SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2014 Posts

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Witam!
Zakładam nowy wątek dotyczący głównie remontów radomskich kamienic, kościołów, klasztorów, pałaców, kapliczek… słowem – zabytkowej architektury. Nie zabraknie również ciekawostek z historii jak i zdjęć miejsc, oraz detali obiektów aktualnie nie remontowanych, lecz godnych uwagi.
Pojawią się również fotorelacje z remontów niedawno przeprowadzonych, które nie miałem gdzie zaprezentować.
Wątek postaram się uzupełniać systematycznie, lecz wszystko zależeć będzie od ilości mojego wolnego czasu.
Gorąco zachęcam do współuczestnictwa w dokumentowaniu życia naszego miasta. Zapewne wątek ‘rozkręci’ się dopiero po pewnym czasie jak wśród zainteresowanych zabytkami rozejdzie się wieść o istnieniu tegoż wątku, więc proszę o cierpliwość.

Teraz kilka uwag co do sposobu zamieszczania postów:
- jeśli umieszczamy nie swoje zdjęcie starajmy się zamieścić odpowiedni podpis
- zdjęcia w miarę możliwości przeformatować do rozmiaru 800x600; inne rozmiary przy potrzebie ukazania szczegółów, detali (głównie chodzi o b. duże zdjęcia) oczywiście tolerowane
- proszę przy każdej fotorelacji pisać dokładny adres przedstawionego obiektu by uniknąć bałaganu informacji
- nie zapominać o źródle np. skopiowanego artykułu
- podawać źródło zaczerpniętych informacji


To chyba tyle, więc... zaczynamy :)

Pierwszą zaprezentuję kamienicę przy ulicy Rwańskiej pod numerem 7. Sama nazwa ulicy jest dość nietypowa i, jak już się przekonałem, intrygująca. Przed pięcioma (?) wiekami połączyła ona Rynek oraz bramę lubelską przyrywając („rwąc”) wschodni kwartał sąsiadujący z Rynkiem. Obszar, o którym piszę to Miasto Kazimierzowskie – trzecia z kolei lokacja tzw. Nowego Radomia. [„Mówią Wieki” 03/2008]. Kamienica natomiast jest znacznie nowsza, bo powstała na początku XIX. wieku. Gdzieś słyszałem, że jest to rok 1825, ale zupełnie tego nie jestem pewien. Edit: >została zbudowana w latach1818-1823< Po remoncie zgodnie z planami rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego mają się tam znaleźć lokale usługowe, restauracja oraz pracownie artystów i dlatego kamienica będzie nosić nazwę „Kamienicy Artystycznej”.


Tak wyglądała owa kamienica przed remontem:
...a tak to wygląda obecnie:
Tutaj natomiast widok na zaplecza kamienicy od strony ulicy Szewskiej. Widać rozbieraną częściowo kamienicę Szewska 6 by mógł na właściwy plac budowy dojechać ciężki sprzęt. W tle wieża Fary przy ul. Rwańskiej.
Ostatnio w Gazecie Wyborczej zamieszczono następujący artykuł o dofinansowaniu niezwykle kosztownego remontu:

Remont kamieniczki idzie pełną parą. Budowlańcy z firmy Bud-Rom rozebrali już północną ścianę kamieniczki oraz budynek sąsiadujący z nią od ul. Szewskiej. Zdjęli również dach z całej konstrukcji. Z głównego budynku pozostała tylko ściana frontowa.

- Prace przebiegają zgodnie z planem - mówi Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja, która jest właścicielem kamienicy. - Remont powinien zakończyć się w czerwcu, na razie nie ma powodów przypuszczać, że wyznaczony termin nie zostanie dotrzymany - dodaje Mróz.

Remont kamienicy przewiduje m.in. wzmocnienie fundamentów, odbudowę ściany północnej, położenie dachu i podwyższenie całego budynku o 70 cm, tak żeby wyrównać jego wysokość z sąsiednimi kamienicami.

