SkyscraperCity banner

1 - 20 of 28 Posts

·
Registered
Joined
·
644 Posts
Super! Niestety miasto szkaradne :( Przed wojną wszystkie pomorskie miasta były piękne a dziś straszą bloczydłami. Brama Szczcińska wymiata - mogliby ją odbudować, tak samo mogliby zrobić z bramą bańską :)
 

·
maniak murów obronnych
Joined
·
398 Posts
Discussion Starter · #4 ·
zwierzak said:
Super! Niestety miasto szkaradne :( Przed wojną wszystkie pomorskie miasta były piękne a dziś straszą bloczydłami. Brama Szczcińska wymiata - mogliby ją odbudować, tak samo mogliby zrobić z bramą bańską :)
proszę nie obrażać miasta w którym się urodziłem, hehe
a na poważnie, istotnie miasto zniszczone jak większość miast na Pomorzu Zachodnim
poza murami warto zobaczyć:
kościół farny, ratusz, kaplicę Św. Ducha, kościół poaugustiański, grodzisko, studzienkę św. Ottona, geotermę...
w 1945 roku uległ niestety zniszczeniu także kościół pofranciszkański oraz synagoga (chyba z końca XVIII wieku)
 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
Przypadkiem mam pod ręką przewodnik, który dostałem od pewnego profesora z Pyrzyc. Wrzucę kilka informacji ;).

 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
^^ Jasne, a profesora też zidentyfikowałeś? ;)U zbiegu pl. Wolności i ul. 1 Maja wznosi się Sowia Baszta. Ma ona kształt podwójnego cylindra. Dolny, większy, zakończony jest gankiem obronnym, składającym się z zębatego muru, spoza którego można było razić pociskami nieprzyjaciela. Na zachowanych częściach muru widać wnęki ceglane. Ponad dużym cylindrem wznosi się mniejszy, mający dwa piętra otworów strzelniczych, zakończony krenelażem. Nad całością dominuje stożek ceglanego hełmu. Górna część baszty odchylona jest od pionu o okołu 30 cm.
 

·
Moderator
Joined
·
38,472 Posts


22 lutego 2007
Jak ożywić pasaż wzdłuż murów

Pyrzyce mają najlepiej zachowane w regionie średniowieczne mury obronne. Miasto zamierza wybudować przy nich aleję turystyczną.


- To miejsce musi zacząć żyć, skoro chce zarabiać na siebie i przyciągać turystów - mówi burmistrz Pyrzyc, Kazimierz Lipiński.


Ścieżka wzdłuż murów to dopiero początek. (Marek Rudnicki)

Turysta chce jeść


Część murów jest w dobrym stanie. Wzdłuż biegnie ścieżka spacerowa. W innym miejscu obok murów wybudowano ulicę. W jeszcze innym ktoś ogrodził płotem dużą przestrzeń, posadził kwiaty i ustawił kilkanaście uli. Jeszcze dalej do samych murów dochodzą ogródki działkowe.

- Wkrótce rozpocznie się budowa S3 i węzła pyrzyckiego - mówi burmistrz. - Odciągnie to dużą część samochodów od miasta, a tym samym tych, którzy mogliby tu zostawić pieniądze. Miasto musi czymś przyciągać turystów.

Ścieżka wzdłuż murów, to dopiero początek. Turysta zwiedzając je musi mieć pod ręką nie tylko pełną informację o miejscu, gdzie spaceruje, ale również wszelkie wygody. Do tych zaliczyć można punkty, w których będzie chciał zjeść i napić się. To kolejny etap, który czeka miasto - mała gastronomia, zaspokajająca potrzeby zwiedzających.


Odrobina sceptycyzmu


- Trzeba też naprawić wały, bo są w skandalicznym stanie - przyznaje burmistrz. - Korzenie wychodzą na powierzchnię, błoto, piach, ziemia, to wszystko nie zachęca do spacerów.

Podobne zdanie mają też inni mieszkańcy miasta. Pomysł bardzo im się podoba, choć nie brak sceptycznych uwag.
- W Pyrzycach od dawna nic się nie dzieje - uważa Katarzyna Gronowicz, pyrzyczanka, studentka Wyższej Szkoły Integracji Europejskiej w Szczecinie. - To miasto umiera. Pomysł ze ścieżką jest fajny, ale czy zostanie tak naprawdę kiedyś zrealizowany?

Również osobom w nieco starszym wieku pomysł się podoba, ale mają wątpliwości co do realizacji.

