SkyscraperCity banner

61 - 80 of 2529 Posts

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Obwodnica Radomia jest znów zagrożona

Władze Radomia nie dostały pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego na wykup gruntów pod tę trasę.
Wydanie z 19 czerwca; 19-06-2008, Echo Dnia Radom


Piotr Szprendałowicz, wicemarszałek województwa mazowieckiego (na pierwszym planie), przekonywał, że najważniejsze inwestycje realizowane w Radomiu są zagrożone. Obok poseł Radosław Witkowski.

Urząd Marszałkowski odmówił przyznania dotacji w wysokości 5 milionów złotych na wykup gruntów w gminie Kowala pod budowę południowej obwodnicy Radomia.

- Wiele wskazuje na to, że na skutek błędów popełnionych przez władze miasta cała inwestycja jest zagrożona - karcił "pisowski” samorząd podczas wczorajszej konferencji prasowej Piotr Szprendałowicz, polityk Platformy, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Problem dotyczy odcinka o długości 3400 metrów, który przebiega przez gminę Kowala. - Urząd Marszałkowski nie miał możliwości pozytywnie odpowiedzieć na prośbę miasta, ponieważ inwestorem jest gmina Radom, a tereny należą do innej gminy - dowodził Piotr Szprendałowicz.

TERMIN JUŻ MINĄŁ

Dodał, że istnieje możliwość ubiegania się o dotację na wykup gruntów z jednego z programów zarządzanych przez Urząd Marszałkowski, ale termin rozpatrywania wniosków już minął, a miasto nie złożyło stosownego wniosku. Powiedział też, że dotarł do tekstu porozumienia pomiędzy prezydentem Radomia i wójtem Kowali w sprawie realizacji inwestycji i nie znalazł tam podpisów radców prawnych. - Z nieoficjalnych źródeł wiem, że nie chcieli podpisać tego dokumentu. Może się okazać, że ma on wadę prawną i mogą się pojawić problemy z uzyskaniem dotacji - stwierdził.

PREZYDENT ODPOWIE

Na budowę obwodnicy samorząd Mazowsza przeznaczył 42 miliony złotych dotacji, kolejnych 10 milionów miasto dostało z budżetu państwa na wykup gruntów. Tymczasem najnowsze szacunki mówią, że całość może kosztować nawet 125 milionów złotych. - Obawiam się, że miasto może nie zdążyć na czas z przygotowaniem tej inwestycji - ostrzegał wicemarszałek.> Czas kończyć, panowie!
Nasze miasto potrzebuje obwodnicy południowej nawet bardziej niż nam się wydaje. To najpilniejsza sprawa do nadrobienia w obecnym układzie komunikacyjnym Radomia. Sprawa jest jednak skazana na niepowodzenie dopóty, dopóki jej losem będą kupczyć partyjni towarzysze z różnych opcji.
W poprzedniej kadencji senator PO zdobył 10 milionów złotych z budżetu państwa na rzecz obwodnicy. Grójecki poseł PiS ocenił to jako niesłychany cios wymierzony w rząd Jarosława Kaczyńskiego. Nikt z rządzących wówczas polityków nie był zainteresowany budową tej trasy. Dziś role się odwróciły. Polityk PO Piotr Szprendałowicz odwiedza regularnie Radom, aby przekazać czego tam jeszcze nie zrobił prezydent z PiS. Andrzej Kosztowniak stara się z kolei wykazać za pomocą różnych argumentów, że regionalni działacze PO są "antyradomscy”. O tym kto kogo przekonał pokaże wynik kolejnych wyborów. Ja sam mam dla obu panów jedną radę: czas kończyć te niezbyt lotne popisy!Zapytany, co w tej sytuacji powinny zrobić władze Radomia, stwierdził: "Nie wiem. Nie jestem radcą prawnym”. Prezydent Andrzej Kosztowniak, z którym rozmawialiśmy wczoraj po południu, nie chciał odnieść się do wypowiedzi polityków Platformy. Stwierdził tylko, że Urząd Miejski przygotuje dziś oświadczenie w tej sprawie.A to już z Wyborczej:

Radom może nie dostać funduszy unijnych na budowę południowej obwodnicy Radomia - ostrzega członek zarządu województwa Piotr Szprendałowicz (PO). Dlaczego? Bo nikt nie wie, skąd wziąć pieniądze na odcinek przebiegający przez gminę Kowala.

Obwodnica ma mieć łącznie ok. 11,5 km. Zacznie się od Grzecznarowskiego (na wprost M1), pobiegnie obok końcowego przystanku na Prędocinku, pod torami na Południu (na zdjęciu),w kierunku Potkanowskiej. Ostatni odcinek - 3,5 km przez gminę Kowala, połączy się z siódemką w Młodocinie
Fot. Karol Piętek / Agencja Gazeta- Nadchodzi czas aktualizacji wniosków i weryfikacji projektów kluczowych. Za moment władze miasta zostaną poproszone o uszczegółowienie dokumentacji. A nadal nie wiadomo, z jakich pieniędzy ma być wybudowany fragment obwodnicy biegnący poza terenem gminy Radom. W naszej ocenie z tego powodu projekt ma wady prawne, które go zdyskwalifikują - alarmował wczoraj Szprendałowicz.

Konferencję prasową zorganizował kilka dni po spotkaniu prezydenta miasta z parlamentarzystami i radnymi, które było poświęcone tej samej sprawie i które zakończyło się ostrą w tonie dyskusją.

Problem Kowali

Powód sporu to, oprócz różnic politycznych, pieniądze. Władze Radomia, Kowali i starosta radomski wystąpili do Ministerstwa Infrastruktury i władz województwa o 5 mln zł z przeznaczeniem na wykup gruntów pod obwodnicę na terenie gminy Kowala (3,5 km). I otrzymały już odmowę.

