SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 2698 Posts

·
Registered
Joined
·
164 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Kierowcy będą mieli przez najbliższe tygodnie problemy z poruszaniem się w centrum Radomia. Ruszają remonty zniszczonych nawierzchni

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji jeszcze zimą wytypował kilka ulic, które muszą zostać gruntownie naprawione. Łatanie dziur nic bowiem nie daje, nawierzchnie i tak sypią się po każdej zimie.

2 maja ekipy remontowe firmy AS rozpoczęły już prace na ul. Niedziałkowskiego. Jak powiedział nam dyrektor MZDiK Marek Czyż, najpierw wymienione zostaną chodniki na odcinku od ul. Marii Curie-Skłodowskiej do "Łaźni". Później drogowcy sfrezują bardzo zniszczoną nawierzchnię i położą nową.

W czwartek od godz. 9 zamknięta zostanie ulica Waryńskiego. Przetarg na remont jej nawierzchni także wygrał AS.

- Dopuszczony zostanie tylko ruch lokalny, czyli będzie można wyjeżdżać i wjeżdżać na posesje. Jeśli pogoda dopisze prace powinny się zakończyć w ciągu tygodnia - mówi Czyż.

Tam także najpierw drogowcy sfrezują asfalt, potem będą musieli regulować wysokość studzienek, a na koniec położą dwie warstwy nowej nawierzchni.

Kiedy AS zakończy remont Waryńskiego, przeniesie się na ul. Młynarską. Z kolei od poniedziałku 8 maja firma Cezet ze Starachowic zacznie modernizację ulicy Kościuszki. Kierowcy muszą się liczyć z tym, że przez co najmniej tydzień będą musieli wybierać inną trasę. Także od 8 maja firma Zyko-Dróg zacznie remont ulicy Sycyńskiej.

Od czwartku od godz. 7 do poniedziałku włącznie ekipy drogowców będą modernizowały odcinek ul. Wyścigowej przy Jana Pawła II. Na Prędocinek trzeba będzie jeździć objazdem przez Młodzianowską i Armii Ludowej. Także od Idalina z ul. Wyścigowej trzeba skręcać w kierunku końcowego 9 i 4, a następnie objeżdżać osiedle w kierunku Młodzianowskiej.


ul.Warynskiego
c.d.n.........
 

·
Registered
Joined
·
164 Posts
Discussion Starter · #3 ·
ul. Warynskiego cd....

kładą już asfalt :)

podkład już jestchłopaki pracują w pocie czoła...............
a to już finał szkoda że nie wymienili krawęzników..i chodników feee
a jeszcze muszą pomalowac pasyto na razie tyle drogowcy przenoszą się na ul. Niedziałkowskiego

c.dn...........
 

·
Registered
Joined
·
164 Posts
Discussion Starter · #4 ·
za Słowem Ludu :


RADOM. Od wczoraj można już jeździć wyremontowaną ulicą Waryńskiego. Ale na tym nie koniec robót drogowych w mieście, i całe szczęście, bo jezdnie są pełne dziur.

Na ulicy Waryńskiego jest już nowa nawierzchnia. Ruch został puszczony, chociaż na razie na jezdni nie ma oznakowania poziomego. Asfalt musi jednak trochę poczekać, by można było na nim wymalować pasy. W ciągu tygodnia powinien być zakończony remont ul. Sycyńskiej.

Wkrótce utrudnień w ruchu możemy spodziewać się natomiast na ul. Młynarskiej, gdzie firma As najpierw sfrezuje asfalt, a potem położy nową nawierzchnię. W przyszłym tygodniu drogowcy przystąpią także do tego typu robot na ul. Kościuszki. Przez tydzień będzie ona wyłączona z ruchu, gdyż od Plant aż do ul. Narutowicza położony zostanie nowy asfalt.

Do 10 czerwca powinien zakończyć się remont ul. Niedziałkowskiego, od Żeromskiego do Kelles-Krauza. Na razie układane są chodniki od Klubu Środowisk Twórczych „Łaźnia” do ul. M. Curie-Skłodowskiej, a potem będzie robiona jezdnia.

