SkyscraperCity banner

21 - 40 of 174 Posts

·
Registered
Joined
·
47 Posts
Jak będziesz miał wolną chwilę to mógłbyś wrzucić skan albo foto. Ciekawy jestem jak zorganizowali przestrzeń w środku.
 

·
88302935
Joined
·
2,871 Posts

W "Elektrowni" budowa idzie jak po grudzie

Magdalena Ciepielak
2010-03-09,

Elektrownia ma dokumentację projektową, pozwolenie na budowę i 10 mln zł w budżecie Mazowsza na rozpoczęcie prac.
Dlaczego jeszcze nie ogłosiła nawet przetargu? - Bo urząd marszałkowski nie podpisał umowy finansowania inwestycji - słyszymy od dyrektorów
W maju 2005 r. gmina przekazała aktem notarialnym budynek dawnej elektrowni przy Kopernika 1 samorządowi Mazowsza, który zobowiązał się do stworzenia Centrum do końca 2008 r.

Budżet Mazowsza został przyjęty 22 grudnia ubiegłego roku. Jak pisaliśmy, zagwarantowano w nim 10 mln zł na rozpoczęcie budowy i modernizacji Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez p.o. dyrektora placówki Włodzimierza Pujanka w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym wpisano dla centrum kolejne pieniądze - 10 mln zł na 2011 rok, 14,8 mln zł na 2012 rok i 5 mln zł na 2013 rok. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku Pujanek mówił "Gazecie", że budowa nie będzie trwała tak długo. - Rozłożyliśmy kwestie finansowe na tyle lat, żeby nie obciążać tak bardzo budżetu województwa. Sam proces inwestycyjny planujemy zakończyć w połowie 2012 roku - zaznaczył.

Ale żeby skończyć inwestycję, trzeba ją najpierw zacząć. W tym samym listopadowym artykule Pujanek zapewniał, że gdy tylko budżet województwa zostanie uchwalony, ogłosi przetarg na prace budowlane. Jest marzec i przetargu nie ma. Dlaczego? - pytamy Pujanka.

- Nie mogę ogłosić przetargu, dopóki nie będę miał podpisanej umowy na finansowanie budowy. Wszystkie dokumenty wysłaliśmy do urzędu marszałkowskiego i czekamy. Liczę na to, że do połowy marca dostanę je z powrotem - tłumaczy p.o. dyrektora Elektrowni.

Ale to raczej płonne nadzieje. Rzeczniczka marszałka Marta Milewska zapytana o losy umowy informuje: "W tym momencie trwa ustalanie szczegółów. Urząd czeka na doprecyzowanie przez placówkę kilku kwestii związanych z harmonogramem prac. Myślę, że podpisanie umowy będzie możliwe w przeciągu najbliższych tygodni".

Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Elektrowni, który zastępuje Pujanka, gdyż ten jest na długim zwolnieniu lekarskim, zaznacza, że "w proces inwestycyjny się nie włącza". Ale uważa, że w związku ze zmianą przepisów łatwiej będzie przeprowadzić procedurę przetargową, bo kto będzie chciał się odwołać od wyniku przetargu, musi zapłacić wadium. Zdaniem Belowskiego to powinno zastopować skarżących, którzy nieraz złośliwie składali odwołania, by przeciągnąć procedurę.

Elektrownia zatrudnia ponad 20 osób, ale tylko Pujanek ma jakieś doświadczenie w prowadzeniu inwestycji. Czy zatem będą nowe przyjęcia do pracy? - Nie wiem jeszcze, czy będziemy prowadzić budowę z pomocą tzw. inwestora zastępczego, czy własnymi siłami. To sprawa dyrektora Pujanka - mówi Belowski.