Remont będzie kosztował 4,2 mln zł. Żeby go sfinansować, spółka musiała zaciągnąć kredyt. Choć liczyła na unijną dotację, nie dostała jej, bo po 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady ich przyznawania. Dofinansowania nie mogły dostać projekty, które zakładają działalność komercyjną. Dla radomskiej inwestycji znalazła się jednak szansa. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poprosiło spółkę o wyliczenie prawdopodobnego przychodu netto i przedstawienie tych danych Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Dotację przyznano, choć jest mniejsza, niż oczekiwał zarząd spółki, i wynosi 500 tys. zł. Według pierwotnych kalkulacji Rewitalizacja mogła liczyć na 1,7 mln zł.

- Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 450 tys. 296 zł, a z budżetu państwa - 45 tys. 29 zł - informuje Małgorzata Glinkowska, rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego.

W piwnicach i na parterze kamieniczki będą się mieściły galerie i kawiarnie. Na pierwszym piętrze i poddaszu znajdą się trzy pracownie artystyczne. Mają je zająć radomscy plastycy.

Na rozliczenie inwestycji spółka ma czas do 28 sierpnia.Pozdrawiam i jeszcze raz zapraszam do aktywnego redagowania tegoż wątku :)
 

·
Registered
Joined
·
163 Posts
Dach nad południowym skrzydłem muzeum

Na Początek:

Trwa remont zrujnowanej części gmachu popijarskiego od strony ul. Wałowej. Z dawnego budynku zostały w zasadzie tylko ściany. Nowe są stropy i dach. Właśnie ekipa remontowa kończy układanie dachówek.

Wejście do odnowionego budynku będzie wiodło od strony dziedzińca Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Klatka schodowa i winda dla niepełnosprawnych znajdą się w całkowicie nowej dobudówce. Po remoncie będzie tu umieszczona ekspozycja przyrodnicza.

Na remont ta część zespołu popijarskiego czekała od dawna. Gdy już muzeum zajęło gmach i przystosowało go do swoich potrzeb, to południowe skrzydło nie było używane.

- W tym roku budynek będzie gotowy w stanie surowym. Potem, już w 2007 r., pozostanie wykonanie prac w środku, przygotowanie obiektu do celów ekspozycyjnych - mówi Małgorzata Cieślak-Kopyt, p.o. dyrektora Muzeum im. Malczewskiego. Jak informuje, sejmik Mazowsza obiecał, że w przyszłym roku przekaże pieniądze na kontynuowanie remontu.


tak to wyglądało przed Remontem:


A tak to wygląda w trakcie i po remoncie:)

Jak otworzą wnętrza dla zwiedzających to wkrótce wam zaprezentuje
C.D.N. :)

Wkrótce projekty spółki miejskiej Rewitalizacja
 

·
Registered
Joined
·
163 Posts
Kiedy Rynek wypięknieje?

Zanim pokaże projekty spółki Rewitalizacja artykuł z GW o kamieniczkach w Rynku

Jeszcze w tym roku kamienica przy Rynku 6 ma zyskać nową elewację. Wciąż jednak na placu jest więcej tych zaniedbanych budynków niż wyremontowanych
Kamienicę przy Rynku 6 sprzedała gmina po obniżonej cenie, ale w zamian jej nabywca zobowiązał się do zapewnienia lokali zastępczych mieszkańcom oraz do gruntownego remontu. Zgodnie z zapisami umowy z gminą na rozpoczęcie modernizacji nowy właściciel ma czas nawet do 2008 r. Prace ruszą jednak wcześniej. Jak zapewnia właściciel Jakub Skorupski, jeszcze w tym roku.

- Z głównego budynku udało się już wykwaterować większość lokatorów. Na lokal czeka jeszcze jedna rodzina, ale mam nadzieję, że uda się to wkrótce też załatwić - mówi Skorupski. Według niego w ciągu najbliższych miesięcy ma powstać projekt. - A potem trzeba wszystko ustalić jeszcze z konserwatorem zabytków, bo ten teren jest pod jego nadzorem - dodaje. Ma on nadzieję, że elewację głównego budynku (kamienica ma bowiem jeszcze oficyny) uda się wyremontować w tym roku. - A zimą prace przeniosłyby się do wnętrza. Na razie jeszcze nie mam pomysłu, co mogłoby się w środku mieścić. Na pewno na dole widziałbym lokale użytkowe - twierdzi Skorupski.