Wymiana asfaltu czeka także ulice: Beliny – Prażmowskiego (od ronda do wiaduktu – 400 metrów), 25-Czerwca (od Żeromskiego do Sienkiewicza – 400 metrów), Żwirki i Wigury (od Struga do 11 Listopada) i Kusocińskiego (od Żwirki i Wigury do ronda Sybiraków) i ulicę Czachowskiego (od Żeromskiego do wiaduktu). Miasto przeznaczyło na wymianę nawierzchni 2,5 mln zł.

Nadal prowadzone są też remonty cząstkowe na innych radomskich ulicach: dzisiaj drogowcy pracować będą na ulicach: Chrobrego, 11 Listopada, Głównej, Słowackiego, Wjazdowej, Wapiennej i Janiszewskiej.

:) :cucumber:
 

·
2012
Joined
·
3,702 Posts
Maratońska otrzyma dofinansowanie z ministerstwa

Ministerstwo Transportu zgodziło się dofinansować budowę przedłużenia ulicy Maratońskiej do Wolanowskiej. Abyśmy otrzymali 3 mln zł, potrzebna jest jeszcze zgoda Ministerstwa Finansów.

Pieniądze pochodzą z tak zwanej rezerwy specjalnej Ministerstwa Transportu, z której może ono dokładać samorządom do inwestycji realizowanych na drogach krajowych. Jak można się spodziewać, biją się o nie największe miasta w Polsce. W ciągu roku każde miasto może otrzymać dofinansowanie tylko jednej inwestycji. Radom w 2005 r. dostał pieniądze na przebudowę ulicy Żółkiewskiego, w tym wystąpił o dofinansowanie właśnie budowy przedłużenia Maratońskiej.

- Przekazano mi ustne informacje, że pieniądze nam przyznano, ale czekamy jeszcze na pisemną decyzję ministra finansów. Sądzę, że to nastąpi lada dzień i wtedy będziemy mogli wprowadzić te pieniądze do budżetu - mówi Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego w Radomiu. Jak dodaje, konkurencję mieliśmy sporą, dlatego magistrat, składając wniosek, zwrócił się do radomskich parlamentarzystów z prośbą o lobbing na rzecz miasta. - Bo konkurując z takimi miastami jak Warszawa czy Wrocław, potrzeba zabiegów dyplomatycznych. A my od kilku lat dofinansowanie otrzymujemy - chwali się Kaczmarek.

Niestety, to, że otrzymaliśmy dofinansowanie do inwestycji, nie oznacza, że uda się wybudować drugą jezdnię odcinka Maratońskiej do Wolanowskiej. - Bo to by było odrębne zamówienie. Poza tym najpierw trzeba oddać do użytku ten odcinek i zorientować się, jakie będzie natężenie ruchu, czy jest potrzeba budowy drugiej nitki. Droga w tych parametrach, w których obecnie ją budujemy, i tak już rozwiąże najpoważniejsze problemy: ciasnego skrzyżowania ulicy Kieleckiej z Wolanowską i obciążenia hałasem budynków, które stoją przy samej Wolanowskiej. Tam mieszkańcy od dawna protestowali, skarżąc się na uciążliwy ruch. Jeżeli się okaże, że jest potrzeba budowy drugiej nitki przedłużenia Maratońskiej, będziemy się nad tym zastanawiać, ale teraz proszę pamiętać, ile jest innych ulic, które trzeba poprawić i które już teraz wymagają remontu czy przebudowy. A na to wszystko też potrzebne są pieniądze - tłumaczy Kaczmarek.

Nowy odcinek Maratońskiej będzie miał 1,7 km. Połączy dwie drogi krajowe nr 7 i 12. Będzie biegł od ronda na ul. Kieleckiej, wzdłuż rzeki Cerekwianki, na Koziej Górze przetnie rzeczkę i połączy się z ul. Wolanowską. Oprócz nawierzchni pojawi się na nim nowe oświetlenie i droga odbarczająca. Inwestycja pochłonie bez mała 9 mln zł.


======
GW
 

·
2012
Joined
·
3,702 Posts
Chodniki w centrum z nową nawierzchnią

Coraz więcej radomskich chodników zyskuje nową nawierzchnię. Niedługo zakończą się prace przy Sienkiewicza i Niedziałkowskiego.