Przypomnijmy: idea Andrzeja Wajdy, honorowego obywatela Radomia, by zbudować w Radomiu muzeum sztuki nowoczesnej, ma już siedem lat. Reżyser wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz od lat przekazują systematycznie dary dla radomskiego Muzeum Sztuki Współczesnej. Wajdzie marzy się, by Radom nie był kojarzony np. z wysokim bezrobociem, ale aby m.in. promowała go właśnie placówka, która specjalizowałaby się w sztuce nowoczesnej. Bo jego zdaniem w Polsce takiej instytucji z prawdziwego zdarzenia nie ma. - Myślę, że łatwiej byłoby zamiast jednego wielkiego muzeum przytłaczającego swą architekturą zbudować kilka placówek na tzw. prowincji. Może zacząć od Radomia, bo tu już jest Muzeum Sztuki Współczesnej ze świetną kolekcją - mówił nam reżyser w styczniu 2003 roku.

W maju 2005 roku gmina przekazała aktem notarialnym budynek dawnej elektrowni przy ul. Kopernika 1 samorządowi Mazowsza, który zobowiązał się do stworzenia centrum do końca 2008 roku. - Zrobimy wszystko, by centrum było gotowe jak najszybciej, jeszcze w 2007 roku - stwierdził wówczas marszałek Adam Struzik.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom

Tradycyjnie: :bash:
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #26


3 x Setka: Rankingów jest już wiele, ale Setka "Obiegu" wciąż jest jedyna w swoim rodzaju. Przed Państwem trzecia już edycja naszego subiektywnego rankingu najbardziej wpływowych osób i środowisk w polskim art worldzie. W rankingu Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu zajęło 72 miejsce dzięki działaniom dyrektora artystycznego Zbigniewa Belowskiego.

Więcej informacji na stronie obieg.pl.


... i odpowiedź Belowskiego:Serdecznie dziękuję wszystkim współpracownikom, kuratorom i artystom, dzięki którym udało się osiągnąć zaszczytne miejsce w rankingu: Setka "Obiegu"

Zbigniew Belowski​
 

·
...
Joined
·
4,416 Posts
Światełko dla Elektrowni - są finanse na budowę
Małgorzata Rusek, mgd2010-04-01, ostatnia aktualizacja 2010-04-01 16:53

Samorząd województwa mazowieckiego podpisał umowę z dyrekcją Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" dotyczącą przekazania 29 mln zł na budowę i rozbudowę placówki


Fot. Karolina Falkiewicz / AG
Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia"

- Podpisanie umowy oznacza, że nie ma już żadnych zagrożeń dla tej inwestycji - mówi Piotr Szprendałowicz, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Dyrekcja Centrum zapowiada, że budowa rozpocznie się na przełomie maja i czerwca. Zakończenie - w 2012 roku.

- Po świętach ogłosimy przetarg na inwestora zastępczego, który przygotuje dokumenty konieczne do wyłonienia wykonawcy robót. Ta procedura zakończy się do mniej więcej 20 kwietnia i zaraz potem ogłaszamy przetarg na generalnego wykonawcę - mówi Włodzimierz Pujanek, p.o. dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Jak wyjaśnia, wcześniej zapowiadano w oparciu o kosztorysy, że inwestycja pochłonie prawie 40 mln zł. Teraz umowę podpisano na 29 mln, bo odjęto część kwoty, za którą planowano sfinansować zakup wyposażenia, ale Centrum planuje zabiegać o fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Zmieniły się też wysokości transzy. W tym roku dostaniemy nie 10 mln, a 5,5 mln zł, w przyszłym - 8,7 mln, a w 2012 prawie 15 mln zł - wylicza dyrektor Pujanek. Zaznacza też, że realizowany będzie ten sam projekt, który w 2007 roku wybrano w drodze konkursu.

Obecnie Elektrownia to 1600 m kw. powierzchni, częściowo wyłączonej z użytkowania ze względu na zły stan techniczny. Po rozbudowie, polegającej także na budowie dodatkowej kondygnacji pod ziemią, powierzchnia Centrum zwiększy się do 5400 m. kw. Znajdzie się tam oprócz biur siedem sal wystawienniczych różnych wielkości, biblioteka, księgarnia wydawnictw artystycznych, magazyn, sala multimediów, pracownia konserwatorska, punkt zarządzania obiektem i kino na 140 miejsc (to jedyna zmiana wprowadzona w uzgodnieniu z architektem, pierwotnie miało być 90 miejsc).

