SkyscraperCity Forum banner
801 - 820 of 1098 Posts

·
Registered
785 Posts
platforma Labin na remontu u Uljaniku (II)

Zakrećemo dalje k jugu. De Villeov kaštel, ishodišna utvrda puljskog fortifikacijskog sustava. :) Vojna luka Pula (službeno luka Vargarola) skučila se u zaljevu Vergaroli (na slici gore u sredini).

Izvor: uljanik.hr.

Lijevo gore je Muzil s 1200 metara dugim lukobranom (uočite promjenu modrine, tj. valovitosti mora!). Najjužniji brijunski rt Peneda s istoimenim svjetionikom vidi se na sredini gornjeg dijela fotke. Desno je ljetni pulski Musikquartier. :colgate:

Nad Portaratom.

Nad Monte Zarom prvi put...

...i drugi put. :) Eh da Dahlerup može ovo vidjeti! :D

Pogled preko Puljskog zaljeva, primarnog sidrišta austrougarske ratne mornarice na Fažanski kanal, sekundarno sidrište i slavno Tegetthoffovo polazište k Visu.

:cheers:

·
Registered
785 Posts
Odlične iz zraka! :drool:
Meni bi zanimalo koliko su visoke najviše zgrade na Stoji (tamo nema nebodera, jelda?)?
Najviša zgrada na Stoji, točnije na Monte Cane (brdo ponad Val Cane), ima devet katova (link). Ostale su zgrade niže od ove kako apsolutno (m. n. m.) tako i relativno. Uglavnom je riječ o komunjarama (commies), a za njih je Puležan već otvorio posebnu dretvu. ;)

Zakon je platforma, bila vam je u Puli pol godine, ili čak više! :eek:
Jedino je nisam vidio po noći! :(
Ali iz zraka je veća fora! :cool:
Da, bila je privezana u Arsenalu od 24. travnja do, čini mi se, 28. lipnja 2013. Platforma je bila premoćna u bilo koje doba dana i noći. Naprosto je bio gušt popiti piće na Forumu znajući da ćeš, kad pogledaš u nebo, ugledati njezine veličanstvene stupove. Prizor koji oduzima dah! :drool:

Koja je to zgrada u postu 808? :)
Da, FINA, mada je poznata i kao ZAP (Zavod za platni promet) u nešto starijih stanovnika, odnosno kao SDK (Služba društvenog knjigovodstva) u još starijih stanovnika. ;)

FINA, ZAP i SDK zapravo su metonimije za ustanove koje su djelovale, tj. djeluju u zgradi. Radi se zapravo o palači Banke Italije (Palazzo della Banca d'Italia) arhitekta Vincenza Munarija iz 1937. godine. Predivno zdanje talijanskog racionalizma. :)

·
Registered
785 Posts
Zgrada pulskog rodilišta i, u pozadini, lošinjska Osorščica. :cool:

Monte Zaro, a u pozadini vidikovački neboderi na Monte Paradisu. No pogled u nebesa ipak je više vezan s prvim toponimom, nego s drugim. Zašto? Odgovor se krije u središtu fotke. :)

Gorg, odlična fotoserija, no od svih fotka ove dvije su mi nekako srcu mil(ij)e. :eek:kay:

·
Registered
785 Posts
C. i kr. mornaričko groblje.

Austro-Hungarian naval cemetery in Pula, foto Travelwriticus.

Posljednje počivalište roditelja najpoznatijeg pulskog podmorničara Georga Rittera von Trappa.

Grave of Hedwig and August Trapp, foto Travelwriticus.

Za svoje zasluge u ratnoj vještini odlikovan je Vojnim redom Marije Terezije (dolje na slici znak je austrougarskog podmorničarstva; UB - njem. Unterseeboot).

A kad već tipkamo o podmorničarstvu, onda samo ovoliko.

Među oštrom konkurencijom udruga iz Rusije, Njemačke i SAD-a, udruga Podmorničar iz Pule dobila je čast organizirati 53. Međunarodni kongres podmorničara (ISC, engl. International Submariners Congress) koji će se održati upravo u Puli u svibnju 2016. godine. Kongres će biti od velike važnosti za promociju Grada Pule kao grada koji počiva na temeljima ratne mornarice. Do sada su potporu projektu dali Zapovjedništvo HRM i Predsjednik Republike Hrvatske.
Izvor: pula.hr.

Više o razlozima dobivanja kandidature može se pročitati na službenom mrežnom mjestu udruge.

