SkyscraperCity banner

1 - 20 of 174 Posts

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #1


Historia
[zaczerpnięto z serwisu elektrownia art.pl]


W budynku, w którym obecnie mieści się Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej przez wiele lat wytwarzano światło i ciepło dla Radomia. Miasto zostało po raz pierwszy oświetlone światłem elektrycznym 16 marca 1901 roku, a energia ta została wytworzona właśnie w tym budynku.
Pierwszym właścicielem elektrowni było Rosyjskie Towarzystwo Elektryczne „Union” S. A. Z Petersburga, z którym 14 kwietnia 1900 r. magistrat miasta Radom zawarł umowę na budowę i eksploatację stacji elektrycznej. Dwa miesiące potem, 15 czerwca, zatwierdzono projekt techniczny budynków elektrowni, a już w lipca rozpoczęto budowę nadzorowaną przez inż. Witolda Idzikowskiego. Od 1901r. w elektrownię zaangażował się kapitał belgijski, a 16 marca tego roku Radom pierwszy raz został oświetlony światłem elektrycznym. W 1908 spółkę przejęło Towarzystwo Przedsiębiorstw Elektrycznych S. A. z Berlina, w 1913 r. zmieniające nazwę radomskiego oddziału na Radomskie Towarzystwo Przedsiębiorstw Elektrycznych S. A. w Radomiu. W czasie I wojny światowej, w 1915 roku, wycofująca się przed wojskami niemiecko-austriackimi administracja rosyjska nakazała demontaż i wywiozła do Rosji 60% urządzeń elektrowni.

W maju 1921 roku całkowity zysk z lat 1918-1920 udziałowcy przeznaczyli na renowację budynku. Kolejna przebudowa i modernizacja budynku elektrowni trwała cztery lata (1924-1928) i wiązał się z budową w Radomiu państwowego przemysłu tytoniowego i zbrojeniowego oraz osiedla „Planty”. W 1925 r. dyrektorem Centralnej Elektrowni w Radomiu został Antoni Chądzyński. W 1928 r. utworzono Zjednoczenie Elektrowni Okręgu Radomsko-Kieleckiego (ZEORK). Firma otrzymała prawo przetwarzania, przesyłania i rozdzielania energii elektrycznej w naszym regionie. W 1930 r. RTE przedłużono koncesję do1946 r. Po krótkim ożywieniu sytuacji gospodarczej (1937-39) związanym z powstaniem Centralnego Okręgu Przemysłowego wybuchła wojna i znów nastąpiła bezwzględna eksploatacja elektrowni przez, tym razem, niemieckiego okupanta. Niemcy zdemolowali i częściowo wywieźli dwa z trzech agregatów prądotwórczych. Trzeci uruchomiono kilka dni po wyzwoleniu miasta. 16 marca 1946 r. wygasła koncesja dla RTE i elektrownię przejęła Gmina Miasta Radomia. Przez trzy następne lata wyremontowano dwa kotły i turbiny, jednak elektrownia powoli traciła swoje znaczenie, aż do całkowitego unieruchomienia – w 1956 roku. Radom podłączono do krajowego węzła energetycznego w Rożkach.

W latach 1956 – 1963 opuszczony budynek dawnej elektrowni miejskiej niszczał, do czasu, gdy zaczęto w nim wytwarzać energię cieplną. W 1963 roku uruchomiono w nim ciepłownią miejską Nr 3 zasilająca w ciepło i parę technologicznną szpital miejski na ulicy Tochtermana. W budynku były dwa kotły z 1927 r.: Babcok-Zieleniewski i H. Cegielski. W 1971 r. zainstalowano trzeci kocioł OKR-5. Od 1966 budynkiem zarządzało miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, zmienione w 1975 r. na wojewódzkie „WPEC” o od stycznia 1999 r. na Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „Radpec”. Ciepłownia NR 3 zakończyła swoją działalność na koniec sezony grzewczego 1997/1998. „Radpec” przeniósł swoje biura do frontowej części budynku i przybudówki.

...

24 maja 2005r. Gmina Miasta Radomia przekazała obiekt i działkę Zarządowi Województwa Mazowieckiego. Wówczas dawna elektrownia miejska stała się siedzibą Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

[koniec cytatu]

Tak wygląda ten obiekt dziś a właściwie wyglądał, bo kilka dni temu zaczęły sie prace przy przebudowie.


