fakt budowy parkingu przy dworcu, dzięki czemu część osób zamiast jechać do Katowic lub Bielska-Białej autem wybierze pociąg. Dobrze, że zdecydowano także na budowę parkingu przy dworcu w Piasku. Zastanawia mnie tylko budowa punktu przesiadkowego w Wiśle Wielkiej, by to działało musiano by zdecydowanie poprawić jakość komunikacji i zwiększyć liczbę kursów.
Do poprawnego działania Centrum Przesiadkowego brakuje także budowy bezkolizyjnego przejazdu pod torami kolejowymi i przebudowy skrzyżowania Męczenników Oświęcimskich z DK1. Może brak świateł i rogatek skłoniłby autobusy dalekodystansowe do korzystania z centrum przesiadkowego, zamiast zatrzymywania się pod Kauflandem, przy dawnym dworcu PKS.
 

·
Almost blue
Joined
·
1,176 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Przebudowa Rynku

Kolejną realizowaną inwestycją jest przebudowa rynku w Pszczynie. Zrealizowano już przebudowę głównej płyty, aktualnie przebudowywane są chodniki przy ulicy Wojska Polskiego, a po rozebraniu ogródków letnich wyremontowane zostaną także chodniki wokół rynku. Mają ostać one poszerzone kosztem jezdni. W przyszłości ogródki będą odsunięte od kamienic, tak by był możliwy ruch pieszych pomiędzy budynkami a ogródkami. Konserwator zabytków naciska też na ujednolicenie koloru parasolów i ograniczenie reklam na nich. Mam nadzieje, że przy okazji ujednolici się szyldy i zabroni wyklejania reklam w witrynach.

Zaczął się remont rynku. Prace rozpoczęto od chodnika na ul. Wojska Polskiego
Rozpoczęły się prace związane z przebudową chodników na pszczyńskiej starówce. Na przełomie lipca i sierpnia będą prowadzone prace wzdłuż ul. Wojska Polskiego. Obecnie trwa demontaż starych płyt. W dalszej kolejności remontowane będą chodniki wokół rynku.
Za realizację zadania odpowiada firma Betonit z Czechowic-Dziedzic, która zaproponowała kwotę 2 535 774,05 zł.

Poza kompleksową budową chodników projektanci przewidzieli rozbudowę infrastruktury towarzyszącej, m.in. oświetlenia ulicznego, remont istniejącego odwodnienia, budowę studni kablowych oraz zabudowę stojaków na rowery, ławek i koszy na śmieci. W tym czasie wykonana zostanie nowa izolacja odkrytych ścian fundamentowych kamienic.

- Obecnie stan chodników jest bardzo zły. Nie ma możliwości wjazdu dla osób niepełnosprawnych, dlatego ta inwestycja jest tak istotna. Zdecydowałem, że wyremontowany zostanie cały ciąg pieszo jezdny od rynku aż do ul. Żorskiej – tłumaczy burmistrz Skrobol.

Wychodząc w przyszłość, w planach jest kolejny etap związany z ułożeniem granitowych kostek zamiast obecnego asfaltu. Dzięki tej operacji główna płyta, wraz z chodnikami i jezdnią będzie na jednym poziomie.
http://www.pszczynska.pl/zaczal-sie-remont-rynku_-prace-rozpoczeto-od-chodnika-na-ul_-wojska-polskiego.html

Tutaj artykuł o likwidacji ogródków i ujednoliceniu ich:
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/pszczyna/a/pszczyna-z-rynku-maja-zniknac-caloroczne-ogrodki-gastronomiczne,12485037/

Remont chodników ma się zakończyć w maju 2018r. Kolejny etap czyli likwidacja jezdni będzie realizowany najpewniej po kolejnym sezonie turystycznym, szczególnie że zadziwiająco zbiega się to z wyborami samorządowymi :troll:
 

·
Almost blue
Joined
·
1,176 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Rozbudowa zakładu Zamel

Rozbudowuje się także fabryka firmy Zamel produkująca m.in. dzwonki, domofony itp. Zakład zlokalizowany jest przy ulicy Zielonej, niedaleko obwodnicy. Aktualnie budowa jest już bardziej zaawansowana, ale nie mam posiadam lepszych zdjęć.
Zdjęcia z budowy:
Wizualizacja:


Źródła zdjęć:
http://www.inbud.bielsko.pl/realizacje/szczegoly/zamel-sp-z-o-o-pszczyna-ul-zielona

Wygląd zakładu przed rozbudową:
https://www.google.pl/maps/@49.9953331,18.9151917,3a,75y,56.95h,79.59t/data=!3m6!1e1!3m4!1sD3F5KBVMvQw4Xg5EGV1ocw!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

Firma dostała dofinansowanie na rozwój działu B+R. Cały projekt ma wartość niecałe 2,7 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 765 tys. zł.

http://www.zamel.pl/projekty-unijne-20142017
 

·
Moderator
Joined
·
77,897 Posts

·
Almost blue
Joined
·
1,176 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Budżet 2018

Mały update w związku udostępnieniem budżetu na przyszły rok przez gminę Pszczyna :)

Podstawowe informacje:
Dochody: 227 289 069 zł
Wydatki: 240 691 051 zł
Wydatki na inwestycje i zakupy: 41 412 981 zł

1.Największą grupą wydatków będą wydatki na transport i łączność, które wyniosą trochę ponad 18 mln zł. Najważniejsze z nich to:
- Budowa centrum przesiadkowego oraz ścieżek rowerowych -8 mln zł. Było to juz opisane w poprzednich postach, nie ma sensu powielać tych samych informacji.