- Zagospodarowany zostanie także stary zabytkowy piec. To odrębny unikatowy projekt, dzięki któremu wewnątrz pieca powstanie galeria małych form - zachwala Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny MCSW.

Elektrownia, jak dodaje, ma też szansę na powiększenie powierzchni parkingowej, której obecnie też brakuje.

- Naszą nieruchomość z dwóch stron otaczają działki należące do ZEORK-u. Dostaliśmy zgodę od zarządu województwa na podjęcie rozmów w sprawie kupna tych terenów. Pierwsze pismo dotyczące 600-metrowej działki już wysłaliśmy. Sprawę bezprzetargowego zakupu drugiej, większej działki, na razie zawiesiliśmy - relacjonuje Belowski.

Kiedy w maju 2005 prezydent miasta przekazywał marszałkowi obiekt, to w akcie notarialnym zapisano, że samorząd województwa zobowiązuje się stworzyć Centrum do końca 2008 roku. Dokumentacja projektowa miała być gotowa do lipca 2007, pozwolenie na budowę wydane we wrześniu 2007 roku. Żadnego terminu nie dotrzymano. Pozwolenie na budowę placówka dostała dopiero w lipcu 2009 r.

- Nie chcemy wracać do przeszłości. To długa i przykra historia dla tej inwestycji i dla miasta. Nie wyrażamy też żadnych przeszłych pretensji. Patrzmy w przyszłość - mówił wczoraj Szprendałowicz, odpowiadając na pytanie, dlaczego przygotowanie inwestycji tak długo trwało.

- Przyjęliśmy zasadę, że postępujemy zgodnie z prawem i procedurami i że nie ma miejsca na improwizację. To wymagało od nas wyprostowania zaszłości i kontynuowania prac aż do tej umowy. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko bez zarzutu i w jedynym możliwym terminie - mówił Belowski, który od lipca 2007 do grudnia 2008 roku był dyrektorem MCSzW.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom

O tym samym ale Mój Radom:

Kolejne wcielenie "Elektrowni"
01.04.2010.

Siedem sal wystawowych, biblioteka, księgarnia i kino na 140 miejsc. „Elektrownia” za dwa lata zmieni się nie do poznania. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 29 mln zł (drobna nieścisłość chyba 40 raczej).
Rozbudowa Elektrowni ruszy za kilka miesięcy

Dziś została zawarta umowa pomiędzy samorządem województwa mazowieckiego a Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej. Dotyczy inwestycji rozbudowy „Elektrowni”. Całkowity koszt zadania, które będzie realizowane w latach 2010-2012, wyniesie ponad 29 mln zł.

Teraz obiekt ma powierzchnię użytkową 1600 m kw. Po przebudowie będzie to około 5400 m kw. - mówi dyrektor artystyczny Elektrowni Zbigniew Belowski.

Oprócz pomieszczeń biurowych w „Elektrowni” znajdzie się siedem sal wystawowych o różnej powierzchni, biblioteka, księgarnia wydawnictw artystycznych oraz sala kinowa na 140 miejsc. Pracownicy będą mieli do dyspozycji specjalne pomieszczenie z mediami, które wykorzystają do celów artystycznych i dokumentacyjnych. W projekcie inwestycji znalazły się również: pracownia konserwatorska, punkt zarządzania obiektem oraz pomieszczenia magazynowe.

Jest też odrębny projekt adaptacji zabytkowego pieca. - Pozostanie w czerwonej części, w stanie nienaruszonym i będzie unikatową galerią małych form - zdradza Zbigniew Belowski.
Rozpoczęcie rozbudowy planowane jest w połowie tego roku.

(k.woj.)
 