Czy gmina chce jeszcze sprzedać jakieś kamienice na Mieście Kazimierzowskim na podobnych warunkach? - Nie ma takich planów. Zresztą nie ma już też kamienic w tej dzielnicy, których jedynym właścicielem byłaby gmina. Są tylko takie, w których miasto ma udziały, stąd raczej wątpliwe, by ktoś był nimi zainteresowany - mówi Ryszarda Kitowska, rzeczniczka prezydenta.

Nawet jeśli poprawi się wygląd kamienicy przy Rynku 6, to i tak na tym placu wciąż będzie więcej domów niewyremontowanych. Nadal nie wiadomo np., jaki będzie los kamienicy przy Rynku 7. Należała ona do gminy, ale ta przekazała ją spółce Rewitalizacja. Spółka nie podjęła się remontu, ale postanowiła sprzedać obiekt. Niestety, nie znalazł się nikt zainteresowany mimo ponawiania ogłoszeń. Na razie więc budynek straszy zamurowanymi oknami.

- Trzeba się sprawie przyjrzeć - mówi Paweł Stępień, do niedawna szef rady nadzorczej Rewitalizacji, a obecnie prezes RTBS Administrator. Ta spółka ma zresztą także kamienice na Rynku. Np. w dokumentach, jakie kilka tygodni temu przedstawiła, znalazł się zapis o planach wyburzenia domu przy Rynku 3. - Będziemy się starali uratować tę kamienicę. Nie jestem zwolennikiem burzenia starych domów, szczególnie w takim miejscu jak Rynek, i zastępowania ich nowymi. Oczywiście takie modernizacje kosztują - mówi Stępień. Kiedy miałby nastąpić remont w tej kamienicy, jeszcze nie wiadomo. - Jestem w Administratorze dopiero od niedawna i muszę się z niektórymi zagadnieniami bliżej zapoznać - tłumaczy prezes.

Fotka z gazety:


Ato Moja

:)
 

·
Registered
Joined
·
226 Posts
nie wiem czy pasuje ale to ten rejon

Czy obok grodziska powstaną kilkupiętrowe bloki z podziemnymi garażami? Takie plany ma firma z Warszawy, która właśnie rozpoczęła badania archeologiczne poprzedzające prace budowlane
Chodzi o teren po dawnej garbarni przy ul. Floriana. Od wczesnośredniowiecznego grodziska dzieli go zaledwie ok. 100 metrów. O tym, że prowadzone są tam prace ziemne, poinformowali nas okoliczni mieszkańcy zaniepokojeni pojawieniem się ciężkiego sprzętu.

- Przecież to teren objęty ścisłą ochroną konserwatorską. A tam pracuje koparka, ciężarówki wywożą tony ziemi. Czy ktoś nad tym czuwa? - pyta pani Anna, właścicielka jednego z domów stojących w pobliżu. Od sąsiadów dowiedziała się, że na działce mają stanąć kilkupiętrowe bloki z podziemnymi garażami.

- W tym miejscu osiedle bloków? Gdy my stawialiśmy dom, dostaliśmy zgodę na budowę ale pod warunkiem, że nie będzie miał więcej niż dwie kondygnacje, czyli tylko parter i użytkowe poddasze. Sąsiedzi nie dostali zgody na dwa piętra, bo ta okolica to tak zwany obszar intensywnej niskiej zabudowy mieszkalnej. A tu nagle bloki, które byłyby najwyższe w całej okolicy - denerwuje się pani Anna.

Robert Kornatka, dyrektor wydziału architektury Urzędu Miejskiego w Radomiu, potwierdza, że urząd wydał decyzję o warunkach zabudowy dla warszawskiej firmy GWM Apartament. - To dopiero początek procedury, bo inwestor musi jeszcze przeprowadzić badania archeologiczne. Wiem, że dostał na to zgodę konserwatora zabytków - informuje Kornatka.

W dokumentacji w wydziale architektury znajduje się wstępna koncepcja przyszłego osiedla opracowana przez znanego radomskiego architekta. Według niej na działce obok Piotrówki ma być sześć wolno stojących, czterokondygnacyjnych bloków, przy czym ostatnia kondygnacja to użytkowe poddasze. Architektura budynków ma nawiązywać do stylu XIX-wiecznej zabudowy miejskiej. Główna alejka osiedlowa biegnąca pomiędzy budynkami miałaby być prostopadłą do koryta płynącej nieopodal Mlecznej. Pod budynkami projektant planuje budowę podziemnych garaży. Czy rzeczywiście taką koncepcję uda się zrealizować?