- Przebudowa rynku oraz ul. Wojska Polskiego (droga miedzy rynkiem a DW 933) - 1,6 mln zł. Są to pieniądze chyba tylko na dokończenie obecnego etapu przebudowy rynku, nie sądzę by w przyszłym roku zaczęto ostatni etap, czyli usuniecie asfaltowej jezdni, okalającej rynek, chyba że Burmistrz będzie chciał się wykazać przed samymi wyborami. Chodniki prowadzące do rynku są już gotowe, teraz robione są te przy kamienicach. Niestety nie mam zdjęć, gdyż za każdym razem byłem tam po zmroku, a aparat w moim telefonie nie daje sobie rady z takimi warunkami :D Moge jednak powiedzieć, że wygląda schludnie i bardziej przestronnie, ponieważ zwężono jezdnie.

- Przebudowa ulicy Słonecznej i Henryka Brodatego - 4,8 mln zł. Na tą inwestycję Pszczyna starała sie o dotacje, jednak w zwiazku z pozycją na liście raczej jej nie dostanie. Całkowity koszt miał wynieść 6,6 mln zł. Ulica Słoneczna zdecydowanie wymaga przebudowy, gdyż jest wyłożona piękną mozaika z łat asfaltu.
Tak wygląda w 2012, obecnie jest gorzej: https://www.google.pl/maps/@49.9684246,18.9395486,3a,75y,248.94h,45.02t/data=!3m6!1e1!3m4!1sD4kn0kyCz6sGWe2LJW397g!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl
Link do artykułu o dotacji: http://www.pszczynska.pl/staraja-sie-o-dotacje-na-przebudowe-drog-jest-lista-rankingowa.html

-Przebudowa łącznika pomiędzy ulicą Francuską, a Szymanowskiego - 100 tys. zł. Nie jest to duża inwestycja, ale wprowadzi ogromną zmianę, bo zniknie zniszczony kawałek drogi, który znajduje się blisko parku. Tamtędy chodzi bardzo wiele osób, w tym także turystów którzy czasem parkują w okolicy, a wyglad tamtego miejsca przypomina trzeci świat. W GSV wygląda to tak: https://www.google.pl/maps/@49.9820955,18.9337323,3a,75y,318.61h,75.75t/data=!3m6!1e1!3m4!1sDdd1dff0NNCkNpOhOJoaUg!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl
Może ciężko to sobie wyobrazić, ale na zdjęcia były robione, gdy droga była w swoim najlepszym stanie i wyglądała o niebo lepiej niz teraz. Podczas przebudowy okolicznych ulic jeździło tam sporo aut i zniszczyło utwardzoną nawierzchnię. Okolica też nie jest piękna (teren był przed wojną folwarkiem książęcym, a po wojnie swoje budynki miał tam PGR i szkoła rolnicza), ale po ucywilizowaniu drogi przynajmniej nie bedzie takiego wstydu przed turystami oraz spacer tamtedy w deszczowy dzień nie bedzie skutkował błotem na ubraniach.

2. Wkład miasta do Pszczyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego- 1,3 mln zł. Jest to zwiazane z wkładem własnym na budowę nowego osiedla w Pszczynie. Projekt powstał dwa lata temu i PTBS stara sie otrzymać na ten cel dotację od rządu jednak nie miał wkładu własnego. Osiedle ma powstać obok parku, zaraz przy polu golfowym. Obecnie na tym terenie znajdują się dzikie ogródki działkowe. Wizualizacje osiedla:3. Oświata- 10,5 mln zł. Większość środków pochłonie budowa nowego przedszkola w przy ulicy Skłodowskiej (3,7 mln), rozbudowa termomodernizacja SP1 (2,6 mln), rozbudowa SP2 (1,8 mln) oraz rozbudowa ZSP w Piasku (1mln).

4. Rewitalizacja parku Zwierzyniec - 2,8 mln zł. Jest to tzw. dziki park, ta cześć z pokazową zagrodą żubrów, turyści rzadko się tam zapuszczają. Całość inwestycji ma kosztować ok. 5,5 mln, a na realizację tego pozyskano dotację w kwocie ponad 2,6 mln zł. W ramach tych prac uporządkowane maja zostać ścieżki, wybudowany pomost na stawie Cyranka do obserwacji ptaków. Mają zostać zrealizowanie 2 ścieżki edukacyjne, więc pewnie pojawią się tablice. Pomysł całkiem fajny, bo jest tam sporo ptaków, nietoperze, całkiem przyjemne miejsce na spacery, ale zaniedbane. Dodatkowo w pokazowej zagrodzie żubrów ma zostać wykonany staw dla ptactwa wodnego. Koniec przebudowy ma nastąpić w 2021 roku.
http://www.dziennikzachodni.pl/aktualnosci/a/park-zwierzyniec-w-pszczynie-zostanie-zrewitalizowany-za-55-mln-zl,11982320/

5. Budowa wodnego placu zabaw przy ulicy Bramkowej - 1,5 mln zł. Wodny plac zabaw ma powstać obok istniejącego placu zabaw, tuż przy starówce. Jest to bardzo fajne miejsce, gdzie od starówki idzie się przez klimatyczne, waskie przejście w budynku. Ciekawe, czy przy okazji planowane jest tam umieszczenie monitoringu, ponieważ wieczorami przesiaduje tam młodzież popijajac sobie piwko.
http://www.pszczynska.pl/gmina-chce-odnowic-zaniedbane-tereny-przy-ul_-bramkowej.html

6. Przebudowa boiska w Łące -2,2 mln zł. Fajnie, że przebudowuje się także coś w okolicznych wsiach. Z infrastrukturą sportową jest w gminie krucho.

