SkyscraperCity banner

6641 - 6660 of 7487 Posts

·
Registered
3,525 Posts
Eh hai :) in orice caz, sa ne dam cu parerea de una si alta dupa ce se semneaza contractul. Culoarea, desi ultima dintre griji, chiar ar trebui data turcoaz ca macar sa inceapa o unitate coloristica pentru vehiculele noi in Bucuresti. Cred ca nu e oras maricel sau mare in Vest -macar- care sa nu o aiba (sau mediu sau mic).

·
Registered
525 Posts
^^
Pe scurt, nu. Troleibuzele au ca data limita pentru evaluarea tehnica 15.09.2019 iar la suta de tramvaie de 36m ievaluarea se va termina in jurul datei de 15.08.2019. Pentru autobuzele tramvaiele de 18 metri nu avem inca licitatie.
Mai e licitatia de 100 de autobuze electrice unde ar trebui sa aflam in curand cine a depus oferte, acolo cred ca o sa ne bucuram din nou de prietenii nostri vechi, al de Sileo, Bozankaya si alte firme de prestigiu.

·
Genuine Tatar
11,997 Posts
O gura de aer proaspat, european, dupa ce ne-am balacit prea mult in turcisme. Daca nu muta aia si productia de Citaro la turci sau ceva.
^^

Mai e licitatia de 100 de autobuze electrice unde ar trebui sa aflam in curand cine a depus oferte, acolo cred ca o sa ne bucuram din nou de prietenii nostri vechi, al de Sileo, Bozankaya si alte firme de prestigiu.
Nu știu ce aveți cu Bozankaya și ceilalți...

Siemens i-a considerat suficient de buni încât să formeze un consorțiu și să câștige împreună licitația pentru Green Line din Bangkok.

Cu alte cuvinte, pentru viitoare licitații în România, e posibil ca inclusiv Siemens să își fabrice metrourile via Bozankaya din Turcia, deci obișnuiți-vă cu ideea. ;)
Așa cum Mercedes și Ford deja își produc o parte din camioane și autocare în Turcia, și la fel și Viessmann produce în Turcia, la fel și Vaillant, la fel și Bosch , toate 3 produc centrale de apartament în Turcia, la fel și Mitsubishi și Daikin își produc aparatele de aer condiționat în Turcia. Și alții. De ce nu ar putea și Bozankaya sau Siemens/ Bozankaya ? Sunteți culmea.

The Siemens-Bozankaya consortium won the tender for the Bangkok Green Line Metro Project in 2016.

Based on Siemens’s design for Bangkok, Bozankaya has developed the interior design. Using Siemens components like traction systems and boogies and with support by Siemens, Bozankaya is in charge of all production steps, from car body production up to static commissioning.

The first metro train rolled out of the Bozankaya factory just 25 months after signing the contract. In total, 22 metro trains (88 metro cars) will be shipped from Ankara to Bangkok.

To produce these trains, Bozankaya has invested more than EUR50m to build Turkey’s biggest and most modern railway systems production facility.

This contract resulted in Turkey’s first-ever metro exports and will contribute over EUR40m to the country’s forex inflows. It is also Turkey’s single largest export to Thailand.

https://www.bozankaya.com.tr/en/bangkok/

·
Registered
4,478 Posts
Nu știu ce aveți cu Bozankaya și ceilalți
Problema mea cu turcii e ca nu suntem noi turcii si nu vreau sa contribuim la alimentarea succesului lor, ca n-avem de ce. Noi trebuie sa facem ce fac ei, nu sa-i punem pe ei sa faca pentru noi. E frumos de vazut dezvoltare adevarata la tv sau pe net, da' nu ma incalzeste cu nimic s-o vad de la distanta. Si pe locul 2 dupa .ro imi pasa de ce se face in UE cu muncitori din UE. Da' vad ca occidentalii insista sa transforme Turcia in Mini-China 2.0 si dupa sa se intrebe de ce e somaju >12%. Bine atunci.