·
L'amour du risque
10,026 Posts
Najviša zgrada na Stoji, točnije na Monte Cane (brdo ponad Val Cane), ima devet katova (link). Ostale su zgrade niže od ove kako apsolutno (m. n. m.) tako i relativno. Uglavnom je riječ o komunjarama (commies), a za njih je Puležan već otvorio posebnu dretvu. ;)
Uvijek sam samo u Puli gledao i obišao Verudu, Vidikovac i Šijanu zato jer su samo tamo commiji preko 10 katova, tj. neboderi. :D
Sisplac, Stoja, Kaštanjer i Šišansko naselje su građeni dosta ranije, kad nije bio toliki prirast stanovništva, pa tamo ni nema visokih zgrada, no za Stoju nisam bio siguran. :)
Ima par ljepih blokova, ranih, iz 50ih, možda su čak i građeni ranije, tamo oko hotela Riviera (onaj krasni žuti hotel), ali nisam siguran je su li to čisti commiji, ili moderna?
Pročitao sam sve teme o hrvatskim commijima, i sam otvorio jednu dretvu ( http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1633970 ), ali nije bilo no nažalost nije bilo nekih pretjeranih intersa. To smo napravli uz put dok smo prezentirali Hrvatsku (link za projekt- http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1613420 ). :cheers:

Svaka čast Puležanima na vrlo detaljnom predstavljanju grada, posebice tebi, sisavče! :eek:kay:

·
Registered
785 Posts
Uvijek sam samo u Puli gledao i obišao Verudu, Vidikovac i Šijanu zato jer su samo tamo commiji preko 10 katova, tj. neboderi. :D
Sisplac, Stoja, Kaštanjer i Šišansko naselje su građeni dosta ranije, kad nije bio toliki prirast stanovništva, pa tamo ni nema visokih zgrada, no za Stoju nisam bio siguran. :)
Ima par ljepih blokova, ranih, iz 50ih, možda su čak i građeni ranije, tamo oko hotela Riviera (onaj krasni žuti hotel), ali nisam siguran je su li to čisti commiji, ili moderna?
Pročitao sam sve teme o hrvatskim commijima, i sam otvorio jednu dretvu ( http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1633970 ), ali nije bilo no nažalost nije bilo nekih pretjeranih intersa. To smo napravli uz put dok smo prezentirali Hrvatsku (link za projekt- http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1613420 ). :cheers:

Svaka čast Puležanima na vrlo detaljnom predstavljanju grada, posebice tebi, sisavče! :eek:kay:
Nisam te baš shvatio ono u vezi s komunjarama i modernom arhitekturom. Pa komunjarski blokovi (engl. commie blocks) pripadaju modernoj arhitekturi, tj. realizacija su jednog od njezinih pravaca. Moderna stambena arhitektura u gradskoj četvrti Kolodvoru (neposredno oko hotela Riviere) nastala je, čini mi se, 1960-ih (fotka neizgrađene četvrti iz 1950-ih).

Hvala za posljednji komentar, Japanče! :)

·
Registered
785 Posts
Jeste li znali da...

...je najveća kravata na svijetu zavezana u Puli. ;)

Zbilo se to 18. listopada 2003. godine kada je Marijan Bušić oko najposjećenijeg antičkog spomenika u Hrvatskoj postavio svoju umjetničku instalaciju nazvanu Kravata oko Arene (film).

Nakon dvije godine dugih priprema od 115 km konca izrađena je kravata dužine 808 metara i površine dvostruko veće od nogometnog igrališta. Bilo je potrebno pet dana da sedmorica alpinista postave oko Divić-grada ovu velebnu instalaciju.

18. listopada 2003. godine slika Kravate oko Arene obišla je svijet pri čemu ju je vidjelo više od milijardu Zemljana. :eek:kay: Rođen je novi Guinnessov rekord! ;) Ne samo to, taj je datum postao važan ne samo za pulsku povijest, nego i za onu hrvatsku i svjetsku. Zašto? Zato što se otada 18. listopada slavi kao svjetski dan kravate. :yes:

U povodu 10. obljetnice postavljanja Kravate oko Arene, u četvrtak, 17. listopada 2013. godine u 12.30 sati autor umjetničke instalacije Marijan Bušić svezat će malu crvenu kravatu oko modela amfiteatra na maketi grada u Titovu parku, simbolično evocirajući vezanje megakravate oko Arene. :eek:kay:

Tko zna bili se Joyceu pridružio i Tegetthoff da kojim slučajem na Monte Zaru pase oči na Puljskom zaljevu? :uh:

Za kraj jedna numera (više o njoj ovdje).

Zatancajmo svi balun o-ja-ni-na-ne-na
Traj-na-ni-na-ni-ne-na zatancajmo balun

:colgate:

·
Moderator
53,485 Posts
Zgrada pulskog rodilišta i, u pozadini, lošinjska Osorščica. :cool:

Monte Zaro, a u pozadini vidikovački neboderi na Monte Paradisu. No pogled u nebesa ipak je više vezan s prvim toponimom, nego s drugim. Zašto? Odgovor se krije u središtu fotke. :)

Gorg, odlična fotoserija, no od svih fotka ove dvije su mi nekako srcu mil(ij)e. :eek:kay:
^^ thanks :cheers:

Šteta što je sunce zezalo pa da budu još bolje

801 - 820 of 1098 Posts