7. Przebudowa targowiska "Koszary ułańskie"- 0,5 mln. zł. Kilka lat temu targowisko było remontowane, nie wiem na co zostana przeznaczone te środki.

8. Dotacje dla mieszkańców na ograniczanie niskiej emisji - 3,1 mln zł. Zainteresowanie dotacjami na wymianę kotłów było bardzo duże, moze cos się poprawi w zakresie jakości powietrza, gdyż obecnie w niektóre dni to jest tragedia. Po dłuższym spacerze w okolicach domków jednorodzinnych, włosy i ubrania potrafia nieprzyjemnie pachnieć. Mam nadzieję, że program będzie kontynuowany.

To chyba najważniejsze inwestycje w gminie na przyszły rok. Pojawiła się tez ostatnio ciekawa informacja, o tym że Pszczyna odzyskała zaległe pieniądze, które wykorzystane były na budowę kanalizacji. Szczegóły tutaj http://www.pszczynska.pl/po-latach-gmina-odzyskala-miliony.html
 

·
Moderator
Joined
·
77,897 Posts
^^Bardzo podoba mi się projekt nowego osiedla TBS. Oby na przyszły rok udało się ruszyć z tym tematem.
 

·
Almost blue
Joined
·
1,176 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Projekt miał ruszyć w zeszłym roku, ale nie przekazano pieniędzy na wkład własny i TBS nie dostał dotacji. Ciekawe też w jakiej miejscowości oficjalnie bedzię budowany, gdyż według map jest to Łąka, lecz mieszkańcy okolicznych bloków mają zapisane w dowodach jako miejsce zamieszkania Pszczyna i chcą uregulować ten stan prawny poprzez włączenie tego terenu do Pszczyny, na co nie chcą sie zgodzić mieszkańcy z Łąki, gdyż to zmniejszy ilość pieniędzy przekazywanych na sołectwo.
 

·
Moderator
Joined
·
77,897 Posts
JSW za ok. 60 mln zł zbuduje centrum produkcyjno-remontowe w Suszcu
PAP - Biznes15.12.2017, Katowice (PAP) - Na terenach po kopalni Krupiński w gminie Suszec (Śląskie) ma powstać centrum produkcyjno-remontowe grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), które zatrudni blisko 150 osób - podała w piątek spółka. Dodała, że koszt inwestycji to ok. 60 mln zł.
Budowa centrum ma przynieść korzyści finansowe zarówno JSW, należącym do grupy JSW Jastrzębskim Zakładom Remontowym (JZR), jak i gminie. Swój plan przedstawiciele JZR oraz JSW zaprezentowali podczas spotkania z lokalnymi władzami.
ciąg dalszy : https://stooq.pl/n/?f=1211208&c=1&p=4+22
 

·
Moderator
Joined
·
77,897 Posts
Śląskie - Pszczyna utworzy strefę rekreacji w ścisłym centrum
PAP - Biznes10.01.2018, Katowice (PAP) - Zaniedbany teren o pow. 15 tys. m kw., położony 200 metrów od reprezentacyjnego, zabytkowego rynku w Pszczynie (Śląskie), zamierza ożywić tamtejszy samorząd. Miejsce to ma stać się strefą rekreacyjną z fontanną solankową, wodnym placem zabaw i wielofunkcyjnym boiskiem.
W środę miasto poinformowało o trwającym już przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej zadania, którego pierwsza część ma być realizowana w tym i przyszłym roku. Przesłało przy tym elementy koncepcji zagospodarowania terenu w rejonie ulic Bramkowej i Młyńskiej, którą opracowała katowicka pracownia Amaya Architekci.
ciąg dalszy : https://stooq.com/n/?f=1214656
 

·
Registered
Joined
·
259 Posts
Taka uwaga do wstępu tego wątku, żeby jakoś wyglądało:

Wątek poświęcony inwestycjom
 

·
Almost blue
Joined
·
1,176 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Minielektrownia

Wkrótce pierwsza minielektrownia PGNiG na metan

Już na przełomie marca i kwietnia możliwe jest uruchomienie minielektrowni metanowej w Gilowicach. Trwa właśnie przetarg w tej sprawie. Jego organizatorem jest PGNiG, który uruchamiając elektrownię chciałby wykorzystać wydobywany tam metan

- To nie będzie wielka moc. Szacujemy, że zainstalowany silnik gazowy będzie miał moc od 0,8 do 1 MW – mówi nam prezes PGNiG Piotr Woźniak.
Źródło
 

·
Almost blue
Joined
·
1,176 Posts
Discussion Starter · #13 · (Edited)
Osiedle Luizy

Przy ul. Cieszyńskiej rozpocznie się budowa Osiedla Luizy

To największa inwestycja mieszkaniowa realizowana przez gminę Pszczyna. U zbiegu ulic Cieszyńskiej i Sznelowiec w pobliżu parku pszczyńskiego, pól golfowych oraz Pokazowej Zagrody Żubrów powstaje najnowsza inwestycja Pszczyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (PTBS) – Osiedle Luizy.