- Myślę, że za wcześnie jeszcze mówić o ostatecznym wyglądzie budynków, a tym bardziej o podziemnych garażach. Poczekajmy na wyniki badań archeologicznych, bo od nich tak naprawdę zależy, czy inwestor dostanie pozwolenie na budowę - studzi emocje Witold Bujakowski z biura konserwatora zabytków w Radomiu. Jak ujawnia, warszawska firma dostała na razie zgodę na zdjęcie 30-centymetrowej warstwy ziemi z całego terenu. Prace prowadzone są pod nadzorem firmy archeologicznej.

- Wcześniejsze badania georadarem pokazały, że zdjęcie takiej warstwy jest bezpieczne. Potem archeolodzy ocenią, czy koparką można zdjąć kolejną, czy też ziemia będzie usuwana ręcznie. Nie wiemy, co możemy tam znaleźć, ale możemy się spodziewać ciekawych rzeczy. Bo o ile samo grodzisko było wielokrotnie rozkopywane i pozostałości danej zabudowy są bardzo zniszczone, o tyle na terenie wokół grodziska mogły zachować się w doskonałym stanie ślady dawnej osady, nawet z X wieku. Jeżeli tak się stanie i archeolodzy znajdą coś ciekawego, roboty budowlane nie ruszą, bo najpierw działkę trzeba będzie przebadać. A to może potrwać nawet kilka lat. Ale cóż, to już jest ryzyko inwestora, skoro zdecydował się budować na terenie objętym ścisłą ochroną archeologiczną - mówi Bujakowski.

Aleksander Sawicki ze Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia również zaniepokoił się planami inwestora.

- Bardzo dobrze, że w tamtym miejscu prowadzone są badania archeologiczne. Ale dziwię się, że ktoś chce wydać zgodę na postawienie kilkupiętrowych bloków. Istnieje opracowany przed laty perspektywiczny plan zagospodarowania okolicy wokół Piotrówki. To miały być tereny rekreacyjne - wyjaśnia Sawicki. Jak dodaje, od kilku miesięcy decyzją prezydenta miasta wszystkie planowane w inwestycje w strefie konserwatorskiej są konsultowane z komitetem. - W tym przypadku nie dostaliśmy żadnej informacji. Sprawdzimy, kiedy wydano decyzję o warunkach zabudowy i dlaczego ktoś się zgadza na budowę bloków w sąsiedztwie Piotrówki. Grodzisko i jego otoczenie powinny być absolutnie chronione. To najcenniejsze miejsce dla historii miasta - argumentuje Sawicki.Grodzisko Piotrówka

To pozostałość grodu obronnego położonego w dolinie rzeki Mlecznej. Gród otoczony fosą i prawdopodobnie podwójnym pierścieniem wałów drewniano-ziemnych powstał w drugiej połowie X w. Nazwa pochodzi od istniejącego we wczesnym średniowieczu kościoła pw. św. Piotra. Później na wzgórzu była osada produkcyjna obróbki żelaza, w XVIII i na początkach XIX w. cmentarz. Ostatnie pochówki na Piotrówce datowane są na 1811 r.

SKRZR opiekuje się Piotrówką od 2002 r. Najpierw u podnóża stanął pamiątkowy kamień, a w końcu 2003 r. wybudowano schody na grodzisko oraz postawiono na nim trzy stylizowane drewniane pale. Na każdym z nich są tarcze herbowe ukazujące obecny herb Radomia, dawny i datę 1155 - wtedy po raz pierwszy nazwa naszego miasta pojawiła się w źródłach pisanych - oraz krótki opis historii Piotrówki.
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
Kamienica przy Rynku pod numerem 6. wreszcie doczekała się remontu. Została ona sprzedana za 1% wartości, ale pod warunkiem przeprowadzenia gruntownego remontu pod okiem konserwatora oraz zapewnienia lokali zastępczych mieszkającym tam rodzinom.
Kamienica stoi na rogu z ulicą Szpitalną, przy której znajduje się jej znaczna część.