Lada dzień wymianę chodnika po obu stronach Sienkiewicza zakończą pracownicy Spółdzielni Rzemieślniczej "Budowlana", która jest wykonawcą robót. Na odcinku od Piłsudskiego do Mickiewicza nawierzchnia wyłożona jest teraz dużymi, żółtymi płytami o szorstkiej, jakby nakrapianej strukturze. Wjazdy, podobnie jak miejsca parkingowe, wykonano natomiast z kostki brukowej. - Rzeczywiście ładnie to teraz wygląda - uważa Elżbieta Wziątek, która mieszka w pobliżu. - Wcześniej pełno było dziur, połamanych płyt i szczególnie starsi ludzie musieli uważać, żeby się nie potknąć i nie przewrócić.

Przy okazji remontu nawierzchni drogi nowy chodnik powstaje też na ul. Niedziałkowskiego. Od Żeromskiego do Curie-Skłodowskiej firma AS układa nowe krawężniki, a zużyte płyty chodnikowe zastępuje kostka brukowa.

Niedługo rozstrzygnięte zostaną kolejne przetargi na wymianę nawierzchni chodników. - Chodzi o ulicę Traugutta (od Mickiewicza do Piłsudskiego), Piłsudskiego (od Traugutta do Sienkiewicza) i Sikorskiego - precyzuje Marek Czyż, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Jak mówi, otwarcie ofert nastąpi w najbliższy poniedziałek, a ogłoszenie zwycięzców przetargów na początku lipca.

Ponadto MZDiK planuje w tym roku wymianę chodników na ulicach: Słowackiego (od 25 Czerwca do wiaduktu), Żeromskiego (od 25 Czerwca do Zbrowskiego), Polnej (od Wernera do Ceglanej), Prądzyńskiego oraz przy dworcu PKP.

Na tegoroczne remonty chodników miasto przeznaczyło ok. 500 tys. zł.

 

·
2012
Joined
·
3,702 Posts
Ruszyły remonty głównych ulic Radomia

Ruszyły remonty ulic Kościuszki i 25 Czerwca. Na razie nie są bardzo uciążliwe dla kierowców, ale pod koniec przyszłego tygodnia poważne ograniczenia w ruchu na 25 Czerwca mogą sparaliżować komunikację w centrum.

W czwartek Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji zamknął Kościuszki (na odcinku Planty - Narutowicza). Objazd poprowadzono ulicami: Narutowicza, Traugutta, Dowkonta i Poniatowskiego. Mimo że został oznakowany, kierowcy wjeżdżają w Kościuszki. - Nie zauważyłem znaku - mówił nam Tomasz, który zawracał zaraz po minięciu tablicy ze znakiem zakazu ruchu.

Trzeba się pomęczyć

Zamknięcie ulicy to spore utrudnienie dla jej mieszkańców. Do swoich domów mogą dojechać jedynie z Traugutta przez Bogusławskiego i Planty. - Trzeba się pomęczyć - uważa Katarzyna Siek. - Ważne, że Kościuszki nie będzie już dziurawa jak szwajcarski ser - dodaje.

Przez objazd nieco zatłoczone są Planty - między ks. Sedlaka i Kościuszki oraz Traugutta między dworcem a Waryńskiego.

Roboty na ulicy Kościuszki wykona starachowicka firma Cezet (modernizowała też ul. Beliny-Prażmowskiego). Wczoraj drogowcy zaczęli zrywać starą nawierzchnię. Na ułożenie nowej oraz krawężników i zmodernizowanie studzienek kanalizacyjnych ma czas do połowy czerwca.

Na razie chodniki

Z kolei radomski AS rozpoczął przebudowę ul. 25 Czerwca. Firma wykona nową nawierzchnię między Żeromskiego a Sienkiewicza i wymieni chodnik po prawej stronie (patrząc w kierunku Słowackiego) od deptaka do Słowackiego. - Ze względu na większy zakres prac wykonawca ma na modernizacją około trzech tygodni - mówi Marek Czyż, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Wczoraj wielkich problemów na 25 Czerwca nie było. Drogowcy zablokowali jedynie jeden pas ruchu (przy chodniku), by móc ładować i wywozić zdemontowane stare płyty.

Będzie gorzej

Gorzej może być pod koniec przyszłego tygodnia, kiedy to AS chce zakończyć wymianę chodników oraz krawężników i rozpocząć frezowanie nawierzchni jezdni.