·
Genuine Tatar
11,997 Posts
Ah, deci e politică chestia... Până acum ai bătut monedă pe calitatea cu semne de întrebare, acum începi să scoți vopseaua la suprafață.

Dar cum să nu ai de ce ?
Ei sunt principalul partener extern al României din afara UE (dacă nu ai loc de creștere în UE poți căuta în afara ei), avem relații economice vaste, noi vindem la ei Dacia, ei fac la noi Arctic și vindem la export, noi mergem la plajă la ei, ei vin la cluburi la noi, noi le vindem oțel de la Sidex, ei ne vând legume și fructe etc. De ce să nu crească volumul de tranzacții reciproc ? Să facem și noi ceva, să vindem la ei, și basta.

Apoi, tu crezi că vreun vecin slab și subdezvoltat ar avantaja România ? Mai ales un vecin strategic pentru Europa toată, cum este Turcia, acum cu criza războaielor din Orient și a migranților ?

În prezent e logic și normal să deschizi piețe, să încurajezi competiția, așa cum am făcut-o spre V. Europei, trebuie deschidere și în lume. Nu să o închizi și să descurajezi fluxurile de oameni, mărfuri și ideile care vin cu aceștia.

·
Registered
4,478 Posts
Nu să o închizi și să descurajezi fluxurile de oameni, mărfuri și ideile care vin cu aceștia.
What could possibly go wrong

Până acum ai bătut monedă pe calitatea cu semne de întrebare
Semnele de intrebare raman pe pozitie. Pana una alta, principalul contact pe care bucurestenii l-au avut cu turkish quality a fost facut prin intermediul autobuzelor ajunse in meme hall of fame

·
Registered
499 Posts
Nu știu ce aveți cu Bozankaya și ceilalți...
Cu alte cuvinte, pentru viitoare licitații în România, e posibil ca inclusiv Siemens să își fabrice metrourile via Bozankaya din Turcia, deci obișnuiți-vă cu ideea. ;)

Din fericire nu va trebui sa ne resemnam ,Siemens ,cel putin pe tramvaie merge cu Astra in Ro. :)

·
Genuine Tatar
11,997 Posts
Semnele de intrebare raman pe pozitie. Pana una alta, principalul contact pe care bucurestenii l-au avut cu turkish quality a fost facut prin intermediul autobuzelor ajunse in meme hall of fame
Ba nu, principalul contact pe care l-au avut bucureștenii a fost să circule personal în aceste autobuze, și s-au convins cum stă treaba, și majoritatea au fost OK și încă sunt OK. Fie în București, fie anterior în Istanbul sau alte orașe.
Nu își face nimeni impresii din meme-uri, excepție poate cei cu prejudecăți și cârcotașii.

Din fericire nu va trebui sa ne resemnam ,Siemens ,cel putin pe tramvaie merge cu Astra in Ro. :)
Au format un consorțiu, cum a făcut Bozankaya cu Siemens în Bangkok ?

Producătorul de material rulant Astra Vagoane Călători s-a asociat cu chinezii de la CRRC Sifang pentru a se înscrie la cea mai mare licitaţie de tramvaie din România, organizată de Primăria Bucureşti.
https://www.economica.net/tramvaie-noi-in-bucuresti-astra-vagoane-calatori-s-a-asociat-cu-chinezii-crrc-sifang-pentru-cea-mai-mare-licitatie-din-tara_166243.html

·
Registered
3,525 Posts
Nu va mai inflamati si hai sa vedem ce se intampla. Maine toate calculele se pot schimba. Despre Otokare n-am mai auzit nimic rau in ultima vreme. Dar ca si la orice alta marca, daca isi vor bate joc de ele, fie ele Mercedes, Bentley, Rolls sau Otokar, Kakaolu Ciklet Kremali, tot gioarse vor ajunge. La Iasi vechile metehne au inceput sa-si faca loc si pe noile Isuzu sau EBD. Si atunci ce rost mai are dezbaterea turcism vs non-turcism sau vs romanism cat timp cei care le exploateaza sunt tot aia de pe vremea DAC-urilor. Poate nu aceiasi, unii mai slab pregatiti si cu resursele tot zero.