[fotografia ze zbiorów własnych "Elektrowni"]

... a tu już moje fotki:

Dwie Warki i spokój :)


Teraz wnętrza. Zdjęcie wykonałem stojąc na szczycie kotła, chyba tego najstarszego. Trochę miałem stracha wchodząc po przerdzewiałych schodach na taką wysokość, ale co tam :nuts:Wnętrza cd, ale już nie moje

[autor: Stanisław Kamieński, serwis elektrownia.art.pl][autor j.w.]


[autor j.w.]


[autor j.w.]


[autor j.w.]

W obiekcie mimo, że nie jest jeszcze przebudowany odbywa się sporo imprez. Tu Ikony Zwycięstwa - finisaż
[materiały CSW Elektrownia]

Tutaj natomiast zwycięski projekt przebudowy zabytkowych budynków. Biuro Usług Projektowych arch. Andrzej Kikowski- Warszawa 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #2
Prezent władz Mazowsza dla Andrzeja Wajdy za ponad 40 milionów

Dyrekcja Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia złożyła wniosek do Urzędu Miejskiego komplet dokumentów niezbędnych do wydania pozwolenia na budowę. Jest też szansa na finansowanie inwestycji. Te dobre wiadomości posłyszał Andrzej Wajda podczas swego poniedziałkowej wizyty w naszym mieście.

- Moi rodzice mówili, że w Radomiu nic nigdy nie będzie, bo leży za blisko Warszawy. A ja chcę, by to była nieprawda - tak reżyser Andrzej Wajda skwitował wieść o rozpoczęciu budowy nowej Elektrowni.


-Elektrownia to duża szansa kulturalnego ożywienia Radomia - mowił Andrzej Wajda podczas spotkania w Elektrowni
(Szymon Wykrota)

Dyrekcja "Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia” złożyła wniosek do Urzędu Miejskiego komplet dokumentów niezbędnych do wydania pozwolenia na budowę. Jest też szansa na finansowanie inwestycji.

Te dobre wiadomości posłyszał Andrzej Wajda podczas swego poniedziałkowej wizyty w naszym mieście.

- To cztery tomy dokumentów zawierające projekt architektoniczny, instalacji
zewnętrznych i części budowlanej - wyjaśniał podczas konferencji prasowej Włodzimierz Pujanek, pełniący obowiązki dyrektora "Elektrowni”. - Mamy nadzieję, że wszystko zostanie załatwione sprawnie, bo budowa "Elektrowni” to dla Radomia inwestycja prestiżowa.

Jak mówił dyrektor Pujanek, "Elektrownia” spodziewa się, że otrzyma pozwolenie na budowę do końca maja. W czerwcu opracowana zostanie wówczas specyfikacja przetargowa, a w lipcu będzie można ogłosić przetarg na wykonanie robót. Przetarg będzie rozstrzygnięty do końca roku.

-Po nowym roku inwestycja ruszy - mówił Bujanek.- Powstanie taka "Elektrownia”, jaka została zaprojektowana. Jest już znany koszt budowy - 40 milionów 600 tysięcy złotych.


Reżyser zadowolony
- Cieszę się, że trudności które pojawiły się z realizacją inwestycji są teraz rozwiązywane zgodnie z pierwotnym pomysłem i jego wolą - mowił Andrzej Wajda. - Cieszę się też, że obaj panowie marszałkowie - Adam Struzik i Ludwik Rakowski - wyszli naprzeciw temu projektowi, a minister kultury chce do nich dołączyć.

Andrzej Wajda uważa, że Radom zyska w "Elektrowni" instytucję kultury, jakiej nie ma w całej Polsce.

- Połączenie starej części budowli z nową stworzy bardzo interesujący efekt - podkreślił reżyser. - Zbiory sztuki współczesnej, które posiada radomskie muzeum są bezcenne i niespotykane w innych miastach. Jest też wola polityczna wola sprzyjająca tej inwestycji.

Źródło: Echo Dnia Radom

No to starujemy :)
 

·
Registered
Joined
·
147 Posts
^^ Bardzo się cieszę, że ten obiekt tak potrzebny w Radomiu w końcu powstaje. Myślałem, że przez kryzys będziemy musieli na niego jeszcze trochę poczekać, ale paradoksalnie kryzys chyba trochę pomógł bo początkowo koszty budowy wyliczono na 50 mln, no i projekt świetny.
:banana::banana::banana:
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #4
Galeria w zabytkowym kotle

Wyciagne kolejny post z wątku o zabytkach:

16.01.2009.
Zabytkowy kocioł ze starej ciepłowni przy ul. Kopernika zamieni się w galerię małych form. W MCSzW "Elektrownia" jest już gotowy projekt jego adaptacji na ten cel.Kocioł, czy jak niektórzy mówią piec, pochodzi z 1905 roku. Został wyprodukowany w znanej w całej Europie firmie Babczak Zieleniewski. Zachowało się całe jego oprzyrządowanie - zawory, rury, tzw. walczaki. Pozostanie w obiekcie przy ul. Kopernika i po adaptacji posłuży jako galeria małych form - obrazów, rzeźb, instalacji.