·
S7/S12/S9
Joined
·
2,050 Posts
W dawnej elektrowni powstanie centrum kultury
W dawnej elektrowni powstanie centrum kulturyMiejsce: Radom. Koszt: 29 mln zł. Patron: Andrzej Wajda.
W drugiej połowie tego roku rozpocznie się modernizacja i rozbudowa XIX-wiecznego budynku elektrowni w Radomiu, gdzie mieści się Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel 29 mln zł. Inwestycja rozłożona jest na trzy lata. Jej zakończenie planowane jest na 2012 rok.

Wybudowana w stylu neogotyckim, ulokowana w centrum Radomia XIX-wieczna elektrownia zostanie zaadaptowana na centrum sztuki współczesnej na podstawie projektu grupy młodych architektów z Warszawy, kierowanej przez Andrzeja Kikowskiego. Budynek będzie wyremontowany, a dodatkowo dobudowane zostaną całkiem nowe elementy, wzniesione w nowoczesnym stylu. Trzypoziomowe centrum będzie mieć ponad 5000 mkw. powierzchni.

Zbigniew Belowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych, mówi, że mimo modernizacji i rozbudowy zabytkowe wnętrza starej elektrowni zachowają swój surowy industrialny charakter.
- Powstaną tutaj m.in. siedem sal wystawowych, kino na 140 miejsc, biblioteka, pracownia multimedialna, księgarnia i zaplecze administracyjno-biurowe - wyjaśnił szef "Elektrowni".
Do celów wystawienniczych wykorzystany zostanie także stary piec. Będzie się w nim mieścić galeria małych form, o powierzchni ekspozycyjnej ok. 100 mkw.

Jednym z pomysłodawców utworzenia w Radomiu nowej placówki, w której mogłaby być eksponowana sztuka współczesna, był reżyser Andrzej Wajda. W dzieciństwie dziesięć lat w spędził on w Radomiu, a od 2001 roku jest honorowym obywatelem tego miasta. Od 1997 roku wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz Wajda przekazuje radomskiemu Muzeum Sztuki Współczesnej dzieła ze swojej prywatnej kolekcji, m.in. autorstwa Józefa Czapskiego i Tadeusza Kantora, oraz własne prace.

www.samorzady.pb.pl
:cheers2:
 

·
Registered
Joined
·
816 Posts
Super, popieram takie inicjatywy! Zresztą sam budynek jest ekstra. Tylko nazwa trochę niefortunna (może się kiedyś zmieni;)).
 

·
Registered
Joined
·
816 Posts
^^ Chodziło mi o wprowadzanie w błąd poprzez użycie przymiotnika "Mazowieckie".
 

·
Registered
Joined
·
816 Posts
W zasadzie tak;) Ważne, że w Radomiu a nie w Warszawie albo Płocku. Mam nadzieję, że inicjatywa wypali i CSW będzie żyło i działało.
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #34
Elektrownia w przychodni?


Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia rozstrzygnęło już przetarg na inwestora zastępczego rozbudowy placówki. Jeszcze w maju powinien zostać rozpisany konkurs na wykonawcę, a sama inwestycja powinna ruszyć w lipcu. W czasie remontu Elektrownia prawdopodobnie przeniesie się do budynku przy ul. Okulickiego i do Domu Gąski i Esterki.

Przetarg na inwestora zastępczego przebudowy Centrum już został rozstrzygnięty. Wygrała go firma z Ostródy. Jeszcze w tym miesiącu Elektrownia zacznie szukać wykonawcy. – Chcemy w połowie maja ogłosić konkurs na wykonawcę. Jeśli nie będzie potem odwołań czy protestów dotyczących procedury, to pod koniec czerwca byłby znany wykonawca. Same prace mogłyby rozpocząć się w lipcu – informuje Włodzimierz Pujanek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

W czasie remontu Centrum Sztuki Współczesnej będzie funkcjonowało. Sam remont także może być artystyczna inspiracją. – Na razie na temat tego, czy będą tu prowadzone wówczas jakieś działania artystyczne nie chcę się wypowi9dać – mówi Zbigniew Belowski, dyr. artystyczny „Elektrowni”. – To kwestia m.in. przepisów budowlanych. Ale mogę zapewnić, że mamy pomysły związane z tym remontem, które sprawią, że będzie o „Elektrowni” głośno.