- Bo w takiej formie nie możemy przyznać pomocy finansowej - oburza się Szprendałowicz. Ale przy okazji spór o finansowanie uświadomił radnym i parlamentarzystom, że mamy problem Kowali.

- Rzeczywiście cały czas mówiliśmy o budowie obwodnicy, cieszyliśmy się, że dostaliśmy 10 mln dotacji z budżetu centralnego na wykup gruntów, ale jakoś nie było mowy o tym, że trzeba rozwiązać kwestię przebiegu naszej obwodnicy przez teren sąsiedniej gminy - mówi były radny, a obecnie poseł PO Radosław Witkowski.

Trasa dużo droższa

11,5-kilometrowa obwodnica południowa ma przebiegać od ul. Grzecznarowskiego do ul. Witkacego, następnie pod torami PKP w kierunku ul. Wierzbickiej, Potkanowskiej, Stalowej i dalej aż do drogi krajowej nr 7 właśnie przez gminę Kowala. W 2006 roku poprzednie władze miasta złożyły wniosek o wpisanie budowy obwodnicy na listę projektów kluczowych, co miało nam zagwarantować finansowanie z UE. Inwestycję określano jako budowę obwodnicy na odcinku od ul. Grzecznarowskiego do drogi nr 7, a sama dokumentacja według relacji Piotra Szprendałowicza była dosyć ogólna. Inwestycję wpisano na listę z gwarancją przyznania nam 42,5 mln zł przy 48 mln szacowanych kosztów. Resztę miała dołożyć gmina.

Problem w tym, że obecnie szacowane koszty budowy obwodnicy to już 125 mln. Bo zmieniono koncepcję i zamiast drogi jednojezdniowej chcemy budować dwupasmówkę z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami i ścieżką rowerową. Ponadto Radom jako inwestor obwodnicy nie może dać ani złotówki na wykupy i budowę drogi na terenie innej gminy. Z kolei Kowala nie udźwignie sama takiego ciężaru. Będzie miała też kłopot, aby wystąpić o fundusze unijne, bo musi mieć wkład własny.

Bez parafki nieważne

- Na wykup terenów w naszej gminie potrzeba około 5 mln zł. Dla Radomia milion to może niedużo, dla nas to jedna trzecia tego, co rocznie przeznaczamy w budżecie na inwestycje. Niech to pokaże skalę problemu - mówi ze smutkiem Sławomir Stanik, wójt Kowali. Dla gminy poważnym kłopotem może być też samo przeprowadzenie procedury wykupów.

- Nie zatrudniamy sztabu ludzi, w urzędzie pracuje mniej niż 40 osób - wyjaśnia. Ale deklaruje, że gmina popiera naszą inwestycję i pomoże na tyle, na ile będzie to możliwe. W sierpniu ub. roku na prośbę prezydenta Radomia, przy sprzeciwie prawników radomskiego magistratu, podpisał międzygminne porozumienie - Radom jest głównym inwestorem obwodnicy, a jej ostatni odcinek powstanie na terenie Kowali. Jednak według Szprendałowicza brak podpisów prawników pod dokumentem sprawia, że jest nieważny.

- To forma listu intencyjnego. Musimy mieć zgodę władz gminy, przez teren której będzie przebiegać nasza inwestycja. Podpisy prawników nie mają tu nic do rzeczy - uważa Igor Marszałkiewicz, zastępca prezydenta.

Kto za to zapłaci?


Jak zatem rozwiązać problem finansowania obwodnicy w Kowali? Na to pytanie Szprendałowicz nie zna odpowiedzi. Radzi, aby władze miasta skonsultowały się z radcami prawnymi albo regionalną izbą obrachunkową. Pytany, dlaczego przez dwa lata nikt z urzędu marszałkowskiego nie zaalarmował władz Radomia, że w projekcie nie wyjaśniono kwestii finansowania budowy obwodnicy w Kowali, odpowiada: "Władze województwa nie są od tego". Jednocześnie zarzuca włodarzom Radomia, że nie interesują się swoimi projektami, nie dopytują, nie zabiegają, jak to robią inne gminy Mazowsza. Grozi nam więc, że dwupasmowa obwodnica skończy się przy granicy naszej gminy, a z siódemką połączy ją awaryjnie wyasfaltowana wąska, polna droga. Jak problem chcą rozwiązać władze Radomia?

- Według naszych prawników możemy z pieniędzy na projekt kluczowy wybudować odcinek w Kowali, wtedy nasz sfinansujemy z budżetu Radomia, zwiększając deficyt. Wykup gruntów u nas zakończymy do końca tego roku, projekty naszych odcinków są w trakcie opracowywania. Projekt dla Kowali wykona Miejska Pracownia Urbanistyczna, więc tu koszty weźmiemy na siebie. Pozostaje podział działek i wykup gruntów w Kowali. O pieniądze na ten cel jeszcze raz wystąpimy do władz województwa i ministerstwa. Mam nadzieję, że zmienią zdanie - mówi Marszałkiewicz.