- Jest wysoki na prawie 9 metrów i będzie można bezpiecznie wejść do niego z trzech poziomów. Do wnętrza poprowadzą schody - opowiada zastępca dyrektora "Elektrowni" Zbigniew Belowski, który wymyślił nowe przeznaczenie dla pieca.

Projekt adaptacji pieca po konsultacjach z konserwatorem zabytków przygotował radomski Inwestprojekt. Pod koniec stycznia "Elektrownia" ogłosi przetarg na wykonanie remontu. - Zacznie się on prawdopodobnie na wiosnę, pieniądze mamy zarezerwowane - dodaje dyr. Belowski.

Fot.: Marcin Kucewicz, serwis Mój Radom

:eek:kay:

edycja:
A tu moja fotka jedengo z elementów kotła.Widać sygnaturę producenta: BABCOCK - ZIELENIEWSKI . SOSNOWIEC

--------

A mnie dodatkowo cieszy, że parking bedzie schowany pod ziemię z wjazdem od ul. Narutowicza :)
 

·
S7/S12/S9
Joined
·
2,050 Posts
- Moi rodzice mówili, że w Radomiu nic nigdy nie będzie, bo leży za blisko Warszawy. A ja chcę, by to była nieprawda - tak reżyser Andrzej Wajda skwitował wieść o rozpoczęciu budowy nowej Elektrowni.

Źródło: Echo Dnia Radom
^^Te słowa nie wymagają chyba komentarza :applause:

No to starujemy :)
Zaczynamy :horse: ...w końcu, bo szło to wszystko jak po grudzie. Aż strach pomyśleć co by było gdyby A. Wajda wycofał się z tego projektu...

Za nową/przyszłą perełkę na mapie miasta :cheers1:
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #6
Elektrownia dostała pozwolenie na budowę

Teraz dyrekcja czeka na pieniądze z Ministerstwa Kultury potrzebne na realizację inwestycji


Od lewej: Zbigniew Belowski zastępca dyrektora "Elektrowni" do spraw artystycznych i Włodzimierz Pujanek p.o. dyrektora


- Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" otrzymało pozwolenie na budowę - poinformował w poniedziałek Włodzimierz Pujanek, p.o. dyrektora Elektrowni. - Naszym następnym działaniem będzie przygotowanie dokumentów potrzebnych do projektu wykonawczego - dodał.

Według Pujanka w sierpniu wybrana zostanie firma, która to zrobi. - Potem dopiero możemy myśleć o sporządzeniu całej specyfikacji i ogłoszeniu przetargu na roboty budowlane - mówi. Projekt wykonawczy ma powstać do końca listopada.Do końca lipca MCSW czeka zaś na decyzję Ministerstwa Kultury w sprawie finansowania całego przedsięwzięcia. Aby uzyskać 39 mln zł potrzebnych na inwestycję, w maju złożono wniosek do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Co jeśli nie uda się otrzymać tych pieniędzy? - Rozmawiałem z marszałkiem Adamem Struzikiem i jeśli nie otrzymamy ich z ministerstwa, to budowa "Elektrowni" będzie wpisana w wieloletni plan inwestycyjny województwa mazowieckiego - twierdzi Pujanek. - Może to jednak spowodować przesunięcie rozpoczęcia inwestycji nawet o pół roku - dodaje.

Jeśli ministerstwo fundusze przyzna, prace będą mogły ruszyć najwcześniej w sierpniu lub wrześniu 2010 r.


Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #7
Kto przebuduje Elektrownię?

Dziewięć firm chce przygotować tzw. projekt wykonawczy dla Elektrowni. Koperty z ofertami zostały już otwarte, ale zwycięzcę przetargu poznamy dopiero za kilka dni.- Przegladamy oferty i sprawdzamy, czy nie zawierają błędów formalnych - wyjaśnia p.o. dyrektora MCSzW Elektrownia Włodzimierz Pujanek. Jak dodaje, projekt tzw. budowalny chcą dla starej, zabytkowej elektrociepłowni przy ul. Kopernika opracować firmy niemal z całej Polski, m.in. Krakowa, Łodzi, ale także z Radomia. - Jedna zaproponowała najniższą cenę, ale o wyborze oferty za wcześnie mówić - podkreśla dyr. Pujanek.