Na terenie objętym inwestycją spółka wybuduje sześć pięciopiętrowych bloków. Będzie się w nich mieściło 195 mieszkań o powierzchni użytkowej od 31 m2 do ponad 64 m2, w tym sześć mieszkań przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Na obrzeżach nowego osiedla znajdować się będzie przestronny parking. Każdy najemca mieszkania będzie miał zapewnione jedno miejsce parkingowe.

Wbicie pierwszej łopaty, rozpoczynającej budowę powinno nastąpić już w czerwcu tego roku, natomiast gotowe mieszkania zostaną oddane do użytkowania jesienią 2020 r.
Źródło

Zmieniła się też wizualizacja budynków, obecnie mają powstać w takiej formie:

Link do strony inwestycji:

http://osiedleluizy.pl/

Nazwa ma nawiązywać do dawnego folwarku Luisenhof, znajdującego się w tamtych rejonach.
 

·
Almost blue
Joined
·
1,176 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Akademia piłkarska Łukasza Piszczka

Ponad rok temu Łukasz Piszczek przedstawił plan założenia akademii piłkarskiej w rodzinnych Goczałkowicach. Na początek planowano szkolenie dzieci od U-8 do U-11, stopniowo poszerzając ofertę. Z infrastruktury miałby też korzystać LKS Goczałkowice-Zdrój.

Akademia piłkarska Łukasza Piszczka w jego rodzinnych Goczałkowicach coraz bliżej! Radni zgodzili się na wydzierżawienie terenów pod inwestycję.

Wstępne szacunki pokazują, że inwestycja (m.in. przebudowa istniejących i budowa nowych boisk, hali pneumatycznej i budynku) kosztować może nawet 13 mln zł.

Jednym z problemów okazało się to, że w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego teren ten przeznaczony jest pod działalność uzdrowiskową. Jego zmiana ma umożliwić realizację planów piłkarza. Dlatego już ponad rok temu przystąpiono do procedury zmiany planu.

Tymczasem podczas sesji Rady Gminy 26 stycznia br. radni przyjęli uchwałę ws. wyrażenia zgody na bezprzetargowe wydzierżawienie na 30 lat nieruchomości obejmującej teren boisk sportowych położonych przy ul. Uzdrowiskowej 44.

Jak się okazuje, pozwoli to na realizację I etapu inwestycji. - Założenie jest takie, aby zmodernizować istniejące obiekty piłkarskie. One wymagają modernizacji zarówno z punktu widzenia stanu technicznego, jak i wymogów IV ligi, w której gra LKS Goczałkowice-Zdrój – tłumaczył Jerzy Adamski, konsultant ekonomiczny w firmie BCL, która doradza piłkarzowi ws. inwestycji w powiecie pszczyńskim.

Powstać mają dwa boiska pełnowymiarowe, mniejsze boisko treningowe, obiekt zaplecza, ogrodzenie i trybuny. W Urzędzie Gminy słyszymy, że
taki zakres prac możliwy jest w ramach obowiązującego planu.
Źródło
 

·
Almost blue
Joined
·
1,176 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Trwa termomodernizacja SP nr 1 w Pszczynie za 3,7 mln zł

Nowe okna, docieplone mury, zmodernizowana kotłownia - tak w tym roku wyglądać będzie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie. Trwają prace związane z termomodernizacją budynku.
W obiekcie wymieniono już wszystkie okna. Obecnie wykonawca remontu prowadzi prace związane z ociepleniem fundamentów, a także wymianą instalacji c.o.

- To ogromna inwestycja, która jest konieczna. Budynek ma prawie osiemdziesiąt lat. Wymiana starych okien i instalacji pozwoli osiągnąć zamierzone efekty energetyczne - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

- To kolejny obiekt, w którym przeprowadzamy kompleksową termomodernizację. W ubiegłym roku zakończyliśmy podobną inwestycję w Wiśle Małej, a wcześniej na os. Daszyńskiego. W najbliższym czasie będziemy przygotowywali wnioski o dofinansowanie montażu w szkołach instalacji odnawialnych źródeł energii - dodaje.

Wykonawca ma czas, aby budynek „Jedynki” oddać do 31 sierpnia 2018 r. Projekt zakłada wymianę źródeł ciepła, termomodernizację ścian piwnic i fundamentów, ścian budynku, a także wymianę instalacji c.o. oraz modernizację instalacji c.w.u. i kotłowni. Oszczędności uda się uzyskać także poprzez wymianę okien i drzwi.

Budynek został wzniesiony w 1939 r. Obiekt składa się z bloku głównego o trzech kondygnacjach nadziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej. Do budynku głównego szkoły została dobudowana sala gimnastyczna ze sceną i częściowym podpiwniczeniem.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, działanie: 4.3. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej.

Na tę inwestycję Urząd Miejski przeznaczy prawie 3 mln 699 tys. 978 zł. To kolejny krok w walce z ograniczaniem niskiej emisji. Żadna placówka oświatowa w gminie Pszczyna nie jest już dzisiaj opalana węglem.
Źródło
 

·
Almost blue
Joined
·
1,176 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Pszczyna może w najbliższym czasie zostać bez szpitala, bo NFZ zerwał umowę ze spółką Centrum Dializa, która dzierżawi szpital. Władze powiatu chyba też się tego spodziewały, bo nie zapisano przychodu z dzierżawy szpitala w budżecie, Starosta pisał do Ministra Zdrowia i NFZ z pytaniem, czy powiat może przejąć kontrakt od spółki. Prawdopodobnie władze powiatu będą starały sie jak najbardziej płynnie przejać szpital i ponownie dostać kontrakt. Ale ogólny stan szpitala jest tragiczny, chyba na każdym oddziale brakuje sprzętu, trzęsące się windy itp. Dodatkowo spółka miała też zaległości w płatnościach z tytułu dzierżawy.

Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach wypowiedział spółce Centrum Dializa, dzierżawcy Szpitala w Pszczynie, kontrakt na świadczenia zdrowotne we wszystkich rodzajach i zakresach.
- Dłużej nie mogliśmy tolerować sytuacji w pszczyńskim szpitalu - mówi Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego OW NFZ w Katowicach.


O wypowiedzeniu kontraktu poinformował 20 marca na konferencji prasowej Jerzy Szafranowicz, dyrektor Śląskiego OW NFZ w Katowicach.

Co dalej ze szpitalem i pacjentami? NZF i spółkę Centrum Dializa obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Jak poinformował NFZ, po okresie wypowiedzenia, czyli po 30 czerwca, świadczenia zdrowotne dla pacjentów z powiatu pszczyńskiego będą wykonywane w szpitalach w Tychach, Mikołowie, Żorach i Bielsku-Białej, a także w okolicznych niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. NFZ podzieli pomiędzy te placówki kontrakt Szpitala w Pszczynie.

Wśród powodów podjęcia takiej decyzji wymieniono m.in. negatywne wyniki kontroli przeprowadzonych przez Śląski OW NFZ, Państwową Straż Pożarną i Śląski Urząd Wojewódzki. Na konferencji prasowej jako bezpośrednią przyczynę decyzji wskazano długotrwały, utrzymujący się stan udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w nieodpowiednich warunkach technicznych. Szpital naruszał przepisy przeciwpożarowe, co zdaniem NFZ mogło spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, a także nie wykonał części zaleceń pokontrolnych, do czego był wcześniej zobowiązany.

Przez ostanie 10 lat Szpital w Pszczynie był kontrolowany przez Śląski OW NFZ 16 razy. Każda z kontroli wykazywała nieprawidłowości. Ostatnia kontrola Śląskiego OW NFZ przeprowadzona w dniach 12 czerwca 2017 – 25 sierpnia 2017 wykazała, że Szpital w Pszczynie nie wykonał części zaleceń pokontrolnych wydanych przez Śląski OW NFZ po kontroli przeprowadzonej w roku 2016 (zakończonej nałożeniem wysokiej kary – 1 mln 112 tys. 130 zł 35 gr – oraz wezwaniem do usunięcia nieprawidłowości). W związku z tym, Szpital w Pszczynie w dalszym ciągu realizuje umowę ze Śląskim OW NFZ z naruszeniem jej treści i przepisów prawa.

Wśród nieprawidłowości wskazanych przez Śląski OW NFZ znalazły się m.in. niezapewnienie opieki lekarskiej w oddziale neonatologicznym II poziom referencyjny (gdzie trafiają najciężej chore noworodki); brak wymaganej opieki lekarskiej wobec pacjentów na 6 stanowiskach intensywnej terapii; brak pomieszczenia higieniczno-sanitarnego przystosowanego dla osób niepełnosprawnych; brak izolatki na oddziałach neurologii, geriatrii, anestezjologii i intensywnej terapii oraz neonatologii; brak koordynatora ds. przeszczepów posiadającego wymagane szkolenia; brak całodobowej opieki lekarskiej na oddziale chorób wewnętrznych. Ponadto opiekę anestezjologiczną dla całego szpitala zabezpieczał tylko jeden lekarz specjalista anestezjolog. Mimo deklaracji szpitala NFZ stwierdził także brak wykwalifikowanych pielęgniarek specjalistek w oddziale geriatrii oraz inne braki w personelu.

Starosta powiatu pszczyńskiego, Paweł Sadza, o decyzji Śląskiego OW NFZ dowiedział się od... dziennikarzy. - Podczas wielokrotnych rozmów z dyrektorem Szafranowiczem zawsze podkreślałem, że powiat pszczyński jest gotowy przejąć prowadzenie szpitala, tak żeby pacjenci z powiatu pszczyńskiego nie byli zmuszeni do podróżowania po okolicznych szpitalach. Posiadamy pismo z Ministerstwa Zdrowia, w którym jest mowa, że nie ma przeszkód prawnych do tego, żeby NFZ przekazał kontrakt powiatowi - mówi Paweł Sadza.

Starostę czekają teraz rozmowy z władzami spółki Centrum Dializa w sprawie zakończenia dzierżawy szpitala. Z kolei dyrekcję Śląskiego OW NFZ będzie przekonywał, żeby mimo wszystko po 30 czerwca na drzwiach szpitala w Pszczynie nie zawisły łańcuchy z kłódkami.
Źródło
 

·
Moderator
Joined
·
77,897 Posts
^^Dodatkowo NFZ nie chce przedłużyć kontraktu z szpitalem w uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój. Tym samym po 160 latach uzdrowisko może przestać istnieć.
 