Tak wyglądała ona przed remontem elewacji:


[autor: Sebastian Pawłowski, serwis inwestycje.radom.pl]


Oto stan zaawansowania prac w dniu 22.03.2008 r: 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #8
Remontu katedry cd

Jak donosi Telewizja Dami znane są już szczegóły wielkiego remontu jaki ma przejść radomska katedra. Czytamy:

Za sześć lat radomska katedra będzie wyglądała jak nowa. Niebawem rozpocznie się jej generalny remont. Plan techniczny jest już przygotowany. Brakuje pieniędzy. I to sporo, bo remont ma kosztować dziewięć milionów złotych. Dotacje mają pochodzić z Ministerstwa Kultury, Urzędu Marszałkowskiego oraz od Prezydenta Miasta.


Dokumentacja renowacji katedry kosztowała blisko trzysta tysięcy złotych i została przygotowana w ubiegłym roku. Remont ma trwać 6 lat i kosztować dziewięć milionów złotych. Pierwszy etap mógłby rozpocząć się jeszcze w tym roku, pod warunkiem, że będą pieniądze. - Ten etap to konserwacja elewacji zachodniej nawy głównej i konserwacją elewacji zachodniej nawy poprzecznej, nazywanej transeptem. Z tą konserwacją wiązałaby się naprawa, wymiana, odtworzenie elementów z piaskowca, uzupełnienie cegły klinkierowej – tłumaczy ks. prał. Edward Poniewierski, proboszcz parafii katedralnej.

Według zamierzeń w części transeptu mają znaleźć się nowe witraże na których pojawią się trzydzieści dwie postacie świętych i błogosławionych Polaków, wyniesionych na ołtarze za czasu pontyfikatu Jana Pawła II.

W Ołtarzu Ukrzyżowania mają się znaleźć obrazy przedstawiające pięciu męczenników z okresu ostatniej wojny w tym wizerunek pierwszego proboszcza katedry - błogosławionego ks. Kazimierza Sykulskiego.

W tym roku mija 110 lat od rozpoczęcia budowy radomskiej Katedry i 90 lat od zakończenia tej budowy.


Przez ostatnie kilkanaście lat katedra przechodzi remont dachu. Wymieniane jest miedziane poszycie na nawach. Na wieżach już zakończono wymianę blacharki, pozostała tylko mała wieżyczka umieszczona na przecięciu się nawy głównej i naw bocznych (obecnie w trakcie remontu).


Tutaj widać front katedry (od strony ulicy Sienkiewicza, północnej)


[autor: Andrzej Tokarski, serwis album.radom.pl]​


...a tu południowej:


[autor j.w.]​

Za jakiś czas umieszczę dokładniejsze fotki piaskowcowych pinakli, które to tak się ostatnio posypały.
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #9 (Edited)
Słowackiego 17 i 19

Remont dwóch sąsiadujących ze sobą kamienic przy ulicy Słowackiego 17 oraz 19 jest już znacznie zaawansowany. Budynki pochodzą z końca drugiej połowy XIX wieku. Przez lata pełniły wiele funkcji, między innymi była tam 7-klasowa szkoła żeńska (ok 100 lat temu) a obecnie mieszczą się tam MDK oraz siedziba Hufca Radom. Remont przewiduje wymianę stropów, budowę nowych przewodów wentylacyjnych, kompleksową renowację elewacji wraz ze wzmocnieniami grożącego zawaleniem naroża kamienicy pod 19. Wykonawca robót - firma Rosa-Bud ma się uporać z remontem do końca czerwca b.r. Po remoncie znajdzie się tam dodatkowo muzeum harcerstwa.

Wygląd kamienic na przełomie XIX i XX wieku:Tutaj stan w 2006 r.


fot: 'szybkaosa'

Postęp prac X.2007 r.

Postęp prac XI.2007 r.
Postęp prac I.2008 r.W tym samym czasie przeprowadzono kompleksową przebudowę ulicy Słowackiego na odcinku od Żeromskiego do 25. Czerwca. Zamontowano stylowe latarnie pasujące do okolicznej zabudowy.