·
Registered
5,630 Posts
De obicei nu sunt de acord cu scepticismul lui @MelcToxic legat de producatorii mai putin cunoscuti. Dar in cazul de fata am cautat putin pe Google si iata ce-am gasit legat de Sileo (filiala germana a Bozankaya):

1. Aachen - a comandat 14 autobuze electrice in 2016, 12 articulate si doua dublu-articulate. Pana acum s-a livrat unul singur, care a avut numeroase probleme "cu acumulatorii si software-ul", fiind chiar retrimis la fabrica din Salzgitter pentru reparatii. Cum nici acum nu exista o data fixata de livrare pentru celelate 13 vehicule, se ia in calcul inclusiv rezilierea contractului. Citeste mai departe: https://www.aachener-zeitung.de/lokales/aachen/aachen-aseag-prueft-alternativen-fuer-bestellte-elektrobusse-von-sileo_aid-35046337

2. Trier - s-au comandat trei autobuze electrice, din care deocamdata s-a livrat unul. Pretul a fost de 560k. In timpul iernii, s-a constatat ca sistemul de incalzire reduce drastic autonomia, dar si ca autobuzul nu mai putea sa accelereze, cu bateria la 47% (!). Autobuzul a fost trimis la Salzgitter pentru reparatii. Citeste mai departe: https://www.focus.de/auto/elektroauto/stolz-der-flotte-kostete-560-000-euro-heizung-an-beschleunigung-aus-trierer-elektrobus-macht-im-winter-schlapp_id_10176335.html

3. Hamburg - testeaza doua autobuze electrice. Din cauza unor probleme tehnice, acestea au trebuit trimise la Salzgitter pentru reparatii. Citeste mai departe: https://www.sueddeutsche.de/news/wirtschaft/verkehr---hamburg-e-bus-betriebshof-oeffnet-hochbahn-investiert-70-millionen-dpa.urn-newsml-dpa-com-20090101-190423-99-931928

-------------

Reamintesc faptul ca Sileo/Bozankaya participa cu sanse mari la licitatiile pentru 100 de autobuze electrice si 100 de troleibuze la Bucuresti.

·
Registered
4,478 Posts
^^ In Germania! Unde operarea nu se face cu picioarele si mentenanta nu inseamna "legam o sarma".

In timpul iernii, s-a constatat ca sistemul de incalzire reduce drastic autonomia
Avem noroc cu climatul mediteranean al Bucurestiului.

·
Genuine Tatar
11,997 Posts
În schimb, mașinile Tesla nu au absolut nicio modificare în timpul zilelor geroase, și la Cluj din nou nu s-a observat nimic ciudat cu autobuzele electrice în timpul zilelor geroase ? :troll:

Până una-alta, e vorba de o companie nouă, cu produse noi, ce folosesc o tehnologie nouă. Mi se pare de înțeles că nu merg toate șnur, am auzit de mari producători care recheamă milioane de mașini din cauza a diferite erori. Milioane. Iar voi vorbiți de 1-2 autobuze, care, probabil tocmai că sunt o tehnologie nouă, companie nouă și produse noi, nu se comandă în loturi mari, ci loturi cvasi-experimentale.

·
Registered
1,800 Posts
comme c'est belle l'europe!

din banii contribuabilului francez, german, olandez, etc. Ro finanteaza contracte lucrative de furnituri publice din China, Turcia, India, samd, piete ale caror achizitii publice sunt cvasi-inchise pentru producatorii europeni.

sa ne pregatim ptr un Buy European Act, haiducia nu va continua la nesfarsit.

·
Registered
499 Posts
Până una-alta, e vorba de o companie nouă, cu produse noi, ce folosesc o tehnologie nouă. ... Iar voi vorbiți de 1-2 autobuze, care, probabil tocmai că sunt o tehnologie nouă, companie nouă și produse noi, nu se comandă în loturi mari, ci loturi cvasi-experimentale.
Deci nu se pricep dar putem sa le dam noi bani sa invete.

6641 - 6660 of 7487 Posts