·
Almost blue
Joined
·
1,176 Posts
Discussion Starter · #18 ·
^^
Jeśli chodzi o uzdrowisko w Goczałkowicach-Zdroju, to parę lat temu pojawiły się informacje, że wieś może stracić status uzdrowiska z powodu zanieczyszczenia powietrza i zbyt dużego hałasu ze strony DK1. Dlatego stawiano ekrany akustyczne w okolicy budynków uzdrowiska. Obecnie jest to problem z nie przedłużeniem na oddział reumatologii.

Więcej informacji o tym tutaj i tutaj.

Jeśli chodzi o szpital w Pszczynie to powiat pszczyński zamierza przejąć nad nim kontrole, za pomocą spółki należącej do samorządu. NFZ wstępnie zgodził się na cesję kontraktu lub rokowania, ale do cesji potrzebna jest zgoda spółki Centrum Dializa, więc raczej pozostają rokowania.

17 kwietnia doszło do spotkania powołanego przeze mnie zespołu ds. szpitala z dyrekcją Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach. Na spotkaniu dyrektor NFZ, Jerzy Szafranowicz poinformował, że NFZ akceptuje wszelkie możliwe prawnie rozwiązania, które doprowadzą do dalszego istnienia szpitala na terenie powiatu pszczyńskiego.

Dyrektor NFZ zadeklarował, że zgodzi się na cesję kontraktu dla powiatu, jednak pod warunkiem wyrażenia zgody również przez spółkę Centrum Dializa, która do końca czerwca - zgodnie z umową z NFZ - prowadzi szpital. Dyrektor NFZ zaznaczył także, że w przypadku cesji, wysokość kontraktu dla podmiotu, który w imieniu powiatu pszczyńskiego poprowadzi szpital, zostanie pomniejszona, ze względu na niewykonanie w pełni kontraktu przez spółkę Centrum Dializa w I półroczu.

Dlatego ustalono, że najbardziej prawdopodobną możliwością, w kierunku której będziemy zmierzać, jest przystąpienie powiatu do specjalnej procedury konkursowej - rokowań. Zgodnie z deklaracją NFZ - formuła rokowań gwarantuje zachowanie kontraktu dla szpitala w pełnej kwocie. Rozwiązanie to spowoduje także, że Szpital Powiatowy w Pszczynie znajdzie się poza siecią szpitali, a kontraktowanie odbywać się będzie w drodze konkursu. Otrzymaliśmy zapewnienie, że rokowania będą dotyczyć wszystkich dotychczasowych zakresów działania szpitala w Pszczynie. Jak zaznaczył dyrektor NFZ, w każdej możliwej formule przyznania kontraktu powiatowi, konieczne jest usunięcie nieprawidłowości, wskazanych w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy.
Źródło

I jeszcze o przekazaniu pieniędzy na spółkę powiatową:

400 tys. zł na pierwsze remonty, 1,5 mln dla powiatowej spółki


Powiat pszczyński chce przystąpić do remontu piątego i szóstego piętra w pszczyńskim szpitalu. Na przejęcie szpitala gotowa jest powiatowa spółka.
Uchwałę przekazującą środki na remonty w szpitalu przyjęła 25 kwietnia Rada Powiatu Pszczyńskiego. W pierwszej kolejności planowany jest remont piątego i szóstego piętra budynku. W zakres robót wejdzie gruntowne malowanie sal i korytarzy, wymiana wykładziny, montaż wyposażenia łazienek, naprawa i malowanie drzwi oraz parapetów, a także wymiana lamp sufitowych wraz z instalacją elektryczną. W planach jest także m.in. remont wind.

Jak poinformował starosta powiatu pszczyńskiego, Paweł Sadza, spółka Centrum Dializa, dzierżawiąca szpital, dopuszcza możliwość wejścia na piętra od V do IX w celu wykonania remontów przez powiat.

- Zmierzamy do tego, żeby jak najszybciej przeprowadzić te prace. Nie mniej ważni niż budynek są pracownicy szpitala. Do tej pory wpłynęło do nas 247 oświadczeń pracowników zainteresowanych dalszym zatrudnieniem w szpitalu przejętym przez powiat. Mamy też kadrę zarządzającą, która spotyka się lekarzami i namawia ich do pracy w szpitalu. Wszyscy mamy jeden cel - nieprzerwane funkcjonowanie naszego pszczyńskiego szpitala – mówił Paweł Sadza.

Przypomnijmy, że 17 kwietnia w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Katowicach odbyło się spotkanie z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Powiat liczy na to, że śląski NFZ ogłosi specjalną procedurę konkursową w formie rokowań dla podmiotu wskazanego przez powiat pszczyński. Podmiotem, który ma prowadzić szpital jest Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z o.o. w Woli, spółka samorządowa, której 100-procentowym właścicielem jest powiat pszczyński. 11 kwietnia aktem notarialnym poszerzono działalność tej spółki o prowadzenie działalności leczniczej. W strukturach spółki utworzona została jednostka organizacyjna odpowiedzialna za prowadzenie działalności leczniczej - Szpital Powiatowy w Pszczynie. Dokonano także wpisu w rejestrze REGON. Decyzją rady powiatu spółka otrzyma od powiatu pożyczkę w wysokości 1,5 mln zł na wydatki związane z rozpoczęciem działalności polegającej na prowadzeniu Szpitala w Pszczynie.
Źródło


No i jeszcze informacja o tym, że pałacyk w Promnicach może stać się częścią Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Jakiś czas temu ogłoszono przetarg na dzierżawę obiektu, więc na razie nie jest nic przesądzone. Sam mam mieszane uczucia co do tego. Na pewno mogłoby tam powstać bardzo ciekawe muzeum i świetna przestrzeń publiczna, szczególnie że obok są ścieżki rowerowe, ośrodek wodny. Tylko, że muzeum będzie ściągać tam ludzi głównie w weekendy, a restauracja z hotelem cały czas. Trochę też się obawiam, że będzie tam tak jak w Stajniach Książęcych w Pszczynie, czyli pustawo, choć tu ratować będzie wygląd wnętrz.