- Najprawdopodobniej w piątek zamkniemy dla ruchu dwa pasy jezdni po prawej stronie ulicy. Ruch w obu kierunkach będzie się wtedy odbywał pozostałymi dwoma pasami - zapowiada Kazimierz Starobrat, wiceprezes AS-a.

Po ułożeniu asfaltu po prawej stronie drogowcy przekierują tam samochody i zaczną prace na lewej nitce (tej przy pomniku Czerwca '76). - Będziemy chcieli zakończyć inwestycję jak najszybciej, ale mogą się pojawić problemy z czyszczeniem i ewentualną przebudową studzienek kanalizacyjnych. Tak czy inaczej przed uroczystościami związanymi z rocznicą wydarzeń radomskich ulica będzie gotowa - zapowiada Starobrat.

- No to będzie wesoło - uważa Stanisław, radomski taksówkarz. - 25 Czerwca to jedna z najważniejszych dla miasta ulic. Ruch w obu kierunkach tylko jedną jej częścią może sparaliżować komunikację w centrum - przestrzega.
 

·
Registered
Joined
·
164 Posts
Discussion Starter · #12 ·
ul.Kosciuszki
Prace na Kościuszki zaczęły się 1 czerwca. Cezet zerwał starą nawierzchnię na odcinku od Narutowicza do Plant, zmodernizował studzienki kanalizacyjne i ułożył podbudowę. Na lewym pasie (patrząc od Narutowicza) drogowcy położyli już ostatnią warstwę asfalt. Przygotowany do położenia nowej nawierzchni był wczoraj prawy pas jezdni i zjazdy w Planty i Jaracza. Prace remontowe Cezet zakończy najprawdopodobniej dziś.

 

·
Registered
Joined
·
164 Posts
Discussion Starter · #13 ·
zdjecia z tamtego tygodnia ul.25 Czerwca jedna z ulic o najwiekszym natęzeniu ruchu
początek zwężenia oznaczający korki.........


jedna połowa już zrobiona czas na druga
na horyzoncie żadnego pracownika drogowego....


korkiiiii
 

·
Registered
Joined
·
164 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Zyko-Dróg nadrabia spowodowane zimą zaległości na budowie przedłużenia ulicy Maratońskiej - największej tegorocznej inwestycji drogowej w Radomiu

- Termin oddania inwestycji, czyli koniec lipca tego roku, nie jest zagrożony - uspokaja Zygmunt Kobylarczyk, prezes Zyko-Dróg. - Zima zabrała nam co prawda przynajmniej cztery tygodnie, ale sukcesywnie nadrabiamy zaległości.

Nowy odcinek Maratońskiej ma liczyć 1,7 km. Połączy dwie drogi krajowe - "siódemkę" i "dwunastkę". Zaczynał się będzie przy rondzie na Kieleckiej, biegł równolegle do rzeki Cerekwianki, przetnie ją na Koziej Górze i połączy się z ul. Wolanowską. Przedłużenie Maratońskiej będzie miało oświetlenie i drogę odbarczającą.

Przed zimą udało się drogowcom uporać z robotami ziemnymi i regulacją Cerekwianki. Ułożyli także krawężniki. - Teraz jesteśmy w trakcie wykonywania podbudowy betonowej, co jest niezwykle istotnym elementem całości - przekonuje Kobylarczyk. Jego zdaniem najtrudniejszym zadaniem mogą okazać się jednak prace na moście.

Inwestycja pochłonie bez mała 9 mln zł. 800 tys. zostało wydanych z ubiegłorocznego budżetu miasta, 8 mln zł zarezerwowano w obecnym.

Jest szansa, że w częściowym sfinansowaniu budowy ulicy pomoże Ministerstwo Infrastruktury, które ze specjalnej rezerwy dokłada samorządom do inwestycji realizowanych na drogach krajowych. - Dostaliśmy już takie wsparcie dwukrotnie, więc liczymy, że podobnie będzie i tym razem - ma nadzieję Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor wydziału inwestycji urzędu miejskiego. - Stosowny wniosek złożyliśmy już dawno i w tej chwili czekamy na rozstrzygnięcie. Zazwyczaj ministerstwo podejmowało takie decyzje w maju, zatem musimy wykazać jeszcze trochę cierpliwości. Moim zdaniem jest spora szansa na dotację.