Źródło: Gazeta Wyborcza Radom

:bash:
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Roboty drogowe na trasach

1. Na odcinku ulicy Potkańskiego od Kozienickiej do Podleśnej trwa budowa kanalizacji. Kierowcy jadący w stronę Starej Woli Gołębiowskiej muszą omijać wykop po lewej stronie drogi.
2. W przebudowie jest cała ulica Piwnika na osiedlu Gołębiów II. Dojazd do okolicznych bloków jest utrudniony, ale nadal możliwy. Trzeba tylko uważać na pracujących tam drogowców.
3. Ulica Malczewskiego jest rozkopana od placu Kazimierza Wielkiego do ulicy Koszarowej, ale zakaz wjazdu obowiązuje już od ulicy Kelles-Krauza. Na objeździe koło bazaru przy ulicy Wernera tworzą się korki, zwłaszcza dziś, w dzień targowy.
4. Ruch dwukierunkowy odbywa się po wschodniej jezdni ulicy Limanowskiego, od placu Kotlarza za skrzyżowanie z ulicą Wałową. Zamknięty jest również wjazd od ulicy Staromiejskiej.
5. Zakaz ruchu obowiązuje na ulicy Żeromskiego od Witolda do ronda i na końcówce ulicy Traugutta. Objazd w kierunku północnym biegnie ulicami Tochtermana, Lekarską i Wałową.
6. Dojazd do posesji i do terenu robót przy wymianie kanalizacji jest możliwy na odcinku ulicy Kanałowej. Nie można natomiast przejechać tamtędy obok wykopu do ulicy Krakowskiej.
7. Wodociągi Miejskie prowadzą obecnie wymianę kanalizacji na ulicy Beliny-Prażmowskiego. Została ona zamknięta na odcinku od ronda do wiaduktu. Objazd w obie strony został poprowadzony zakorkowanymi ulicami 25 Czerwca i Żeromskiego.
8. Gruntowa droga, odchodząca w kierunku zachodnim od ulicy Idalińskiej (naprzeciwko wylotu ulicy Wiertniczej) jest przebudowywana. Obowiązuje tam obecnie zakaz ruchu pojazdów.
9. Roboty drogowe przy wymianie krawężników oraz nawierzchni chodników są prowadzone przy ulicach Helleńskiej i Trojańskiej. Trzeba tam uważać na barierki na drodze.

Echo Dnia
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Oświadczenie Prezydenta Miasta

W związku z doniesieniami prasowymi po konferencji prasowej członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotra Szprendałowicza i posła RP Radosława Witkowskiego 18 czerwca br. wyrażam swoje głębokie zaniepokojenie przekazanymi informacjami o zagrożeniu realizacji obwodnicy południowej.

Oświadczam, że jako prezydent miasta Radomia wystąpiłem do Marszałka Województwa Adama Struzika z zapytaniem, czy cytowane w mediach wypowiedzi członka zarządu Województwa Mazowieckiego Piotra Szprendałowicza należy traktować jako oficjalne stanowisko Zarządu Województwa Mazowieckiego w tej kwestii. Do oficjalnego stanowiska Zarządu Województwa jestem gotów odnieść się w sposób formalny.


Oświadczam także, że jestem zdecydowanie przeciwny toczeniu publicznych sporów o politycznym podtekście w sprawach dotyczących miasta. Kwestie inwestycji, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju Radomia omawiam i staram się rozwiązywać w drodze roboczych spotkań i przy zastosowaniu administracyjnych procedur.Uważam, że interes miasta i mieszkańców wymaga współpracy i współdziałania decydentów bez względu na prywatne przekonania i poglądy. Przedkładanie interesów politycznych nad interes publiczny budzi mój niesmak i sprzeciw.


Oświadczam, że miasto Radom w należyty sposób i zgodnie z założonym harmonogramem prac realizuje wszelkie działania dotyczące tej inwestycji. Konsekwentnie przeprowadzamy wykup gruntów. Nie ma jednak możliwości prawnych finansowania przez Radom inwestycji na terenie innej gminy i taką świadomość osoby sprawujące władzę na wszystkich szczeblach administracji oczywiście mają. Pismo ministra transportu z 22 maja 2007 r. w sprawie dotacji dla Radomia w kwocie 10 mln zł z budżetu państwa nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości: jego zapis głosi, że „środki z powyższej rezerwy powinny być przeznaczone dla Urzędu Miasta Radomia na budowę 12 km obwodnicy przebiegającej w granicach miasta”.Nie jest zgodna z rzeczywistością wypowiedź posła Radosława Witkowskiego, że „jakoś nie było mowy o tym, że trzeba rozwiązać kwestię przebiegu obwodnicy przez teren sąsiedniej gminy”. Od roku organizuję w Urzędzie Miejskim spotkania z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli Zarządu Województwa Mazowieckiego, radnych Sejmiku Mazowieckiego oraz radnych Rady Miejskiej w Radomiu, podczas których omawiane są najistotniejsze inwestycje i ewentualne problemy z nimi związane. Sprawa finansowania odcinka obwodnicy południowej przebiegającego przez gminę Kowala była dyskutowana wielokrotnie. Ubolewam, że pan poseł „jakoś” przegapił ten temat.

Nie jest prawdą, że władze Radomia w jakikolwiek sposób nie okazały należnej staranności w sprawach związanych z realizacją obwodnicy południowej. Zdumienie budzi mocno mijająca się z prawdą wypowiedź pana Piotra Szprendałowicza odnosząca się do przyczyn odmowy Marszałka Województwa Mazowieckiego dofinansowania kwotą 5 mln zł inwestycji na terenie gminy Kowala: „Urząd Marszałkowski nie miał możliwości pozytywnie odpowiedź na prośbę miasta, ponieważ inwestorem jest gmina Radom, a tereny należą do innej gminy” (Echo Dnia, 19.06.2008) oraz „Bo w takiej formie nie możemy przyznać pomocy finansowej” (Gazeta Wyborcza Radom, 19.06.2008). W rzeczywistości pismo nie było prośbą wyłącznie miasta. Zawierało prośbę o dofinansowanie gminy Kowala bądź gminy Radom i podpisali się pod nim, oprócz Prezydenta Radomia i przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Radomiu, również Wójt Kowali Sławomir Stanik oraz Starosta Radomski Tadeusz Osiński. Ponadto, podana w piśmie Marszałka Województwa z 13 maja br. jedyna przyczyna odmowy to „brak rezerw środków finansowych w tegorocznym budżecie na pomoc finansową w zakresie większym niż zaplanowano”.