Tak wyglądał ten element przed remontem:Tutaj stan obecny - koniec III.2008 r.
Za remont :cheers:
Hej
 

·
Registered
Joined
·
226 Posts
szacunek za założenie jak będę miał kiedyś wolną chwile i chęci postaram się coś zamieścić jak dla mnie najpoważniejszym mamkamentem radomskim kamienic jest ich wysokość są one za niskie a szczególnie w rejonie rynku wyglądaja one w wiekszoći jak 20-30 tysię cznego miasteczka jak w ścisłym centrum mogą być kamienice mające tylko parter z podaszem na rynku połowa kamienic ma jedno piętro jakby wszystkie budynki miały po 2-3 piętra od razu by to lepiej wyglądało
 

·
Poza Radomiem
Joined
·
916 Posts
wieżowce przy Piotrówce

Na szczęście dla grodziska wieżowce nie powstaną, i dobrze:banana::banana:
 

·
Poza Radomiem
Joined
·
916 Posts
co do kamienicy w Rynku 6

szkoda że nikt z projektantów w spółce Rewitalizacja nie zrobił dokładnej kwerendy źródłowej budynku, zauważyłby z pewnością że pierwotnie elewacja posiadała boniowanie. Niestety nie pokuszono się o jej przywrócenie w trakcie obecnego remontu, a szkoda, gdyż ożywiłoby to płaską powierzchnię ścian budynku:


 

·
Pilanin
Joined
·
3,874 Posts
^^ Istnieje coś takiego jak wielkie litery, znaki przestankowe, zwane interpunkcyjnymi. Bo nie da się rozczytać i ciut sensu można wydobyć przy 5 rozszyfrowywaniu.

Za każdy remont XIX wiecznej kamienicy :cheers: Żałuję że w Pile tak nie remontują - żałuje że w ogole, nie remontują.
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #15 (Edited)
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ElektrowniaHistoria
[zaczerpnięto z serwisu elektrownia art.pl]


W budynku, w którym obecnie mieści się Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej przez wiele lat wytwarzano światło i ciepło dla Radomia. Miasto zostało po raz pierwszy oświetlone światłem elektrycznym 16 marca 1901 roku, a energia ta została wytworzona właśnie w tym budynku.
Pierwszym właścicielem elektrowni było Rosyjskie Towarzystwo Elektryczne „Union” S. A. Z Petersburga, z którym 14 kwietnia 1900 r. magistrat miasta Radom zawarł umowę na budowę i eksploatację stacji elektrycznej. Dwa miesiące potem, 15 czerwca, zatwierdzono projekt techniczny budynków elektrowni, a już w lipca rozpoczęto budowę nadzorowaną przez inż. Witolda Idzikowskiego. Od 1901r. w elektrownię zaangażował się kapitał belgijski, a 16 marca tego roku Radom pierwszy raz został oświetlony światłem elektrycznym. W 1908 spółkę przejęło Towarzystwo Przedsiębiorstw Elektrycznych S. A. z Berlina, w 1913 r. zmieniające nazwę radomskiego oddziału na Radomskie Towarzystwo Przedsiębiorstw Elektrycznych S. A. w Radomiu. W czasie I wojny światowej, w 1915 roku, wycofująca się przed wojskami niemiecko-austriackimi administracja rosyjska nakazała demontaż i wywiozła do Rosji 60% urządzeń elektrowni.

W maju 1921 roku całkowity zysk z lat 1918-1920 udziałowcy przeznaczyli na renowację budynku. Kolejna przebudowa i modernizacja budynku elektrowni trwała cztery lata (1924-1928) i wiązał się z budową w Radomiu państwowego przemysłu tytoniowego i zbrojeniowego oraz osiedla „Planty”. W 1925 r. dyrektorem Centralnej Elektrowni w Radomiu został Antoni Chądzyński. W 1928 r. utworzono Zjednoczenie Elektrowni Okręgu Radomsko-Kieleckiego (ZEORK). Firma otrzymała prawo przetwarzania, przesyłania i rozdzielania energii elektrycznej w naszym regionie. W 1930 r. RTE przedłużono koncesję do1946 r. Po krótkim ożywieniu sytuacji gospodarczej (1937-39) związanym z powstaniem Centralnego Okręgu Przemysłowego wybuchła wojna i znów nastąpiła bezwzględna eksploatacja elektrowni przez, tym razem, niemieckiego okupanta. Niemcy zdemolowali i częściowo wywieźli dwa z trzech agregatów prądotwórczych. Trzeci uruchomiono kilka dni po wyzwoleniu miasta. 16 marca 1946 r. wygasła koncesja dla RTE i elektrownię przejęła Gmina Miasta Radomia. Przez trzy następne lata wyremontowano dwa kotły i turbiny, jednak elektrownia powoli traciła swoje znaczenie, aż do całkowitego unieruchomienia – w 1956 roku. Radom podłączono do krajowego węzła energetycznego w Rożkach.