fotki
widok w kierunku na Łódz to białe z prawej to bedzie droga odbarczajaca dla tubylców :)


zakrecona zakrecona tak spiewa Reni Jusis


wylot na Łódz koncza układac pierwsza warstwe bedą jeszcze DWIE


ciezka ta praca


wjazd


kierunek Radom


rozwidlenie przed rondem


E7 na prawo na Kraków na lewo na Warszawę


Jak widac termin realizacji i oddanie w lipcu jest realny

kilka fotek z kieleckiej od ronda przy nowo budowanej Maratońskiej mały remoncik


frezowanie z wymianą podbudowy


 

·
Registered
Joined
·
164 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Na początku sierpnia kierowcy na pewno pojadą już nowym odcinkiem Maratońskiej. Na razie muszą uzbroić się w cierpliwość, bo inwestycja powoduje utrudnienia na Kieleckiej
Właśnie w związku z budową przedłużenia ulicy Maratońskiej trwa obecnie gruntowny remont Kieleckiej. Ściślej jej części, na którą poprzez rondo będzie wyjeżdżało na "siódemkę". Remont odbywa się na długości kilkuset metrów (do ul. Strycharskiej). - Niektórych kierowców być może to zaskoczyło, ale takie były założenia od początku inwestycji - poinformowano nas w Miejskim Zarządzie Dróg i Komunikacji. - Stąd niewielkie utrudnienia w ruchu pojazdów.

Obecnie zerwany został asfalt na jednym pasie "siódemki" w kierunku Krakowa. - Na odcinku objętym inwestycją wyremontujemy go gruntownie, a właściwie zbudujemy od nowa. Potem ruch zostanie puszczony nowym pasem, a modernizacji poddany zostanie drugi, ten, po którym obecnie jeżdżą auta - mówi Zygmunt Kobylarczyk, prezes Zyko-Dróg, wykonawcy robót.

Na ukończeniu znajduje się również główna część inwestycji. Na całym odcinku Maratońskiej położona jest już pierwsza warstwa asfaltu. - Lada dzień będziemy kładli drugą. Do wykonania zostały jeszcze rozjazdy, malowanie znaków poziomych, chodniki, prace przy zieleni - wylicza Kobylarczyk. Jak podkreśla, termin oddania drogi użytku - 1 sierpnia - zostanie z pewnością dotrzymany, mimo że sprawę komplikowała przedłużająca się zima. - Pewne utrudnienia napotkaliśmy także przy budowie mostu na rzece Cerekwianka, ale po małej zmianie projektu wszystko zostało wykonane jak należy - uważa prezes Zyko-Dróg.

Drogowcy mają już za sobą wszystkie najważniejsze prace: wykonanie podbudowy betonowej i położenie pierwszej warstwy asfaltu, regulację Cerekwianki, budowę drogi odbarczającej i nowego oświetlenia. - Choć na pierwszy rzut oka to jeszcze tak nie wygląda, do zakończenia inwestycji pozostały nam drobne, choć czasochłonne prace. Niemniej jednak tylko jakiś kataklizm pogodowy mógłby spowodować, że na początku sierpnia nową drogą nie pojadą auta - zakłada Kobylarczyk.

Przypomnijmy: nowy odcinek Maratońskiej będzie liczył 1,7 km. Połączy dwie drogi krajowe nr 7 i 12, biegnąc wzdłuż Cerekwianki. Głównym zadaniem drogi jest odciążenie skrzyżowania Wolanowskiej z Kielecką, gdzie tworzyły się korki, a mieszkańcy okolicy narzekali na hałas.

Inwestycja pochłonie prawie 9 mln zł. W ubiegłym roku wyłożyło na nią 800 tys., a w ubiegłym zaplanowało w budżecie 8 mln zł. Już wiadomo, że kwota ta zostanie zmniejszona o 3 mln, gdyż właśnie taką sumą zgodziło się budowę dofinansować Ministerstwo Transportu. - Pieniądze te wprowadzone zostały już do budżetu - potwierdza Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor wydziału inwestycji urzędu miejskiego.
Zdjecia post wyżej
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
13,275 Posts
ryba118 said:
Na początku sierpnia kierowcy na pewno pojadą już nowym odcinkiem Maratońskiej...
czy ten odcinek zostanie oznaczony jako DK12 czy zostanie po staremu?
I czy to będzie w ciągu południowej obwodnicy? :)
 

