SkyscraperCity banner

2041 - 2060 of 2082 Posts

·
Registered
7,650 Posts
Logoul OTL este de-a dreptul demn de premii internationale de design.
Pentru dizain de calitate facut in paint pe veceu cu becu' stins, please observe:

Si astia sunt stelisti?
Dar cu logoul ales prin concursul ala la care a participat publicul si in juriu a fost paznicul si femeia de servici ce s-a intamplat?

·
Registered
142 Posts
Am vazut astazi prin Arad doua modele Imperio diferite de cele pe care le stiam. Ce mi-a sarit in ochi a fost culoarea afisajului LED din fata unde scrie numarul tramvaiului si ruta este de culoare verde, circula cu calatori pe linia 3. Numarul de parc era 1907 iar numarul de inmatriculare daca nu gresesc era 01150, la al doilea nu am vazut numarul. Ceva imi spune ca sunt modele noi dar nu bag mana in foc.

·
Registered
3,802 Posts
Kraków has become the first city in Poland to test an autonomous tram, with the driverless vehicle safely negotiating its 4km route on Monday night.

The first journey by the Nevelo tram, produced by Newag, a firm based in the Polish city of Nowy Sącz, was for invited guests only. But a second one the following evening was open to all interested residents.

The trials are part of a research-and-development project involving Kraków’s University of Technology, its public transport company MPK, and three private firms, reports RMF 24

Engineers have designed an autonomous control system for the tram, which usually – with a driver – navigates line number 18 in the city. The system ensures precise control of the vehicle’s speed, doors, bell, and emergency brakes.

It uses satellite navigation and measurement of the route to automatically stop and start the tram at tram stops, and also reacts to speed limits and neutral section insulators, according to the city’s website Kraków.pl.

However, those behind the project assure tram drivers that their jobs are not at risk. If and when the system is introduced on a wider scale, it is intended to help assist drivers – rather than replace them – by monitoring speed and adjusting it when necessary for safety or comfort, detecting obstacles and checking whether there is enough space and time to pass them, and potentially communicating with traffic lights.
Link

·
Registered
3,999 Posts
@Cadir, ce se intampla cu Temsa? Ministerul de Interne are o comanda de 326 de autobuze/autocare la ei. Dar am inteles ca in Decembrie productia a fost stopata din cauza problemelor financiare...

·
Genuine Tatar
11,673 Posts
Dacă ar lua Temsa, ar fi super. Sunt printre cele mai bune.
Dar citesc că s-a oprit producția, compania a fost vândută unei firme fantomă din Elveția... Acea companie a fost înființată cu doar 2 luni înainte. Sunt în tribunal cu suspiciunea că își înscenează falimentul, fiind în concordat, cu sechestru parțial inclusiv pe echipamente necesare continuării producției.

·
Registered
469 Posts
Am vazut astazi prin Arad doua modele Imperio diferite de cele pe care le stiam. Ce mi-a sarit in ochi a fost culoarea afisajului LED din fata unde scrie numarul tramvaiului si ruta este de culoare verde, circula cu calatori pe linia 3. Numarul de parc era 1907 iar numarul de inmatriculare daca nu gresesc era 01150, la al doilea nu am vazut numarul. Ceva imi spune ca sunt modele noi dar nu bag mana in foc.
Nu ai reusit sa faci vreo poza ? Le-ai mai intalnit de atunci?

·
Registered
85 Posts
Ieri. Am mai dat o tura in parcare special ca sa-l prind si sa "documentez". Se vede mai nimic, aia e, s-a facut o incercare.

Receptionat, "in fabrica", pe care nu l-a vazut nici fotografiat nimeni nicaieri...
Este prea frig sa iasa pasionatii de tramvaie ca sa faca poze si pentru calatorii zilnici de pe linia 3 nu este mare lucru. Eu tin minte ca l-am vazut si in decembrie, in intersectie la Uta, am impresia doar, pentru ca nu avea stickerele cu stema pe lateral, dar la fel de posibil sa nu am dreptate. Era gol ori pentru ca era dupa ora 22, ori pentru ca era in teste.

Exact, receptionat in acte...

L-au scos pe asta in curte ca nu mai aveau loc in fabrica sa joace Tetris cu modulele pentru atata clientela?
Transportul public pe model occidental, modern se vede cel mai bine de la Iasi, dintr-un GT4, nu de la Cluj sau Oradea.

·
Registered
142 Posts
Ala e ce a pus @radutucra nimic altceva. Poate m-am exprimat eu gresit cand am spus "model nou" am vrut sa spun un alt tramvai imperio fata de cele 8 sau cate sunt in Arad.

·
Registered
2,776 Posts
Este catastrofal modul in care Astra manageriaza aceste contracte de vreo 100 milioane de euro. Una dintre cele mai grave erori pe care administratia clujeana a facut-o in ultimii 30 de ani este ruperea contractului cu PESA care se angajau sa livreze tramvaie ultramoderne la pret de dumping (1.5 milioane euro/buc), livrarile incheindu-se dupa doar 4 unitati. Mare greseala, MARE greseala!

·
Registered
1,455 Posts
Alea doua pentru Oradea in mod cert nu mai dureaza mult, ca sigur vrea si Astra ca la TRAM-EM, pe 9 mai, sa fie folosite Imperio la probe, pentru promovare. :lol:

2041 - 2060 of 2082 Posts