Ale zasadnicza część działalności centrum ze względu na prace prowadzone przy ul. Kopernika będzie musiała zostać przeniesiona. Część wystawiennicza ma trafić do domu Gąski i Esterki. – Nie chcemy, aby w czasie dwóch lat remontu zapomniano o „Elektrowni”. Dlatego będziemy prowadzić naszą działalność. W budynku przy Rynku będzie część wystawiennicza – tłumaczy Włodzimierz Pujanek.

Część administracyjno biurowa znajdzie się być może w budynku przy ul. Okulickiego, w którym wcześniej mieściła się poradnia psychiatryczna. Poradnia ma przeprowadzić się do nowego obiektu przy rondzie im. Ks. Kotlarza. – Przeprowadzka nastąpi na przełomie czerwca i lipca – mówi Piotr Szprendałowicz, członek zarządu Woj. Mazowieckiego. – Budynek po przychodni trzeba będzie zaadaptować dla potrzeb Elektrowni”, o ile oczywiście zapadnie decyzja, że to tam Centrum znajdzie swoją tymczasowa siedzibę.

Zdaniem dyrekcji placówki, zabytkowy budynek przy ulicy Okulickiego także po zakończeniu remontu Elektrowni może służyć radomskiej kulturze. Zbigniew Belowski uważa, że przy Okulickiego mogłaby powstać np. filia Elektrowni, łącząca w sobie i część ekspozycyjna i ulokowaną w piwnicach artystyczna kawiarnię. Ale to na razie odległa przyszłość, w pierwszej kolejności Elektrownia skupi się na inwestycji przy Kopernika. Rozbudowa siedziby potrwa około 2 lat.

Źródło: Telewizja Dami

:)
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #35
Studenci pokazali swoje prace w Elektrowni

Multimedialną prezentację prac zaliczeniowych pokazali w piątek w "Elektrowni” studenci Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej.

Swe dokonania pokazują studenci drugiego roku studiów I stopnia i pierwszego roku studiów II stopnia Katedry Mediów Cyfrowych i Fotografii. Prace umieszczono w ,,Sali białej',' dolnej części galerii ,,Labirynt”. To instalacje autorstwa 46 autorów, studentów prowadzonych przez profesora Aleksandra Olszewskiego i asystentów: doktora Mariusza Dańskiego i magistra Szymona Piastę .

Prezentacja obejmuje realizacje z zakresu instalacji , obiektów, fotografii i projekcji multimedialnych.Studenci współpracując ze sobą samodzielnie przygotowali aranżację i realizowali swój pokaz .

Wystawa odbywa się w ramach współpracy między Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ”Elektrownia''i Wydziałem Sztuki Politechniki Radomskiej.

Prezentacja czynna będzie do 14czerwca.

Źródło: Echo Dnia
 

·
S7/S12/S9
Joined
·
2,050 Posts
MCSW Elektrownia - padają wszystkie terminyRozbudowa siedziby Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" miała się zacząć na przełomie maja i czerwca, a jak dobrze pójdzie, może ruszy we wrześniu. Dopiero w tym tygodniu ma być ogłoszony przetarg na wykonanie inwestycji

Elektrownia sama nie będzie prowadziła rozbudowy. W przetargu wybrano inwestora zastępczego - Wojewódzką Dyrekcję Inwestycji w Ostrołęce, która - tak jak MCSW - podlega samorządowi Mazowsza. WDI za 329 tys. zł miała najpierw przygotować przetarg na wykonanie inwestycji, a potem będzie ją nadzorowała. Jeszcze 2 kwietnia br. na konferencji prasowej, na której poinformowano o podpisaniu umowy na finansowanie rozbudowy przez samorząd Mazowsza, szefostwo Elektrowni zapowiadało, że prace ruszą na przełomie maja i czerwca. Tymczasem dopiero 11 maja wybrano inwestora zastępczego, a przetargu na wykonanie jeszcze nie było.