- Zrobiono kiedyś tylko część ścieżki, choć zapewniano, że będzie wzdłuż całych murów - uważa Zygmunt Wciórka, technik budowlany. - O ile pamiętam, projekt ścieżki liczy już kilka lat. Do tej pory nie wcielono go w życie. Gdyby zbudowano ścieżkę, byłaby z pewnością magnesem dla turystów.


Zdążyć przed S3


Ścieżka powstanie prawdopodobnie jeszcze w tym roku. W tym też roku, po ogłoszeniu przetargu na budowę pierwszego odcinka drogi ekspresowej S3 z Klucza do węzła Pyrzyce, rozpocznie się budowa łącznika między Pyrzycami, a węzłem.

- To tylko 10 km, a więc nie tak daleko od miasta - mówi burmistrz. - Na tym węźle turysta zmotoryzowany musi zdecydować, czy jechać dalej czy też odbić z trasy i podjechać do Pyrzyc. Dlatego o wszelkich inwestycjach proturystycznych należy myśleć już dziś i już dziś podejmować decyzje.

Nasz komentarz
Marek Rudnicki
- Z węzła pyrzyckiego S3 będzie można zjechać do miasta i dalej do Bań oraz Krajnika Dolnego. Część osób, która zatrzyma się w Pyrzycach, zostawi tu pieniądze. Pod warunkiem jednakże, że skuszą ich atrakcje miasta, w tym zabytki i oferowane w ich sąsiedztwie wysokiej jakości usługi.

Marek Rudnicki

-----
jak dla mnie super sprawa :)
 

·
Miastolub
Joined
·
3,686 Posts
Dlaczego nie odbudowano murów? :( Smutek patrzyć na to jak kiedyś wspaniale się przentowały, a dzisiaj to obraz nędzy i rozpaczy :(
 

·
maniak murów obronnych
Joined
·
398 Posts
Discussion Starter · #13 ·
nie do końca nędzy i rozpaczy, poza odcinkiem południowym mury zostały prawie w całości (poza Bramą Szczecińską) pięknie zrekonstruowane (stan zblizony do XIX-wiecznego)
odcinek południowy najbardziej zniszczony w 1945 roku miał być rekonstruowany w następnej kolejności, jednak brak funduszy...., obecnie trudno nawet do niego dojść, chociaż zabudowania bezpośrednio nie podchodzą pod mur i można by było w miejscu ulicy przymurnej urządzić przynajmniej ścieżkę turystyczną, ale to zależy już od włodarzy miasta...
 

·
Registered
Joined
·
48 Posts
tak tak... Pyrzyce są przykładem miasta z wielkim potencjałem turystycznym a z kiepskim zarządzaniem. Na początek wystarczyło by postawienie tabliczki informacyjnej przy każdej wieży coś na kształt szczecińskich tabliczek jak przy moście długim czy innych zabytkach. Nie wiem jak się obecnie ma sytuacja bo dawno nie zaglądałem do murów ale wiem, że miasto ma powód by się wypromować a tego nie robi zbytnio;)
 

·
The Stargardshire Terrier
Joined
·
11,607 Posts
Ja tak samo jak mjkuna urodziłem się w Pyrzycach i złego słowa na miasto powiedzieć nie dam :) Oczywiście, że mogłoby być lepiej zarządzane, ale może po wyborach coś się zmieni. Jako, że święta Bożego Narodzenia spędziłem tradycyjnie u dziadków z Pyrzycach to postanowiłem skorzystać z mało świątecznej, lecz pięknej słonecznej pogody i cyknąć kilka zdjęć: 

·
Moderator
Joined
·
38,472 Posts
Świetnie, a już myślałem, że ten wątek przepadł :D. W 2007 roku wrzuciłem informację o alejkach wzdłuż murów. Zaszły jakieś zmiany?
 

·
The Stargardshire Terrier
Joined
·
11,607 Posts
c.d.^^ trochę przesycone, ale następnym razem będą lepsze !

Zachęcam Pyrzyczan do rozwijania tematu, bo macie piękną perełkę w postaci murów obronnych, których stan jest niestety coraz gorszy. Nagłaśniajcie sprawę a z czasem może coś zacznie się dziać wokół nich i tego by utrzymane były w jak najlepszym stanie.

P.S. Piotr, tak jak było tak jest. Miejmy nadzieję, że sprawa z czasem ruszy do przodu :cheers:
 

·
Moderator
Joined
·
38,472 Posts
Niezły klimacik :) niestety infra wzdłuż murów jest tragiczna :eek:hno:.
 
1 - 20 of 28 Posts
Top