W latach 1956 – 1963 opuszczony budynek dawnej elektrowni miejskiej niszczał, do czasu, gdy zaczęto w nim wytwarzać energię cieplną. W 1963 roku uruchomiono w nim ciepłownią miejską Nr 3 zasilająca w ciepło i parę technologicznną szpital miejski na ulicy Tochtermana. W budynku były dwa kotły z 1927 r.: Babcok-Zieleniewski i H. Cegielski. W 1971 r. zainstalowano trzeci kocioł OKR-5. Od 1966 budynkiem zarządzało miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, zmienione w 1975 r. na wojewódzkie „WPEC” o od stycznia 1999 r. na Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „Radpec”. Ciepłownia NR 3 zakończyła swoją działalność na koniec sezony grzewczego 1997/1998. „Radpec” przeniósł swoje biura do frontowej części budynku i przybudówki.

...

24 maja 2005r. Gmina Miasta Radomia przekazała obiekt i działkę Zarządowi Województwa Mazowieckiego. Wówczas dawna elektrownia miejska stała się siedzibą Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

[koniec cytatu]

Tak wygląda ten obiekt dziś a właściwie wyglądał, bo kilka dni temu zaczęły sie prace przy przebudowie.


[fotografia ze zbiorów własnych "Elektrowni"]


Wnętrza:

[autor: Stanisław Kamieński, serwis elektrownia.art.pl][autor j.w.]


[autor j.w.]


[autor j.w.]


[autor j.w.]

W obiekcie mimo, że nie jest jeszcze przebudowany odbywa się sporo imprez. Tu Ikony Zwycięstwa - finisaż
[materiały CSW Elektrownia]

Tutaj natomiast zwycięski projekt przebudowy zabytkowych budynków. Biuro Usług Projektowych arch. Andrzej Kikowski- Warszawa

:banana::banana::banana:
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #16
:banana:
Macie ekstra katedre, mega mi sie podoba.
Mi też się podoba :) zwłaszcza, że wieże widać z okna mojego mieszkania a jak sobie wyjdę na dach w nocy to widzę ja prawie całą (dość wystaje ponad tkankę miejską, jak pewnie zauważyłeś, więc nic jej nie zasłania wyżej niż do kilkunastu metrów). Nawet miałem fotki zrobione tam w nocy, ale gdzieś mi się zapodziały. Zrobię nowe, kiedyś.
Pzdr
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #17
Demontują urządzenia przemysłowe w "Elektrowni"

Cytując Echo Dnia

Trwa demontaż urządzeń przemysłowych w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia”.We wtorek w "Elektrowni” demontowano stalowe konstrukcje. Prace mają potrwać dwa miesiące. (T. Klocek) Huk, pył, kłębowiska iskier, stuk taczek z zardzewiałym złomem... Pracownicy firmy "Himmel” z Augustowa rozpoczęli demontaż metalowych części w części poprzemysłowej dawnej elektrowni.

Ta właśnie firma wygrała przetarg na demontaż i odkupienie metalowych części wyposażenia po byłej elektrociepłowni oraz uporządkowanie pomieszczeń Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia”. Teraz w hali zakończyły się już konieczne prace przygotowawcze i od wtorku pracownicy przystąpili do części właściwej - rozbiórki kotłów, rur i innych dawnych urządzeń energetycznych.

- Na pierwszy ogień idą wszystkie rury - mówi Arkadiusz Sztyber, pełnomocnik firmy "Himmel”. - Biorąc pod uwagę ich wielkie gabaryty, demontowanie to na pewno praca bardzo uciążliwa. Mamy jednak wprawę w takich robotach.