Pragnę zapewnić mieszkańców Radomia i okolicy, że dalszym ciągu będziemy prowadzić wykup gruntów, który już kosztował ponad 13 milionów złotych. W dalszym ciągu będziemy szukać prawnych sposobów sfinansowania odcinka obwodnicy w Kowali i żadne konferencje prasowe i najbardziej dziwnej treści wypowiedzi torpedujące tę inwestycję tego nie zmienią. Są sprawy, których się nie powinno używać jako amunicji do doraźnych celów.

Ubolewam ogromnie, że w sprawie tak ważnej dla miasta i mieszkańców, jak budowa obwodnicy południowej przedstawicielowi Radomia we władzach Mazowsza wydaje się bardziej zależeć na znalezieniu powodu do odrzucenia radomskiego wniosku o dofinansowanie niż na znalezieniu rozwiązań konstruktywnych dla miasta. Nie przemawia do mnie stwierdzenie, że „władze województwa nie są od tego”. Moim zdaniem, wszelkie władze są od tego, aby działać w interesie mieszkańców.Na koniec, w sprawie drobnej, acz symptomatycznej: pan Szprendałowicz całkowicie mija się z prawdą w kwestii porozumienia zawartego między Prezydentem Radomia a wójtem gminy Kowala. Porozumienie posiada wszystkie podpisy stanowiące o jego ważności. Pan Szprendałowicz zaś nie ma żadnych umocowań formalnych, aby to porozumienie oceniać.


Andrzej Kosztowniak
Prezydent Radomia
 

·
User
Joined
·
1,630 Posts

Prace przy przejeździe na Wjazdowej

W tym roku na przejeździe poprawiona zostanie nawierzchnia, poważniejszy remont PKP zrobi za rok. Docelowo kolejarze chcą, aby nad torami powstał wiadukt
Załatane zostaną dziury w asfalcie i wycięte krzaki. - Trzeba poprawić widoczność na przejeździe, który znajduje się przecież na łuku - mówi Piotr Małek, dyrektor do spraw eksploatacyjnych Zakładu Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej. Prace nie spowodują utrudnień w ruchu ani samochodowym, ani kolejowym.

Poważniejszy remont ZLK planuje w przyszłym roku. - Wtedy wymieniona zostanie cała nawierzchnia - informuje dyrektor.

To jednak nie wystarczy. Według skarżyskiego zakładu należałoby postawić wiadukt nad torami. - Wnioskowaliśmy, aby przy okazji modernizacji linii nr 8 wybudować tu dwupoziomowe skrzyżowanie, czyli wiadukt. Miejmy nadzieję, że powstanie ono w trakcie realizacji tej inwestycji - mówi Małek.

Według dyrektora budowa jest konieczna, bo na tym przejeździe ciągle zwiększa się tzw. iloczyn ruchu, czyli najprościej mówiąc, wzrasta liczba przejeżdżających tamtędy w ciągu doby samochodów i pociągów. - Iloczyn przekroczył już 750 tys. To jest bardzo dużo - mówi Małek.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
 

·
User
Joined
·
1,630 Posts

Trakt wygrał przetarg


MZDiK ogłosił w poniedziałek przetarg na budowę ul. Kilińskiego od Witolda do Malczewskiego. I zdecydował, że fragment ul. 1905 roku od skrzyżowania z Grzecznarowskiego do Zakładów Metalowych oraz część ul. Kościuszki będzie przebudowywała kielecka firma Trakt.
Trakt złożył najtańszą ofertę spośród ośmiu oferentów. Zażądał ok. 7,7 mln zł, podczas gdy najdroższy Strabag - prawie 9,6 mln. Jak już pisaliśmy, kielecka firma nic u nas jeszcze nie remontowała, choć uczestniczyła w przetargach drogowych.

Ulica 1905 roku a dalej Grzecznarowskiego to część drogi krajowej nr 12. Dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przyznała gminie 5 mln na remont fragmentu ul. 1905 roku (od Dowkonta do wjazdu do Zakładów Metalowych) ze skrzyżowaniem z Grzecznarowskiego i Kościuszki. Tu także najpierw wejdą z wymianą sieci Wodociągi.

- W przyszłym tygodniu podpiszemy z Traktem umowę. Sądzę, że remont powinien się zacząć za dwa, trzy tygodnie - mówi Marek Czyż, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Najpierw firmę czeka też nieproste zadanie - musi zaplanować organizację ruchu na czas robót. - Będziemy chcieli, by ruch się jednak odbywał, nawet wahadłowo - zaznacza Czyż.

Wczoraj MZDiK ogłosił wreszcie przetarg na budowę ulicy Kilińskiego. Oferty można składać do 19 sierpnia. Dyrektor Czyż liczy, że prace rozpoczną się na początku września. Zgodnie z warunkami przetargu mają potrwać 75 dni.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
 

·
User
Joined
·
1,630 Posts

Znów remonty w Radomiu!Ulice Malczewskiego i Żeromskiego nadal są zamknięte, a drogowcy już weszli na ulice 1905 Roku i Chrobrego.

Jedne remonty dróg w Radomiu jeszcze się nie zakończyły, a już rozpoczynają się kolejne. Po wakacjach miasto znów może się korkować, gdyż wyjedzie więcej pojazdów.

Na początek kilka dobrych wiadomości. Nie ma już utrudnień w ruchu na ulicy Limanowskiego i pobliskim placu Kotlarza. Ich przebudowa zakończyła się kilka dni temu. Kierowcy muszą jednak uważać, bo zmieniła się tam organizacja ruchu. Na rondzie działa już nowa, nieco rozbudowana sygnalizacja świetlna.
Dobiega do końca wymiana kanalizacji na fragmencie ulicy Beliny-Prażmowskiego od ronda do wiaduktu. Otwarcie tej drogi na pewno ograniczy korki na ulicy 25 Czerwca, które nawet w czasie wakacji są równie uciążliwe jak podczas roku szkolnego.