Zwycięzca powinien zakończyć projekt w listopadzie. Dopiero, gdy ten będzie gotowy, placówka może ogłaszać przetarg na samą przebudowę. Problemem są jednak fundusze, potrzeba 38 mln zł. Elektrownia zabiegała o wpisanie na listę tzw. projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Ministerstwa Kultury, czyli takich, które mają zagwarantowane finansowanie i nie muszą już startować w konkursach. Projekt jednak przepadł. - Nie mamy oficjalnego uzasadnienia tej decyzji, trudno więc mówić o jakimś zaskoczeniu, czy rozczarowaniu. Konkurencja była jednak spora, bo tylko w ramach tego działania wpłynęło ponad sto wniosków - tłumaczy W. Pujanek. Cały czas ma jednak nadzieję, że Elektrownia będzie mogła skorzystać z kasy województwa mazowieckiego. Takie rozwiązanie brał pod uwagę - jeśli nie uda się pozyskać pieniędzy zewnętrznych - w rozmowach z dyrektorem Elektrowni marszałek Adam Struzik.

(bdb)

www.mojradom.pl
 

·
Registered
Joined
·
919 Posts
Radomianie - szacuneczek:). Nie wiedzialem, ze w Radomiu sa industrialne zabytki. Warto je przebudowywac i tworzyc w nich centra kultury (jak np. Tate Modern w Londynie w starej elektrowni Bank Side - czy jakos tak:p lub niedlugo w Lodzi w EC1 - m.in. studia Davida Lyncha i Camerimage). Mam nadzieje, ze zrealizujecie swoj projekt - z pewnoscia pomysl jest ciekawy:).


Powodzenia!
 

·
Poza Radomiem
Joined
·
916 Posts
Radomianie - szacuneczek:). Nie wiedzialem, ze w Radomiu sa industrialne zabytki.
Byłoby ich więcej gdyby Radomianie nie zapomnieli o swoich korzeniach...
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #11
Co masz na mysli? Tez zdarzaja sie dzikie wyburzenia zabytkowych fabryk? Swoja droga nie wiedzialem, ze w Radomiu sa takie zabytki.
W XIX/XX wieku ostniało w R kilkadzeisiąt garbarni. Niektóre o całkiem ciekawej architekrurze. Teraz prawie wszystkie nieistnieją. Zostały jeszcze chyba ze dwie na Zamłyniu i jedna koło Automobilklubu (wiem, że zapewne nie kojarzych miejsc, ale radomianie też to czytają). Z wartych zachowania jest jeszcze "Fabryka Machin" Kindta oraz browar Keplera. No i najstarsze części Radoskóru.
A tak skończyły niedawno dawne młyny na Młynarskiej: http://img151.imageshack.us/img151/8205/tn184b61c4d8edf6e7.jpg

A mialem nadzieje, że zrobia tam lofty :(

Wymieniac by można jeszcze niemało, więc widzisz, że nie tylko w Łodzi się mieli dawne fabryki :nuts:
 

·
Registered
Joined
·
919 Posts
W XIX/XX wieku ostniało w R kilkadzeisiąt garbarni. Niektóre o całkiem ciekawej architekrurze. Teraz prawie wszystkie nieistnieją. Zostały jeszcze chyba ze dwie na Zamłyniu i jedna koło Automobilklubu (wiem, że zapewne nie kojarzych miejsc, ale radomianie też to czytają). Z wartych zachowania jest jeszcze "Fabryka Machin" Kindta oraz browar Keplera. No i najstarsze części Radoskóru.
A tak skończyły niedawno dawne młyny na Młynarskiej: http://img151.imageshack.us/img151/8205/tn184b61c4d8edf6e7.jpg

A mialem nadzieje, że zrobia tam lofty :(

Wymieniac by można jeszcze niemało, więc widzisz, że nie tylko w Łodzi się mieli dawne fabryki :nuts:
Hehehehe - takie! fabryki mieli tylko w Lodzi - mam nadzieje wielkie, wlokiennicze z czerwonej cegly, ale i poza nia byly browary, gorzelnie, mlyny, elektrownie itd. I takie budynki trzeba wykorzystywac a nie niszczyc. NIestety nie brakuje w PL barbarzyncow dla ktorych zabytkiem jest tylko sredniowieczny zamek lub barokowy kosciol....
 