- Teraz weryfikowana jest dokumentacja, myślę, że po niedzieli ogłosimy przetarg - mówił nam w ubiegłym tygodniu p.o. dyrektor Elektrowni Włodzimierz Pujanek. Dodał, że biorąc pod uwagę terminy wynikające z procedur przetargowych, należy liczyć, że wykonawca wejdzie na plac budowy najwcześniej w pierwszych dniach września.

To kolejne opóźnienie rozpoczęcia prac w Elektrowni. Jak pisaliśmy, kiedy w 2005 roku prezydent Radomia przekazywał marszałkowi budynek starej elektrowni, w akcie notarialnym zapisano, że centrum powstanie do końca 2008 roku. Dokumentacja projektowa miała być gotowa do lipca 2007, pozwolenie na budowę wydane we wrześniu 2007 roku. Szefostwo Elektrowni tłumaczy, że inwestycję źle przygotowała poprzednia dyrektorka Agata Morgan. Ta z zarzutami absolutnie się nie zgadza i mówi o zaniechaniach obecnego szefostwa MCSW.

Pozwolenie na budowę Elektrownia otrzymała ostatecznie w lipcu 2009 roku, a 22 grudnia sejmik uchwalił tegoroczny budżet, zapisując w nim 10 mln zł na rozpoczęcie prac. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym wpisano też pieniądze na kolejne lata - w sumie 29 mln zł. Jeszcze przed uchwaleniem budżetu Pujanek zapewniał, że zaraz potem ogłosi przetarg na prace budowlane. W marcu br., gdy pytaliśmy go, co z przetargiem, tłumaczył, że nie może go ogłaszać, gdy nie ma umowy z urzędem marszałkowskim na finansowanie inwestycji. Taka umowa została podpisana właśnie dopiero na początku kwietnia. Zapisano w niej, że w tym roku na budowę Elektrownia dostanie 5,5 mln zł, w przyszłym roku - 8,7 mln oraz w 2012 - prawie 15 mln. Pujanek nadal twierdzi, że nowa siedziba będzie gotowa w 2012 roku.

Nadal jeszcze nie wiadomo, gdzie podczas budowy podzieje się ponad 20 osób, które zatrudnia już Elektrownia. Najprawdopodobniej przeniosą się na Okulickiego do budynku przychodni psychiatrycznej, która ma z kolei zająć nowe pomieszczenia po drugiej stronie ronda ks. Kotlarza, przy Mireckiego. Natomiast na działalność wystawienniczą MCSW chce jedną z kamienic Muzeum Sztuki Współczesnej w Rynku. Pomysł ten nie podoba się jednak wicemarszałkowi Ludwikowi Rakowskiemu, który w zarządzie województwa odpowiada za kulturę.

Elektrownia zajmuje obecnie pomieszczenia o powierzchni 1600 m kw., częściowo wyłączone z użytkowania ze względu na zły stan techniczny. Po rozbudowie powierzchnia centrum zwiększy się do 5400 m kw. Oprócz biur będzie siedem sal wystawienniczych różnych wielkości, biblioteka, księgarnia wydawnictw artystycznych, magazyn, sala multimediów, pracownia konserwatorska, punkt zarządzania obiektem i kino na 140 miejsc. Zagospodarowany zostanie także stary zabytkowy piec, w którym powstanie galeria małych form.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
Jak po grudzie :eek:hno:
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
Discussion Starter #38
Czy te budynki na placu przy Elektrowni, po lewej stronie jak się wjeżdża zostaną?Czy od Narutowicza będzie robiony wjazd do parkingu podziemnego i czy sam parking podziemny będzie robiony?

Wie ktoś? Bo tyle już tych artykułów było, ale w żadnym tych informacji nie znalazłem. Na oficjalnych stronach placówki też nie.
 