Ich zakres jest bardzo szeroki, bo stara hala jest gęsto wyposażona w urządzenia.
- W tej chwili pracuje pięć osób ale będzie ich więcej - zapewnia Arkadiusz Sztyber.


PIERWSZY KROK

- Zrobiliśmy pierwszy krok zmierzający do prac adaptacyjnych w obiekcie zgodnie z zamierzeniami - mówi Zbigniew Belowski, dyrektor Elektrowni.

Zdaniem Belowskiego firma poradzi sobie bo posiada doświadczenie w wykonywaniu prac demontażowych konstrukcji stalowych wyposażenia przekraczających 60 ton a tutaj w grę wchodzi może i 120 ton.

- Tyle wynosi przybliżona waga materiałów objętych demontażem - przypomina dyrektor Belowski. - Pracowników czeka więc niełatwa robota.

Tym bardziej, że piece, rury, kotły i innych elementy ciepłownicze oraz żelazne podesty na których stały maszyny są bardzo pordzewiałe i pokryte wieloletnim pyłem.
Na przeprowadzenie robót firma ma czas dwóch miesięcy. Dyrektor Belowski nie chcę jeszcze podawać kosztów remontu. - Powiem tylko tyle, że firma odkupi od nas cały wyjęty złom warty kilkadziesiąt tysięcy złotych - uściśla nasz rozmówca.

WYTNĄ WSZYSTKO

Po wyprowadzce robotników pozostanie pusta hala a w niej jeden piec. Powstanie w nim Galeria Małych Form "W Piecu”. 8 sierpnia 2008 roku nastąpi w niej prezentacja pokonkursowej wystawy "Rysunek Młodych”. Pozostaną też niektóre części wyposażenia, na przykład żelazne koła, które posłużą w w przyszłym urządzaniu hali.

- Przez cały sierpień w opuszczonej hali będą się działy inne jeszcze rzeczy - przypomina dyrektor Belowski zapowiadając na razie hasło "63 dni sztuki.”
Po uprzątnięciu hali będzie można przystąpić do dalszych prac adaptacyjnych. Elektrownia ogłosi wówczas kolejny przetarg na ich wykonawcę. Belowski uważa, że adaptacja obiektów rozpocznie się już jesienią.


:cheers:
 

·
Registered
Joined
·
750 Posts
^^ Fajna sprawa z adaptacją elektrowni, podoba mi się koncepcja architektoniczna - odważna, na poziomie dużego, europejskiego miasta. Nie bardzo podoba mi się natomiast pomysł demontażu urządzeń poprzemysłowych, one przecież tworzą klimat miejsca. Wiadomo, jak bardzo stare są? Jako przykład galerii sztuki, gdzie zachowano stare urządzenia, podaję Galerię Elektrownia w Czeladzi, gdzie w budynku dawnej elektrowni kopalni Saturn urządzono również galerię sztuki.
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #19
^^ Fajna sprawa z adaptacją elektrowni, podoba mi się koncepcja architektoniczna - odważna, na poziomie dużego, europejskiego miasta. Nie bardzo podoba mi się natomiast pomysł demontażu urządzeń poprzemysłowych, one przecież tworzą klimat miejsca. Wiadomo, jak bardzo stare są? Jako przykład galerii sztuki, gdzie zachowano stare urządzenia, podaję Galerię Elektrownia w Czeladzi, gdzie w budynku dawnej elektrowni kopalni Saturn urządzono również galerię sztuki.
Hej. Urządzenia demontowane w powyższy sposób to ogólnie złom. Przez wiele lat eksploatacji z tych najstarszych podzespołów pozostało niewiele. Nie wszystko też zostanie zdemontowane. Pozostaną zachowane do dziś zabytkowe kotły. Słyszałem, że najciekawsze rzeczy ma wziąć muzeum techniki.
A klimat? - hmmm... no powiem tak: chyba warto coś poświęcić by otrzymać obiekt jeszcze lepszy. Projekt w ciekawy sposób łączy to, co stare z nowoczesną techniką i to myślę będzie tym, do czego trzeba dążyć.
Za jakiś czas dorzucę nowe obiekty, bo jeszcze ktoś pomyśli, że tylko to się w Radomiu remontuje. :nuts:
Pzdr
 
1 - 20 of 2014 Posts
Top