SkyscraperCity banner

...

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 30 Posts

·
I am the passenger
4,796 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Dawna wieża ciśnień w Pszczynie, przerobiona na pub i restaurację w stylu streampunk. Budynek, wybudowany w latach 1927-28 pod kierunkiem inżyniera Jana Gustawa Grycza, znanego budowniczego konstrukcji żelbetowych aż do dzisiaj jest najwyższym budynkiem w mieście.

Lata całe służyła utrzymywaniu stabilnego ciśnienia wody w wodociągach miejskich. Mieściła także łaźnię i mieszkania obsługi. Po wojnie znajdował się tu fryzjer, kosmetyczka, centrum językowe, rozgłośnie radiowe. W 2006 r. prawie ruinę kupił od miasta pszczyński biznesmen Karol Kania. Jej renowacją, z myślą o otwarciu tutaj restauracji, zajął się jego syn Wojciech z żoną Agnieszką.

28 października restauracja i pub Steampunk - Wodna Wieża oraz orientalna knajpka Shui Ta powitały pierwszych gości.

·
Registered
67,990 Posts
^^
Zdjęcia za dnia proszę, ale nie powiem - łoł - robi wrażenie - niestandardowa rzecz :|.

·
Registered
67,990 Posts
Za dnia wygląda gorzej ;)
^^
Jak wiele obiektów :|. Hmmm, no sam nie wiem - kusi mnie dycha za tak nietuzinkową rzecz - jednak archi taka super nie jest a oddziaływanie na okolicę jednak mniejsze niż Manufa czy SB - jestem z lekka uwięziony swoimi poprzednimi ocenami :nuts: - kompleks zielonogórki dostał ode mnie 9 - po zastanowieniu stwierdzam, że jednak powinno być tak z 8,5 - a tam oddziaływanie też jest większe... - cóż, wychodzi mi 8/10 - czyli i tak już wyżyny Naszego zestawienia :eek:kay:.

·
Registered
329 Posts
Pawelski, sprawdź jak ona wyglądała wcześniej ;). Wnętrza wyglądają nawet ciekawe, ale że to nie jest budowa tylko dewastacja zabytku z czystym sumieniem daję 1. Projektantem była chyba jakaś domorosła, miejscowa pani ,,architekt'' i że konserwa to połknęła, wstyd.

·
Registered
67,990 Posts
^^
Cóż, rozumiem, że uwspółcześnienie, modernizacja jest dla niektórych nie do zniesienia, "świętość" zabytku itp. Ja nie mam aż tak ortodoksyjnego podejścia, atrakcyjnosć budynku - głównie wewątrz na pewno wzrosła a biznes musi się kręcić :|.

·
Moderator
10,250 Posts
Yyyy, w wewnątrz może fajnie wygląda, ale z zewnątrz to przecież potworna degradacja (!). nie oceniam. :eek:hno:

·
Prawobrzeże-Centrum
5,540 Posts
Całkiem fajnie wygląda, ale jest parę rzeczy które mi nie pasują:
- wejście nocą dziwnie wygląda. Jak jakaś zwykła klatka schodowa...
- dach, lepiej wyglądał przed przeróbką
- napis z jakimiś "świątecznymi" lampkami

8.5/10

·
Registered
329 Posts
^^
Cóż, rozumiem, że uwspółcześnienie, modernizacja jest dla niektórych nie do zniesienia, "świętość" zabytku itp. Ja nie mam aż tak ortodoksyjnego podejścia, atrakcyjnosć budynku - głównie wewątrz na pewno wzrosła a biznes musi się kręcić :|.
Hej, ja też nie jestem ortodoksem, wiem jakie są realia, trzeba było budynek dostosować do dzisiejszych potrzeb, spoko, trzeba było przekształcić wnętrza, spoko, jestem w stanie to zrozumieć. Ale to jak potraktowano dobrą starą architekturę zastępując ją czymś ,,odpustowym'', tandetnym i plastikowym, jak właściwie unicestwiono starą wieżę, która notabene była (i teraz też niestety będzie) bardzo charakterystycznym punktem miasta, tego już w stanie zrozumieć nie jestem :(
Nie ma tutaj zdjęć z innych perspektyw, tam nie wygląda już to tak tragicznie, choć to nie znaczy, że jest dobrze, też trudno poznać, że to ten sam obiekt. Przy renowacji pałacu w Pszczynie Restauro pieprzyło się z każdą pierdołą, a tutaj sobie takie coś ktoś strzelił, i żeby to było chociaż gdzieś na zadupiu, ale nie, to jest prawie centrum miasta.

·
Registered
67,990 Posts
Hej, ja też nie jestem ortodoksem, wiem jakie są realia, trzeba było budynek dostosować do dzisiejszych potrzeb, spoko, trzeba było przekształcić wnętrza, spoko, jestem w stanie to zrozumieć. Ale to jak potraktowano dobrą starą architekturę zastępując ją czymś ,,odpustowym'', tandetnym i plastikowym, jak właściwie unicestwiono starą wieżę, która notabene była (i teraz też niestety będzie) bardzo charakterystycznym punktem miasta, tego już w stanie zrozumieć nie jestem :(
Nie ma tutaj zdjęć z innych perspektyw, tam nie wygląda już to tak tragicznie, choć to nie znaczy, że jest dobrze, też trudno poznać, że to ten sam obiekt. Przy renowacji pałacu w Pszczynie Restauro pieprzyło się z każdą pierdołą, a tutaj sobie takie coś ktoś strzelił, i żeby to było chociaż gdzieś na zadupiu, ale nie, to jest prawie centrum miasta.
^^
Cóż, rozumiem - przy ocenie nie przywiązałem szczególnej wagi do stanu pierwotnego (właściwie to go przegapiłem), Ty widząc na żywo oba stany masz prawo mieć inny, indywidualny i pełniejszy obraz. No, oceny już nie znmienię - nie żałuję zresztą, ja żyję dniem dzisiejszym :| (w tym przypadku nie mam żadnych powiązań emocjonalnych ze starą wersją - łatwo przełykam więc nową).

·
Registered
178 Posts
Sam budynek jest co prawda trochę nietypowy, wręcz unikatowy :) Wygląd zewnętrzny oceniam na 5 natomiast klimatyczne wnętrza na 8. Średnia wychodzi 6,5 ale dam +1 za ciekawy pomysł :) 7,5
ps. jaka jest wysokość budynku?

·
Moderator
10,250 Posts
O, już wiem z czym mi się ta wieża kojarzy. Ratusz w Nysie: :nuts:

PS: Czy w Pszczynie istnieje konserwator zabytków?

·
Registered
89 Posts
Za najlepszą w Polsce adaptację wieży ciśnień dam 12/10 za wykonanie elewacji 6/10 więc razem 9/10 :)

·
Registered
13,008 Posts

·
...
4,560 Posts
^^Miałem to samo skojarzenie.

Zaskakujące jak bardzo wnętrza różnią się jakością od tego co na zewnątrz.

10 za pomysł i wnętrza, 2 za mini gazprom.

6/10

·
Registered
67,990 Posts
2/10, bo w końcu oceniamy budynek.
^^
No, właśnie - co My tu oceniamy?

Spotkałem się już z narzekaniem na wnętrza, okolice, oddziaływanie/dostęp, albo uściślimy ocenianie, albo lepiej chyba stawiać ocenę całościowo :|.

·
Used Register
2,050 Posts
Wieża ratusza w Nysie to przy tym architektoniczne cudo...

Cóż spiep....ny budynek. Ratuje go tylko nocna iluminacja. 3/10.

1 - 20 of 30 Posts
Status
Not open for further replies.