·
S7/S12/S9
Joined
·
2,050 Posts
Czy te budynki na placu przy Elektrowni, po lewej stronie jak się wjeżdża zostaną?
Z tego co pamiętam to raczej tak, ale na dzień dzisiejszy ręki sobie nie dam uciąć ;)

Elektrownia. Czas na przeprowadzkę i remontMazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" ogłosiło przetarg na remont i rozbudowę starej siedziby przy ul. Kopernika i przygotowuje się do przeprowadzki. Dopóki prace się nie zakończą, Elektrownia będzie działała na Glinicach, w budynkach po dawnych zakładach drzewnych przy ul. Domagalskiego.- Przeprowadzimy się na tereny, na których znajdowały się zakłady drzewne przy ul. Domagalskiego 5. Lokalizacja nie jest może najlepsza, ale przekonała nas wystarczająco duża powierzchnia, którą możemy wykorzystać także na działalność wystawienniczą - mówi Włodzimierz Pujanek, pełniący obowiązki dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia".

Centrum musi się przenieść, albowiem wkrótce w obecnej siedzibie przy ul. Kopernika mają wreszcie ruszyć prace budowlane.

- Przetarg został już ogłoszony. A to oznacza, że musimy przygotować budynek do przekazania wykonawcy - mówi Pujanek.

Na oferty dyrekcja "Elektrowni" czeka do 14 września. Do drugiego etapu postępowania przetargowego przejdą te firmy, które spełnią wymogi formalne postawione w ogłoszeniu. Prawdopodobnie prace budowlane ruszą na przełomie września i października. Obecny budynek pozostanie w niezmienionym kształcie, zyska nowy dach i okna, a ceglana elewacja zostanie wyczyszczona. Natomiast plac o powierzchni 1,6 tys. m kw. znajdujący się za obiektem zostanie zabudowany nową częścią. Tam znajdzie się miejsce na salę wystawienniczą i kino z miejscami dla 120 widzów. Oba budynki - stary i nowy - zostaną połączone łącznikiem. Nad starą częścią Elektrowni od strony ul. Kopernika powstanie nadbudowa. Koszt całej inwestycji to ok. 30 milionów złotych.

Centrum od jakiegoś czasu rozglądało się za nowym, tymczasowym lokum, w którym mogłoby działać do zakończenia rozbudowy obiektów przy ul. Kopernika. Rozważano przeprowadzkę, m.in. do Domu Gąski i Esterki przy Rynku, w którym mieści się obecnie Muzeum Sztuki Współczesnej, będące częścią Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Pod uwagę brano także przychodnię psychiatryczną przy ul. Okulickiego. Ten stary i mocno zaniedbany dworek za chwilę będzie pusty, bo przychodnia przeprowadza się do nowo wybudowanej siedziby przy zbiegu ul. Reja i Mireckiego. Ostatecznie, ze względu na dużą powierzchnię, wybór padł na obiekty dawnych zakładów drzewnych.

- Budynki są w dość dobrym stanie technicznym, niedawno były remontowane, w związku z tym niepotrzebne są żadne nakłady, aby je przystosować do naszych potrzeb - zachwala dyrektor Pujanek.

Całość ma ok. 550 m kw. powierzchni. Oprócz pomieszczeń administracyjnych znajduje tu się hala, w której mają być organizowane wystawy i imprezy artystyczne. Zdecydowanym minusem jest odległość nowej siedziby od centrum miasta.

- Ale jest miejsce na zaparkowanie samochodów, nadal też będzie mogło funkcjonować "Kino na trawie", choć teraz trzeba będzie je przechrzcić na "Kino w plenerze", bo trawy to tam mało jest - żartuje dyrektor i zapewnia, że Centrum w nowych warunkach będzie się starało prowadzić bez ograniczeń dotychczasową działalność.

Kiedy Elektrownia ruszy przy Domagalskiego? Zanim zbiory zostaną zapakowane w skrzynie, konieczna będzie inwentaryzacja. Ta może potrwać do ok. 20 sierpnia. Potem Centrum przeprowadzi się do nowej siedziby.

Harmonogram budowy zakłada, że prace potrwają dwa lata. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, Elektrownia wróci do swojej siedziby pod koniec 2012 r.
^^W końcu coś się zacznie dziać w temacie, co będzie można sfotografować :cheers2:
 
21 - 40 of 174 Posts
Top