CIĄGLE ZAMKNIĘTE

Niestety, dobrych wieści więcej nie ma. Nadal trwają remonty ulic Żeromskiego i Malczewskiego. Na drugiej z nich już zaczęła się odbudowa jezdni. Drogowcy spieszą się, gdyż chcą zakończyć remont przed zaplanowaną na 13 i 14 września imprezą "Uliczka tradycji”. Ma ona odbywać się przed Resursą.
Nadal nie wiadomo natomiast, kiedy ruszy odbudowa ulicy Żeromskiego od Witolda od ronda. Dopiero dziś zostaną otwarte koperty z ofertami firm startujących w przetargu na te prace.

- Był już jeden przetarg, ale musieliśmy go unieważnić, bo oferenci chcieli więcej pieniędzy niż byliśmy w stanie wydać - mówi Marek Czyż, szef Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Jeśli ten przetarg uda się rozstrzygnąć, to remont odcinka koło klasztoru Ojców Bernardynów ruszy na początku września. Całość prac zakończy się wtedy dopiero pod koniec listopada.

KOLEJNE REMONTY

Tymczasem do już prowadzonych remontów dołączają kolejne. Od ubiegłego tygodnia trwa przebudowa jednej jezdni ulicy Chrobrego (od 11 Listopada do Pułaskiego). Na razie nie ma tam poważniejszych utrudnień od niewielkiego zwężenia jezdni. Jak już jednak informowaliśmy, pod koniec wakacji ruch w obu kierunkach zostanie skierowany na jedną jezdnię - zachodnią.
Najwięcej utrudnień w Radomiu może wkrótce spowodować remont odcinków ulic 1905 Roku, Kościuszki i Dowkonta.

- W poniedziałek przekazaliśmy wykonawcy teren budowy. Najpierw będą wymieniane krawężniki i budowane zatoki autobusowe. Potem może być nieco więcej utrudnień, ale na pewno nie będziemy zamykać tych ulic dla ruchu - mówi Marek Czyż.

Korki w tym rejonie Radomia może dodatkowo powiększyć zaplanowana przez Wodociągi Miejskie wymiana rur pod ulicą Dowkonta. Roboty muszą skończyć się przed remontem drogi.

Marek Ziółkowski
 

·
User
Joined
·
1,630 Posts


Zima zaskoczy drogowców przy pracy?

Nie widać końca wykopów na deptaku. Wodociąg wreszcie zrobiony, ale dopiero za trzy tygodnie zejdą z ul. Żeromskiego gazownicy. Czy ulice uda się wybrukować do końca listopada? Wydaje się to wątpliwe.

- Najpiękniejsze miesiące przeszły już do historii. Teraz będziemy robić przy najgorszych pogodach - mówi prezes Interbudu Bogusław Pawełek. Konsorcjum Interbud-Drogbud wygrało przetarg na położenie kostki na ostatnim remontowanym odcinku ul. Żeromskiego. Przetarg ogłoszono dopiero w czerwcu, gdy ulica już była rozkopana, potem przesunięto go na połowę lipca. Bo choć konsorcjum Interbud-Drogbud wygrało, MZDiK tłumaczył jednak, że oferta była wyższa od kwoty, którą zaplanowano w budżecie. Przetarg unieważniono i rozpisano drugi. Z góry wiadomo było, że na rozstrzygnięcie trzeba poczekać do 25 sierpnia - wtedy rada miejska dołożyła MZDiK pieniędzy na remont deptaka.

- Plac budowy przekazano nam dopiero w ubiegły piątek, 12 września. A termin wykonania pozostał bez zmian: koniec listopada - mówi Pawełek.

Plac przekazany, ale ulica jest wciąż rozkopana. Firmy wynajęte przez Wodociągi Miejskie zakończą swoje zadania do soboty, ale instalacje kładą jeszcze gazownicy. Kiedy zejdą? - Mówią, że za trzy tygodnie. My wejdziemy za 10-15 dni - słyszymy od prezesa Interbudu.

Firma ma brukarzy, ale jest gotowa ściągnąć jeszcze specjalistyczne ekipy z innych regionów kraju. Zwłaszcza że dziś zaczyna naprawę nawierzchni na rozkopanych przez Wodociągi Miejskie uliczkach Miasta Kazimierzowskiego: Żytniej, Szpitalnej, Wolność, Szwarlikowskiej.

- Będziemy robili wszystko, aby deptak oddać w terminie, ale będzie to bardzo trudne. Kostkę układa się przecież ręcznie, nie sposób przyspieszyć. Nocą też nie można pracować, bo nie będziemy zakłócać ciszy mieszkańcom. A pogoda może być różna - tłumaczy prezes Pawełek.

Zarówno szef Interbudu (firma ta wraz z Jadeksem i Inżynierią wykonywała prace przy wymianie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na ul. Żeromskiego), jak i prezes Wodociągów Miejskich Leszek Trzeciak twierdzą, że podczas remontu było wiele niespodzianek. - To, co znaleziono pod ziemią, nie zgadzało się z tym, co widniało na planach. Trzeba było też zamawiać inne materiały niż wcześniej planowano - mówi Trzeciak.

Drogowcy weszli natomiast wreszcie na ul. Malczewskiego. Kiedy skończą prace, nie wiadomo.

- Mamy termin do 28 września, ale już wiadomo, że jest on nierealny - mówi Leszek Marjański, prezes Spółdzielni Rzemieślniczej "Budowlana". Dodaje, że trwają rozmowy z MZDiK na temat ustalenia nowego terminu. - Bo zakres prac się zmienił, np. na ul. Struga przy Resursie Obywatelskiej miał być asfalt. Zmieniono projekt i teraz ma być kostka - mówi Marjański.