·
Registered
Joined
·
164 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Kolejne ulice do remontu

W sierpniu rozpoczną się remonty kolejnych radomskich ulic. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji rozstrzygnął przetargi na wykonanie prac.
Ulicę Toruńską będzie remontowała firma Zyko-Dróg. Wymieni nawierzchnię, chodniki i oświetlenie. Jak już pisaliśmy, miasto czeka na pieniądze od wojewody, dzięki którym będzie można przebudować skrzyżowanie Toruńskiej z Wierzbicką. Prace te jednak zostaną raczej przesunięte na następny rok.

Przetarg na budowę ulicy Grobickiego wygrała firma As. Miasto zamierza także wymienić nawierzchnie kolejnych ulic. Żwirki i Wigury na odcinku od Struga do Kusocińskiego będzie remontował Stagmar, Czachowskiego - Zyko-Dróg. Nierozstrzygnięte są jeszcze przetargi na zmianę nawierzchni Kusocińskiego (od Żwirki i Wigury do Miłej) oraz Stalowej (od Starokrakowskiej do pętli autobusowej). We wrześniu powinien się zacząć także gruntowny remont Kelles-Krauza (od 25 Czerwca do Staszica).

Oferty w przetargu na modernizację ul. Witosa można składać do 4 sierpnia. - Będzie to zadanie dwuletnie, trzeba tam także położyć kanalizację sanitarną i deszczową - mówi Marek Czyż, dyrektor MZDiK.
 

·
OP_KR_TK_WR
Joined
·
989 Posts
Za Gazeta Wyborcza:

Pierwszy raz kierowcy pojadą dzisiaj nowym odcinkiem Maratońskiej. Ponieważ inwestycja nadal trwa, za opóźnienia, mogą posypać się kary

- Jedynie jakaś katastrofa pogodowa - grad, ulewa, burza - może spowodować, że jezdnią nie zostanie puszczony ruch - zapewnia Zygmunt Kobylarczyk, prezes firmy Zyko-Dróg, wykonawcy inwestycji. Jego zdaniem to, co pozostało jeszcze do wykonania w pobliżu Maratońskiej, w żaden sposób nie będzie utrudniać życia kierowcom. Bo okazuje się, że choć inwestycja została ukończona w 99 proc., to drogowcy nadal pozostaną na Maratońskiej.

- Sprawa nie jest taka prosta - uważa tymczasem Zbigniew Ostrowski, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. - Termin wykonania inwestycji upłynął 31 lipca. Dwa, trzy dni poślizgu jest dopuszczalne, ale z naszych szacunków wynika, że wykonanie dróg dojazdowych - a części z nich wciąż nie ma - zajmie około dziesięciu dni. I właśnie za ten poślizg, jak mówi umowa, na wykonawcę mogą zostać nałożone kary. Tak najprawdopodobniej się stanie - twierdzi Ostrowski.

Do wykonania pozostały jeszcze tzw. roboty wykończeniowe. - Okazało się, że powstały utrudnienia przy moście na ulicy Wolanowskiej i musiał zostać nieco zmodyfikowany projekt inwestycji - informuje Kobylarczyk. - Trzeba dokończyć jeszcze dojazdy do mostu, uporządkować trawniki, pomalować znaki poziome. Powtarzam jednak, że ruch na trasie odbywał się będzie normalnie - dodaje.

Zdaniem prezesa Zyko-Dróg, zważywszy na bardzo długą zimę, to i tak sukces, że termin oddania Maratońskiej został dotrzymany. - Przez trzy miesiące na początku roku nie można było przecież wbić łopaty w ziemię, nie mówiąc już o możliwości wykonywania procesów technologicznych - przypomina. - To może być jedynie pewnym czynnikiem łagodzącym kary, które mogą być nałożone na wykonawcę - twierdzi Ostrowski.

Ze względu na trwające prace przy wylocie z ul. Wolanowskiej, począwszy od dziś, przez dwa tygodnie, objazdem (Kielecką, nową Maratońską, Wolanowską i dalej starą trasą) pojadą autobusy miejskie linii nr "8", których kurs kończy się w Kierzkowie i Cerekwi.