·
perfidus acutus
Evanescence
Joined
·
34,328 Posts
pierwszorzędny projekt:) jaką będzie miał powierzchnię?
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #15
Aktualności

W wyniku ogłoszonego przetargu nieograniczonego na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej (projekt wykonawczy) rozbudowy i modernizacji budynku dawnej elektrociepłowni, wyłoniono zwycięzcę. Spośród 9 ofert, zamawiający wybrał "Wojewódzką Dyrekcję Inwestycji", Ostrołęka, ul. Piłsudskiego 38, która uzyskała 100 punktów.

Radom, dn. 31.08.2009

Źródło: elektrownia.art.pl
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #16
Warsztaty sztuki niecodziennej


Warszawski artysta Michał Mackiewicz, Stowarzyszenie Kocham Radom oraz MCSW "Elektrownia" zapraszają na warsztaty pod hasłem "Wykluczone!" poświęcone niekonwencjonalnym działaniom kulturalnym na terenach zapomnianych obiektów, starych fabryk i zrujnowanych kamienic.

Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Dwudniowe warsztaty mają pozwolić ich uczestnikom na stworzenie planu działania artystycznego w opuszczonym obiekcie. Prowadzący spotkanie Michał Mackiewicz, aktywnie tworzący artysta z Warszawy, podzieli się z uczestnikami swoim doświadczeniem w tym temacie, opowie o sposobach organizacji pracy, poszukiwaniu ciekawych miejsc oraz funduszy na realizację własnych projektów. Warsztaty będą okazją do aktywnej dyskusji oraz wymiany doświadczeń. Michał Mackiewicz zajmuje się instalacjami przestrzennymi, rzeźbą, malarstwem, fotografią, muzyką elektroniczną i grafiką. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych. Z wykształcenia magister zarządzania, ma doświadczenie w organizacji pracy oraz działaniach artystycznych w nietypowych przestrzeniach.

Warsztaty odbędą się 26 i 27 października w godz. od 16 do19 w MCSW "Elektrownia" przy ul. Kopernika 1. Liczba miejsc jest ograniczona. Zainteresowani mogą wysyłać zgłoszenia na adres [email protected]

Źrodło: Gazeta Wyborcza Radom
 

·
Poza Radomiem
Joined
·
916 Posts
Będą pieniądze na rozbudowę "Elektrowni”

Barbara Koś

Prawie 40 milionów złotych zapewni samorząd Mazowsza.

Gmach powiększy się o półtora tysiąca metrów kwadratowych powierzchni a dobudowana część powstanie za budynkiem głównym i będzie wkomponowana w całość – pokazuje na makiecie Włodzimierz Pujanek

Pieniądze mają być przeznaczone na rozbudowę Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ”Elektrownia”.Tę optymistyczną wiadomość przekazał Włodzimierz Pujanek, pełniący obowiązki dyrektora tej placówki.

- Jestem po rozmowie z wicemarszałkiem Mazowsza, Ludwikiem Rakowskim - uściślił dyrektor Pujanek.- Mamy zarezerwowane w budżecie województwa mazowieckiego 39 milionów 800 tysięcy złotych na rozbudowę "Elektrowni”.
Tę decyzję musi jeszcze usankcjonować Sejmik Mazowsza, który będzie obradował nad budżetem 21 grudnia. Ale dyrekcja "Elektrowni”: jest dobrej myśli.

Kwota nie będzie dana "Elektrowni” w całości, tylko rozłożona na 4 transze.
-W roku 2010 otrzymamy 10 milionów złotych – wylicza dyrektor Pujanek. – W roku 2011 dalsze 14 milionów, w roku 2012 także tę samą kwotę: 14 milionów. Resztę czyli 1 milion 800 tysięcy złotych w roku 2013.

Nie znaczy to, jak zastrzega nasz rozmówca, że "Elektrownia” gotowa będzie aż za cztery lata.

-Chcemy aby przebudowa naszej instytucji zakończyła się w 2012 roku – zaznacza Pujanek.

Jest to możliwe, bo do końca grudnia zakończony zostanie projekt wykonawczy budowy. W wyniku rozstrzygnięcie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej czyli projekt wykonawczy rozbudowy i modernizacji budynku dawnej elektrociepłowni wykonuje Wojewódzka Dyrekcja Inwestycji w Ostrołęce.