W środę lub w czwartek Drogbud, który wygrał przetarg na budowę uli. Kilińskiego (od Malczewskiego do Witolda), zacznie rozbiórkę pawilonów handlowych. Ulica ma być gotowa do 15 grudnia.Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
 

·
S7/S12/S9
Joined
·
2,050 Posts
Widzę że parę informacji umknęło więc:

Remont na ul. Kościuszki rozpoczęty

Korki na ul. Traugutta, większy ruch na Plantach. Drogowcy rozpoczęli pierwszy etap remontu skrzyżowania ulic 1905 Roku - Kościuszki - Grzecznarowskiego

Kierowcy nie byli zaskoczeni, bo o planowanym zamknięciu ul. Kościuszki głośno było już od kilku tygodni. Mimo to w czasie popołudniowego szczytu na okolicznych ulicach tworzyły się korki. Najgorzej było na ul. Traugutta, która teraz przejęła cały ruch z ul. Kościuszki. Utrudnienia są na ulicach Planty i 1905 Roku. Drogowcy zamknęli zewnętrzny pas jezdni prowadzącej w kierunku Borek. Przystanek autobusowy na wysokości budynku zakładów metalowych pozostał na swoim miejscu.

Przypomnijmy: ul. Kościuszki będzie zamknięta co najmniej przez miesiąc. Na razie ruchu nie ma tylko na odcinku od ul. 1905 Roku do Plant, później prace mają objąć także skrzyżowanie ul. Kościuszki i Plant. Nawierzchnia zostanie sfrezowana, Wodociągi Miejskie rozpoczną wymianę sieci. W tym czasie wymieniane będą także krawężniki po drugiej stronie ul. Kościuszki.

Prawdziwy horror zacznie się w końcu września, gdy zamknięty zostanie także jeden pas ul. 1905 Roku (po stronie zakładów metalowych). Remont ma się skończyć dopiero w połowie grudnia.Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
 

·
S7/S12/S9
Joined
·
2,050 Posts
Ruszyła budowa ulicy Kilińskiego


Znikną pawilony handlowe, krzywe betonowe płyty i dzikie miejsca parkingowe na chodniku. Rozpoczęła się przebudowa ul. Kilińskiego od ul. Witolda do ul. Malczewskiego

W środę rano pracownicy firmy Drog-Bud montowali znaki i ustawiali barierki uniemożliwiające wjazd w tę część ulicy. W tym samym czasie przy pomocy ciężkiego sprzętu zrywali część betonowej nawierzchni. Prace i zakaz wjazdu zaskoczyły wielu kierowców, którzy przyzwyczaili się do parkowania aut na chodniku naprzeciwko pawilonów handlowych.

- W poniedziałek Drog-Bud rozpocznie wyburzanie pawilonów - mówi Kazimiera Nielipińska z wydziału inwestycji Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. - Trzeba to zrobić, bo nowa jezdnia będzie przebiegała właśnie przez teren, na którym stoją pawilony.

Wzniesienie, na którym stoją, będzie zniwelowane. Pozostanie natomiast budynek dawnej restauracji Frykas, w którym teraz mieści się sklep z używaną odzieżą.

Nowa jezdnia będzie miała 6,5 metra szerokości, po jej obu stronach będą chodniki.

- Miejsca parkingowe zostały zaplanowane tylko po jednej stronie, naprzeciwko pawilonów - opisuje Kazimiera Nielipińska. - Wyznaczone będą tam zatoczki do parkowania prostopadłego. Nie będzie już stawiania samochodów na chodniku, co tak utrudniało przejście pieszym - dodaje.

Drog-Bud zainkasuje za budowę ul. Kilińskiego 982 tys. zł. Umowa przewiduje, że remont zakończy się 24 listopada.

Po wybudowaniu tej ulicy i wyremontowaniu ul. Malczewskiego zmieni się w tym rejonie organizacja ruchu. Na ul. Malczewskiego przy Resursie Obywatelskiej powstaną trzy wysepki. Jedna na wprost poczty będzie służyła jako azyl dla pieszych, bo tam właśnie, u zbiegu z ul. Kilińskiego będą zebry. Znikną natomiast pasy z przejścia przy ul. Dzikiej.

Z ul. Kilińskiego będzie można wyjeżdżać w prawo, zarówno w ul. Struga jak i ul. Malczewskiego. Z kolei z ul. Malczewskiego (jadąc od skrzyżowania z ul. Wernera) obok drugiej, większej wysepki wydzielony zostanie lewoskręt dla tych, którzy chcą pojechać w ul. Kilińskiego.Źródło: Gazeta Wyborcza Radom

Ulica legenda...Na jej budowę czekamy od dziesięcioleci i ...w końcu nadszedł ten moment. Okolica była nieciekawa mimo iż do głównego deptaka jest kilkadziesiąt metrów. Teraz zostanie to wszystko ucywilizowane, po północnej stronie ulicy powstanie zabudowa pierzejowa o ile dobrze pamiętam 3 do 5 kondygnacji. Mam nadzieję że będzie 5-tka :)
 

·
S7/S12/S9
Joined
·
2,050 Posts
Jedna nitka ul. Chrobrego zamknięta

Kolejny remont, nowe korki, w czwartek rano drogowcy zamknęli wschodnią nitkę ul. Chrobrego na odcinku od ul. 11 Listopada do ul. Pułaskiego.
Zamknięcie jezdni związane jest z remontem - położony będzie nowy asfalt, wymienione krawężniki i fragmenty chodników. Przebudowane będą też zatoczki autobusowe. Na skrzyżowaniu z ul. Mierzejewskiego pojawi się lewoskręt.