Pałac Myśliwski w Promnicach stanie się częścią Muzeum Zamkowego?

W połowie marca informowaliśmy o tym, że Zameczek Myśliwski w Promnicach czeka na chętnego. Wczoraj Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego podał do publicznej wiadomości, że Pałac może stać się częścią Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Przypominamy, że umowa dzierżawy nieruchomości zakończona została 31 grudnia 2015 r. Tego dnia upłynął termin, na jaki została zawarta. Dzierżawca wystąpił o automatyczne przedłużenie umowy dzierżawy, jednak nie spełnił warunków wynikających z umowy. W tej sprawie toczyło się postępowanie sądowe, sąd przyznał rację Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez starostę pszczyńskiego. Po uprawomocnieniu wyroku starosta wystąpił do wojewody śląskiego o zgodę na wydzierżawienie obiektu. W marcu 2018 r. wywieszony został wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy, obejmujący Zameczek Myśliwski "Promnice".

Wczoraj Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego podał do publicznej wiadomości, że Zarząd Województwa Śląskiego opowiada się za nieodpłatnym przejęciem pałacu na majątek samorządowego Województwa Śląskiego. Z kolei podczas wernisażu wystawy "Orzeł czarny. Orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości", dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie poinformował, że podjęte ostatnio decyzje Zarządu Województwa Śląskiego, dały "zielone światło" dla przejęcia Zameczku Myśliwskiego w Promnicach przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie.
Źródło
 

·
Almost blue
Joined
·
1,176 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Zrobiłem przegląd ostatnich informacji i inwestycji w Pszczynie.

1. Podjęto decyzję o tym, że zameczek w Promnicach zostanie przekazany Muzeum Zamkowemu w Pszczynie.

Muzeum Zamkowe nieodpłatnie przejmie Zameczek Myśliwski „Promnice”. Decyzja zapadła podczas spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Zameczek Myśliwski „Promnice” zlokalizowany jest na nieruchomości Skarbu Państwa, położonej w Kobiórze. Obecnie nieruchomość użytkowana jest przez spółkę Noma Residence, która prowadzi tu działalność hotelową i restauracyjną.

14 listopada 2017 r. wojewoda śląski wydał zarządzenie ws. udzielenia zgody staroście pszczyńskiemu na zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości. Na tej podstawie starosta, który w imieniu Skarbu Państwu zarządza zameczkiem, 16 kwietnia br. ogłosił przetarg na wydzierżawienie nieruchomości. - 27 kwietnia zostaliśmy poinformowani, że Zarząd Województwa Śląskiego na posiedzeniu w dniu 24 kwietnia wyraził wolę nieodpłatnego przejęcia na własność od Skarbu Państwa zameczku przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Kilka dni temu na spotkaniu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zapadły ustalenia, że wojewoda śląski, uwzględniając zamierzony cel publiczny, zabytkowy charakter nieruchomości, jej wartość i unikatowość historyczną, wyda zarządzenie ws. przekazania nieruchomości w drodze darowizny Muzeum Zamkowemu w Pszczynie - informuje starosta pszczyński, Paweł Sadza, który w świetle tych ustaleń, odwołał przetarg na dzierżawę obiektu.
Źródło

2. Dworzec w Piasku jest zamknięty a PKP sugeruje, że powinien zostać przejęty przez gminę, ale ta nie ma takich planów. W związku budową Centrum Przesiadkowego w Pszczynie, miało powstać w Piasku przy dworcu mini centrum, czyli pewnie przystanek autobusowy i może jakieś miejsca parkingowe. Może trochę rozwiąże to problem z parkowanie wokół dworca.

Mija siedem lat od zamknięcia dworca w Piasku. Mieszkańcy skarżą się, że w czasie opadów deszczu lub śniegu nie mają gdzie się schronić. PKP jednak ciągle odrzuca możliwość ponownego uruchomienia poczekalni dla pasażerów.
PKP planuje w najbliższych latach przebudować trasę E65 na odcinku Katowice – Tychy – Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice. Inwestycja ma objąć również Piasek, przez który przebiega ta linia. Dlatego do Kolei ponownie trafił wniosek, aby w ramach tych działań została otwarta dworcowa poczekalnia. Jak zaznacza sołtys wsi, Barbara Psik, to nie pierwszy raz kiedy podróżni domagają się schronienia. Do tej pory wszystkie starania były nieskuteczne.

W odpowiedzi na ostatni wniosek z lutego 2017 r. PKP stwierdziło, że w tym wypadku decydujący jest czynnik ekonomiczny. – Budynek dworca w Piasku jest nieczynny z uwagi na brak zainteresowania przewoźników uruchomieniem kas biletowych, jak i poczekalni. Uruchomienie poczekalni wiązałoby się z ponoszeniem dużych kosztów, na które tut. Oddział nie posiada wystarczających środków finansowych – można przeczytać w wyjaśnieniu.