- Po otrzymaniu dokumentacji będzie można ogłosić przetarg na roboty budowlane i po rozstrzygnięciu go przystąpić do inwestycji – mówi Pujanek, który liczy, że stanie się to możliwe w pierwszych miesiącach roku 2010.

Realizowany będzie już istniejący projekt architektoniczny zmodernizowanej inwestycji.
Czy po rozpoczęciu rozbudowy aktywnie rozwijająca się praca "Elektrowni” zostanie wstrzymana? – pytamy dyrektora.
-Nie ma o tym mowy! – zastrzega nasz rozmówca. – Po prostu zmienimy formę pracy – na czas budowy przeniesiemy się w plener.

W tym celu "Elektrownia:” zakupiła już wielki namiot, który będzie można rozstawić za budynkiem. Pewne jest też, że przyszłoroczny Festiwal Sztuki wkroczy na ulice.
Część działalności wymaga jednak sali stalej. Dlatego dyrekcja prowadzi rozmowy w szefami radomskich placówek mogących użyczyć "Elektrowni” chwilowego lokum.

-Szukamy też miejsca na nasze zbiory, które urosły już do czterystu dzieł sztuki- mówi Pujanek.

Tylko latem "Elektrownia” wzbogaciła się o dwadzieścia prac zakupionych, bądź podarowanych przez autorów. To między innymi prace Marka Kijewskiego, Andrzeja Dłużniewskiego, Pawła Mostowskiego, Zbigniewa Warpechowskiego i Pawła Susida. Zapewne najcenniejszym dziełem jest "Portret konny Andy'ego Warhola" autorstwa Marka Kijewskiego i Małgorzaty Malinowskiej. Nowe zakupy będą pokazane publiczności w przyszłym roku.

echo dnia
 

·
S7/S12/S9
Joined
·
2,050 Posts
Tak sobie dzisiaj myślałem, kiedy w końcu usłyszę jakąś dobrą wiadomość odnośnie 'Elektrowni', a tu proszę, jest!

Teta, nie ma co narzekać, finansowanie z kredytu może przyspieszyło by oddanie inwestycji o rok, a może nawet nie. Przebudowa i adaptacja zawsze trwa dłużej, i zawsze może wyskoczyć coś nieprzewidzianego.
21 grudnia będzie zatwierdzone finansowanie, bo innej możliwości nie zakładam, i do roboty :D

...ehh żeby jeszcze coś drgnęło z filharmonią [wishful thinking:|]
 

·
S7/S12/S9
Joined
·
2,050 Posts
Inwestycja w ElektrowniCentrum Sztuki Współczesnej Elektrownia dostało pieniądze na budowę nowej siedziby. Nie oznacza to, że dotychczasowa siedziba zostanie zburzona, ale dobudowany zostanie nowy budynek. Pieniądze na budowę przekazał sejmik województwa mazowieckiego.


Inwestycja prawdopodobnie rozpocznie się w połowie tego roku. Najpierw jednak jak informuje p.o. dyrektora Włodzimierz Pujanek będą przygotowywane dokumenty dotyczące wykonywania robót budowlanych. Trzeba będzie także wybrać inwestora zastępczego, bo jak mówi dyrektor Pujanek, sama placówka może nie udźwignąć ciężaru prowadzenia budowy. W tegorocznym budżecie sejmiku mazowieckiego na budowę zapisano 10 milionów złotych. Kolejne środki mają być przekazywane w następnych latach. Według planów prace budowlane mają potrwać dwa lata, ale rozliczenie będzie prowadzone do 2014 roku. Specjalne zapisy dotyczące dłuższego okresu rozliczenia znajdą się w umowie z wykonawcą robót. Jak informuje dyrektor Pujanek w nowej siedzibie znajdzie się więcej miejsca do prowadzenia działalności przez Elektrownię, bo pojawi się dodatkowy budynek. W nowej Elektrowni znajdzie się miejsce nie tylko na sale wystawiennicze, ale także na kawiarnię, księgarnię, czy kino na 140 miejsc. Dla odwiedzających zostanie wybudowany także podziemny garaż. Dyrektor Pujanek wierzy, że nie będzie problemów z wykonaniem tej inwestycji i wszystko uda się zakończyć w terminie.
^^A więc w końcu ruszy ten projekt na dobre. Mam nadzieję że efekt końcowy wynagrodzi tyle lat czekania i tyle straconych nerwów! Nie! Jestem tego pewien! :cheers2:
 
1 - 20 of 174 Posts
Top