Remont powinien zakończyć się za miesiąc. Na ten czas drogowcy wprowadzili ograniczenie prędkości do 40 km na godz. Nie będą czynne przystanki autobusowe przy Politechnice Radomskiej i przy skrzyżowaniu z ul. Rapackiego (w kierunku Michałowa). Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ustawił tymczasowe przystanki na pasie zieleni rozdzielającym obie jezdnie. MZDiK nie planuje wprowadzenia objazdów. Z otwartej, zachodniej jezdni ul. Chrobrego można skręcać w ulice Daszyńskiego i Rapackiego. Oba wjazdy będą jednak zamykane podczas układania nowej nawierzchni.Źródło: Gazeta Wyborcza Radom

^^Bardzo ważna arteria łącząca kilka osiedli z centrum, dla której brak tak naprawdę dobrej alternatywy. Z Michałowa do centrum można pojechać ul. Warszawską, która do ronda NSZ jest miejskim odcinkiem dk7 więc łatwo można sobię wyobrazić co tam się dzieje. Z Gołębiowa pozostaje wąska ul. Zbrowskiego :/ Współczuję mieszkańcom jednym słowem...Oby tylko poślizgu nie było!
 

·
OP_KR_TK_WR
Joined
·
982 Posts
Remont powinien zakończyć się za miesiąc.
Umowa przewiduje, że remont zakończy się 24 listopada.
Remont ma się skończyć dopiero w połowie grudnia.

Polska rzeczywistość.

Cały rok nic się nie dzieje, a potem w miesiącach jesienno-zimowych układają nawierzchnie :(
 

·
S7/S12/S9
Joined
·
2,050 Posts
Polska rzeczywistość.

Cały rok nic się nie dzieje, a potem w miesiącach jesienno-zimowych układają nawierzchnie :(
No niestety. W tych miesiącach pogoda zazwyczaj nie sprzyja tego typu pracom, a efekt jest taki że w lecie następnego roku mamy remonty nowych ulic...Ot taka polska choroba...jedna z wielu...
 

·
S7/S12/S9
Joined
·
2,050 Posts
Lepiej omijać ulicę 1905 Roku

Drogowcy wchodzą w poniedziałek na początek ulicy Grzecznarowskiego, zamknięta zostanie część nitki zachodniej tej ulicy. Ruch trzeba będzie wstrzymać także na południowej jezdni 1905 Roku

Rozpoczyna się kolejny etap prac remontowych w pobliżu skrzyżowania ulicy 1905 Roku, Kościuszki, Dowkonta, Poniatowskiego i Grzecznarowskiego. Do tej pory roboty trwały na skrajnych pasach ulicy 1905 Roku, wymieniano między innymi krawężniki.

- Co dało się zrobić, to robiliśmy, teraz jednak musimy zamknąć jedną jezdnię - mówi Marek Czyż, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

W związku z tym kierowców czekają nowe utrudnienia, bo drogowcy planują w poniedziałek wyłączyć z ruchu zachodnią nitkę Grzeczarowskiego, od skrzyżowania do wiaduktu kolejowego oraz południową jezdnię 1905 Roku, Dowkonta i Poniatowskiego od ulicy Broni do Młodzianowskiej. Ruch w obie strony będzie się odbywał po drugiej stronie.

Taki stan rzeczy potrwa około 1,5 miesiąca. Potem ruch przeniesiony zostanie na świeżo wyremontowane jezdnie, a zamknięte z kolei zostaną: nitka północna (1905 Roku, Dowkonta i Poniatowskiego) i wschodnia (Grzecznarowskiego).
[:bash:]
Jezdnie planowano zamknąć już od 22 września, ale jak informuje Czyż, wejście na ten fragmenty ulicy uniemożliwiła pogoda. Czy przez to opóźnienie remont skrzyżowania potrwa dłużej niż planowano? - Nie można tego na razie zakładać - mówi dyrektor.

Drogowcy apelują o zachowanie ostrożności w tym rejonie oraz o korzystanie, w miarę możliwości, z tras alternatywnych. Jakich? - To zależy skąd dokąd kierowca chce jechać. Trudno mi dać jedną ogólną radę - mówi Czyż. - Niestety nie da się zrobić remontu bez utrudnień - dodaje.

Nadal zamknięta pozostaje ul. Kościuszki na odcinku od ul. 1905 Roku do ul. Planty.Źródło: Gazeta Wyborcza Radom

1,5 miesiąca czyli skończą układać nawierzchnię koło połowy listopada i potem powtórka na drugich nitkach--->styczeń...pięknie, najlepsze miesiące na roboty drogowe:bash:
 

·
88302935
Joined
·
2,892 Posts
1,5 miesiąca czyli skończą układać nawierzchnię koło połowy listopada i potem powtórka na drugich nitkach--->styczeń...pięknie, najlepsze miesiące na roboty drogowe:bash:
Podziękuj Czyżowi. Powinien gość trafić pod sąd za marnotrawienie publicznych pieniędzy. Żadna inwestycja drogowa w Radomiu nie jest zrobiona dobrze, albo asfalt rozsypujący się po 2 latach, o koleinach nie wspomnę a na złych projektach kończąc. Mam nadzieję, że ktoś odważy się go pociągnąć na odpowiedzialności, gość nie zna się na drogownictwie i takie są efekty.
:gunz:
 

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
szkoda zwężenia 1905 roku - było fajne miejsce na wyznaczenie pierwszego (dłuższego) buspasa w mieście ;(
 

·
S7/S12/S9
Joined
·
2,050 Posts
Można było...Można było również zrobić pas do bezkolizyjnego włączania się do ruchu z ul. Kościuszki, a później długi prawoskręt do przyszłej obwodnicy wewnętrznej...ale płynność ruchu to dla Czyża abstrakcja niestety...:bash:

==--
Na ul. Malczewskiego kładą już pierwsze dywaniki


Natomiast na Żeromskiego jeszcze głębokie doły :/

^^Dla niewtajemniczonych :) Przed remontem była to jednokierunkowa ulica o dużym natężeniu ruchu. Była to najkrótsza droga z terenów na południe od deptaku do północnych części miasta. Po remoncie ulica będzie zwężona, a korzystać z niej będzie tylko mogła komunikacja miejska. Czy miasto zrobiło jakąś alternatywę dla kierowców? Tak! Ulicami Narutowicza i Limanowskiego. W tym celu przebudowano rondo ze światłami w ciągu ul. Limanowskiego. Celem było upłynnienie ruchu a wyszło mega uspokojenie...jest gorzej niż przed remontem :/ Ale to nie pierwszy raz i pewnie nie ostatni:bash::eek:hno:
 

·
S7/S12/S9
Joined
·
2,050 Posts
Może ktoś mógłby zrobić fotki z Kościuszki i 1905 (proszę).
Niestety raczej się tam nie wybieram, ale może ktoś inny?

odcinek Żeromskiego tylko dla KM to IMO dobre rozwiązanie... inną sprawą jest rondo Kotlarza :/
Nawet bardzo dobre rozwiązanie...Tylko szkoda że nasze władze nie wychodzą z założenia, że jak gdzieś wyłączamy coś z ruchu, bądź ograniczamy, to gdzieś indziej trzeba upłynnić, żeby zarówno piesi i kierowcy byli usatysfakcjonowani. Kłania się cały czas brak szkieletu komunikacyjnego miasta :/
 

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
Podpisano preumowę na dofinansowanie w ramach RPO na budowę obwodnicy południowej. Opis projektu ze strony www.mazovia.eu:

Budowa obwodnicy południowej w Radomiu

Wartość projektu –123 550 000 zł, kwota dofinansowania – 41 225 000 zł

Obwodnica południowa, zgodna ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Radom, to jedna z najważniejszych inwestycji komunikacyjnych miasta. Zaplanowana z wysoką dbałością o wysokie parametry przepustowości i bezpieczeństwa ruchu oraz wkomponowana w teren bezkolizyjnie – w stosunku do istniejącego zainwestowania i prorozwojowo, będzie stanowić bardzo ważny element podstawowego układu drogowego miasta. Jej zadaniem będzie przede wszystkim obsługa ruchu międzydzielnicowego i regionalnego.

Projekt przewiduje budowę nowej drogi o całkowitej dł. 11400 m: 4000 m klasy G2/2÷G1/4 i 7400 m klasy Z1/2. Na połączeniach z drogami publicznymi zaprojektowano: 5 węzłów i 1 skrzyżowanie skanalizowane na odcinku klasy G i 2 węzły oraz 7 skrzyżowań (4 skanalizowane) na odcinku klasy Z. Na długości 7800 m wprowadzono ścieżki rowerowe, pod istniejącą linią kolejową zaprojektowano – równolegle do przejazdu samochodowego, bezkolizyjny przejazd dla rowerzystów i przejście dla pieszych. Liczba zjazdów typu publicznego została ograniczona do niezbędnego minimum, a zjazdy indywidualne dopuszczono tylko w szczególnych przypadkach – dotyczy to odcinka klasy Z.

Budowa obwodnicy południowej przewidziana jest do realizacji w 5 etapach:
 Etap I – odcinek od ul. Grzecznarowskiego do ul. Witkacego;
Budowa I-szego etapu obwodnicy południowej przewiduje budowę dwujezdniowego odcinka obwodnicy o długości 1220 m, lokalnego węzła na połączeniu z ul. Wyścigową, nowych ciągów pieszych i korektę geometrii istniejących, ciągów rowerowych oraz budowę nowych urządzeń odwodnienia;
 Etap II – odcinek od ul. Witkacego do torów kolejowych (teren MPZP)
Budowa II etapu obwodnicy południowej przewiduje budowę dwujezdniowego odcinka obwodnicy o długości 1780 m, węzła na połączeniu z projektowanym przedłużeniem ul. Młodzianowskiej, węzła na skrzyżowaniu z ul. Wiejską, nowych ciągów pieszych i korektę geometrii istniejących, ciągów rowerowych oraz nowych urządzeń odwodnienia (rowy otwarte, kanały, przepusty);
 Etap III – odcinek od torów kolejowych do ul. Wierzbickiej – Potkanowskiej
Budowa III etapu obwodnicy południowej przewiduje budowę odcinka o długości 2750 m, węzła na połączeniu z projektowaną trasą NS oraz węzła na rozwidleniu nowego wlotu drogi wojewódzkiej nr 744, odcinka trasy NS o długości 400 m, przedłużenia ul. Czarnoleskiej wraz ze skrzyżowaniem z trasą NS, ciągów pieszych i rowerowych oraz odwodnienia;
 Etap IV – odc. od Potkanowskiej do drogi krajowej nr 7 (częściowo na terenie Gminy Kowala)
 Etap V – odc. od drogi krajowej nr 7 (teren Gminy Kowala).

====

Jak dla mnie kwota tej inwestycji jest porażająco zaniżona...

dla przykładu kolejny projekt kluczowy tj. budowa obwodnicy śródmiejskiej w Wwa przewiduje budowe, tu cytat: "Pierwszy etap budowy wschodniej obwodnicy śródmieścia obejmie realizację 2-kilometrowego odcinka ulicy dwujezdniowej o szerokości jezdni 10,5 m każda (2x3 pasy ruchu) wraz z chodnikiem i ścieżkami rowerowymi oraz budowę dwupoziomowego skrzyżowania z węzłem komunikacyjnym „Rondo Wiatraczna” oraz przejścia bezkolizyjnego nad linią kolejową." więc zakres o wiele mniejszy a koszt inwestycji to ponad 845mln zł, w tym kwota dofinansowania blisko 250 mln zł...
 
61 - 80 of 2529 Posts
Top