W tym samym piśmie PKP sugeruje, aby to samorząd przejął i utrzymywał poczekalnię dla spełnienia potrzeb mieszkańców. Barbara Psik przyznaje, że jeśli nie będzie innego wyjścia zwróci się do burmistrza. Chociaż w jej opinii odpowiedzialność spoczywa na Kolei. – Uważam, że to PKP powinno się troszczyć o swoich pasażerów, aby mieli gdzie się schronić. Niekoniecznie trzeba otwierać dworzec na nowo, można postawić wiaty na peronie – dodaje.

Podobnego zdania są przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Pszczynie. – Budynkiem dworca oraz terenem administruje Kolej. To firma powinna zadbać o to, aby stworzyć komfortowe warunki zarówno przejazdu, jak i w miejscach oczekiwania na pociąg – mówi rzecznik ratusza, Piotr Łapa. Dlatego miasto kolejne prośby przekazuje PKP i na razie nie myśli o przejęciu obiektu.

Nie jest to jedyny wniosek skierowany do PKP w związku z dworcem w Piasku. Przy stacji nie ma żadnych miejsc parkingowych, podróżujący parkują na prywatnej działce, a do niedawna między drzewami na Alei Dębowej. Urząd Miejski w Pszczynie proponuje, aby parking powstał na części działki, na której znajduje się dworzec.
Źródło

3. Wystąpiły problemy z adaptacją starej pralni szpitala na siedzibę Biblioteki Miejsko-Powiatowej, w efekcie siedziba może powstać w kamienicach na ulicy Wojska Polskiego, ale nie jest to pewne. Z kamienic wysiedlono lokatorów i problemem jest to, że mamy teraz niszczejące pustostany idealnie naprzeciwko zamku.Gmina nie ma sprecyzowanego pomysłu na zagospodarowanie zaniedbanych kamienic przy ul. Wojska Polskiego. Chociaż…
Jeszcze pod koniec 2016 r. burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zapowiadał, że w dwóch kamienicach przy ul. Wojska Polskiego powstanie nowa siedziba Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. Ale kolejne miesiące przyniosły zwroty akcji z innym budynkiem w roli głównej. Gmina Pszczyna pozyskała od powiatu pszczyńskiego budynek byłej pralni szpitalnej i ogłosiła, że zaadaptuje go na przedszkole publiczne. Pomysł ten jednak upadł (gmina buduje nowe przedszkole przy ul. Skłodowskiej-Curie), a burmistrz zapowiedział, że w budynku po pralni powstanie właśnie siedziba biblioteki. Okazuje się, że i ta wizja może się nie ziścić.

- Napotkaliśmy na szereg różnych trudności technicznych w budynku pralni szpitalnej. Koszty adaptacji budynku na potrzeby biblioteki mogą być dużo większe niż zakładaliśmy. Cały czas to analizujemy i kwestia nowej siedziby dla biblioteki jest otwarta – mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Co oznacza, że biblioteka może ostatecznie wylądować przy ul. Wojska Polskiego. Z dwóch kamienic wyprowadzono już lokatorów. - Te budynki są do remontu. Mamy ważne na trzy lata pozwolenie na budowę. Bardziej mi zależy na przeniesieniu biblioteki do pralni, ale widzę, że piętrzą się problemy finansowe związane z tym budynkiem. Kamienice przy ul. Wojska Polskiego na pewno będą wykorzystane na cele publiczne. Jeśli nie na siedzibę biblioteki, to znajdą przeznaczenie na jakiś inny cel – dodaje Dariusz Skrobol. Jaki? Nie wiadomo.
Źródło

4. Kontynuowana jest przebudowa chodników wokół rynku. Obecnie jest na pewno bardziej przestronnie i schludnie. Tylko właściciele lokali mają problem, bo podniesiono opłaty za ogródki.

Trwa przebudowa chodników wokół pszczyńskiego rynku. Dzięki sprzyjającej pogodzie, w ostatnich tygodniach prace przyspieszyły i obecnie prace prowadzone są wzdłuż ostatnich odcinków południowej pierzei.

Nowa nawierzchnia została już wykonana na odcinku od strony skrzyżowania z ulicą Bolesława Chrobrego do skrzyżowania z ulicą Bramkową. W tym miejscu prowadzone są już ostatnie prace instalacyjne związane z oświetleniem,

Na kolejnym odcinku trwa obecnie usuwanie dotychczasowych płyt chodnikowych oraz utwardzanie podłoża. Według ustaleń z wykonawcą, firmą Betonit, roboty budowlane na rynku powinny zakończyć się do końca maja 2018 roku.

Źrodło

5. Na ulicy Wojska Polskiego trwają wykopaliska archeologiczne związane z poszukiwaniem dawnej bramy. Jest to chyba związane z planowaną dalszą przebudową rynku, przy której ma zostać zlikwidowany asfalt, a nawierzchnia ma mieć jeden poziom zarówno na całym rynku.
Źródło

6. W związku z Daisy Days na rynku pojawiły sie ogrody pokazowe. Szczegóły imprezy, a tu kilka zdjęć:
Źródło
 

·
Moderator
Joined
·
77,897 Posts
^^Do tej pory myślałem, że zameczek w Promnicach był prywatną własnością. Przejęcie go przez Muzeum w Pszczynie zwiastuje mu jeszcze lepsze czasy.
 
1 - 20 of 157 Posts
Top