Budowa nowego odcina ulicy, który połączył drogi krajowe nr 12 i nr 7, a w Radomiu Wolanowską z Kielecką, ruszyła w ubiegłym roku. Zgodnie z założeniami przedłużenie Maratońskiej (1,7 km) ma odciążyć skrzyżowanie Wolanowskiej z Kielecką. Raz, że tworzyły się tam duże korki, dwa, że mieszkańcy okolicy narzekali na hałas związany z ruchem pojazdów. Oprócz głównej nitki jezdni powstała również droga odbarczająca, chodniki, nowe oświetlenie. Wyregulowana została także rzeka Cerekwianka.

W związku z budową przedłużenia Maratońskiej gruntowny remont przeszła także Kielecka na odcinku od ronda, przez które wjeżdża się na krajową "siódemkę", do ul. Strycharskiej. Po obu stronach jezdni zerwany został stary asfalt, a drogowcy położyli nowy. Wymieniono także krawężniki i część chodników.
 

·
2012
Joined
·
3,702 Posts
Czy to koniec z łataniem dziur?
Remonty będą droższe, ale solidniejsze

Nawet z przyczyn estetycznych lepiej jest położyć nową nawierzchnię niż łatać dziury - twierdzi Kazimierz Starobrat, wiceprezes spółki AS. W tle zespół urządzeń do wytwarzania drogowych mieszanek mineralno-bitumicznych.Władze Radomia przyjęły nową zasadę remontowania dróg. Zamiast łatania dziur ma ona być zmieniana. Tam, gdzie można wymieniona zostanie cała nawierzchnia, ale także wzmacniane będzie podłoże. Ma być trochę drożej, ale za to na lata.

- W naszych warunkach klimatycznych doraźne łatanie dziur nie jest skuteczne. Woda dostaje się w szczeliny i wtedy gdy złapie mróz powstają pęknięcia. Remont trzeba robić od nowa. Poza tym takie łaty nawet ze względów estetycznych nie powinny pojawiać się na jezdniach - mówi Kazimierz Starobrat, wiceprezes firmy AS, która wykonała wiele remontów dróg w Radomiu.
Niedawno firma AS ukończyła remonty ulic Młynarskiej, Niedziałkowskiego, obecnie prowadzi przebudowę drogi na ulicach Katowickiej i Kusocińskiego, wygrała przetarg na remont ulicy Witosa.
Druga zasada, która obowiązuje obecnie w Radomiu, to wzmacnianie podłoża drogi. Nieszczęściem miasta jest to, że wiele dróg zbudowano z nietrwałych płyt betonowych, jeszcze przed 50 laty. - Nie zawsze przed rozpoczęciem remontu wiadomo, co zastaniemy po ściągnięciu warstwy asfaltu. Obecnie praktyka jest taka, że w przypadku słabego podłoża zgłaszamy problem do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Jeśli są na to pieniądze, to wykonuje się dodatkowy remont podłoża - mówi Kazimierz Starobrat.
Podczas remontu niektórych ulic firma AS wykorzystuje też trochę trwalsze twarde kruszywa bazaltowe, sprowadzane aż spod zachodniej granicy polskiej, zamiast powszechnie stosowanych do tej pory kruszyw wydobywanych w rejonie Gór Świętokrzyskich. - Cena jest trochę wyższa, ale za to jezdnia nie będzie wymagała żadnych remontów na pewno pięć, a może nawet więcej lat – mówi Kazimierz Starobrat.


Drogi budowane i remontowane w tym roku w Radomiu
1. Remonty i przebudowy całej drogi - na ulicach: Moniuszki, Żeromskiego (od placu Konstytucji do ulicy Witolda), Puławskiej Kusocińskiego, Katowickiej oraz przedłużenie ulicy Maratońskiej do Wolanowskiej.
2. Zmiana nawierzchni - na ulicach: 25 Czerwca, Waryńskiego, Niedziałkowskiego, Kościuszki, Beliny-Prażmowskiego, Młynarskiej, Sycyńskiej.
3. Budowy drogi przy współudziale finansowym mieszkańców - ulice: Willowa, Bukowa, dojazd do szkoły przy ulicy Olsztyńskiej.
4. Planowane inwestycje - przebudowa ulicy Witosa i ulicy Stalowej
 
1 - 20 of 2698 Posts
Top